dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 27
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 522
  1. #101

    Domyślnie

    W ramach przedświątecznych prac udało się wreszcie znaleźć chwilę na skręcenie/zbicie domku drewnianego. Wymiary 210x280. Jutro przykręcę jeszcze ze 3 płyty osb żeby wzmocnić podłogę.
    Mam nadzieję, że w tym tygodniu zaczniemy ściany parteru. Czekam na potwierdzenie wykonawcy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0510.jpg
Wyświetleń:	201
Rozmiar:	92,3 KB
ID:	403765 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0512.jpg
Wyświetleń:	188
Rozmiar:	94,6 KB
ID:	403766 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0515.jpg
Wyświetleń:	185
Rozmiar:	96,6 KB
ID:	403767
    _____________________________________
    Koszty: domek drewniany + transport: 2000zł.
    Dziennik budowy:
    Dom w malinówkach 6 - dziennik budowy

    Dom w malinówkach 6, powierzchnia 121 m2. Ściany Ytong + 20 cm grafit 0,032. Dach wełna Rockwool 28 cm (18+10cm) 0,035, podłoga EPS 17 cm 0,036, fundament 15 cm XPS. Okna (montaż 3-warstwowy) na profilu Schuco SI 82, pakiet szklenia SunEnergy+, HS ALU Aliplast Ultraglide, rekuperacja Aeris 350, pompa ciepła Panasonic TCap 9 kW seria H, 100% podłogówka, dachówka Meyer Holsen piano kolor platynowo - szary.

  2. #102

    Domyślnie

    Fajny ten domek, też coś takiego planuje sobie zafundować na wszystkiego rodzaju opony/kosiarki i inne tego typu rzeczy
    Indywidualny 179,3m2/172m2 p.u. bez garazu;
    ściany porotherm+20cm grafit 0,033; podłoga 20cm EPS100 0,036, strop gestożebrowy porotherm-27cm, dach wełna ursa 035 15+15cm, creaton domino grafit; okna: KN3 85mm-3szyby; reku Aeris 350; 100% podłogówka, PC Panasonic Aquarea H T-CAP 9kW

    Dziennik

  3. #103

    Domyślnie

    Domek skończony. Przykręciłem płyty OSB, na płyty położyłem tekturę falistą żeby podłoga przetrwała budowę. Porobiłem parę wieszaków, półkę i poprzykręcałem listwy wykończeniowe.

    Z prac strice związanych z domem, powierzchnia pod bloczki została wysmarowana Izoplastem, na to położona została papa. Ytong czeka na przyszły tydzień. Na tę chwilę prognozy pokazują opady deszczu jutro i pojutrze. Może pójdzie bokiem

    Udało się znaleźć hydraulika który ma zrobić wod-kan i podłogówkę. Oferta początkiem stycznia.
    Spotkałem się z potencjalnym wykonawcą rekuperacji, w przyszłym tygodniu mam mieć wycenę. Porównam z wycenami już otrzymanymi i podejmę decyzję.
    Firma od pompy również wybrana. Będzie TCAP 9kW.

    Poddasze będzie prawdopodobnie robione przez wykonawcę SSZ.
    Brakuje glazurnika, ale tu również jest szansa na porozumienie z wykonawcą SSZ.

    Po wczorajszej wizycie u znajomych zacząłem się zastanawiać nad podniesieniem parteru o pół bądź cały bloczek, tak żeby pomieszczenia miały minimum 2,85m. Zrezygnowałem z sufitów podwieszanych, kanały rekuperacji będą prowadzone w stropie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0527.jpg
Wyświetleń:	259
Rozmiar:	40,3 KB
ID:	404172 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0530.jpg
Wyświetleń:	218
Rozmiar:	62,8 KB
ID:	404173 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0531.jpg
Wyświetleń:	216
Rozmiar:	61,7 KB
ID:	404174 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0536.JPG
Wyświetleń:	206
Rozmiar:	92,0 KB
ID:	404175
    ______________________________________________
    Koszty:
    Nie będę już wpisywał kwot do każdego postu, będę robił podsumowanie całego etapu zachowując rozbicie na każdy wydatek.
    Dziennik budowy:
    Dom w malinówkach 6 - dziennik budowy

    Dom w malinówkach 6, powierzchnia 121 m2. Ściany Ytong + 20 cm grafit 0,032. Dach wełna Rockwool 28 cm (18+10cm) 0,035, podłoga EPS 17 cm 0,036, fundament 15 cm XPS. Okna (montaż 3-warstwowy) na profilu Schuco SI 82, pakiet szklenia SunEnergy+, HS ALU Aliplast Ultraglide, rekuperacja Aeris 350, pompa ciepła Panasonic TCap 9 kW seria H, 100% podłogówka, dachówka Meyer Holsen piano kolor platynowo - szary.

  4. #104

    Domyślnie

    Nowy rok nie zaczął się pomyślnie. Mam wrażenie, że wykonawca zaczyna z nami pogrywać. Murowanie ścian miało zacząć się przed świętami. Nie zaczęło. Następnie po świętach, przed sylwestrem. Nie zaczęło. Po sylwestrze. Nie zaczęło. Niby popsuła się piła, a wykonawca miał nabijać poziomy do murowania. Biedny bez piły nie jest w stanie. Nie jest w stanie również zacząć podbudowy na wjeździe, nie jest w stanie wykonać zbiornika na deszczówkę i skończyć kanalizacji. Nie ma piły przecież. Wczorajsza rozmowa telefoniczna zakończyła się miotającymi przeprosinami, prośbami o zachowanie spokoju, obietnicami i wreszcie ciszą. Ciszą która trwa do dzisiaj. Dziś też nie miał kiedy zadzwonić. Pewnie naprawia piłę...
    Jako, że przestój nie jest mi w tej chwili potrzebny, podzwoniłem, pojeździłem, bo intuicja podpowiada mi, że budowa będzie realizowana z doskoku, w trybie mocno szarpanym. Prawdopodobnie obecny wykonawca nie posiada żadnych zdolności organizacyjnych, o komunikacyjnych nie wspominając.
    Umówiłem się na jutro z jedynym wykonawcą który ma mnie szanse wcisnąć przed wiosną. Zarazem wykonawcą realizującym prawdopodobnie najwięcej zleceń na budowę domków jednorodzinnych w naszej gminie. Nie wiem czy to plus czy minus. Jak będzie miał termin i zmieści się cenowo to nie będę się długo zastanawiał. Jest to również wykonawca mocno polecany przez kierownika budowy, ze względu na organizację pracy. Może to plus, może to minus. Mam nadzieję początkiem przyszłego tygodnia otrzymać ofertę. Wszystko co wcześniej będzie mile widziane.

    Otrzymałem wycenę na wod - kan + podłogówkę. Robocizna 9000 zł, zawiera wszystkie prace niezbędne do rozpoczęcia białego montażu, łącznie z "geberitami". Ceny za
    materiał sprawdzę w hurtowni w tym tygodniu.
    Pytanie: Ile płaciliście u siebie za robociznę Wiem, że cena jest uzależniona od wielu czynników, chcę mieć po prostu pogląd.
    Ostatnio edytowane przez mku7i ; 03-01-2018 o 19:30
    Dziennik budowy:
    Dom w malinówkach 6 - dziennik budowy

    Dom w malinówkach 6, powierzchnia 121 m2. Ściany Ytong + 20 cm grafit 0,032. Dach wełna Rockwool 28 cm (18+10cm) 0,035, podłoga EPS 17 cm 0,036, fundament 15 cm XPS. Okna (montaż 3-warstwowy) na profilu Schuco SI 82, pakiet szklenia SunEnergy+, HS ALU Aliplast Ultraglide, rekuperacja Aeris 350, pompa ciepła Panasonic TCap 9 kW seria H, 100% podłogówka, dachówka Meyer Holsen piano kolor platynowo - szary.

  5. #105
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar matiix
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Siepraw
    Kod pocztowy
    32-040
    Posty
    314

    Domyślnie

    Cytat Napisał mku7i Zobacz post
    Otrzymałem wycenę na wod - kan + podłogówkę. Robocizna 9000 zł, zawiera wszystkie prace niezbędne do rozpoczęcia białego montażu, łącznie z "geberitami". Ceny za materiał sprawdzę w hurtowni w tym tygodniu.
    Pytanie: Ile płaciliście u siebie za robociznę Wiem, że cena jest uzależniona od wielu czynników, chcę mieć po prostu pogląd.
    9000tys z rurkami do podłogówki to moim zdaniem dobra cena. Ja mam podobny metraż + przez garaż doprowadzenie wody, 2 krany zewnętrze i mała umywalka w garażu i z stelażami i rurkami do podłogówki wycena 17000/18000 tys + rozłożone rurki w pomieszczeniu nad garażem 28m2. Oraz doprowadzenie gazu do fundamentu, doprowadzenie powietrza do kominka i montaż rurek do centralnego odkurzacza.
    Dom 180m2 podłóg,. Fundamenty zalewane pustaki + XPS 10cm+bąbelkowa, podłoga styropian 10cm , ściany porotherm Dryfix 25cm + 15 styro - Grafi. Austrotherm 0,31, poddasze 15 i 10cm wełny SuperMata + sam stryszek 15cm. Piętro podloga 3cm styro. 150m2 podłogówka + kaloryfer w gażu. Piec SaunierDuval 18KW + 140l Kospel Termo Top . Kominek + DGP grawitacyjne 4 wyjścia ......................... Dziennik Budowy

  6. #106

    Domyślnie

    Cena 9000 zł nie zawiera materiałów na podłogówkę jeśli to miałeś na myśli. Sama robocizna.

  7. #107

    Domyślnie

    Cytat Napisał matiix Zobacz post
    9000tys z rurkami do podłogówki to moim zdaniem dobra cena. Ja mam podobny metraż + przez garaż doprowadzenie wody, 2 krany zewnętrze i mała umywalka w garażu i z stelażami i rurkami do podłogówki wycena 17000/18000 tys + rozłożone rurki w pomieszczeniu nad garażem 28m2. Oraz doprowadzenie gazu do fundamentu, doprowadzenie powietrza do kominka i montaż rurek do centralnego odkurzacza.
    Ło panie 9 mln zł za podłogowe?
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  8. #108
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar matiix
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Siepraw
    Kod pocztowy
    32-040
    Posty
    314

    Domyślnie

    Cytat Napisał mku7i Zobacz post
    Cena 9000 zł nie zawiera materiałów na podłogówkę jeśli to miałeś na myśli. Sama robocizna.
    Czyli trzeba doliczyć rurki , spinki i folie do podłogówki a to będzie kosztowało ok 2500/3000tys.
    Dom 180m2 podłóg,. Fundamenty zalewane pustaki + XPS 10cm+bąbelkowa, podłoga styropian 10cm , ściany porotherm Dryfix 25cm + 15 styro - Grafi. Austrotherm 0,31, poddasze 15 i 10cm wełny SuperMata + sam stryszek 15cm. Piętro podloga 3cm styro. 150m2 podłogówka + kaloryfer w gażu. Piec SaunierDuval 18KW + 140l Kospel Termo Top . Kominek + DGP grawitacyjne 4 wyjścia ......................... Dziennik Budowy

  9. #109

    Domyślnie

    Dzięki Matiix. Ponegocjuję jeszcze cenę tak by zamknąć się w 11 tys z rurkami i spinkami. Pamiętasz ile Ci poszło na materiał na wod kan ?

  10. #110
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar matiix
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Siepraw
    Kod pocztowy
    32-040
    Posty
    314

    Domyślnie

    Napisałem ci powyżej ja mam wiekszy dom o 30m2 podłogówki + troszke w garażu i pierwszy etap przed tynkami mam ustalone na 10500/11000tys i nic mnie nie interesuje no i w tej cenie 2 stelaże Geberit. Póżniej 5500 za rozłożenie rurek pod podłogówke z spinkami i folią, styropian mam sobie sam ułożyć by coś zaoszczędzić b jak nie to ok 1200/1500zł rozłożenie foli z styropianiem.
    Ostatni etap kotłownia będzie do ustalenia w zależności od sprzętu i producentów ale uzbrojenie kotłowni bedzie mnie kosztowało 2500 i montaż sterowników i itp z rozdzielaczami.
    Dom 180m2 podłóg,. Fundamenty zalewane pustaki + XPS 10cm+bąbelkowa, podłoga styropian 10cm , ściany porotherm Dryfix 25cm + 15 styro - Grafi. Austrotherm 0,31, poddasze 15 i 10cm wełny SuperMata + sam stryszek 15cm. Piętro podloga 3cm styro. 150m2 podłogówka + kaloryfer w gażu. Piec SaunierDuval 18KW + 140l Kospel Termo Top . Kominek + DGP grawitacyjne 4 wyjścia ......................... Dziennik Budowy

  11. #111

    Domyślnie

    Wracamy do gry! Wykonawca naprawił piłę
    Ale po kolei. Rano miałem spotkanie z potencjalnym wykonawcą. Przekazałem dokumentację, pogadaliśmy, czekam na ofertę, ma być po weekendzie.
    Po pracy podjechałem za namową żony na działkę sprawdzić czy może przypadkiem coś się dzieje. Ku mojemu zdumieniu działo się. 2 pracowników kończyło pracę, jako że zaczęło się ściemniać.
    Paliki nabite, folia na XPS położona, sznurki porozciągane, ściany zaczęły rosnąć.
    I tak oto mamy:

    - boczne wyjście na taras od strony jadalni i kuchnię
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0550.jpg
Wyświetleń:	257
Rozmiar:	96,4 KB
ID:	404365

    - wejście do domu i pomieszczenie gospodarcze
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0551.jpg
Wyświetleń:	188
Rozmiar:	96,7 KB
ID:	404366

    - boczną ścianę i fragment okna tarasowego
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0553.jpg
Wyświetleń:	171
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	404368

    - widok domu od strony jadalni
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0554.jpg
Wyświetleń:	209
Rozmiar:	97,8 KB
ID:	404369

    - widok od strony tarasu. Już widoczny jest rozmiar przyszłego HS-a
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0557.jpg
Wyświetleń:	203
Rozmiar:	94,3 KB
ID:	404370
    Ostatnio edytowane przez mku7i ; 04-01-2018 o 18:50
    Dziennik budowy:
    Dom w malinówkach 6 - dziennik budowy

    Dom w malinówkach 6, powierzchnia 121 m2. Ściany Ytong + 20 cm grafit 0,032. Dach wełna Rockwool 28 cm (18+10cm) 0,035, podłoga EPS 17 cm 0,036, fundament 15 cm XPS. Okna (montaż 3-warstwowy) na profilu Schuco SI 82, pakiet szklenia SunEnergy+, HS ALU Aliplast Ultraglide, rekuperacja Aeris 350, pompa ciepła Panasonic TCap 9 kW seria H, 100% podłogówka, dachówka Meyer Holsen piano kolor platynowo - szary.

  12. #112

    Domyślnie

    Dobrze ze ruszyło, temperatury sprzyjają wiec można sporo podgonić.
    Juz sie nie moge doczekać jak bedzie sie prezentował ten HS, bo juz teraz widać, ze bedzie poteżny
    Indywidualny 179,3m2/172m2 p.u. bez garazu;
    ściany porotherm+20cm grafit 0,033; podłoga 20cm EPS100 0,036, strop gestożebrowy porotherm-27cm, dach wełna ursa 035 15+15cm, creaton domino grafit; okna: KN3 85mm-3szyby; reku Aeris 350; 100% podłogówka, PC Panasonic Aquarea H T-CAP 9kW

    Dziennik

  13. #113
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja nawiążę to tematu podłogi na poddaszu i kanałów WM. Tak jak ktoś pisał, ja również mam 2,7 na dole i nie chce zabierać miejsca sufitem podwieszanym, w związku z tym kanały WM pójdą w styropianie pod posadzką parteru. W projekcie jest 4cm, chcę zwiększyć na 6cm i puścić rury fi50. Myśleliście o takim rozwiązani? Tam gdzie nie wystarczy to puszczę po 2 równolegle. Myślicie, że to zda egzamin? Wylewkę pogrubiam o 3cm pod podłogówkę, więc już nie bardzo chcę dodawać styro na 8cm..

  14. #114

    Domyślnie

    6cm, to może być za mało. Standardowa rura plastikowa ma 75mm średnicy zewnętrznej.
    Zainteresuj się rurami płaskimi, linki pierwsze z brzegu: http://www.went-dom.pl/produkty/reku...ich_fk_helios/
    http://www.forumbudowlane.pl/wentyla...ro-rury-t33469
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  15. #115

    Domyślnie

    Dziś prace postępowały naprzód. Mury poszły w górę. Nie będę pisał o planie na przyszły tydzień, bo planowanie do tej pory było czasem straconym
    Wykonawca jak milczał tak milczy. Za to robota w końcu idzie tak jak oczekiwaliśmy

    Poniżej efekty z dnia dzisiejszego.

    Wyjście na taras z jadalni


    Front


    Wyjście z kotłowni


    Gabinet i salon


    Wykonawca szykuje się do prac na wysokościach



    Wyjście z domu


    I pozostałe widoczki:










    Przerzuciłem się na pokazywarkę, dodawanie zdjęć na forum to coś jak wspomniane planowanie, czas stracony
    Ostatnio edytowane przez mku7i ; 05-01-2018 o 17:47
    Dziennik budowy:
    Dom w malinówkach 6 - dziennik budowy

    Dom w malinówkach 6, powierzchnia 121 m2. Ściany Ytong + 20 cm grafit 0,032. Dach wełna Rockwool 28 cm (18+10cm) 0,035, podłoga EPS 17 cm 0,036, fundament 15 cm XPS. Okna (montaż 3-warstwowy) na profilu Schuco SI 82, pakiet szklenia SunEnergy+, HS ALU Aliplast Ultraglide, rekuperacja Aeris 350, pompa ciepła Panasonic TCap 9 kW seria H, 100% podłogówka, dachówka Meyer Holsen piano kolor platynowo - szary.

  16. #116

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robaczywy Zobacz post
    Ja nawiążę to tematu podłogi na poddaszu i kanałów WM. Tak jak ktoś pisał, ja również mam 2,7 na dole i nie chce zabierać miejsca sufitem podwieszanym, w związku z tym kanały WM pójdą w styropianie pod posadzką parteru. W projekcie jest 4cm, chcę zwiększyć na 6cm i puścić rury fi50. Myśleliście o takim rozwiązani? Tam gdzie nie wystarczy to puszczę po 2 równolegle. Myślicie, że to zda egzamin? Wylewkę pogrubiam o 3cm pod podłogówkę, więc już nie bardzo chcę dodawać styro na 8cm..
    czemu nie chcesz dodawać? Ze względów na koszty?
    Płaskie rury będące alternatywą dla 75mm są zdaje się droższe.
    Dziennik budowy:
    Dom w malinówkach 6 - dziennik budowy

    Dom w malinówkach 6, powierzchnia 121 m2. Ściany Ytong + 20 cm grafit 0,032. Dach wełna Rockwool 28 cm (18+10cm) 0,035, podłoga EPS 17 cm 0,036, fundament 15 cm XPS. Okna (montaż 3-warstwowy) na profilu Schuco SI 82, pakiet szklenia SunEnergy+, HS ALU Aliplast Ultraglide, rekuperacja Aeris 350, pompa ciepła Panasonic TCap 9 kW seria H, 100% podłogówka, dachówka Meyer Holsen piano kolor platynowo - szary.

  17. #117
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    NIe chciałem dodawać żeby nie tracić na wyskości pomieszczenia, bo i tak szału nie ma na górze.
    Chyba się trochę nie zrozumieliśmy, nie miałem na myśli płaskich tylko pe-flex takie zielone okragle, ale fi50, a nie 75. Tam gdzie za mały przepływ to by było 2x obok siebie. Chyba, że jednak lepiej dać fi75
    Ostatnio edytowane przez Robaczywy ; 05-01-2018 o 18:19

  18. #118

    Domyślnie

    Rozumiem ze dom już stoi i nic już nie możesz zmienić?
    Nie sądze by cokolwiek stało na przeszkodzie by zastosować 50 mm. Wymaga to przeliczenia przepływów. Jak jesteś z dolnego śląska to mogę Ci na priv podesłać namiary do firmy która robi mi w tej chwili wycenę, to będziesz mógł podpytać.

  19. #119

    Domyślnie

    Według informacji na stronie producenta pe-flex jeden kanał fi75 odpowiada dwom fi50. Latwo to sobie idzie poprzeliczać.
    Indywidualny 179,3m2/172m2 p.u. bez garazu;
    ściany porotherm+20cm grafit 0,033; podłoga 20cm EPS100 0,036, strop gestożebrowy porotherm-27cm, dach wełna ursa 035 15+15cm, creaton domino grafit; okna: KN3 85mm-3szyby; reku Aeris 350; 100% podłogówka, PC Panasonic Aquarea H T-CAP 9kW

    Dziennik

  20. #120
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dom narazie tylko na papierze, ale nie moge np. podnieść ścianki kolankowej, bo mpzp dopuszcza 7,70 do kalenicy, a ja mam ...7,70
    Mogę więc zmienić grubość styropianu, ale kosztem wysokości pomieszczenia i teraz rozmyślam co lepiej. 6cm styro i rury prawdopodobnie po 2xfi50, czy 8cm styro i rura 0,75. Przepływy bedą liczone, poniewaz na dniach chcę zlecić wykonanie projektu WM, dlatego muszę zdecydować się na którąś z opcji. Czy zastosowanie 2xfi50 ma inne wady poza tym, że pewnie wyjdzie drożej niż 1xfi75?

Strona 6 z 27

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony