dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 14
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 274
  1. #241
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Zeby to sensownie kosztowało, jednostka w salonie.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  2. #242

    Domyślnie

    1) za mała wydajność
    2) skoro 100% podłogówka to chyba ciężko?
    3) dla mnie to właśnie by było rozwiązanie

  3. #243
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Chłodnica do reku jak najbardziej do obniżenia wilgotności. Znajdziesz na pewno tańsze. Mam u siebie coolboxa ThesslaGreen.
    Ale do obniżenia temperatury np klimakonwektor. Tylko poza zasilaniem musisz mieć jeszcze odpływ skroplin.

    Jeśli chodzi o chłodzenie sufitowe, mam u siebie jako uzupełniające do ścian w salonie. Opisywałem w tym dziale jak się sprawdza. A rurki mają 6mm i w tynku 10-15mm spokojnie się mieszczą.

  4. #244

    Domyślnie

    cześć,
    ja planuję do PC klimakonwektory. w domu mam 100% kaloryferów. planowałem i tak dokupić kolejne większe kaloryfery, żeby wykorzystać niższą temperaturę zasilania i uzyskać lepszy COP. W związku z tym dołożę i kupię KK - przy okazji w lecie będą chłodzić. planuję 3 może 4 sztuki, podłączę całość na oddzielnym obiegu, a na drugim będzie reszta kaloryferów. dodatkowo dojdzie izolacja rurek doprowadzających/odprowadzających wodę i odprowadzenie skroplin - najprostszy sposób - przewiercę się przez ścianę bezpośrednio na zewnątrz. akurat w tych miejscach gdzie będę KK to nie problem. w moim przypadku KK to najrozsądniejsze rozwiązanie, tym bardziej że będę korzystał z programu czyste powietrze i na to też dostanę dotację, więc dodatkowo wychodzi najbardziej ekonomicznie.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  5. #245
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    cześć,
    ja planuję do PC klimakonwektory. w domu mam 100% kaloryferów. planowałem i tak dokupić kolejne większe kaloryfery, żeby wykorzystać niższą temperaturę zasilania i uzyskać lepszy COP. W związku z tym dołożę i kupię KK - przy okazji w lecie będą chłodzić. planuję 3 może 4 sztuki, podłączę całość na oddzielnym obiegu, a na drugim będzie reszta kaloryferów. dodatkowo dojdzie izolacja rurek doprowadzających/odprowadzających wodę i odprowadzenie skroplin - najprostszy sposób - przewiercę się przez ścianę bezpośrednio na zewnątrz. akurat w tych miejscach gdzie będę KK to nie problem. w moim przypadku KK to najrozsądniejsze rozwiązanie, tym bardziej że będę korzystał z programu czyste powietrze i na to też dostanę dotację, więc dodatkowo wychodzi najbardziej ekonomicznie.
    Ile to będzie kosztowało?

  6. #246

    Domyślnie

    KK Purmo K2A 120 - z montażem na gotowo 3,2k. 140 jest o 300pln drożej. w moim przypadku po dotacji i uldze termomodernizacyjnej wyjdzie poniżej 1,9k. za sam kaloryfer c33 160 z wymianą i przeróbka około 900-1000pln, po dotacji 600, czyli dopłata do KK w granicach 1,3k.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  7. #247

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    KK Purmo K2A 120 - z montażem na gotowo 3,2k. 140 jest o 300pln drożej. w moim przypadku po dotacji i uldze termomodernizacyjnej wyjdzie poniżej 1,9k. za sam kaloryfer c33 160 z wymianą i przeróbka około 900-1000pln, po dotacji 600, czyli dopłata do KK w granicach 1,3k.
    Idę tym samym tropem. Nowy osobny pion na dwa KK Purmo VIDO, ale chcę najmniejsze K080.
    U mnie Purmo K080 to 2'100 zł / sztuka materiał PEX z łączkami skręcanymi na pion powinien się zmieścić do 500 zł, mam zamiar samemu go poskładać. Instalator podepnie kotłownię. Czekam na podwyższone dofinansowanie 60% kosztów, KK powinno się udać podciągnąć pod modernizację CO.

    Mam pytanie czy do dwóch KK Purmo 80cm, starczy bufor na wodę lodową o pojemności 100 L, czy może jeszcze zmienić na większy (jaki), póki instalator nie przywiózł materiałów i nie zaczął tego składać?
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  8. #248

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Mam pytanie czy do dwóch KK Purmo 80cm, starczy bufor na wodę lodową
    o pojemności 100 L, czy może jeszcze zmienić na większy (jaki), póki
    instalator nie przywiózł materiałów i nie zaczął tego składać?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Pojemność klimakonwektorów.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	6,7 KB
ID:	448684
    Pojemność klimakonwektorów jest znikoma,
    Grzejniki w trakcie chłodzenia będą wyłączone,
    Moc chłodząca althermy 6 kW ? x 25 l/kW = ???
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  9. #249

    Domyślnie

    Akurat Altherma radzi sobie zupełnie dobrze bez dodatkowego zładu.
    W przypadku innych pomp 100 litrów będzie wystarczające.

    Najlepiej przejrzeć dokumentacje konkretnej pompy - takie informacje jak minimalny zład wody są podawane w DTR.

  10. #250

    Domyślnie

    u mnie przy trzech KK powinienem mieć bufor na lodową wodę około 150-200l (według jednego z instalatorów). drugi twierdzi, że 120l wystarczy. według wzoru Andrzeja też wychodzi 150l (moc 6kW), więc faktycznie powinno być około 120-150l.

    Marco36 - dopytaj instalatora, czy jeżeli będziesz miał tylko 2 małe KK, to czy będzie to sprawnie działało. wydaje mi się, że to może być za mała instalacja, nawet z większym buforem.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  11. #251

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    u mnie przy trzech KK powinienem mieć bufor na lodową wodę około 150-200l (według jednego z instalatorów). drugi twierdzi, że 120l wystarczy. według wzoru Andrzeja też wychodzi 150l (moc 6kW), więc faktycznie powinno być około 120-150l.
    Dwa czy trzy klimakonwektory - to żadna różnica, ( zobacz pojemności KK ) jeżeli nie ma chłodzenia podłogowego,
    Pompa będzie prawidłowo pracować im ;
    - bufor będzie większy,
    - a KK właściwie dobrane; - raczej mniejszej mocy niż większe aby ;
    ........ - zachować jak najbardziej ciągłą pracę,
    ....... - bo o akumulacji w przypadku KK nie ma co marzyć...
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  12. #252

    Domyślnie

    spotkałem się z opinią, że lepiej przewymiarować KK - wentylator chodzi na niższym biegu, jest ciszej, w zimie wystarcza niższa temperatura zasilania itd. ale może to chęć po prostu sprzedaży droższego KK.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  13. #253

    Domyślnie

    Poprawa komfortu cieplnego to ;
    ...1/ ciągła praca PC a więc moc dobrana na miarę,
    ...2/ ciągła praca nawet przy najniższej mocy ;
    ........a/ wtedy nawet przy niższej temperaturze powietrza w domu
    ............ odczuwalny jest komfort,
    ........b/ jeżeli będziesz trzymałem się sztywno 2 taryfy, to będziesz
    ............zmuszony ;
    ............. 1/ mieć wyższą temperaturę w domu ,
    ............. 2/ a i tak mimo odpowiedniej temperatury będziesz
    ................. odczuwać dyskomfort ,
    ............ 3/ dłuższa przerwa w pracy pompy – powoduje dyskomfort,
    ............. 4/ mocniejszy KK - będzie pracował z większą mocą
    ....................- ale krócej,

    Jest obecnie dużo użytkowników posiadających funkcje chłodzenia ;
    ... - ale nie udzielają się na forum,
    ...- najwięcej na ten temat pisał swego czasu kolega map78 ;
    ..........- namawiał do zakupu najmniejszych, żeby zachować jak
    ............... najbardziej ciągłą pracę
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 30-09-2020 o 13:11
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  14. #254

    Domyślnie

    Mam takie pytanie.
    Można podłączyć KK pod standardową instalacje CO w celu chłodzenia ?
    Nie będzie problemu z wilgocią na standardowo ocieplonych rurkach z plastiku (czerwona, niebieska otulina) przy wodzie 7C? Wystarczy kauczukowa izolacja rurek na wierzchu a te w ścianach i podłodze mogą zostać jak są ?
    Chciałbym zamontować KK kanałowy na poddaszu i wykorzystać pompę ciepła do chłodzenia. Skropliny na dach a zasilanie instalacją CO.
    Ostatnio edytowane przez pstr00 ; 30-09-2020 o 13:35

  15. #255

    Domyślnie

    Przyjmując, że Daikin moduluje od 1,8 kW do 6 kW.
    To bufor min. 1.8x25= 45 L do 6x25= 150 L.
    To w sumie te 100 L mogło by być.
    Po doświadczeniach po ostatnich upałach, temp. na piętrze może róść do 28/29°C, obecnie mam kilmatyzację przenośną i starcza mi schłodzenie temp. do 25°C.

    Pytanie czy zostawić już te 100L, czy zagadać do instalatora o 150L? (o ile będą mieć).
    hmm.. może i dać spokój, bazując na tych 25 L x moc, to 104 L będzie w instalacji - to z kolei daje moc 4 kW, więc PC będzie tu pracować na 70% swej mocy, to optymalny wynik. Najwyższa sprawność PC jest przy 80% obciążenia. Chyba że dla chłodzenia jest inna moc, bo i zależna od temperatur.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  16. #256

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Chyba że dla chłodzenia jest inna moc, bo i zależna od temperatur.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Klima 1.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	18,8 KB
ID:	448719
    https://www.panasonicproclub.com/upl...T_PL_final.pdf
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 30-09-2020 o 14:04
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  17. #257

    Domyślnie

    Andrzej ...2/ ciągła praca nawet przy najniższej mocy ;
    ........a/ wtedy nawet przy niższej temperaturze powietrza w domu
    ............ odczuwalny jest komfort,

    z tym się jeszcze nie spotkałem.

    widzę, że map78 nie ma w ogóle bufora, a ma KK - i to małe. nie znalazłem jeszcze opisu, ale wygląda na to, że używa podłogówki jako bufora przy chłodzeniu?
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  18. #258

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    Andrzej ...2/ ciągła praca nawet przy najniższej mocy ;
    ........a/ wtedy nawet przy niższej temperaturze powietrza w domu
    ............ odczuwalny jest komfort,

    z tym się jeszcze nie spotkałem.

    Jak zamontujesz Pompę - to odczujesz to natychmiast ;
    ....gdy pompa nie pracuje - to lokator czuje chłód,


    widzę, że map78 nie ma w ogóle bufora, a ma KK - i to małe. nie znalazłem jeszcze opisu, ale wygląda na to, że używa podłogówki jako bufora przy chłodzeniu?
    Wszystko się zgadza;
    - na parterze ma podłogówkę ,
    - a na piętrze klimakonwektory,
    Dzięki temu może puścić ;
    ...10 st na KK,
    ...15 st. zasilać podłogę w tym samym czasie,
    ...lub wyłączyć podłogówkę - ale musi włączyć bufor,
    Ponieważ Ty masz same grzejniki to przy chłodzeniu musisz je wyłączyć,
    a ich zład zastąpić zładem w buforze.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  19. #259

    Domyślnie

    taki jest plan - dwa obiegi, jeden KK drugi reszta kaloryferów. pod samo chłodzenie wychodzi mi bufor 150l. pod ogrzewanie przez chwilę myślałem już o buforze 300l, teraz skłaniam się jednak ku temu 150l. wczytałem się i widzę, że jako akumulator ciepła słabo się sprawuje, zwiększa starty energii, a poza tym widzę opinie, że lepiej dołożyć czas pracy w T1 niż "dogrzewać" w T2 i próbować w buforze akumulować ciepło. Do tego teraz dochodzi "....gdy pompa nie pracuje - to lokator czuje chłód,".
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  20. #260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Poprawa komfortu cieplnego to ;
    ...1/ ciągła praca PC a więc moc dobrana na miarę,
    ...2/ ciągła praca nawet przy najniższej mocy ;
    ........a/ wtedy nawet przy niższej temperaturze powietrza w domu
    ............ odczuwalny jest komfort,
    ........b/ jeżeli będziesz trzymałem się sztywno 2 taryfy, to będziesz
    ............zmuszony ;
    ............. 1/ mieć wyższą temperaturę w domu ,
    ............. 2/ a i tak mimo odpowiedniej temperatury będziesz
    ................. odczuwać dyskomfort ,
    ............ 3/ dłuższa przerwa w pracy pompy – powoduje dyskomfort,
    ............. 4/ mocniejszy KK - będzie pracował z większą mocą
    ....................- ale krócej,

    Jest obecnie dużo użytkowników posiadających funkcje chłodzenia ;
    ... - ale nie udzielają się na forum,
    ...- najwięcej na ten temat pisał swego czasu kolega map78 ;
    ..........- namawiał do zakupu najmniejszych, żeby zachować jak
    ............... najbardziej ciągłą pracę
    No to ja i cala moja rodzina jakaś nienormalna jest .
    Całą zimę przeleciałem tylko w taniej taryfie.
    W domu temperatura caly sezon od 22,8 do 23,4 i to wartosci graniczne w praktyce 90% sezonu od 23 do 23,3 sory ale nie ogarniam spadku temperatury o 0,3st.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

Strona 13 z 14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony