dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Domyślnie Indukcja pod 230V - przewody, bezpieczniki itp

    Jako, że jest to mój pierwszy post to witam, dobry wieczór i cześć.
    Od razu zaznaczam, że nie jestem żadnym ekspertem czy nawet półamatorem.
    Robię remont generalny mieszkania i chce wiedzieć czy wszystko dobrze jest zrobione oraz po prostu wiedzieć co z czym zjeść.

    Jeżeli temat był, przepraszam, lecz w gąszczu wszystkich tematów ciężko było mi znaleźć coś sensownego.

    Instalacja elektryczna. Problem? Indukcja.
    Ciężko u mnie z siłą, wręcz jest to nierealne. Tak więc wybieram płytę pod 230. Teraz pytanie o moc. Czy mogę użyć 7.4kW? Oczywiście zastosować lepsze przewody. 4mm2 starczy? Czy coś więcej? Jaki bezpiecznik? 25A będzie OK czy jednak postawić na 40? Czy 7.4kW będzie odpowiednia przy założeniu, że zadzwonię do elektrowni i zwiększą mi moc z 5.5kW (?) standardowej do 7.5 lub nawet 10? Czy będzie to duża różnica na rachunkach? Płyta nie będzie używana na 100%, myślę, że 4 palniki będą używane na prawdę sporadycznie i to nie na "full". Czy może lepiej pójść w płytę o mocy około 4.6kw lub 6.6kw? Przy użyciu płyty nie będzie używany przykładowo czajnik elektryczny (prawdopodobnie nie będzie go nawet w mieszkaniu). Dużo czytałem, że niby płyty są dziś "inteligentne" i sobie jakoś tam optymalizują tę moc. Miałoby to sens bo tak to każdy "Janusz" dawałby 7.4kW na 2.5mm2 i by mieszkania się paliły masowo, a dostępność płyt i popularność wydaje mi się być dość spora.


    Za wszelkie cenne rady, nawet te najmniejsze - BARDZO DZIĘKUJE!
    Ostatnio edytowane przez d3zet ; 08-10-2017 o 22:52

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Cytat Napisał d3zet Zobacz post
    zwiększą mi moc z 5.5kW (?) standardowej do 7.5 lub nawet 10?
    Nie zwiększą.

    A co? Gazu z sieci nie masz i butle LPG na czwarte piętro bez windy dźwigasz czy żona się uparła na płytę indukcyjną?
    Ogólnie rzecz biorąc da się żyć z płytą indukcyjną zasilaną z sieci jednofazowej, nawet z piekarnikiem, ale nie jest to łatwe życie. Nie polecam.
    trolla nie należy karmić – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzcel Zobacz post
    Nie zwiększą.
    Jak to nie zwiększą? Ja wystąpiłem o dodatkowy przydział mocy w mieszkaniu w bloku i Tauron przyznał moc większą i mam 14 kW, 3 -fazy, 3 x 25 A. Oczywiście wymienili licznik na 3-fazowy, od tego licznika pociągnąłem do rozdzielnicy w mieszkaniu 5 x 6 mm².
    Jeśli chodzi o płytę indukcyjną, to montowałem ją 10 lat temu. Nie wiem jak teraz, ale wtedy był w sklepach tylko jeden model płyty 3-fazowej, działającej na 400 V. Reszta wszystkie płyty były 2-fazowe działające w systemie 2 x 230V. Działa to w ten sposób, że 2 lewe palniki działają na jednej fazie, a 2 prawe palniki i sterowanie działa na drugiej fazie. Wystarczy kabel 2,5 mm² do każdej z faz. Zresztą grubszy kabel ciężko byłoby zarobić w puszce, bo z płyty wychodzą przewody 2,5 mm². Podpiąłem sobie prawą stronę pod jeden bezpiecznik 16A, a lewą stronę pod drugi bezpiecznik 16A z innej fazy. Jak nie ma tej fazy, co zasila lewą stronę, to płyta działa tylko na prawych palnikach. Niestety jak nie ma fazy z prawej strony, to nic nie działa (bo sterowanie jest podpięte pod prawą stronę). No i to co jest denerwujące, to jak chcę ustawić na maksymalnie wszystkie palniki (poziom 9), to płyta zmniejsza którąś dziewiątkę z innego palnika na 7. Myślę, że to jest to zabezpieczenie. No i uwaga: z płyty wychodzi 5 przewodów w kolorach jak dla instalacji 3-fazowej 5-żyłowej: żółto-zielony, niebieski, czarny, brązowy, szary. Dzwoniłem do Candy przed montażem i powiedział pan, że dobrze że dzwonię, bo połowa uszkodzeń w czasie instalacji jest taka, że podpinają elektrycy te 5 przewodów pod instalację 3-fazową!!! Jeden z tych kolorów bodajże szary (sprawdź w instrukcji który!) jest przewodem neutralnym! dla drugiej fazy.
    No i oczywiście są mniejsze płyty indukcyjne i kuchenki jednofazowe, ale mają 1-2 "palników".
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 09-10-2017 o 08:12

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Jak to nie zwiększą?
    Tak to:
    Cytat Napisał d3zet Zobacz post
    Ciężko u mnie z siłą, wręcz jest to nierealne.
    trolla nie należy karmić – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał d3zet
    Ciężko u mnie z siłą, wręcz jest to nierealne. Tak więc wybieram płytę pod 230. Teraz pytanie o moc. Czy mogę użyć 7.4kW? Oczywiście zastosować lepsze przewody. 4mm2 starczy? Czy coś więcej? Jaki bezpiecznik? 25A będzie OK czy jednak postawić na 40? Czy 7.4kW będzie odpowiednia przy założeniu, że zadzwonię do elektrowni i zwiększą mi moc z 5.5kW (?) standardowej do 7.5 lub nawet 10?
    W wyjątkowych wypadkach ZE dostarcza energię elektr. 1-fazową o mocy ok. 7 kW i zabezpieczeniu przedlicznikowym 32 A.
    Tylko ... podczas używania płyty co z pozostałymi odbiornikami typu czajnik, żelazko, pralka i tym podobne, "prądożerne" urządzenia ?
    Komfort użytkowania instalacji i urządzeń w tym przypadku żaden.
    Cytat Napisał Lew2
    No i uwaga: z płyty wychodzi 5 przewodów w kolorach jak dla instalacji 3-fazowej 5-żyłowej: żółto-zielony, niebieski, czarny, brązowy, szary. Dzwoniłem do Candy przed montażem i powiedział pan, że dobrze że dzwonię, bo połowa uszkodzeń w czasie instalacji jest taka, że podpinają elektrycy te 5 przewodów pod instalację 3-fazową!!! Jeden z tych kolorów bodajże szary (sprawdź w instrukcji który!) jest przewodem neutralnym! dla drugiej fazy.
    Płytę powinien podłączać uprawniony instalator, nie gipsiarz czy inny paprok. Od tego jest gwarancja prawidłowego podłączenia.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #6

    Domyślnie

    A co z płytami które mają powiedzmy 4.6kW? Przykład to Bosch PUE631BB2E. Też muszę mieć siłę?

  7. #7

    Domyślnie

    Nie, nie musisz.
    Ale musisz mieć przystosowaną instalację do podłączenia tej płyty.
    Jak każdej zresztą.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał d3zet Zobacz post
    Ciężko u mnie z siłą, wręcz jest to nierealne.
    A to niby dlaczego? W ZE nie będzie problemu.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie płyty ceramicznej, o takiej:
    https://www.avans.pl/agd-do-zabudowy...YaAsHeEALw_wcB

    Płyta do tego pory jest podłączona do instalacji 3 fazowej niestety jest coś nie tak z przewodem i co kilka dni wybija mi to zabezpieczenie, całą fazę i główne zabezpieczenie w skrzynce. To dom rekreacyjny. Kilka tygodni wyłączam to zabezpieczenie jak wyjeżdżam i nic się nie dzieje więc ewidentnie to ten przewód. Panowie hydraulicy go przewiercili ale jeden z nich był elektrykiem i podobno naprawił go jak trzeba - podobno... . Na moje oko jest uszkodzona izolacja.
    Teraz pytanie. Czy powyższą płytę można podłączyć pod 1 fazę (mam nadzieję, że chociaż jedna będzie sprawna)? Jest to osobny obwód. Będę miał elektryka po Nowym Roku, sprawdzi izolacje żył jakimś urządzeniem. Pytam również tutaj bo ten co zepsuł i naprawiał też był elektrykiem no i jest jak jest.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie płyty ceramicznej, o takiej:
    https://www.avans.pl/agd-do-zabudowy...YaAsHeEALw_wcB

    Płyta do tego pory jest podłączona do instalacji 3 fazowej niestety jest coś nie tak z przewodem i co kilka dni wybija mi to zabezpieczenie, całą fazę i główne zabezpieczenie w skrzynce. To dom rekreacyjny. Kilka tygodni wyłączam to zabezpieczenie jak wyjeżdżam i nic się nie dzieje więc ewidentnie to ten przewód. Panowie hydraulicy go przewiercili ale jeden z nich był elektrykiem i podobno naprawił go jak trzeba - podobno... . Na moje oko jest uszkodzona izolacja.
    Teraz pytanie. Czy powyższą płytę można podłączyć pod 1 fazę (mam nadzieję, że chociaż jedna będzie sprawna)? Jest to osobny obwód. Będę miał elektryka po Nowym Roku, sprawdzi izolacje żył jakimś urządzeniem. Pytam również tutaj bo ten co zepsuł i naprawiał też był elektrykiem no i jest jak jest.
    Pytanie jakie zabezpieczenia wybija (wartośc) i czy w czasie użytkowania czy nie. Możliwe że pseudo elektryk podłączył pod jedną nie uszkodzoną fazę i wybija gdy przekroczysz prąd zabezpieczeń. Możesz podłączyć płytę pod jedną fazę, przewód z płyty pewnie 5 żył ale może być inaczej. Powinny być 2 żyły fazowe, dwie lub jedna neutral i ochronna PE. Fazy zwierasz razem, neutral razem, pamiętaj tylko że płyta ma 6kW czyli prąd przy max obciążeniu ok 26A więc pewnie nawet główne domku nie da rady. Pojedyncze pola można używać. Płyta ma chyba z lewej dwa po 1,2 kW więc te dwa razem też da radę, pozostale dwa są po 2kW więc już razem nie za bardzo.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Płyta jest podłączona pod 5 przewodów z tego co pamiętam. Teraz mogę odpalić wszystkie pola na maxa i nic się nie dzieje. Cała akcja zaczęła się w sierpniu jak wybiło pierwszy raz. Kolejny raz po miesiecu, później po dwóch tygodniach a później już po kilku dniach. Zabezpieczenia wybija bez jakiegokolwiek obciążenia.
    Na chłopski czyli mój rozum wygląda to tak jakby miejsce uszkodzonej izolacji za każdym razem się pogłębiał stąd częstsze wybijania.
    Ostatnio edytowane przez swierol ; 26-12-2023 o 12:40

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Cała akcja zaczęła się w sierpniu jak wybiło pierwszy raz. Kolejny raz po miesiecu, później po dwóch tygodniach a później już po kilku dniach. Zabezpieczenia wybija bez jakiegokolwiek obciążenia.
    Na chłopski czyli mój rozum wygląda to tak jakby miejsce uszkodzonej izolacji za każdym razem się pogłębiał stąd częstsze wybijania.
    Wybija różnicówkę czy nadprądowy?
    Jeżeli to różnicówka trzyfazowa (AKA czteropolowa) to jest do niej podpięta wyłącznie płyta?

    Tak czy inaczej lepiej naprawić instalację, niż obchodzić problem. Co z tego, że będzie działała kuchenka, jak przez awarię instalacji sfajczy się chata?
    Zaproś kumatego elektryka i niech zrobi "przy okazji" pomiary. Może więcej problemów znajdzie.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Wyrzuca nadprądowy i różnicowke czteropolowa. Tylko płyta jest pod tym obwodem. Jeśli okaże się że przewód jest nie zdatny do użycia to mam jeszcze wolne gniazdo 230V, które również jest na osobnym obwodzie. Generalnie na 70m2 mam chyba 18 osobnych obwodów pod gniazda i oświetlenie.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Źle wykonana naprawa przewodu, będzie tak długo wybijało aż się stopi izolacja i będzie zwarcier ciągłe. Przełączysz na gniazdko i będziesz miał do wykorzystania na raz dwa palniki. Obwody gniazdkowe zabezpieczone są bezpiecznikiem 16A i tak musi zostać. Im dłużej będziesz to użytkował w takim stanie jak jest tym mniejsza szansa na naprawę przewodu.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Źle wykonana naprawa przewodu, będzie tak długo wybijało aż się stopi izolacja i będzie zwarcier ciągłe. Przełączysz na gniazdko i będziesz miał do wykorzystania na raz dwa palniki. Obwody gniazdkowe zabezpieczone są bezpiecznikiem 16A i tak musi zostać. Im dłużej będziesz to użytkował w takim stanie jak jest tym mniejsza szansa na naprawę przewodu.
    Naprawiał go napewno nie będę bo jest pod izolacją podłogi. Zobaczymy która/e żyła/y są uszkodzone. Ewentualnie z tego kabla zrobi się przewód jednofazowy.

    Ale mam rozumieć, że pod jednym przewodem 230V cała płyta mogłaby działać ale jest to niebezpieczne (oczywiście pod dużo większym bezpiecznikiem) dlatego lepiej jak zostanie podłączona tylko pod dwa pola?
    Ostatnio edytowane przez swierol ; 26-12-2023 o 17:45

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikomir

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    83

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    N
    Ale mam rozumieć, że pod jednym przewodem 230V cała płyta mogłaby działać ...
    Płyta jak najbardziej może działać w układzie jednofazowym, co jest opisane w instrukcji obsługi. Jest tam również zapis na temat warunków bezpieczeństwa tego podłączenia. Internet nie zawsze dobrze doradza, natomiast instrukcja producenta zawsze.
    Ostatnio edytowane przez mikomir ; 26-12-2023 o 19:15

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Ale mam rozumieć, że pod jednym przewodem 230V cała płyta mogłaby działać ale jest to niebezpieczne (oczywiście pod dużo większym bezpiecznikiem) dlatego lepiej jak zostanie podłączona tylko pod dwa pola?
    Żle zrozumiałeś jest bezpieczne pod pewnymi warunkami. Do gniazdek masz 3x2,5 i zabezpieczenie 16A. Możesz ją bezpiecznie podłączyć (wszystkie pola) ale używać jednocześnie można 2, więcej spowoduje zadziałanie zabezpieczenia.
    Ps. Co do instrukcji to masz tutaj
    https://media3.bosch-home.com/Docume...01809160_C.pdf
    możliwe że dowiesz się lepiej i wiecej jak radzi mikomir.
    Na płycie pewnie masz schemat.
    Ostatnio edytowane przez Remiks ; 26-12-2023 o 19:34
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał mikomir Zobacz post
    Płyta jak najbardziej może działać w układzie jednofazowym, co jest opisane w instrukcji obsługi. Jest tam również zapis na temat warunków bezpieczeństwa tego podłączenia. Internet nie zawsze dobrze doradza, natomiast instrukcja producenta zawsze.
    Możesz mi podesłać link do tej instrukcji? Wersje papierową mam na działce. Znalazłem jakąś instrukcje (nie wiem czy tą samą co Ty) , ku mojemu zauważyłem, ze nawet jakbym miał 3x1,5 nie byłoby krzywdy. Jest też wzmianka o miedzianych mostkach ale z tego co pamiętam to poszły na recykling - przecież M I A Ł E M kabel 5-żyłowy:/

    To co znalazłem: https://media3.bosch-home.com/Docume...01809160_C.pdf
    Strona 11

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikomir

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    83

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Możesz mi podesłać link do tej instrukcji? ...
    Instrukcję już masz, teraz sprawdź które z poniższych masz przyłącze (na miejscu w domku letniskowym):
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3801666.html
    lub
    https://www.youtube.com/watch?v=GdXvlHr0Qlw
    i praktycznie temat masz opanowany.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Dzięki. Będę w sobote to odwrócę płytę i sprawdzę. Pozdrawiam.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony