dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 72
  1. #1

    Domyślnie Pralka i suszarka - 1 gniazdo

    Witam.
    Czy pralka i suszarka do prania mogą być podłączone do jednego podwójnego gniazda i pracować obie na raz? Przewód w ścianie to 3x2,5mm miedziany.
    Jeśli nie to czy wystarczy wstawić obok drugie gniazdo zasilane z tego pierwszego? Czy wtedy obciążenie rozłoży się na dwa gniazda?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał borys24so Zobacz post
    Witam.
    Czy pralka i suszarka do prania mogą być podłączone do jednego podwójnego gniazda i pracować obie na raz? Przewód w ścianie to 3x2,5mm miedziany.
    Jeśli nie to czy wystarczy wstawić obok drugie gniazdo zasilane z tego pierwszego? Czy wtedy obciążenie rozłoży się na dwa gniazda?
    A tę instalację to robili Mongołowie czy Pigmeje? E, Mongołowie chyba nie, oni czytać potrafią. Bo od ponad 20 lat obowiązuje przepis, ze odbiorniki powyzej 2 kW mocy mają być zasilane z wydzielonych obwodów! Znaczy elektryk czytać nie umiał, znaczy Mongołem nie był. Chyba z dżungli Papui - Nowej Gwinei.
    Więc skoro sobie wynająłeś takiego elektryka to teraz rób jak uważasz.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał wykrot Zobacz post
    A tę instalację to robili Mongołowie czy Pigmeje? E, Mongołowie chyba nie, oni czytać potrafią. Bo od ponad 20 lat obowiązuje przepis, ze odbiorniki powyzej 2 kW mocy mają być zasilane z wydzielonych obwodów! Znaczy elektryk czytać nie umiał, znaczy Mongołem nie był. Chyba z dżungli Papui - Nowej Gwinei.
    Więc skoro sobie wynająłeś takiego elektryka to teraz rób jak uważasz.
    Skąd miałem wiedzieć, że to taki gałgan. Przed robotami obdzwoniłem kilku inwestorów, u których robił i wszyscy polecali a że się chu.. znają, tak jak i ja to teraz po trochu wychodzą babole.
    Więc daruj sobie takie odpowiedzi

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał borys24so Zobacz post
    Witam.
    Czy pralka i suszarka do prania mogą być podłączone do jednego podwójnego gniazda i pracować obie na raz? Przewód w ścianie to 3x2,5mm miedziany.
    Jeśli nie to czy wystarczy wstawić obok drugie gniazdo zasilane z tego pierwszego? Czy wtedy obciążenie rozłoży się na dwa gniazda?
    nie, nie mogą pracować na raz. Mogą być podłączone razem do jednego gniazdka i wszystko jedno czy przez rozdzielacz, czy obok dasz drugie gniazdko(tak byłoby ładniej), ale nie mogą pracować jednocześnie. Albo pralka, albo suszarka. Aaa, i nic się nie rozłoży, chyba, ze ta Pani co będzie prać (żart).

    Jeśli chcesz używać obu rzeczy na raz, to musisz doprowadzić drugi obwód z oddzielnym zabezpieczeniem.


  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    nie, nie mogą pracować na raz. Mogą być podłączone razem do jednego gniazdka i wszystko jedno czy przez rozdzielacz, czy obok dasz drugie gniazdko(tak byłoby ładniej), ale nie mogą pracować jednocześnie. Albo pralka, albo suszarka. Aaa, i nic się nie rozłoży, chyba, ze ta Pani co będzie prać (żart).

    Jeśli chcesz używać obu rzeczy na raz, to musisz doprowadzić drugi obwód z oddzielnym zabezpieczeniem.
    Zaraz, zaraz. A ja twierdzę, że mogą pracować na raz, na jednym gnieździe zabezpieczonym RCBO 16 A lub RCD + wyłącznik samoczynny B 16
    Tylko kwestia, jak długo popracują
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Tylko kwestia, jak długo popracują
    u mnie juz 5 lat, z tym, ze suszarka z pompa ciepla

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Jak już wieszamy psy na elektryku to pewnie został poinformowany że w tym miejscu będzie pralka i suszarka? Obwód zabezpieczony tak jak pisał elpapiotr i można sprawdzać, nie ma znaczenia czy gniazdo podwójne czy dodatkowe. Wszystko zależy od tego jak w czasie rozłoży się obciążenie od tych urządzeń. Przy zabezpieczeniu jak pisał elpapiotr żadnego zagrożenia dla użytkownika i instalacji nie ma oczywiście jak wszystko sprawne i wykonano pomiary instalacji.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Wszystko zależy od tego jak w czasie rozłoży się obciążenie od tych urządzeń. Przy zabezpieczeniu jak pisał elpapiotr żadnego zagrożenia dla użytkownika i instalacji nie ma oczywiście jak wszystko sprawne i wykonano pomiary instalacji.
    rozłoży się tak, ze jednocześnie będzie się suszyło i grzało wodę przez pralkę, no chyba, ze na zmianę, ale o tym nie piszemy, bo to zostało juz ustalone
    Czy pralka i suszarka do prania mogą być podłączone do jednego podwójnego gniazda i pracować obie na raz?
    Z reszta o czym tu gadać, autor podłączy, popierze i posuszy w tym samym czasie i będzie wiedział
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 24-10-2017 o 17:46


  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    A czemu nie można? Pralka to niewiele ponad 2kW, weźmy 2,5kW, suszarka poniżej 1kW. Razem 3,5kW (w najpesymistyczniejszym momencie, gdy obydwa urządzenia pobierają maksa w tej samej chwili - więc trudno to też nazwać obciążeniem stałym). Zatynkowana miedź 2,5mm2 to nie 21A ciągłego obciążenia czyli sporo ponad 1kW zapasu?

  10. #10

    Domyślnie

    suszarka zalezy jaka, sa i takie co pobieraja po 3kW


  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    No teraz to już gdybanie, może autor napisze jakie urządzenia (dane z tabliczek znamionowych). Miedź wytrzyma 20 ale ma być zabezpieczona tak jak napisał elpapiotr a to daje gwarancję nie zadziałania zabezpieczenia w okolicach 18A poboru, powyżej może zadziałąć ale nie koniecznie do wartości do odczytania z charakterystyk.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zatynkowana miedź 2,5mm2 to nie 21A ciągłego obciążenia czyli sporo ponad 1kW zapasu?
    18,5 A. Autor niech poda moce obydwu urządzeń.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Jak już wieszamy psy na elektryku to pewnie został poinformowany że w tym miejscu będzie pralka i suszarka? Obwód zabezpieczony tak jak pisał elpapiotr i można sprawdzać, nie ma znaczenia czy gniazdo podwójne czy dodatkowe. Wszystko zależy od tego jak w czasie rozłoży się obciążenie od tych urządzeń. Przy zabezpieczeniu jak pisał elpapiotr żadnego zagrożenia dla użytkownika i instalacji nie ma oczywiście jak wszystko sprawne i wykonano pomiary instalacji.
    Tak. Elektryk był poinformowany. Czyli rozumiem, że dodatkowe gniazdo poprowadzone od tego co jest nic nie da?
    Generalnie to przewód do tego nieszczęsnego gniazda pralko-suszarkowego nie jest w całości od rozdzielnicy. Od rozdzielnicy położony jest do powiedzmy pierwszej puszki i tam się kończy. Dopiero z tego co dziś się zorientowałem w tej puszcze będzie połączony z przewodem, który idzie do gniazda ,,bohatera'' tego tematu i jeszcze z drugim, który idzie do 2 gniazd przy umywalkach. Chyba nie za ciekawie to wygląda bo wynika z tego, że cała łazienka jest na jednym obwodzie i pod jednym zabezpieczeniem. Czy to będzie niebezpieczne dla mieszkańców?
    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Przy zabezpieczeniu jak pisał elpapiotr żadnego zagrożenia dla użytkownika i instalacji nie ma oczywiście jak wszystko sprawne i wykonano pomiary instalacji.
    Co ma być sprawne? Jeśli chodzi o rozdzielnicę to wszystko jest nowe. Czy chodzi o sprzęt w łazience?
    Czy takich pomiarów dokona mi elektryk przy odbiorze czy muszę na własna rękę się o to postarać? W jaki sposób odbywają sie takie pomiary? O co w tym chodzi tak łopatologicznie?
    Ostatnio edytowane przez borys24so ; 24-10-2017 o 20:04

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    No teraz to już gdybanie, może autor napisze jakie urządzenia (dane z tabliczek znamionowych). Miedź wytrzyma 20 ale ma być zabezpieczona tak jak napisał elpapiotr a to daje gwarancję nie zadziałania zabezpieczenia w okolicach 18A poboru, powyżej może zadziałąć ale nie koniecznie do wartości do odczytania z charakterystyk.
    Urządzeń jeszcze nie ma. Jestem na etapie przed gładziami.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał borys24so
    Czy takich pomiarów dokona mi elektryk przy odbiorze czy muszę na własna rękę się o to postarać? W jaki sposób odbywają sie takie pomiary? O co w tym chodzi tak łopatologicznie?
    O jakim odbiorze mowa, i przez kogo ma być przeprowadzony ?
    Cytat Napisał borys24so
    Dopiero z tego co dziś się zorientowałem w tej puszcze będzie połączony z przewodem, który idzie do gniazda ,,bohatera'' tego tematu i jeszcze z drugim, który idzie do 2 gniazd przy umywalkach. Chyba nie za ciekawie to wygląda bo wynika z tego, że cała łazienka jest na jednym obwodzie i pod jednym zabezpieczeniem. Czy to będzie niebezpieczne dla mieszkańców?
    Proszę opisać, jakie zabezpieczenie jest na tym obwodzie oraz co z zabezpieczeniem oświetlenia tej łazienki.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Borys, to że jest nowe nie znaczy sprawne W instalacji wystarczy jedna kiepsko dokręcona śrubka (połączenie) i zonk. Fakt elektryk skopał to skoro wiedział. Elektryk z odpowiednimi uprawnieniami powinien wykonać pomiary odbiorcze i dostarczyć Ci protokół z tych pomiarów, a czy zrobi to ten który robił instalacje to już zależy na co się z nim dogadałeś. To że cała łazienka z pralką i suszarką na jednym obwodzie to fakt niezbyt rozsądne ale jeśli obwód zabezpieczony tak jak pisał elpapiotr to niebezpieczeństwa dla użytkowników nie ma. Chyba że gniazda rozmieszczone nie tam gdzie trzeba (strefy).
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Borys, to że jest nowe nie znaczy sprawne W instalacji wystarczy jedna kiepsko dokręcona śrubka (połączenie) i zonk. Fakt elektryk skopał to skoro wiedział. Elektryk z odpowiednimi uprawnieniami powinien wykonać pomiary odbiorcze i dostarczyć Ci protokół z tych pomiarów, a czy zrobi to ten który robił instalacje to już zależy na co się z nim dogadałeś.
    Nie , ten co robił instalacje nie zrobi na pewno bo nie ma uprawnień, proponował zaś załatwienie takiego protokołu z czego nie skorzystałem. Jak przyjdzie czas to zrobi mi to ktoś z uprawnieniami.
    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    To że cała łazienka z pralką i suszarką na jednym obwodzie to fakt niezbyt rozsądne ale jeśli obwód zabezpieczony tak jak pisał elpapiotr to niebezpieczeństwa dla użytkowników nie ma. Chyba że gniazda rozmieszczone nie tam gdzie trzeba (strefy).
    Tzn. pisząc, że na jednym obwodzie miałem na myśli gniazda. Oświetlenie jest na drugim.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    O jakim odbiorze mowa, i przez kogo ma być przeprowadzony ?
    To wyjaśnił powyżej Remiks
    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Proszę opisać, jakie zabezpieczenie jest na tym obwodzie oraz co z zabezpieczeniem oświetlenia tej łazienki.
    Jutro zobaczę jakie sa te zabezpieczenia i napiszę lub wstawię zdjęcia. Gniazda są na jednym obwodzie a oświetlenie na drugim to jako laik myślę, że i osobne zabezpieczenia posiadają te układy. Chyba, że się mylę

  19. #19

    Domyślnie

    Chociaż RCD (różnicówka) dla całości instalacji łazienki jest ?
    Chyba że standard : RCD 4-polowe na całość, i załatwione.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Chociaż RCD (różnicówka) dla całości instalacji łazienki jest ?
    Chyba że standard : RCD 4-polowe na całość, i załatwione.
    Na obecna chwilę wiem, że każda szyna w rozdzielnicy zaczyna się różnicówką. Ale jaki to rodzaj różnicówki to nie wiem. Jutro zobaczę

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony