dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 78
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    gregorypek

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    6

    Domyślnie Budynek parterowy - koncepcja

    Witam wszystkich,
    planuję budowę domu parterowego dla rodziny 2+2 o pow. użytkowej do 130 m2 z wejściem od południa. Otrzymałem od architekta wstępną koncepcję zgodną z moimi wymaganiami. Poniżej linki do projektu:
    rzut - https://i.imgur.com/r0OsyVX.jpg,
    elewacje - https://i.imgur.com/lfWDyUb.jpg .
    Planuję:
    - zmniejszyć wysokość okien w obu pokojach 11 i 12.
    - dodać drzwi zewnętrzne od strony kotłowni (która będzie również pralnią).
    Proszę o opinie otrzymanej koncepcji. Wszelkie uwagi mile widziane

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dziwne, że nie zgrupował pomieszczeń mokrych w jednym miejscu. Bo z kotłowni do łazienki rodziców i kuchni długa droga
    Czy w sypialni rodziców wejdzie łózko? może warto wrysować meble?
    W kuchni sporo okien - mało ściany na wysoka zabudowę.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kuusamo

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Gdynia
    Posty
    204

    Domyślnie

    Przyjrzyj się projektowi Santia pracowni Domplan, te projekty będą nawiązywały do siebie pod kątem rozkładu pomieszczeń.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    gregorypek

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    6

    Domyślnie

    Po uwagach Elfir zmieniłem rozkład pomieszczeń.
    Aktualny rzut: https://i.imgur.com/g0PbZyc.jpg
    Przerobiłem w paincie, także szału z jakością nie ma Z głównych zmian:
    - dodałem spiżarkę,
    - zgrupowałem pomieszczenia mokre poprzez przeniesienie kotłowni bliżej kuchni.
    - poszerzyłem sypialnię,
    - zlikwidowałem jedno okno w kuchni.
    Co myślicie o nowej wersji?

    kuusamo, przyjrzałem się projektowi Santia - za bardzo nie odpowiada mi rozkład pomieszczeń dla dzieci - część z nich będzie miała okna na północ. Ponadto moja druga połowa chce mieć własną łazienkę No i niestety salon od północy ;/.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kuusamo

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Gdynia
    Posty
    204

    Domyślnie

    Usuń z wiatrołapu drzwi i ścianki, szkoda miejsca

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    bez sensu gościnne wc tak daleko w części sypialnej. Goście mają bliżej do dużej łazienki. Wejście do pom. gospodarczego z salonu?
    Nie zalezy ci na wyjsciu na ogród z pom. gospodarczego?

    pomyśl, czy spiżarka musi byc odrebnym pomieszczeniem? Może po prostu zrobić pom. gospodarcze z wejściem od strony kuchni, gdzie będą i zapasy i pralka? Taki odpowiednik anglosaskiego mudry-laundry room.


    Zdecydowanie zrobiłabym wiekszy wiatrołap.

    No i teraz kolejna sprawa - jak zabezpieczyć latem pom. przed przegrzaniem? Długi okap?

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    gregorypek

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    6

    Domyślnie

    Dziękuję za uwagi. Rzut po kolejnych zmianach: https://i.imgur.com/YxNOSo8.jpg
    - przeniosłem toaletę bliżej salonu. W jej miejsce dałem szafę.
    - połączyłem spiżarkę z kotłownią - boję się teraz, że będzie za ciepło dla zapasów,
    - powiększyłem wiatrołap poprzez zlikwidowanie zbędnych ścianek.
    Co teraz o tym myślicie ?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Inny sposób rozwiązania przestrzeni:


    Ociupinkę zmniejszona szerokość salonu. W ten sposób wiatrołap może być doświetlony naświetlem przy drzwiach a jednocześnie wejdzie normalna szafa i cztery osoby.
    Szafa za wiatrołapem na odkurzacz, szczotki itp.
    Cofnięcie wejścia do łazienek powoduje, że są osłonięte, bardziej dyskretne. Przynajmniej można puścić bąka bez stresu, że słychać w całym salonie.
    Przy sypialni jest minigabinet, ale może też być druga garderoba.
    Minigabinet ma wewnętrzne okno lub luksfery doświetlające korytarz.
    Od frontu okna (w salonie podłużny, poziomy fix). Wyjście na taras na bocznej elewacji. Tam też przedłużyć okap dachu by zrobić zadaszony taras.


    Co zamierzasz przechowywać w spiżarce? Bo na ziemniaki i marchew to spiżarka powinna być maksymalnie przy zewnętrznych ścianach i faktycznie bez ogrzewania.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 09-10-2017 o 18:47

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    gregorypek

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    6

    Domyślnie

    Dzięki Elfir za rzut. Nie powiem, żonie się spodobał W spiżarce planujemy przechowywać warzywa. Mogłabyś mi napisać co znaczy ta literka P w kuchni ? Bo w pomieszczeniu gospodarczym pewnie znaczy pralkę. Co do tarasu myślałem bardziej o zrobieniu pergoli niż o przedłużeniu okapu.

    Wrzucam dostosowane elewacje do nowego rzutu https://i.imgur.com/6ZcOW9U.png
    Ostatnio edytowane przez gregorypek ; 09-10-2017 o 19:34

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    P- piekarnik w słupku
    L- lodówka

    P w pom. gospodarczym pralka.


    Jak warzywa to faktycznie spiżarnia będzie za ciepła. Dla warzyw idealna temperatura to ok. 5-10 stopni.

    Myślałam że to do przechowywania zgrzewek z wodą, zapraw, puszek, rzadziej używanych sprzętów.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 10-10-2017 o 11:40

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Inny sposób rozwiązania przestrzeni:

    ...
    - a pranie / suszenie - gdzie będzie ?
    chyba nie w spiżarce przy kuchni ? bo głupio chodzić z ubraniami brudnymi / czystymi przez pokój dzienny.
    - kolejny rzut rysowany " na kolanie ", a może tak ... i zadziała ( ! ? ) lub nie.
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 10-10-2017 o 14:57
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Łukaszu - chodzenie z praniem przez kuchnię jest często spotykane w krajach anglosaskich i dlatego napisałam, że na tym się wzorowałam. Gospodyni gotuje, ma na oku dzieci bawiące się w ogrodzie a przy okazji robi pranie i wywiesi z tyłu domu - i to wszystko mniej więcej w jednym miejscu, nie trzeba biegać na drugi koniec domu. Kwestia tego czy salon jest pokojem wyłącznie reprezentacyjnym czy rodzinnym, gdzie toczy się życie domu?
    Rozwiązań z pralką może być więcej (chociażby schowana wraz z suszarką w szafie na korytarzu - też często spotykane anglosaskie rozwiązanie).


    Ja nie robię projektów. Od tego jest architekt. Ja tylko wskazuję rożne propozycje będące punktem wyjścia do dyskusji.
    Czy ty schematyczny rysunek zagospodarowania przestrzeni, powstały podczas wstępnej rozmowy z klientem, traktujesz jak projekt ostateczny?

    Przy okazji, plan, który może być inspiracją dla autora wątku:



    Z ciekawostek - w anglosaskich (małych) domach spotykam często wejście do master bedroom w okolicach kuchni.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 10-10-2017 o 15:45

  13. #13

    Domyślnie

    to co Elfir narysowała jest całkiem ok , zarzut suszenia prania , w lato na zewnątrz, a zimą suszarka do prania , coraz więcej ludzi ją ma nawet mając gdzie suszyć , można ją ustawić na pralce , są takie kombajny

    a chodzenie przez salon z praniem , jak są goście to pewnie nikt tak nie łazi , a poza tym można zrobić wrzutnik z łazienki , jedyny minus to może być słychać pralkę w salonie

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    syberia - każdy może mieć inne oczekiwania i inne potrzeby, widocznie Łukasza są inne.
    Autor spytał o opinie i uwagi. Może je przyjąć do wiadomości, może zlekceważyć.

    Mnie osobiście też nieco razi pozałamywany układ ścianek miedzy łazienkami, ale poruszałam się po narzuconym z góry obrysie budynku i chciałam uniknąć drzwi wc czy kotłowni na wprost wyjścia z wiatrołapu. Można zlikwidować małe wc i założyć że goście będą korzystać z łazienki dzieci. To zależy czy goście będą oficjalni czy familiarni.

    Okazuje się, że autor potrzebuje zimnej spiżarni. A w pierwotnym rzucie spiżarni nie było wcale. Teraz można albo kombinować z jej wyodrębnieniem, albo pomyśleć o ziemiance w ogrodzie albo czymś w rodzaju nieocieplanej piwniczki w obrębie domu.

  15. #15
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    gregorypek

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    6

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za cenne uwagi. Nie widzę problemu w chodzeniu z ubraniami brudnymi przez pokój dzienny - gości nie będziemy spodziewali się codziennie Co do warzyw to wygospodarujemy miejsce w przyszłym garażu.
    Podoba nam się rzut przerobiony przez Elfir. Ciężko coś sensownego wymyślić ze względu na wejście od południa i wymagania mpzp - kalenica równolegle do osi drogi. Ponadto chcemy zbudować dom o prostej bryle - bez zbędnych wykuszy.
    Jeśli ktoś ma jeszcze jakiś pomysł co do rozmieszczenia pomieszczeń to z chęcią się z nim zapoznam.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    syberia - każdy może mieć inne oczekiwania i inne potrzeby, widocznie Łukasza są inne.
    - potrzeby podstawowe człowieka są stałe ! ale też zmieniają się z wiekiem.
    - co do umieszczania pralki ( jak piszesz ) " chociażby schowana wraz z suszarką w szafie na korytarzu " - forsowanie takiego rozwiązania jest nieopoważne lub ( co najmniej ) nie przemyślane.
    - raz pisałaś o przechodniej łazience, teraz mamy pralkę w spiżarni .... .
    Jeżeli przyszłym użytkownikom budynku takie rozwiązanie pasuje - jak najbardziej !
    przecież to im, nie Tobie pralka będzie wirować między słoikami z konfiturami.
    - syberia ma rację - będzie słychać pralkę w pokoju dziennym. Jest to tak samo niekorzystne rozwiązanie, jak przysłowiowa toaleta wewnątrz pokoju, czy też otwierająca się drzwiami na stół jadalny
    - można by zrozumieć takie rozwiązanie ( z pralką ) dla istniejących, przebudowywanych budynków, gdzie faktycznie może nie być dla niej miejsca, wówczas pozostaje łączenie funkcjonalne pomieszczeń, ale nowy projekt budynku ( nawet schematyczny, koncepcyjny ) nie powinien mieć takich " niespodzianek "
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 10-10-2017 o 18:50
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Mr A
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Bełchatów
    Posty
    341

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - można by zrozumieć takie rozwiązanie ( z pralką ) dla istniejących, przebudowywanych budynków, gdzie faktycznie może nie być dla niej miejsca, wówczas pozostaje łączenie funkcjonalne pomieszczeń, ale nowy projekt budynku ( nawet schematyczny, koncepcyjny ) nie powinien mieć takich " niespodzianek "
    I tutaj trzeba przyznać rację. Po co na siłę przerabiać jeden z gotowych projektów? Tak czy inaczej trafi on do architekta, któremu można pokazać co się podoba i jakich funkcjonalności, pomieszczeń oczekujemy. Na tej podstawie stworzy powinien stworzyć coś bardziej funkcjonalnego, oczywiście jeżeli inwestor na to pozwoli

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - potrzeby podstawowe człowieka są stałe ! ale też zmieniają się z wiekiem.
    - co do umieszczania pralki ( jak piszesz ) " chociażby schowana wraz z suszarką w szafie na korytarzu " - forsowanie takiego rozwiązania jest nieopoważne lub ( co najmniej ) nie przemyślane.
    Najwyraźniej potrzeby podstawowe różnią się nie tylko w zależności od wieku mieszkańców, ale kraju z którego pochodzą.
    Bo pralka w szafie jest tam tak samo często spotykana jak pralka przy kuchni.

    Mowa rzecz jasna o małych domach, gdzie siłą rzeczy program użytkowy musi być kompaktowy.
    I nie przerabianych, ale gotowych projektach domów - do kupienia we Francji, Kanadzie i USA (bo do takich projektów dotarłam)

    Do rzutu zaproponowanego przez architekta żadnych uwag nie masz?

    Bp ja na przykład mam poważne wątpliwości czy w pierwotnym układzie, zaproponowanym przez architekta, w sypialni rodziców wejdzie w ogóle łózko tak, by dało się swobodnie otworzyć drzwi do garderoby. I czy nie będzie przeszkadzała w śnie łazienka za wezgłowiem łóżka - z tego, co widzę po umiejscowieniu drzwi, sprzęty miały stać na ścianie od strony sypialni?
    I kotłownia sąsiadująca z pokojem dzieci - nie będzie przeszkadzać?.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 10-10-2017 o 20:36

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Do rzutu zaproponowanego przez architekta żadnych uwag nie masz?
    szczerze mówiąc miałbym milion uwag.
    Po planie widać, że architekt dopiero uczy się projektować, ponieważ nie wie jeszcze jak powinien wyglądać choćby prawidłowy układ ergonomicznej kuchni ( to jest chyba najlepszy " papierek lakmusowy " ). Również powierzchnie poszczególnych pokoi nie są najlepsze - widać, że jeszcze nie wie do końca co jest ważne ( najbardziej istotne ) w funkcjonowaniu budynku, a co powinno być w drugim planie, stąd chyba wchodzi się z wejścia głównego na ścianę, co NIGDY nie jest fajne. Prosty plan, a już kolizja drzwi / drzwi. Pomieszczenia " mokre " troszeczkę pofrunęły. Toaleta - hmmm - chciałbym wiedzieć, jaki jest faktyczny wymiar wrysowanej umywalki ( ? ) . Garderoba przy sypialni głównej niby wygodna, ale gdy otworzy się drzwi łazienki, to już taką nie jest.
    Rzut ( poza jw ) trudno oceniać bez zagospodarowania ! a tu nie wiadomo gdzie są strony świata ( i jak doświetlone pomieszczenia ), co widać za tymi okienkami z wnętrza budynku ? - odrapaną ścianę sąsiada, czy horyzontalny, piękny widok. Jednym słowem nie wyczuwam kontekstu, jakiegoś dostosowania się do otoczenia, poza wpisaniem pomieszczeń w obrys prostokąta. ... Lepiej by chyba było, gdyby takie koncepcje były opracowywane na modelu, z analizą nasłonecznienia, oddziaływania, itp - co dałoby faktyczną wiedzę o projektowanym budynku. Przykładowo - widzę opis : " kotłownia " przy ścianie zewnętrznej, po czym za miesiąc " wyskakuje " " piękny ząb na elewacji " w postaci komina . Wyrzucenie łazienki sypialni w obszar strefy dziennej - zastanawiające - nie ma tu myślenia akustyką ( również ), a na tym etapie już powinno być. Konstrukcja i instalacje pominięte w koncepcji.
    Nie ma co oceniać !!!, czy też " wnosić " jakieś uwagi, ( " pochylać się " nad tym rzutem ) tym bardziej, jeśli Inwestor napisał, że " Otrzymałem od architekta wstępną koncepcję zgodną z moimi wymaganiami " - czyli, wszystko jest piękne.
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 10-10-2017 o 21:37
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wiadomo jak są strony świata - wjazd od południa, autor o tym pisał.
    Wymagania też autor opisał - własna łazienka małżeńska, pokoje dzieci i salon od południa.
    Może było ich zbyt mało?

    Gdy ktoś nigdy nie mieszkał we własnym domu naprawdę ciężko mu ocenić jaka powierzchnia jest optymalna. W końcu w bloku wc to pomieszczenie o powierzchni 1,5 m2. Co z tego, że niegodne, ciasne i z umywalką, z której podczas mycia rąk woda chlapie na boki, bo taka mała.

    Dlatego chce polegać na wiedzy architekta. I tu klops. Dlatego musi radzić się na forum ludzi, którzy architektami nie są, ale mogą dać architektowi i inwestorowi jakiś kierunek w którym ma projekt podążać (o ile rady się spodobają).

    Swoją drogą w garderobie architekt wrysował szafy głębokości 80 cm (tyle co drzwi) zamiast standardowych 60 cm. Chyba, że to zapas na drzwi suwane?
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 10-10-2017 o 21:53

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony