dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 12
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 227
  1. #21

    Domyślnie

    Jakbyś mial instalację odgromową*to by musiało to wszystko inaczej wyglądać. Skoro nie masz to ja proponuję T1 i T2 oddzielnie. Twoje jedyne zagrożenie udarem jest od strony sieci zasilającej. DEHNblock + DEHNguard powinno być ok. Do tego DEHNblock silnie ogranicza prąd następczy co jest bardzo ważne. To już Twoja sprawa. Kupisz co uważasz za słuszne albo zostawisz jak masz. Ja nie podpowiadam tanich wersji bo tanie nigdy jest dobre. Tu nie ma kompromisów. Może ktoś Ci podpowie coś innego, tańszego, ja nie.

  2. #22

    Domyślnie

    Ja jeżdzę autem, które jak kupowałem to każdy krzyczał, że przepłacam.... po 60kkm jakoś się nic nie chcę psuć..
    zakłądałem gaz najdroższy w okolicy i też zero problemów.

    Zawsze szukam najlepszego rozwiązania.

    jeżeli zdecydowałbym się na Twoje rozwiązanie to jakie konkretnie zabezpieczenia mam kupić. Bo pewnie tych blocków i guaardów jest kilka opcji. Które z nich wybrać, o jakich parametrach.

    Nie wiem czy potrzebujesz jakieś jeszcze dane...

    moc przyłączą 11KW
    bezpiecznik przed licznkiem C20
    jedna różnicówka. << może warto założyć więcej?
    dom 112 metrów. Około 40 bezpieczników (kuchnia na 3, pralki w łazienkach na osobnych itd.. w miarę pomyślane chyba)

  3. #23

    Domyślnie

    Ty to masz się dowiedzieć jaki masz układ sieci zasilającej. Dopiero wtedy wszystko się dobiera. Bo jak masz TT to np. SPD musi być z iskiernikiem sumującym 3+1. N i PE są galwanicznie oddzielone. Nie ma możliwości zwarcia między N i PE czy L i PE. Taki SPD też pełni funkcję przeciwporażeniową. Taki SPD też jest prawidłowy dla układu sieci TN-S/TN-C-S.

    Jeden RCD 4P na całym dom to idiotyzm. Idiotyzm elektryka i inwestora. Nie powinno się zasilać z RCD trójfazowego odbiorniki 1 fazowe. Przerwanie toru N w takim RCD doprowadzi do asymetrii, napięcia miedzyfazowego w gniazdkach i wszystko zostanie spalone, cała elektronika jednofazowa. Dla odbiorników jednofazowych stosuje się RCD jednofazowe.
    Skoro masz wyłączniki nadprądowe i zabezpieczenie przedlicznikowe to wyłącznik nadprądowy o char. C to do domu dochodzi TN-C. Pytanie co dalej. Czy to zostało przekształcone na TN-C-S, czy ktoś zrobił wyspę TT. Pokaż fotki rozdzielnicy i skrzynki licznikowej.

  4. #24

    Domyślnie

    Ten OBO możesz dać do rozdzielnicy jako T2.

  5. #25

    Domyślnie

    Nie DEHNguard tylko DEHNblock. Wszystko jest istotne. Taki problem z innymi firmami, że tak naprawdę nie wiadomo co tam w środku siedzi i jakiej jest jakości. Nie musi być DEHN. Liczące się firmy to jeszcze Phoenix czy Leutron. DEHN to taki mercedes wśród SPD.

  6. #26

    Domyślnie

    A może jednak DEHNshield (TNS/TT/TNC) 255 ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #27

    Domyślnie

    Po co mu T2 w złączu jak jeszcze ma 35 metrów do domu kablem. Ja jestem zwolennikiem układu V w SPD. DEHNshield to T1+T2 bez układu V.

  8. #28

    Domyślnie

    Zachodzi pytanie, czy w tym "złączu" może instalować jakiekolwiek ochronniki, nie narażając się ZE.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #29

    Domyślnie

    Z tego co zrozumiałem obok złącza jest druga skrzynka(czy dwie zespolone) już odbiorcza na granicy działki. Poza tym on tam już ma SPD ten OBO, więc przyzwolenie jest. To bardzo dobre miejsce na T1. A perfekcyjne miejsce dla T1 to przed licznikiem. Jest szansa, że nawet jak licznik nie przeżyje to go nie rozerwie na kawałki i w tym obudowę skrzynki. Niestety ZE nie pozwala. Wydaje mi się, że oni myślą, że SPD mają prądy upływu i to im się nie podoba. Co jest oczywiście nieprawdą jak SPD jest oparty tylko o iskiernik.

    https://www.youtube.com/watch?v=ejX8KXFxg30 Po co komu takie rewelacje na ścianie lub granicy działki. Ok, nie nasza własność, za nowy licznik nie zapłacimy, ale tego można uniknąć.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Poprawiłem.
    Co myślisz o tym T2 firmy ETI?
    Mógłbym go wstawić w domu a tego OBO do garażu. Albo odwrotnie jeśli OBO jest lepszy..
    Garaż zasilany jest osobnym kablem w ziemi (ok 25 m) od tej samej skrzynki przy płocie.
    Problem z tymi tanimi SPD czy to ETI, OBO i im podobne, jakiej jakości mają warystor i zabezpieczenia termiczne tego warystora. Warystor ma jedną poważną wadę, starzeje się. Z czasem zwiększa się prąd upływu. Jak warystor zacznie "przepuszczać" podczas normalnej pracy może być nieciekawie a nawet niebezpiecznie. Taki warystor zaczyna się grzać, może nastąpić samozapłon. Niby każdy SPD warystorowy ma zabezpieczenie termiczne, ale, ale... Ja bym się bał używać tych tanich wynalazków. Nie ma cudów, cena z dupy się nie bierze.

  11. #31

    Domyślnie

    Jest. I dobrze, że jest. Warystor jest szybki. Tego się wymaga od T2 i T3, szybkości zadziałania. Ja tylko pokazałem wadę SPD warystorowego. W DEHN płacisz za jakość.
    Ostatnio edytowane przez emigrus ; 06-10-2017 o 17:13

  12. #32

    Domyślnie

    I OBO jest przed licznikiem? Nawet jak jest za to jak możesz pokaż fotkę. Trochę nietypowa sytucja, że ZE pozwala w skrzynce licznikowej montować SPD.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Od samego transformatora przyłącze idzie ziemią? Pewnie napowietrznie do granicy działki. Ja bym zastosował SPD zespolony T1+T2 warystorowy z Iimp 12,5 kA, niż samego DEHNguard T2. Zawsze może zostać przywleczony jakiś cząstkowy prąd udarowy o kształcie 10/350 us.

    Prawidłowo w złączu powinien być ogranicznik przepięć iskiernikowy T1 a w domu, w rozdzielnicy głównej T2 np. DEHNguard. Przy samych urządzeniach w domu T3. Niestety żaden ZE nie pozwala montować SPD w złączach co jest dla mnie niezrozumiałe. SPD iskiernikowy nie ma prądu upływu, można instalować przed licznikami. Uszkodzony moduł SPD nie wypływa na ciągłość*zasilania. Można także wymieniać wkładki pod napięciem. Nie wiem, może chodzi o ryzyko zwarć L-N w ograniczniku przy uszkodzonym module z jakiś przyczyn i chcą go minimalizować po swojej stronie.
    Kurcze nie kojarzę czy kabel od samego trafo idzie ziemią. W każdym bądź razie przyłącze ziemne ma dł. ok 200 m i po drodze są złącza kablowe sąsiadów. Moje złącze jest pod koniec tego odcinka.
    W takim układzie dehnguard T2 wystarczy? A co wstawiać jako T3? Coś konkretnego?

  14. #34

    Domyślnie

    W Twoim przypadku można zaryzykować z samym T2. Chociaż ja osobiście bym wolał T1+T2 z Iimp 12,5 kA. Samo T2 nie będzie błędem imho. Jako T3 np. DEHNflex https://www.dehn-international.com/e.../DEHNflex.html jak masz miejsce w puszkach. T3 to też listwy komputerowe przepięciowe. Coś co jest bardzo blisko urządzenia elektrycznego wrażliwego na przepięcia.

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    W Twoim przypadku można zaryzykować z samym T2. Chociaż ja osobiście bym wolał T1+T2 z Iimp 12,5 kA. Samo T2 nie będzie błędem imho. Jako T3 np. DEHNflex https://www.dehn-international.com/e.../DEHNflex.html jak masz miejsce w puszkach. T3 to też listwy komputerowe przepięciowe. Coś co jest bardzo blisko urządzenia elektrycznego wrażliwego na przepięcia.
    Dzięki, rozumiem że T1+T2 montuje w swojej rozdzielnicy. Ten DEHNflex będzie odpowiedni do zabezpieczenia powietrznej pompy ciepła trójfazowej?

  16. #36

    Domyślnie

    Nie, nie będzie. DEHNflex są do gniazdek 16A max, jednofazowych.

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Nie, nie będzie. DEHNflex są do gniazdek 16A max, jednofazowych.
    Ok, to można zabezpieczyć pompę ciepła czymś na rodzaj ochronnika T3? Czy powinno wystarczyć to co znajduje się w rozdzielnicy?

  18. #38

    Domyślnie

    Ja bym dobezpieczył pompę ciepła SPD T3. To dość droga zabawka i strategiczne urządzenie dla domu. Pytanie czy będziesz miał na to kasę. Jest np. DEHNrail https://www.dehn-international.com/e...multipole.html Wpisz w googlu DEHNrail 4P. Jakim przekrojem jest podłączona pompa? Jakie jest obciążenie na fazę? Ten DEHN to max 4mm^2 drut i obciążenie max 25 A na fazę.

  19. #39

    Domyślnie

    Narazie to jestem przed montażem pompy. Staram się jednak przygotować odpowiednio.
    Z tego co mi wiadomo, to przewód raczej max 5x4mm2 i bezpiecznik B20, więc ten DEHNrail powinien sprostać.
    Patrzyłem na cenę tego DEHNa. Coś ponad 500 zł, także jakieś tam tragedii nie ma.
    Ostatnio edytowane przez cristoteles ; 06-10-2017 o 22:55

  20. #40

    Domyślnie

    Nie DEHNflex. Co tak do niego się uczepiłeś.

Strona 2 z 12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony