dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1

    Domyślnie woda podczas kopania fundamentów

    Witam,

    Podczas kopania fundamentów pojawiła się woda. Woda jest na wysokości wykopanych ław fundamentowych.
    Na działce obok podczas wykopów w maju nie było ani kropli wody.
    Wypożyczyłem duża pompę i odpompowałem całkowicie wodę.
    Po nocy niestety woda wróciła.
    Kierownik budowy oraz wykonawca proponuje zaczekać 2 tygodnie i może woda opadnie, jeśli nie to pozostaje czekać do wiosny.
    Zostaje drugie rozwiązanie, mianowicie wykopanie obok wielkiego dołu 4x4 i odpompowywanie wody na bieżąco oraz praca ekipy, dodatkowe koszty to koło 10-15 tyś.
    Drugie rozwiązanie jest przez kierownika oraz wykonawce nierekomendowane, nie dają gwarancji że wszystko się uda.
    Czy ktoś ma jeszcze jakieś pomysły? Czy jestem w stanie coś zrobić czy lepiej czekać?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	22563458_898671540298923_153278171_o.jpg
Wyświetleń:	572
Rozmiar:	96,1 KB
ID:	398954Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	22563615_898671513632259_1233842942_o.jpg
Wyświetleń:	412
Rozmiar:	97,0 KB
ID:	398955Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	22563544_898671556965588_1013828626_o.jpg
Wyświetleń:	405
Rozmiar:	95,7 KB
ID:	398956
    Ostatnio edytowane przez byq84 ; 18-10-2017 o 14:37

  2. #2

    Domyślnie

    to masz tam 40 cm wody ? Jak tyle to miże karasie wpuść?
    Jakieś dwa metry od wykopu wpuść dwa kręgi w przeciwległym narożu kolejne dwa i wode wybieraj aż zaleją ławy. Jamy kopsć nie powinno się bo może wciągać piasek spod fundamentów.

  3. #3

    Domyślnie

    Do wiosny to lepiej nie czekać bo wtedy wody będzie znacznie więcej i znacznie trudniej będzie ją usunąć, poza tym co zrobisz z wykopem ? Jak zostawisz go do wiosny to będziesz miał staw a nie działkę i hm nic tam już nie wjedzie, poza pontonem. Szkoda że zrobiłeś pełny wykop, gdybyś miał tylko rowy na ławę to by sobie jakoś poradził. Teraz nie pozostaje nic innego jak odciągnąć wodę z wykopu. Tak jak wyżej napisane. Dużą pompą nic nie zrobisz, wodę musisz wybierać w sposób powolny i ciągły tak by nie transportować piasku i zawiesiny z działki na miejsce zrzutu wody. Zalej sobie chudziaka a dopiero na nim ławę, 10 cm betonu powinno trochę pomóc w poruszaniu się po wykopie. Ja też miałem problem z wodą ale opadową i też narobiła mi zamieszania i właśnie tak sobie radziłem. Skrzynka drewniana duża zbita z desek wkopana w dwóch narożnikach i do niej pompa zatapialna, pompowanie codziennie z rana. Jedynie co to trzeba uważać żeby woda nie podmywała ławy a nie jest to sprawa prosta.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  4. #4

    Domyślnie

    Dlaczego sądzisz że na wiosnę będzie staw? Rozumiem że u Ciebie się tak stało i wersja kierownika budowy oraz wykonawcy jest zła?
    W tej chwili po odpompowaniu całej wody, ona po nocy wraca. Więc nie wiem w jaki sposób sobie z nią poradzić, a niedługo znów nadchodzą deszcze.
    Wykop był robiony przez wykonawce pod nadzorem Kierownika Budowy, a więc nie miałem na niego wpływu.
    Sąsiad wykop robił w kwietniu na działce obok i nie było grama wody. Okoliczny geolog twierdzi że wszędzie woda stoi po ostatnich deszczach.

  5. #5

    Domyślnie

    jak jest glina to będzie stała długo tym bardziej jak to ci zamarznie w zimę nie masz możliwości zrobić wykopu i spuścić to do rowu ?

  6. #6

    Domyślnie

    Nie mam rowów, jest ewentualnie kanalizacja 100 metrów dalej. Grunt to zwykły piasek nie ma gliny.

  7. #7

    Domyślnie

    jak masz piasek to powinno szybko zejść tylko znowu szykują się deszcze

  8. #8

    Domyślnie

    Będzie staw na wiosnę bo ziemia się zmarza i staje się nieprzepuszczalna dla wody, do tego dochodzą roztopy, wiosenne deszcze, czasem śnieg. No i nie ma ciepłych i słonecznych dni, dopiero w maju zaczyna wszystko się normować. Jak masz piasek i woda napływa, zatrzymując się u Ciebie to oznacza że pod piaskiem masz warstwę nieprzepuszczalną (glina, ił) i musi potrwać zanim to wszystko rozejdzie się wokół. Woda spływa z okolicy do Ciebie bo wykopałeś dół. Musisz więc sytuację odwrócić i skierować wodę w inne głębsze miejsce. Poczekać możesz, ale na lato się nie ma, zima za pasem. W listopadzie też są deszcze, mało słońca, zaczynają się przymrozki. Trochę zły moment wybrałeś na fundament, roboty ziemne tylko w lecie.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  9. #9

    Domyślnie

    Wytłumacz mi tylko co to znaczy odwrócić sytuacje i skierować je w inne miejsce. Wypompowałem wodę na pole 100 metrów dalej ale wróciła. Nie jestem w stanie przecież wykopać dołu u kogoś na polu.

  10. #10

    Domyślnie

    Nie musisz kopać na polu, wykop tam gdzie możesz, albo tam gdzie masz najniższy punkt działki i tam odprowadź wodę rowkami tak by spływała grawitacyjnie i z dołka pompuj wodę. Innego pomysłu nie mam. Zrobiłeś zaniżenie terenu i zaprosiłeś okoliczną wodę do siebie, dopóki pada to woda będzie spływać. Sprawdzałeś którędy napływa tzn od dołu ? gdzieś z naroża ? czy tylko z jednego miejsca ?
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jaki jest poziom wód gruntowych? To zebrało się z opadów, czy właśnie wody gruntowe wychodzą? Jak to drugie, to mocno się zastanów, czy chcesz tu mieszkać. I dobrze zweryfikuj projekt pod względem izolacji przeciwwilgociowej i dokładnie tego pilnuj.

  12. #12

    Domyślnie

    Dziękuje za podpowiedzi. Woda prawdopodobnie spływa ze lewego dolnego narożnika.
    Generalnie w naszym rejonie nie pada od tygodnia i mamy 21 C w dzień. Wg mnie woda zebrała się z opadów.

  13. #13

    Domyślnie

    Jeśli to są tylko opady to sytuacja powinna się ustabilizować za kilka dni. Jeśli to wody gruntowe to masz problem. Tak czy owak nawet wody opadowe potrafią dużo kłopotu narobić. Już wiesz gdzie zacząć drenowanie ? lewy narożnik
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    Wg mnie woda zebrała się z opadów.
    Kiedy były robione badania geotechniczne i jaki wtedy był poziom? Jaki przekrój?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Igło filtry trzeba zastosować - inaczej będzie za duży ruch wody i ciągłe rozmywanie piachu będzie.
    Kaizen tu były pewnie partisanckie otriady - badań geologicznych nie stwierdzono za pewne.. a i też inwestor - teraz się obudził
    bywa, teraz będzie miał motywację lepszą

  16. #16

    Domyślnie

    Badania nie były robione, tak jak pisałem powyżej, 10 metrów od mojej działki był robiony wykop w maju przez tego samego wykonawce i nie było grama wody.
    Gdyby ktokolwiek zasugerował mi że jest to potrzebne to bym to wykonał. Rozumiem że badania powiedziałby mi że jest tam woda i wyszło by na to samo co pokazał wykop?

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    Witam,

    Podczas kopania fundamentów pojawiła się woda. Woda jest na wysokości wykopanych ław fundamentowych.
    Buduj się, ale mając takie informacje o chłonności gruntu i poziomie wód gruntowych zastosuj poniższe sugestie:
    1. Zastosuj szalowanie wykopów.
    2. Nie wlewaj ław do stojącej wody, zastosuj albo warstwę chudego betonu, albo ubity tłuczeń pod ławy.
    3. Podnieś stan zero, żeby mieć spadek od domu we wszystkie strony.
    4. Zastosuj izolacje p-wodną fundamentów lepszą i droższą niż popularny, są "gęste" mazie do nakładania pacą a nie pędzlem.
    5. Pod ściany zastosuj izolację z dobrej papy 2x złożonej.
    6. Przed wykonywaniem posadzek odizoluj chudy beton papą SBS przygrzaną do papy wystającej spod ścian i zgrzaną na zakładach.

    O drenażu nie piszę, bo trzeba gdzieś wodę odprowadzić i tutaj trzeba poznać stan chłonności gruntu.

    ps.
    Miałem identyczną sytuację - staw się zrobił po zebraniu humusu, zastosowałem powyższe i cieszę się suchym domem. Ten rok jest wyjątkowo mokry i np. w mojej studni chłonnej woda stoi cały rok, a w poprzednim roku całe lato było w niej sucho.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  18. #18

    Domyślnie

    piotrek0m, wszystkie twoje sugestie zostaną wykonane, taką wizję także ma Kierownik Budowy. Na pewno będziemy szalować oraz będzie zalewany chudziak + wszelkie izolacje przeciwwilgociowe. W tej chwili pozostaje problem napływu wody, jeśli nie będzie sucho to nie mogę zacząć szalowania.
    Z tego co się dowiedziałem z okolic to jest generalnie wszędzie problem ze stojąca wodą. W niektórych miejscach nawet wybiła tam gdzie nigdy jej nie było.
    W jaki sposób poradziłeś sobie z wodą po zdjęciu humusu?
    Ostatnio edytowane przez byq84 ; 19-10-2017 o 08:07

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    Z tego co się dowiedziałem z okolic to jest generalnie wszędzie problem ze stojąca wodą. W niektórych miejscach nawet wybiła tam gdzie nigdy jej nie było.
    W jaki sposób poradziłeś sobie z wodą po zdjęciu humusu?
    Spróbuj non-stop pompować, wąż wyprowadź gdzieś dalej może jest jakiś spadek. Napływ pewno będzie, ale może nie taki szybki i na czas szalowania czy wylewania chudego betonu na podkład odpompowanie co jakiś czas wystarczy. Robotnicy założą gumiaki, trochę pobrodzą w błocie. Deskowaniu woda nie będzie przeszkadzała. Natomiast wątpię, żebyś to osuszył w tym roku, a z czekaniem to ryzyk-fizyk, bo coraz chłodniej, bo padać będzie, a wiosną też nie wiadomo jaka będzie sytuacja. Przecież buduje się w dużo gorszych warunkach wodnych. Jak już będą zbite szalunki i wylany podkład to ewentualne napłynięcie wody nic nie powinno uszkodzić. Lać podkład można w rozmoczoną ziemię, co innego ławy, ale podkład to tak. Na czas wylewania ław, odpompować wodę, choć bardziej od zalegającej wody w wykopie gorsze byłoby wlewanie betonu ław w grząski i rozmoczony grunt.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    Zostaje drugie rozwiązanie, mianowicie wykopanie obok wielkiego dołu 4x4 i odpompowywanie wody na bieżąco oraz praca ekipy, dodatkowe koszty to koło 10-15 tyś.
    Drugie rozwiązanie jest przez kierownika oraz wykonawce nierekomendowane, nie dają gwarancji że wszystko się uda.
    Czyli chca za wlozenie pompy do dziury 10 - 15 tys ?

    potrek0m rozsądnie Tobie radzi, ale nie daj się namowic na az tak zwiekszone koszty bo one sa nie adakwatne chyba ze w tej cenie sa iglofitly za ktore placi Wykonawca
    Ostatnio edytowane przez jacentyy ; 19-10-2017 o 09:30

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony