dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 73

Temat: Fotowoltaika

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    janio32

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Szydłowiec
    Kod pocztowy
    26-500
    Posty
    35

    Domyślnie Fotowoltaika

    Witam.
    Jestem tu nowy i witam Wszystkich.
    W przyszłym roku od wiosny jak dokończę papierologię ruszam z budowa domu projekt SardyniaIX z płaskim dachem.
    Plam mam taki:
    ściany Winerberger poroterm 25cm
    ocieplenie wełna isover 200
    ogrzewanie fotowoltaika 8kw +maty podłogowe grzewcze na podczerwień
    I teraz pytanie czy taka instalacja zapewni mi ogrzanie domu.

  2. #2

    Domyślnie

    Jak chcesz iść w fotowoltaikę, to płaski dach może być problemem. Masz gorze uzyski, a jak spadnie śnieg to nic.
    Taka instalacja nie zapewni ogrzewania w danej chwili, gdyż fotowotaika produkuje większość prądu poza sezonem grzewczym.
    Jak będziesz miał dostęp do sieci elektrycznej, to się ogrzejesz.
    Na chwilę obecną możesz wyprodukować do sieci i odebrać 80% lub 70% do jednego roku.
    Prawo może się zmienić, gdyż przed jego uchwaleniem cicho było o takim rozwiązaniu

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    janio32

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Szydłowiec
    Kod pocztowy
    26-500
    Posty
    35

    Domyślnie

    Dostęp do sieci będzie bo być musi jak się dowiadywałem w PGE by zainstalować instalację 8kw musiałem złożyć wniosek na przyłącze 14 kw.
    Co do śniegu to chyba całych płyt mi nie zasypie bo i tak będą robione stelaże by je trochę podnieść do góry by nie leżały na samym dachu.
    Gdzie można się dowiadywać o ustaleniach odnośnie prawa takich rozwiązań

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    janio32

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Szydłowiec
    Kod pocztowy
    26-500
    Posty
    35

    Domyślnie

    Co do mocy przyłącza nie będziemy sobie załamywać głowy złożyłem na te 14kw i czekam
    Bardziej mnie interesuje ogrzanie chałupy tymi matami najlepiej jak by wypowiedziała się osoba która ma takie coś zainstalowane i jak to się sprawdza bo wywalenie 70 tyś w coś co nie zda egzaminu mija się z celem wtedy bym poszedł w kierunku pompy ciepła zamiast tych mat

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał janio32 Zobacz post
    Co do mocy przyłącza nie będziemy sobie załamywać głowy złożyłem na te 14kw i czekam
    Bardziej mnie interesuje ogrzanie chałupy tymi matami najlepiej jak by wypowiedziała się osoba która ma takie coś zainstalowane i jak to się sprawdza bo wywalenie 70 tyś w coś co nie zda egzaminu mija się z celem wtedy bym poszedł w kierunku pompy ciepła zamiast tych mat
    Zależy jaki dom, ale maty nie powinny być tak drogie. U mnie jest grubo ponad 200m2 ogrzewanych podłóg w domu a maty kosztowały ok 25tys.
    Ogrzewanie domu matami jest bardzo fajne i wygodne. To, że mają COP=1 w czym niby ma być gorsze od pompy ciepła z COP=3? Pompa ciepła pracuje cały czas a maty włączają się tylko wtedy kiedy jest taka potrzeba i ładnie promieniują ciepło naokoło. Poza tym odpada budowanie i wykańczanie kotłowni. Ktoś powie, że ma PC a nie ma kotłowni. No ma, bo jak nazwać pomieszczenie z pompą ciepła, baniakiem na kilkaset litrów, naczyniem wzbiorczym, zaworami i metrami rurek? Jeśli pompa ciepła jako całość zajmie, powiedzmy 2m2 powierzchni domu to należy do jej ceny doliczyć te 2m2 wykończone - czyli przynajmniej kilka tysięcy. Doktoryzowanie się z ogrzewania akumulacyjnego w tańszej strefie bym odpuścił, bo przy fotowoltaice nie ma znaczenia o jakiej porze dnia termostaty "pykają".
    Tutaj zależy co kto lubi i do czego jest przyzwyczajony.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pan Kejk Zobacz post
    dy kiedy jest taka potrzeba i ładnie promieniują ciepło naokoło. Poza tym odpada budowanie i wykańczanie kotłowni. Ktoś powie, że ma PC a nie ma kotłowni. No ma, bo jak nazwać pomieszczenie z pompą ciepła, baniakiem na kilkaset litrów, naczyniem wzbiorczym, zaworami i metrami rurek? Jeśli pompa ciepła jako całość zajmie, powiedzmy 2m2 powierzchni domu to należy do jej ceny doliczyć te 2m2 wykończone - czyli przynajmniej kilka tysięcy. Doktoryzowanie się z ogrzewania akumulacyjnego w tańszej strefie bym odpuścił, bo przy fotowoltaice nie ma znaczenia o jakiej porze dnia termostaty "pykają".
    Mam PC i nie mam kotłowni. Ogrzewania akumulacyjnego też używam w II taryfie. To nieprawda że przy fotowoltaice nie ma znaczenia taryfa i pora dnia.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  7. #7

    Domyślnie

    Jakikolwiek system ogrzewania kosztujący 70 tys nie ma sensu. Gdyby to była cena razem z fotowoltaiką 10kW, to jeszcze OK. W tej cenie można mieć PV oraz pompę ciepła. Maty mają niestety COP 1 więc słabo.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  8. #8

    Domyślnie

    Dlaczego PC miałaby chodzić cały czas? I jak maty rozwiązują kwestię baniaka do CWU?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Dlaczego PC miałaby chodzić cały czas? I jak maty rozwiązują kwestię baniaka do CWU?
    Sprężarka, pompa biegowa, wentylator jednostki zewnętrznej. Czy one na pewno nie pracują podczas nieobecności domowników, czy np. w nocy kiedy wszyscy śpią i ciepła nie potrzebują? Nie mam przekonania.

    Do CWU potrzebny jest jedynie podgrzewacz przepływowy, nie ma sensu marnować miejsce w domu baniakiem na CWU.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pan Kejk Zobacz post
    Sprężarka, pompa biegowa, wentylator jednostki zewnętrznej. Czy one na pewno nie pracują podczas nieobecności domowników, czy np. w nocy kiedy wszyscy śpią i ciepła nie potrzebują? Nie mam przekonania.
    Tu nie trzeba się przekonywać, tylko sprawdzić jak to działa. Nie ma potrzeby to nie działa, tak jak maty.

    Cytat Napisał Pan Kejk Zobacz post
    Do CWU potrzebny jest jedynie podgrzewacz przepływowy, nie ma sensu marnować miejsce w domu baniakiem na CWU.
    I jaką musi mieć moc aby obsłużyć deszczownicę, nie mówiąc o poborach z dwóch-trzech punktów jednocześnie?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    I jaką musi mieć moc aby obsłużyć deszczownicę, nie mówiąc o poborach z dwóch-trzech punktów jednocześnie?
    Nie wiem jaką musi mieć, u mnie jest 18kW i nie leci zimna woda z deszczownicy kiedy ktoś inny korzysta z kranu gdzieś indziej. A grzeje tylko tyle ile potrzebuję i raczej nie pełną mocą, co pokazuje wbudowany miernik zużytej energii. Aha, gdy się włącza to żarówki nie przygasają, bo taki mit ostatnio gdzieś słyszałem.

    Ale powtórzę jeszcze raz, co kto lubi i do czego jest przyzwyczajony. Każdy ma swoją wizję, można tylko podpowiadać różne rozwiązania, bo nie ma jedynego słusznego.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pan Kejk Zobacz post
    Do CWU potrzebny jest jedynie podgrzewacz przepływowy, nie ma sensu marnować miejsce w domu baniakiem na CWU.
    Podgrzewacz przepływowy to konieczność zwiększenia mocy przyłącza u mnie dwukrotnie. Grzanie wody w I taryfie z ZE zamiast w II lub fotowoltaiką. Zupełnie bez sensu. No i najważniejsza cecha ogrzewaczy przepływowych - nieoczekiwane zmiany temperatury w zależności od przepływu wody. Jeszcze nie widziałem takiego, który daje stabilną temperaturę. Zawsze jest za gorąca lub za zimna po każdej zmianie strumienia.

    Ciepło które się ulatnia podczas przechowywania zagrzanej w II taryfie wody w termie nie jest marnowane, bo ogrzewa dom. Ogrzewacz przepływowy jest więc nieekonomiczny w domowym zastosowaniu. Nadaje się do okazyjnie używanych pomieszczeń. Np. działka, sklep itp.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Podgrzewacz przepływowy to konieczność zwiększenia mocy przyłącza u mnie dwukrotnie. Grzanie wody w I taryfie z ZE zamiast w II lub fotowoltaiką. Zupełnie bez sensu.
    Bezsensem jest wmawianie ludziom, że moje rozwiązanie jest najlepsze bo tak.

    Rozumiem, że wątek jest o fotowoltaice normalnie wpiętej do sieci, z podpisaną umową i opustami. Więc nie ma różnicy w jakiej taryfie użytkownik uruchomi podgrzewacz, który ma podgrzać kilkadziesiąt litrów wody do prysznica. Ile to będzie? Jedna kilowatogodzina? Czyli po opuście kilkanaście groszy - nawet w środku nocy. A skoro tak, to w jakim celu zabawa w tańszą i droższą taryfę?

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    No i najważniejsza cecha ogrzewaczy przepływowych - nieoczekiwane zmiany temperatury w zależności od przepływu wody. Zawsze jest za gorąca lub za zimna po każdej zmianie strumienia..
    I po co tak kłamać udając osobę opiniotwórczą. Jeszcze jakiś laik pomyśli, że rzeczywiście tak jest. Proponuję przed wydaniem kategorycznej opinii coś potestować. Ja znam podgrzewacze, na których mam ustawione 40,5*C i nie leci mi ukrop z prysznica na plecy, zimna też nie leci. Przecież w podgrzewaczu są trzy czujniki sterujące grzałką: czujnik temperatury na wejściu, na wyjściu i przepływomierz. Jeśli jeden podgrzewacz ma obsłużyć kilka punktów, to nie ma to znaczenia ile ich będzie bo temperatura na wylocie z podgrzewacza jest taka jak została zadana (z jakąś tam małą histerezą). Tak więc jeśli nagle podczas mojego prysznica ktoś odkręci gdzieś kran to przepływomierz puści sygnał na sterownik grzałki tak, żeby wylatujący zwiększony strumień miał zadaną temperaturę. I nie trwa to nie wiadomo ile czasu bo moc podgrzewacza jest duża.

    Dlaczego przy ustawionej temperaturze, powiedzmy 41*C miałby lecieć ukrop - nie potrafię sobie tego wyobrazić.

    No ale to jest jeden z pomysłów na wykorzystanie energii z fotowoltaiki. Czy ja kogoś zmuszam do wykorzystania? Nie, więc po co ta napinka że to złe, że bez sensu.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pan Kejk Zobacz post
    Bezsensem jest wmawianie ludziom, że moje rozwiązanie jest najlepsze bo tak.

    Rozumiem, że wątek jest o fotowoltaice normalnie wpiętej do sieci, z podpisaną umową i opustami. Więc nie ma różnicy w jakiej taryfie użytkownik uruchomi podgrzewacz, który ma podgrzać kilkadziesiąt litrów wody do prysznica. Ile to będzie? Jedna kilowatogodzina? Czyli po opuście kilkanaście groszy - nawet w środku nocy. A skoro tak, to w jakim celu zabawa w tańszą i droższą taryfę?
    Dla mnie ma znaczenie. Za poprzedni rok miałem prawie zero energii dokupionej w I taryfie i 4MWh w II, którą używam do ogrzewania domu. To daje 1200 zł różnicy w rachunku. Moim zdaniem 1200 to ma znaczenie i różnica jest wyraźna. Przewaga G11 i rezygnacja z G12 może wystąpić dopiero kiedy mamy do dokupienia tylko kilkaset kWh.

    Bezsensem jest wmawianie ludziom, że moje rozwiązanie jest najlepsze bo tak.
    Lepiej jest dokupić energię po 270 za MWh niż za 630 zł MWh w I.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pan Kejk Zobacz post
    I po co tak kłamać udając osobę opiniotwórczą. Jeszcze jakiś laik pomyśli, że rzeczywiście tak jest. Proponuję przed wydaniem kategorycznej opinii coś potestować. Ja znam podgrzewacze, na których mam ustawione 40,5*C i nie leci mi ukrop z prysznica na plecy, zimna też nie leci. Przecież w podgrzewaczu są trzy czujniki sterujące grzałką: czujnik temperatury na wejściu, na wyjściu i przepływomierz. Jeśli jeden podgrzewacz ma obsłużyć kilka punktów, to nie ma to znaczenia ile ich będzie bo temperatura na wylocie z podgrzewacza jest taka jak została zadana (z jakąś tam małą histerezą). Tak więc jeśli nagle podczas mojego prysznica ktoś odkręci gdzieś kran to przepływomierz puści sygnał na sterownik grzałki tak, żeby wylatujący zwiększony strumień miał zadaną temperaturę. I nie trwa to nie wiadomo ile czasu bo moc podgrzewacza jest duża.

    Dlaczego przy ustawionej temperaturze, powiedzmy 41*C miałby lecieć ukrop - nie potrafię sobie tego wyobrazić.

    No ale to jest jeden z pomysłów na wykorzystanie energii z fotowoltaiki. Czy ja kogoś zmuszam do wykorzystania? Nie, więc po co ta napinka że to złe, że bez sensu.

    Podgrzewacze przepływowe przetestowałem w różnych hotelach i pensjonatach. Piszę z własnego doświadczenia, tak jak sugerujesz.
    W ogrzewaczu pojemnościowym nie ma żadnego problemu z histerezą i wahaniami temperatury. Zwłaszcza jeśli zastosuję baterię termostatyczną.

    Policzmy ile kosztuje mnie podgrzewacz pojemnościowy i przepływowy.
    Zużywam 3,7 kWh/dobę do CWU.
    Woda jest potrzebna w godzinach I taryfy, przed 22. Słońca nie ma. Biorę energię z ZE.
    3,7*0,63= 2,33 zł koszt dzienny CWU w ogrzewaczu przepływowym.
    Żeby tą energię odebrać z opustu muszę wprowadzić do sieci 4,6 kWh.
    Przez 15 lat CWU kosztuje w tym systemie 12 700 zł.

    Woda zagrzana w II taryfie zimą, z timera.
    3,7*0,27 = 1 zł.
    Przez 15 lat CWU kosztuje tutaj 5 500 zł.
    Żeby tą energię odebrać z opustu muszę wprowadzić do sieci 4,6 kWh.

    Woda zagrzana bezpośrednio z PV niezależnie od taryfy - zużywam 3,7kWh bezpośrednio z PV. Ten sposób prawie nie działa zimą. Za to od wiosny do jesieni grzeję bezpośrednio z PV tylko w II taryfie. Steruje tym wattrouter przez triaki lub SSR.

    Mi wychodzi że przy instalacji która nie pokrywa całego zapotrzebowania domu na energię w tym CWU i ogrzewanie lepiej jest stosować ogrzewacz pojemnościowy i II taryfę lub bezpośrednie grzanie z PV.

    Dopiero instalacja przewymiarowana sprawia że taryfy nie mają znaczenia. Ale przy cenie energii 0,27 w G12 krańcowa stopa zwrotu ostatnich kWp instalacji to około 30 lat czyli nigdy.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Popatrz w lustro i powtórz co napisałeś i będziesz miał 100% racji
    Popatrz w moje posty, przeczytaj ze zrozumieniem, że nikogo do niczego nie namawiam tylko wskazuję, że istnieje inny sposób i będziesz miał 0% racji.
    Strasznie tak bezrefleksyjnie żyć.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jack3030

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Poznań
    Posty
    174

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Po tym okresie przepisujesz całą instalację na innego domownika i zaczynasz nowy okres piętnastoletni.

    Albo po prostu instalujesz akumulatory, które wtedy będą już w każdym domu z PV.
    Dobrze wiesz, że z tym przepisaniem może być problem. Primo wsparcie jest tylko do 2035 roku, secundo zmienią ustawę za kilka lat i wprowadzą, że w przypadku zmiany właściciela, okres wsparcia dla instalacji pod tym samym adresem jest sumowany albo coś w tym stylu.
    Aku nie rozwiązuje zmniejszenia kosztów ogrzewania zimą, co przy cop 1 jest ważne.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jack3030 Zobacz post
    Dobrze wiesz, że z tym przepisaniem może być problem. Primo wsparcie jest tylko do 2035 roku, secundo zmienią ustawę za kilka lat i wprowadzą, że w przypadku zmiany właściciela, okres wsparcia dla instalacji pod tym samym adresem jest sumowany albo coś w tym stylu.
    Aku nie rozwiązuje zmniejszenia kosztów ogrzewania zimą, co przy cop 1 jest ważne.
    Wybiegasz 20 lat naprzód. Za daleko. Do tego czasu wymyślimy sposób przechowywania energii przez pół roku i sobie to zainstalujemy. Albo wyrzucimy PV, które do tego czasu się już spłaci. Jaki problem?
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jack3030

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Poznań
    Posty
    174

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Wybiegasz 20 lat naprzód. Za daleko. Do tego czasu wymyślimy sposób przechowywania energii przez pół roku i sobie to zainstalujemy. Albo wyrzucimy PV, które do tego czasu się już spłaci. Jaki problem?
    Właśnie w tym jest problem, że inwestycja w PV jest długoterminowa. Ja zainwestowałem w PV z PC i powinno mi się to zamortyzować po 7-8 latach. Jednak patrząc cały czas na to, co robią przy ustawie o OZE, nie jestem tego pewny. Czas pokaże. Ja wyżej szybciej przystąpię do termomodernizacji.
    Sam chyba nie wierzysz, że powstana tanie aku, które przechowają energię z lata do zimy.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jack3030 Zobacz post
    Właśnie w tym jest problem, że inwestycja w PV jest długoterminowa. Ja zainwestowałem w PV z PC i powinno mi się to zamortyzować po 7-8 latach. Jednak patrząc cały czas na to, co robią przy ustawie o OZE, nie jestem tego pewny. Czas pokaże. Ja wyżej szybciej przystąpię do termomodernizacji.
    Sam chyba nie wierzysz, że powstana tanie aku, które przechowają energię z lata do zimy.
    Część PV która pracuje w I taryfie spłaci się po 8-9 latach. Będzie działać dłużej. Potem podpiszemy nową umowę na kolejne 15 lat.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony