dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 35

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie piec gazowy jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny ?

    Proszę przedstawić "dowody" na wyższość jednego nad drugim - dotyczy zużycia gazu oczywiście.
    Piec ma być wykorzystany do co i cwu.
    Osób użytkujących max 3.
    Wariant 1
    piec jednofunkcyjny z zasobnikiem 300l
    Wariant 2
    piec dwufunkcyjny z modulacją 10:1 o mocy do 24kW lub taki który ma przepływ wody min. 12l.
    Takie parametry są odpowiednie do dyskusji.

    Wiadome jest, że przy cwu, dwufunkcyjny załączy się za każdym odkręceniem wody. Jednofunkcyjny nie ale jego zasoby wody są ograniczone i daje z zasobnika ok 1/2 pojemności ciepłej wody na raz. Tzn, zasobnik nie jest ogrzany cały. Bywa dość często, że przy chwilowym odkręceniu wody z zasobnika, przy dłuższym jej nie używaniu załączy się pełne nagrzewanie zasobnika, które trwa ok 20 minut

    A może miał ktoś jeden wariant i zastąpił go drugim ? To byłby idealny wiarygodny przykład.

  2. #2

    Domyślnie

    Sprecyzuj kilka danych. Np odległość od kotła do punktów czerpalnych cwu, powierzchnia budynku, czy jest to dom/mieszkanie z jednym poziomem czy parter + piętro.

    Przy kotle jednofunkcyjnym z zasobnikiem warto byłoby zastosować cyrkulację cwu, szczególnie jeśli punkty odbioru są daleko.
    Jeśli są blisko a budynek jest niewielki nie ma sensu instalować kotła jednofunkcyjnego i zagracać pomieszczenia zasobnikiem.

    Zasobnik na 300 litrów? Jak dla mnie za duży biorąc pod uwagę dodatkowo fakt, że będą 3 osoby użytkujące.


    pozdrawiam.

  3. #3

    Domyślnie

    Błąd. zasobnik ma 120 l a 300l ma hydrofor.
    Odległość od kotła to kilka metrów. Ogólnie blisko i w poziomie i w pionie. Domek mały, w rzucie 80m2 i poddasze użytkowe.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.337

    Domyślnie

    Zastosowanie cyrkulacji zwiększy komfort ale spowoduje wyższe zużycie nawet jeśli będzie ona załączana tylko podczas korzystania z wody.
    Przy małej odległości od źródła nie warto tego robić, i nie ma to znaczenia ale w innym przypadku w kotle dwufunkcyjnym nie ma możliwości jej zastosowania

    Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem przy małym poborze wody nie załączy się w ogóle. Dopiero przy kilkukrotnym odkręceniu kranu lub dłuższym jednostajnym poborze wody załączy się i będzie utrzymywał ustawioną temperaturę cwu.
    Dodatkowo raz na jakiś czas kocioł załączy podgrzewanie zasobnika który nawet nie używany jednak stygnie.

    Kocioł dwufunkcyjny załączy się zawsze.

    Należało by rozgraniczyć ogrzewanie wody w obu kotłach gdyż po pierwsze jednofunkcyjny załączany będzie z pewnym opóźnieniem ze względu na zgromadzoną wodę w zasobniku a po drugie to utrzymywanie żądanej temperatury wody będzie się odbywało poprzez podgrzanie jej z temperatury o 5 - 10*C
    niższej do wymaganej czyli np. z 35*C do 45*C.
    Kocioł dwufunkcyjny załączając się natychmiast będzie podgrzewał jednak wodę od temperatury dopływu czyli zimnej wynoszącej zaledwie 5*C

    Ogólnie to zużycie gazu ze względu na moc używaną do ogrzewania wody w obu przypadkach wypada na korzyść kotła jednofunkcyjnego.

    O le kocioł 24kW z zasobnikiem 120l będzie potrzebował 20 minut na ładowanie zasobnika od temperatury dopływu 5*C do temperatury ok 50*C to już czas dogrzewania zasobnika z temperatury 35*C do żądanej 50*C wynosi już tylko 6,5 minuty.
    W kotle dwu-funkcyjnym masz ograniczenie ilości pobieranej wody i jest to 12l/min. to w kotle jednofunkcyjnym takiego ograniczenia nie ma dlatego w kotle dwu-funkcyjnym pobór wody w więcej niż jednym miejscu powoduje ograniczenie ciśnienia co z kolei powoduje wzrost jego czasu pracy przy poborze określonej ilości wody.
    Załączenie kotła dwufunkcyjnego następuje dopiero przy pewnym określonym pomorze wody i jest to ok 3l/ min., w kotle jednofunkcyjnym ciepłą wodę mamy nawet poniżej tego minimalnego przepływu.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 26-09-2017 o 12:41
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Ogólnie to zużycie gazu ze względu na moc używaną do ogrzewania wody w obu przypadkach wypada na korzyść kotła jednofunkcyjnego.

    O le kocioł 24kW z zasobnikiem 120l będzie potrzebował 20 minut na ładowanie zasobnika od temperatury dopływu 5*C do temperatury ok 50*C to już czas dogrzewania zasobnika z temperatury 35*C do żądanej 50*C wynosi już tylko 6,5 minuty.
    Ogólnie istotne jest, jak jest na prawdę ?
    Teoretycznie może być tak, jak w pierwszym cyt. zdaniu. Niemniej, jest tak, że zasobnik grzany jest dłużej i gdyby dogrzewał faktycznie ok 6 minut nie byłoby sprawy.
    Zależy mi na informacji z życia wziętej, albo z testów, porównań faktycznego zużycia.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.640
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Ogólnie istotne jest, jak jest na prawdę ?
    Teoretycznie może być tak, jak w pierwszym cyt. zdaniu. Niemniej, jest tak, że zasobnik grzany jest dłużej i gdyby dogrzewał faktycznie ok 6 minut nie byłoby sprawy.
    Zależy mi na informacji z życia wziętej, albo z testów, porównań faktycznego zużycia.
    Podczas termomodernizacji domu ojciec zamienil kociol gazowy przeplywowy na jednofunkcjny z zasobnikiem.
    Twierdzie, ze pod prysznicem i w kuchni ciepłą wode ma teraz szybciej, temperatura jest bardziej stabilna i nje faluje przy zmienie cisnienia w instajacji.

    Czas grzania zasobnika zalezny jest od ustawionej histerezy. Inny jest przy 5K, inny przy 12K
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.337

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Ogólnie istotne jest, jak jest na prawdę ?
    Teoretycznie może być tak, jak w pierwszym cyt. zdaniu. Niemniej, jest tak, że zasobnik grzany jest dłużej i gdyby dogrzewał faktycznie ok 6 minut nie byłoby sprawy.
    Zależy mi na informacji z życia wziętej, albo z testów, porównań faktycznego zużycia.
    Vaillant VC 146 ma minimalną moc na poziomie 3,3kW

    Przytoczyłem sytuację i dane dotyczące kotła 24kW i zbiornika 120L więc nie porównuj tu swojego VC 146 który ma dla cwu tylko 15,2kW
    Mógłbym ograniczyć moc w swoim do tych 15,2kW i podać czas ale podejrzewam że nie będzie to miarodajne.

    Poza tym dzisiaj po 2 godzinach przy myciu jednego talerza jakoś mi się kocioł nie załączył.
    Może poprostu szybciej go myję
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Vaillant VC 146 ma minimalną moc na poziomie 3,3kW

    Przytoczyłem sytuację i dane dotyczące kotła 24kW i zbiornika 120L więc nie porównuj tu swojego VC 146 który ma dla cwu tylko 15,2kW
    Mógłbym ograniczyć moc w swoim do tych 15,2kW i podać czas ale podejrzewam że nie będzie to miarodajne.

    Poza tym dzisiaj po 2 godzinach przy myciu jednego talerza jakoś mi się kocioł nie załączył.
    Może poprostu szybciej go myję
    Może, zwyczajnie, nie rozumiesz o czym piszę a brak wyobraźni nie pozwala na więcej ?
    Podpowiem, że mnie interesuje opinia osób, które miały praktyczny kontakt z oboma rodzajami pieców, i ich, w końcowym rozrachunku, zużycie gazu.
    Zapraszam doradców' konkretnych marek. Zakładam, że ktoś taki powie jak jest w przypadku porównania pieców które sprzedaje lub serwisuje, albo faktycznie ktoś, komu zdarzyła się zamiana jednego na drugi i powie, że teraz jest lepiej albo przeciwnie, że nie warto było ?

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.337

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Zapraszam doradców' konkretnych marek. Zakładam, że ktoś taki powie jak jest w przypadku porównania pieców które sprzedaje lub serwisuje, albo faktycznie ktoś, komu zdarzyła się zamiana jednego na drugi i powie, że teraz jest lepiej albo przeciwnie, że nie warto było ?

    Doradcy marek wszyscy zachwalają swoje , nie zajmują się wieszaniem dwóch kotłów jednego obok drugiego i porównywaniem.
    Kotły dwufunkcyjne istnieją głównie ze względu na mieszkania w których brak jest pomieszczenia kotłowni, i nikogo nie obchodzi różnica nawet 30 zł w spalaniu gazu tylko odpowiedni komfort
    Tu stwierdzenie lepiej lub gorzej zależy od konkretnego przypadku i charakteru obiektu ( ilość łazienek lub punktów poboru wody, ilość mieszkańców w rozbiciu na dorosłych i dzieci istnienie pomieszczenia kotłowni. moc kotła, wielkość zbiornika itp itd.
    Poza tym jeden bierze kąpiel raz dziennie a drugi napuszcza wannę raz w tygodniu.
    Ty podałeś raptem 4 istotne szczegóły.
    Poza tym u jednego lepiej sprawdzi się jedno a u drugiego co innego, tu odczucie jest podobne do zażycia PLACEBO i 3 zł jest sprawą trzeciorzędną, więc musisz zrozumieć że jeśli znajdzie się taka osoba akurat spełniająca Twoje wygórowane wymagania to i tak nie będziesz pewny.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #10

    Domyślnie

    Przykład sprzed chwili.
    Zasobnik nie ruszany przez ok. 2 godz. Puszczam wodę, ustawiam baterię na letnią, myję talerz. Piec się włącza. Grzeje 10 min do zadanej 50oC.
    fotohobby , mnie nie zależy na tym, by woda w wylewce była szybko, bo czas oczekiwania na wodę z zasobnika to kilkanaście skund. Sądzę, że z dwufunkcyjnego byłoby odrobinę dłużej, Fakt, że ciśnienie z zasobnika jest stabilne. Faktem jest jednak to, że ciepłej wody jest niewiele. Mała wanna wyczerpuje cały zapas ciepłej wody, i w tym przypadku, grzanie jest długie bo od nowa. Czyli, dogrzewanie wody jest jak na moje oko za częste. Zastanawiam, się czy dwufunkcyjny zużywałby tyle samo gazu. Przy czym, wiem, że ciśnienie przy nim jest słabsze. Ale działa kiedy go uruchomię.
    Dochodzi do tego jeszcze co. Nie wiem, czy modulacja dwufunkcyjnego, będzie schodziła do podobnych wartości mocy jak w jednofunkcyjnym ?

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Przykład sprzed chwili.
    Zasobnik nie ruszany przez ok. 2 godz. Puszczam wodę, ustawiam baterię na letnią, myję talerz. Piec się włącza. Grzeje 10 min do zadanej 50oC.
    fotohobby , mnie nie zależy na tym, by woda w wylewce była szybko, bo czas oczekiwania na wodę z zasobnika to kilkanaście skund. Sądzę, że z dwufunkcyjnego byłoby odrobinę dłużej, Fakt, że ciśnienie z zasobnika jest stabilne. Faktem jest jednak to, że ciepłej wody jest niewiele. Mała wanna wyczerpuje cały zapas ciepłej wody, i w tym przypadku, grzanie jest długie bo od nowa. Czyli, dogrzewanie wody jest jak na moje oko za częste. Zastanawiam, się czy dwufunkcyjny zużywałby tyle samo gazu. Przy czym, wiem, że ciśnienie przy nim jest słabsze. Ale działa kiedy go uruchomię.
    Dochodzi do tego jeszcze co. Nie wiem, czy modulacja dwufunkcyjnego, będzie schodziła do podobnych wartości mocy jak w jednofunkcyjnym ?
    pojęcia nie masz o co codzi. jedno i dwufunkcyjne mają taką samą moc, jak zejdzie ze zbiornika trochę wody to kocioł się włącza i w czasie poboru dogrzewa nową wodę, zasobnik pełni funkcję buforu, dzięki któremu, można uzyskać większy przepływ niż przy dwu funkcyjnym i to przez kilkanaście minut, do tego masz stabilną temperaturę, dwufunkcyjne po odpaleniu ostro gonią temp i potrafią mocno przegrzać na starcie, dodatkowo od razu w rury idzie ciepła woda, nie musi się kocioł rozgrzać, chociaż są z funkcją utrzymywania temp. . a to co sie bardziej oplaca to zalezy czy puscisz wode 2 razy wieczorem, czy w ciagu dnia jest puszczana na krotko 20 razy, nawet wbudowane zbiorniki po 20-50 litrów podnoszą komfort i umożliwiają chwilowe skorzystanie z 2 kranów bez problemów z temp. a co taniej to zależy od sposobu używania, różnice niepoliczalne, ważniejszy jest komfort, jak jest miejsce to sie daje zbiornik

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Tu stwierdzenie lepiej lub gorzej zależy od konkretnego przypadku i charakteru obiektu ( ilość łazienek lub punktów poboru wody, ilość mieszkańców w rozbiciu na dorosłych i dzieci istnienie pomieszczenia kotłowni. moc kotła, wielkość zbiornika itp itd.
    Poza tym jeden bierze kąpiel raz dziennie a drugi napuszcza wannę raz w tygodniu.
    Ty podałeś raptem 4 istotne szczegóły.
    Poza tym u jednego lepiej sprawdzi się jedno a u drugiego co innego, tu odczucie jest podobne do zażycia PLACEBO i 3 zł jest sprawą trzeciorzędną, więc musisz zrozumieć że jeśli znajdzie się taka osoba akurat spełniająca Twoje wygórowane wymagania to i tak nie będziesz pewny.
    Moje wymagania nie są wygórowane, nawet nie mam wymagań, jedynie wyczekuję na kontakt z osobą o której hipotetycznie wspomniałeś i gdyby taka się znalazła i tu napisała o tym, o co pytam, byłoby po temacie.
    Więc musisz zrozumieć, że w tym przypadku nie ma znaczenia to, jak często ktoś taki brałby kapiel, mył zęby i nabierał wodę na herbatę. NIe ma znaczenia to, ilu jest dorosłych i ile dzieci, ile łazieniek, kuchni i to, czy w domu jest kotłownia, piwnica i schody na piętro. Serio.

    Znaczenie ma to, by mieszkał w jednym i tym samym domu/mieszkaniu z tą samą rodziną i podczas tego zamieszkiwania, korzystał raz z jednego pieca a raz z drugiego.


    Cytat Napisał BrodowskiG Zobacz post
    pojęcia nie masz o co codzi. jedno i dwufunkcyjne mają taką samą moc, jak zejdzie ze zbiornika trochę wody to kocioł się włącza i w czasie poboru dogrzewa nową wodę, zasobnik pełni funkcję buforu, dzięki któremu, można uzyskać większy przepływ niż przy dwu funkcyjnym i to przez kilkanaście minut, do tego masz stabilną temperaturę, dwufunkcyjne po odpaleniu ostro gonią temp i potrafią mocno przegrzać na starcie, dodatkowo od razu w rury idzie ciepła woda, nie musi się kocioł rozgrzać, chociaż są z funkcją utrzymywania temp. . a to co sie bardziej oplaca to zalezy czy puscisz wode 2 razy wieczorem, czy w ciagu dnia jest puszczana na krotko 20 razy, nawet wbudowane zbiorniki po 20-50 litrów podnoszą komfort i umożliwiają chwilowe skorzystanie z 2 kranów bez problemów z temp. a co taniej to zależy od sposobu używania, różnice niepoliczalne, ważniejszy jest komfort, jak jest miejsce to sie daje zbiornik
    Szczęśliwym ziegiem okoliczności pojęcie jako takie mam, ba, nawet wiem o co pytam !
    I gdybyś nawet tupał nóżką pisząc ponownie, że nie, to i tak wyjdzie na moje. Podałem jaki mam piec. Każdy może z tego się dowiedziec jaką ma moc i czy jest ona taka sama jak w piecach dwufunkcyjnych, tyle, że nie ma to żadnego znaczenia w tym temacie. Dasz wiarę ?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.640
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Tylko moj kociol, dogrzewajac CWU pilnuje, by caly czas dochodzilo do kondensacji.
    Chyba, ze pobor jest duzy, w takim przypadku nie zwaza na pilnowanie kondensacji, tylko grzeje na pelna moc.

    Nie zawsze to, ze kociol dluzej pracuje, oznacza ze wiecej spala....
    Dwufunkcyjnych kotłow, ktore moduliua od 1.9kW, jak moj, nie ma.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #14

    Domyślnie

    Mój kocioł - VC 146/5-5 - podczas dogrzewania kondensuje, tyle dobrego. Schodzi bardzo nisko wg, skali na wyświetlaczu, jednaak nie wiem do jakiej wartości kW. Juz wiem, na dole ma 3,1
    Ostatnio edytowane przez dbx ; 26-09-2017 o 14:42

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.640
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Przeciez to jest niemiezalne... jedno urzadzenie grzeje CWU z gorszą sprawnoscia, drugie ma straty postojowe.
    Jedno daje wiekszy wydatek CWU, drugie więcej miejsca w kotlowni.
    Na to patrz, a nie na jakies 3zl/miesiac w jedną, czy w druga stronę...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #16

    Domyślnie

    A brałeś pod uwagę coś takiego jako kocioł "z plecakiem", tzn. 2-funkcyjny z wbudowanym zasobnikiem, przeważnie rzędu 20-50l.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mario430 Zobacz post
    A brałeś pod uwagę coś takiego jako kocioł "z plecakiem", tzn. 2-funkcyjny z wbudowanym zasobnikiem, przeważnie rzędu 20-50l.
    Nie powiem że nie, ale każdy piec z wymiennikiem warstwowym odpada. W zasadzie, decyzja o wymianie obecnego na dwufunkcyjny, jest formalnością.
    Niemniej, wciąż czekam na odpowiedź na tytułowe zadanie które, jak widać, intelektualnej elicie sprawia tyle problemów co mnie zabawy

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Nie powiem że nie, ale każdy piec z wymiennikiem warstwowym odpada. W zasadzie, decyzja o wymianie obecnego na dwufunkcyjny, jest formalnością.
    Niemniej, wciąż czekam na odpowiedź na tytułowe zadanie które, jak widać, intelektualnej elicie sprawia tyle problemów co mnie zabawy
    niestety intelektualna elita nie miala tych dwóch KOTŁÓW i ich nie wymieniała ale umie liczyć i nie widzi sensu oszczędzac a może nawet tracic 3 złociszy, równiez elita mówi ci że to nie piece to kotły...

  19. #19

    Domyślnie

    [
    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    No cóż. Ma kocioł jednofunkcyjny 14kW i zasobnik 100l oraz komfort ciepłej wody z normalnym ciśnieniem i stałą temperaturą to narzeka że kocioł załącza się za szybko przy myciu talerzy, zmieni na dwufunkcyjny to po odkręceniu kranu będzie się załączał natychmiast a temperatura wody będzie skakała wraz ze zmianą ciśnienia i prędkości przepływu przez wymiennik.
    Pójdzie pod prysznic i jak w trakcie jego brania żona odkręci kran w kuchni zmarznie bo nagle woda z ciepłej będzie zimna to doceni co mu ta elita intelektualna chciała przekazać.

    Dwufungcyjny z małym wymiennikiem byłby tu panaceum na całe zło ale człowiek nie rozumie że ten zbiornik działa jak bufor stabilizujący temperaturę wody gdyż sam palnik z wymiennikiem na za dużą histerezę
    Masz rację. Opisałeś to, czego dowiadcza praktycznie każdy mieszkaniec miasta. Ale tu nie o tym
    Bliski tematu jest użytkownik piszący niżej;

    Cytat Napisał jacku6 Zobacz post
    niestety intelektualna elita nie miala tych dwóch KOTŁÓW i ich nie wymieniała ale umie liczyć i nie widzi sensu oszczędzac a może nawet tracic 3 złociszy, równiez elita mówi ci że to nie piece to kotły...
    i na liczeniu poprzestała, bo dla elity 3 złote jest ważniejsze od czytania ze zrozumieniem.
    Mimo wszystko, tym razem też się nie udało
    Niemniej jest szansa na powodzenie, bądźcie więc pełni nadziei ...kiedyś ktoś trafi
    Ostatnio edytowane przez dbx ; 28-09-2017 o 20:35

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.337

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    [
    i na liczeniu poprzestała, bo dla elity 3 złote jest ważniejsze od czytania ze zrozumieniem.
    Mimo wszystko, tym razem też się nie udało
    Wbrew pozorom dla tych elit bardziej liczy się nie te 3 złocisze ale komfort życia:

    Sam napisałeś:
    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Proszę przedstawić "dowody" na wyższość jednego nad drugim - dotyczy zużycia gazu oczywiście..
    Więc każdy Ci przedstawia dowody.
    Oczywiście nie mają one po części nic wspólnego ze zużyciem gazu ale jednak są to dowody.
    Dlatego jeśli dla Ciebie to zużycie gazu jest najważniejsze i nic innego nie trafia to także i tymi przytoczonymi 3 zł na miesiąc którymi różnią się oba rozwiązania.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony