dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 72
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał borys24so Zobacz post
    Na obecna chwilę wiem, że każda szyna w rozdzielnicy zaczyna się różnicówką. Ale jaki to rodzaj różnicówki to nie wiem. Jutro zobaczę
    Tego, niestety, nie rozumiem.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Tego, niestety, nie rozumiem.
    Zaraz kończę pracę. Gdy dojadę do domu to moze znajdę zdjecie tej rozdzielnicy i wstawię.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20160314_185917.jpg
Wyświetleń:	1051
Rozmiar:	85,9 KB
ID:	399426

    Na różnicówkach jest napisane ID K 25A a wyłącznik nadprądowy to K60N B16A
    Możecie mi napisać jaką funkcje spełniają oba te elementy?
    Ostatnio edytowane przez borys24so ; 24-10-2017 o 21:19

  3. #23

    Domyślnie

    Pierwszy to wyłącznik ochronny różnicowo-prądowy typu AC
    Drugi to wyłącznik samoczynny o charakterystyce B
    Czy są wyłączniki B 10 A ? (szczegóły mało widoczne)

    Trzecie, to kicha, proszę pana.
    Pakować 4 druty pod jeden zacisk aparatu to dziadostwo na całego.
    Gdzie on się tego uczył ? Na druciarni ?
    Ehhh, szkoda pisać !
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Czy są wyłączniki B 10 A ? (szczegóły mało widoczne)
    Są w pierwszej sekcji 1szt, w drugiej i trzeciej po 2 szt

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Pakować 4 druty pod jeden zacisk aparatu to dziadostwo na całego.
    Czy chodzi o to, że powinny być druty spięte wago i dopiero do zacisku? Chyba raczej nie? A znów pod każdy kabel jedna różnicówka to rozdzielnica na pół ściany by musiała być...
    Ostatnio edytowane przez borys24so ; 24-10-2017 o 23:03

  5. #25
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A czemu nie można? Pralka to niewiele ponad 2kW, weźmy 2,5kW, suszarka poniżej 1kW. Razem 3,5kW (w najpesymistyczniejszym momencie, gdy obydwa urządzenia pobierają maksa w tej samej chwili - więc trudno to też nazwać obciążeniem stałym). Zatynkowana miedź 2,5mm2 to nie 21A ciągłego obciążenia czyli sporo ponad 1kW zapasu?
    Suszarka poniżej 1kW? To chyba do włosów?

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Suszarka poniżej 1kW? To chyba do włosów?
    Do włosów to chyba z 2-2,5kW ciągnie. Ciężko tam zmieścić sprężarkę i skraplacz.
    Do ubrań - EW8H458BP 900W.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał borys24so Zobacz post
    Witam.
    Czy pralka i suszarka do prania mogą być podłączone do jednego podwójnego gniazda i pracować obie na raz? Przewód w ścianie to 3x2,5mm miedziany.
    Jeśli nie to czy wystarczy wstawić obok drugie gniazdo zasilane z tego pierwszego? Czy wtedy obciążenie rozłoży się na dwa gniazda?
    Mam ten sam problem i zrobię tak:
    Dwa osobne obwody YDYp 3x2,5 podłączone do dwóch osobnych różnicówek jednofazowych na różnych fazach.
    Zalety: mogę uruchomić obydwa urządzenia jednocześnie w II taryfie. Mam zabezpieczenie p-porażeniowe o wyższym poziomie niż gdyby były na jednej różnicówce.
    Jeśli chcesz wykorzystać tylko jeden obwód, to też możesz ale używanie urządzeń tylko naprzemienne. Uruchomienie jednoczesne może spowodować zadziałanie zabezpieczenia nadprądowego lub przegrzać przewody i stopić izolację.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Suszarka poniżej 1kW? To chyba do włosów?
    np. EW9H378SP Suszarka Electrolux

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Mam ten sam problem i zrobię tak:
    Dwa osobne obwody YDYp 3x2,5 podłączone do dwóch osobnych różnicówek jednofazowych na różnych fazach.
    Zalety: mogę uruchomić obydwa urządzenia jednocześnie w II taryfie. Mam zabezpieczenie p-porażeniowe o wyższym poziomie niż gdyby były na jednej różnicówce.
    Jeśli chcesz wykorzystać tylko jeden obwód, to też możesz ale używanie urządzeń tylko naprzemienne. Uruchomienie jednoczesne może spowodować zadziałanie zabezpieczenia nadprądowego lub przegrzać przewody i stopić izolację.
    Rozne fazy, wieksza ilosc roznicowek, pisanie o II taryfie to tylko ubarwia tlumaczenie.
    Przekroj przewodu, zabezpieczenie, moc i to wszystko co jest ci potrzebne.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał borys24so Zobacz post
    Są w pierwszej sekcji 1szt, w drugiej i trzeciej po 2 szt

    Czy chodzi o to, że powinny być druty spięte wago i dopiero do zacisku? Chyba raczej nie? A znów pod każdy kabel jedna różnicówka to rozdzielnica na pół ściany by musiała być...
    Chodzi o to, by rozdzielka była "osznurowana" linkami z wykorzystaniem podwójnych zacisków do zagniatania, a nie sztukateria, która może się z czasem zemścić.
    Druga sprawa :
    - brak rozłącznika izolacyjnego
    - brak ochrony przeciwprzepięciowej.
    Również bloki rozdzielcze są bardzo przydatne.
    Ale cóż - murarz orze jak może, i kichę odstawia.

    Co do rozdzielnicy - tak, ma być duża, nawet na pół ściany, jeżeli tego wymaga potrzeba.
    Montowałem 80- i 120-polowe, i nie były za duże.

    Cytat Napisał JanWerbinski
    Mam ten sam problem i zrobię tak:
    Dwa osobne obwody YDYp 3x2,5 podłączone do dwóch osobnych różnicówek jednofazowych na różnych fazach.
    Zalety: mogę uruchomić obydwa urządzenia jednocześnie w II taryfie. Mam zabezpieczenie p-porażeniowe o wyższym poziomie niż gdyby były na jednej różnicówce
    Niesamowite. Gdyby dać jedną różnicówkę na całość instalacji, to pewnie już całkiem niski poziom ochrony. Może nawet za mały ?
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 25-10-2017 o 18:19
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Oj sztukanctwo ta rozdzielnica. Trzy różnicówki trójfazowe w instalacji bez obwodu trójfazowego? A może nie mieli w torbie większego przekroju i wkręcili sobie 3x2,5 Ciekawe co tam jeszcze do tego S-a oprócz fatalnych gniazdek zostało podłączone.
    Borys jak jesteś przed gładziami to najwyższy czas na dołożenie dwóch przewodów 3x2,5 do podłączenia sprzetów o których piszesz, potem będzie za późno. Dołożyć dwa S-y w rozdzielnicy i nie będziesz więcej zadawał pytań na forum a tym bardziej nie będziesz potem pytał co z tym zrobić bo drogie kafle na scianach a tu kicha.
    Ostatnio edytowane przez Remiks ; 25-10-2017 o 19:24
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  12. #32

    Domyślnie


    moja suszarka pobiera 900W, wraz z pralką pociągnie na 1 gniazdku i zabezpieczeniu 16A. Swoją drogą suszarka zajefajny sprawa polecę każdemu.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    podwójnych zacisków do zagniatania
    proszę o zdjęcie z rozdzielnicą tak wykonaną bo nie wiem o co chodzi
    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Druga sprawa :
    - brak rozłącznika izolacyjnego
    - brak ochrony przeciwprzepięciowej.
    Możesz prostymi przykładami wyjaśnić do czego służą te 2 elementy i w jakich sytuacjach sie przydają?[/QUOTE]

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Trzy różnicówki trójfazowe w instalacji bez obwodu trójfazowego?
    Czy taki obwód da się jeszcze wykonać? Czy to chodzi o jakieś zmiany tylko w rozdzielnicy? Co to jest ten obwód trójfazowy?
    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Ciekawe co tam jeszcze do tego S-a oprócz fatalnych gniazdek zostało podłączone.
    Osprzętu jeszcze nie mam i aż taki fatalny to chyba Simon nie jest...
    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Borys jak jesteś przed gładziami to najwyższy czas na dołożenie dwóch przewodów 3x2,5 do podłączenia sprzetów o których piszesz, potem będzie za późno. Dołożyć dwa S-y w rozdzielnicy i nie będziesz więcej zadawał pytań na forum a tym bardziej nie będziesz potem pytał co z tym zrobić bo drogie kafle na scianach a tu kicha.
    Esy już się nie zmieszczą. Chyba prostsze będzie używać pralki osobno z suszarką.
    Tak w ogóle co się może stać w najgorszej wizji? Przecież jest wyłącznik nadprądowy. Jesli się nie mylę to jeśli nastąpi przeciążenie na przewodzie czy zacznie się grzać to zabezpieczenie zadziała?
    Ta rozdzielnica jest dodatkową rozdzielnicą na poddasze . Główna od parteru wygląda tak.... hmmm może lepiej nie wrzucać zdjęcia. Z resztą . Jak przyjdzie ten fachmistrz na montarz osprzętu to wydrukuje mu wasze uwagi i wręczę na pamiątkę.
    Komentujcie.Załącznik 399516

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Niesamowite. Gdyby dać jedną różnicówkę na całość instalacji, to pewnie już całkiem niski poziom ochrony. Może nawet za mały ?
    Będzie po prostu mniejszy. Nie ochroni np. przed napięciem międzyfazowym.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Będzie po prostu mniejszy. Nie ochroni np. przed napięciem międzyfazowym.
    Doskonale wiem, kolego, o co Ci chodzi, tylko jakoś dziwnie tłumaczysz, dlatego napisałem tak, a nie inaczej.

    Kolego borys24so, Twój
    < Załącznik nieokreślony. Jeśli wszedłeś na nieprawidłowy link, proszę powiadom administratora >

    Co do elementów, o których wspomniałem wcześniej , elektryk ma wiedzieć, gdzie i jakie montuje się np. ochronniki przeciwprzepięciowe.
    I skoro jest to podrozdzielnica, nic nie tłumaczy, że ich nie ma, niezależnie od obecności w rozdzielnicy głównej.

    PS. Takie tulejki miałem na myśli - http://www.wiresolutions.pl/main/product?id=282
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  17. #37
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Będzie po prostu mniejszy. Nie ochroni np. przed napięciem międzyfazowym.
    A w tym wypadku chroni? Trzy różnicówki trójfazowe na obwody jednofazowe.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał borys24so Zobacz post
    Czy taki obwód da się jeszcze wykonać? Czy to chodzi o jakieś zmiany tylko w rozdzielnicy? Co to jest ten obwód trójfazowy?

    Osprzętu jeszcze nie mam i aż taki fatalny to chyba Simon nie jest...

    Esy już się nie zmieszczą. Chyba prostsze będzie używać pralki osobno z suszarką.
    Tak w ogóle co się może stać w najgorszej wizji? Przecież jest wyłącznik nadprądowy. Jesli się nie mylę to jeśli nastąpi przeciążenie na przewodzie czy zacznie się grzać to zabezpieczenie zadziała?
    Ta rozdzielnica jest dodatkową rozdzielnicą na poddasze . Główna od parteru wygląda tak.... hmmm może lepiej nie wrzucać zdjęcia. Z resztą . Jak przyjdzie ten fachmistrz na montarz osprzętu to wydrukuje mu wasze uwagi i wręczę na pamiątkę.
    Komentujcie.Załącznik 399516
    Borys, nie wiesz co to obwód trójfazowy znaczy go nie potrzebujesz (niektórzy mówią na to siła). Przydaje się np. do indukcji w kuchni albo do przepływowych podgrzewaczy wody.
    To nie chodzi o fatalność simona a o to co jest do niego podłączone (nie wszystko widać na fotce), ile żył wychodzi z s-ów.
    Oj zmieszczą się dwa s-y bez problemu a nawet więcej.
    Tak masz rację, w najgorszej wizji nic się nie stanie będzie tylko mało funkcjonalnie, Twoja decyzja.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    A w tym wypadku chroni? Trzy różnicówki trójfazowe na obwody jednofazowe.
    Jeżeli masz przyłącze trójfazowe i tylko odbiorniki jednofazowe na wszystkich fazach, to trzy różnicówki jednofazowe to MINIMUM.
    Ja bym jeszcze zastanowił się nad dodatkowymi różnicówkami dla łazienki i obwodów wychodzących na zewnątrz domu.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  20. #40

    Domyślnie

    Tu nie ma się co zastanawiać, tylko zastosować,
    zgodnie z PN-HD 60364-7-701 oraz PN-HD 60364-4-41.
    Jak komuś nie pasują Polskie Normy, zapraszam do Dz.U 2015 poz. 1422
    OBWIESZCZENIEMINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU z dnia 17 lipca 2015 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunkówtechnicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    Polecam § 183. p. 1 podp. 3
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 27-10-2017 o 17:47 Powód: uzupełnienie 4-41
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony