dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Marcin1916

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Karczew
    Kod pocztowy
    05-480
    Posty
    2

    Domyślnie Budowa domu - początki

    .
    Ostatnio edytowane przez Marcin1916 ; 14-12-2017 o 10:20

  2. #2

    Domyślnie

    Jak chcesz zacząć na wiosnę to za późno zacząłeś się interesować . Masz już projekt ? warunki zabudowy ? może MPZP ? PNB ? hm działkę ? Zmiana materiału to nie jest coś co można sobie ot tak zmienić jak się to wszystko (co wymieniłem wyżej )ma gotowe. Owszem materiał zmienia się w sumie dowolnie, ale jak się zmienia ceramikę na BK (500) to czasem w zależności od projektu potrzebne są dość znaczące zmiany konstrukcyjne takie jak słupy wzmacniające, belki dodatkowe, poduszki betonowe, wieńce no i czasem warto też zmienić wysokości pomieszczeń więc na zmianę trzeba się decydować znacznie wcześniej. Styropianu nigdy za mało jak to mówią, dziś 15 cm grafitu jest normą, niebawem 20 cm nikogo dziwić nie będzie (chyba już nie dziwi). I tu też trzeba zdecydować wcześniej bo zmiana grubości ocieplenia o te 5 cm pociąga za sobą niewielkie ale czasem dość widoczne zmiany (takie jak okap dachu, parapety, odległości od granic, wnęki okien, połączenie z ociepleniem fundamentu, koszty robocizny). Przeważnie nie ma to znaczenia ale warto ująć to wcześniej im więcej przemyślisz na początku tym łatwiej jest później. Domu nie buduje się idąc na żywioł. Co do materiału jeszcze to oprócz ceramiki i BK jest jeszcze silikat, keramzyt i inne wynalazki. Dobór materiału zależy od tego czego oczekujesz od domu tzn czy ma być super ciepły, świetnie akumulacyjny, dobrze tłumiący hałas, tani w budowie, łatwy w budowie, a może przyjemny dla murarzy , a może łatwo dostępny. Różni inwestorzy różnie się kierują.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Późno bierzesz się do roboty...
    WIESZ JUŻ jak on ma działać?
    Czy tylko - jak ma wyglądać?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Marcin1916

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Karczew
    Kod pocztowy
    05-480
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Jak chcesz zacząć na wiosnę to za późno zacząłeś się interesować . Masz już projekt ? warunki zabudowy ? może MPZP ? PNB ? hm działkę ?.
    Zaczynając od działki - tak mam. Jeśli chodzi o warunki zabudowy to wszystko jest już złożone w urzędzie - właśnie od tego zależy kiedy ruszymy z budową. Projekt - hmm..projekt już mamy wybrany - zostaje tylko kwestia zakupu.
    Dom wybrany przeze mnie zaprojektowany jest z Ytonga, a strop gęstożebrowy. Pomieszczenia na poddaszu będą delikatnie podniesione - myślę, że maksymalnie o 0,5m

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Styropianu nigdy za mało jak to mówią, dziś 15 cm grafitu jest normą, niebawem 20 cm nikogo dziwić nie będzie (chyba już nie dziwi)
    Wiem, że powoli styropian 20cm staje się standardem, ale wydaje mi się, że 15cm w zupełności wystarczy (oczywiście to moje zdanie - zdanie laika )


    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Dobór materiału zależy od tego czego oczekujesz od domu tzn czy ma być super ciepły, świetnie akumulacyjny, dobrze tłumiący hałas, tani w budowie, łatwy w budowie, a może przyjemny dla murarzy
    Oczywiście, że dobrze byłoby, żeby był tani w budowie, ale zależy mi przede wszystkim na tym, aby był funkcjonalny i ciepły.
    Dom nie będzie robiony na wzór inteligentnego domu dlatego też elektryka będzie raczej podstawowa.

    Jeśli chodzi o pozostałe "rzeczy" związane z domem, to myślałem nad takimi rozwiązaniami:
    - okna trzyszybowe (zastanawiam się nad ciepłym montażem)
    - wentylacja mechaniczna z rekuperatorem (raczej bez GWC)
    - piec na ekogroszek (brak możliwości podłączenia gazu na działce)
    - ogrzewanie podłogowe parter + łazienka na piętrze
    - przydomowa oczyszczalnia ścieków

    Tak wiem, że nie należy budować na żywioł dlatego założyłem ten temat.
    Dzięki za zainteresowanie
    Ostatnio edytowane przez Marcin1916 ; 30-09-2017 o 08:36

  5. #5

    Domyślnie

    Okna trzyszybowe i ciepły montaż może być, wentylacja z rekuperacją oczywiście, ogrzewanie podłogowe całość, piec/kocioł na wungiel hm nie przejdzie nakombinować się będziesz musiał żeby PNB dostać (wymagania spełnić), pomyśl nad jakąś alternatywą ale nie o wunglu, może pompa ciepła powietrze. Co do oczyszczalni hm nie wiem nie znam się, ale wiem że działka spora musi być.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin1916 Zobacz post
    Jeśli chodzi o pozostałe "rzeczy" związane z domem, to myślałem nad takimi rozwiązaniami:
    - okna trzyszybowe (zastanawiam się nad ciepłym montażem)
    - wentylacja mechaniczna z rekuperatorem (raczej bez GWC)
    - piec na ekogroszek (brak możliwości podłączenia gazu na działce)
    - ogrzewanie podłogowe parter + łazienka na piętrze
    - przydomowa oczyszczalnia ścieków

    Tak wiem, że nie należy budować na żywioł dlatego założyłem ten temat.
    Dzięki za zainteresowanie
    Okna trzyszybowe to już raczej standard.
    Piec na ekogroszek, wut? Poczytaj o grzaniu prądem: http://forum.muratordom.pl/showthrea...e-kablami-2017
    Ogrzewanie podłogowe wszędzie - przeczytaj oba zalinkowane artykuły u mnie w stopce.

    I zrób 20cm ocieplenia na ścianie
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Witam sąsiada zza Wisły, widzę, że jesteś na etapie " dzwonią, ale nie wiem w którym kościele ".

    Na razie zaczekaj na papiery ( MPZP ), i dopiero po tym kupuj projekt. Masz rację z 15cm, jesteś laikiem. Piec na ekogroszek - mieszkałeś w domu z takim piecem ? Ja też nie mam gazu i żyję, są inne rozwiązania.

    Tak na marginesie, nie wiem jaką masz działkę i upodobania, ale może warto pomyśleć o parterówce, a juz na pewno o podłogówce w całym domu.
    Rozumiem, że ekipa do murowanie i inne już masz zaklepane ?
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Na razie zaczekaj na papiery ( MPZP )
    Jak jest MPZP, to nie ma no co czekać, bo Plan Zagospodarowania jest jawny i na jego podstawie już można projektować (indywidualny) lub wybierać z katalogu. Wypis i wyrys tylko potwierdza z pieczątką informację, która i tak jest dostępna.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin1916 Zobacz post
    Co do materiału na ściany zastanawiałem się nad trzema:
    - Porotherm Dryfix 25
    - Ytong Energo 24 cm P+W klasa PP2/0,35
    - Solbet Optimal 24 (gęstość 500)

    Dwa pierwsze, dosyć drogie.
    Nie warto.
    Lepiej dołożyć do 3 rozwiązania te 5cm styro, będzie lepiej, a prawdopodobnie taniej od dwóch pierwszych z 15cm grafitowego.
    Co do pasywności.
    To z 15cm, jesteś poniżej połowy pasywności.
    Nie wiem, skąd takie porównanie/założenia.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 08-10-2017 o 13:12
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony