dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Ocieplenie murłaty styropianem

    Witam,
    Chciałbym się Was poradzić czy to ocieplenie murłaty, które wykonałem ze styropianu jest poprawne. Poniżej również schemat przedstawiający jakie będą dalsze kroki.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20171105_093453 — kopia.jpg
Wyświetleń:	1984
Rozmiar:	37,3 KB
ID:	400165
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Etap1.jpg
Wyświetleń:	1514
Rozmiar:	10,8 KB
ID:	400166
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Etap2.jpg
Wyświetleń:	1134
Rozmiar:	9,3 KB
ID:	400167
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Etap3.jpg
Wyświetleń:	1002
Rozmiar:	8,4 KB
ID:	400168

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    esteta 2

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    95

    Domyślnie

    Jest poprawnie, ale lepsza od styropianu byłaby wełna mineralna ponieważ przepuszcza parę wodną. Jeżeli więźba była zrobiona z mokrego drewna (tak najczęściej bywa) i to drewno nie zdążyło wyschnąć (a schnie kilka lat) to na tak szczelnie opatulonej murłacie może pojawić się grzyb.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    esteta 2

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    95

    Domyślnie

    Masz pełne deskowanie czy membranę wysokoparoprzepuszczalną?

  4. #4

    Domyślnie

    Posiadam membranę
    A jakbym nawiercił w styropianie co 30 cm otwory o średnicy powiedzmy 4-5 cm sięgające do murłaty?
    Styropian już przyklejony i nie chciałbym go odrywać

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    esteta 2

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    95

    Domyślnie

    Jeżeli twoja więźba jest uczciwie zaimpregnowana to zostaw tak jak jest.

  6. #6

    Domyślnie

    W niektórych miejscach nie domknąłem jeszcze murłaty w 100% to tam pozostawię wolny obszar na którym położę wełnę

  7. #7
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    według mnie murłata od góry bez styropianu bo to jest drewno i musi miec dostep do powietrza. Te powietrze tez ma być w ruchu i do tego ma byc szczelina powyzej wełny. Do tego wełna tez ma być wentylowana - w prawie kazdej hurtowni z dachami masz rzekrój poprawnie wykonanego dachu.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    esteta 2

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    95

    Domyślnie

    Jest membrana wysokoparoprzepuszczalna, szczelina nie jest potrzebna.

  9. #9

    Domyślnie

    ten styropian jest całkowicie zbędny, powinno być prawie tak jak na rys, 4, czyli od zewnątrz styro na elewacji dochodzący do membrany i cięty po skosie, a wokół i na murłacie wełnaKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Etap3.jpg
Wyświetleń:	1282
Rozmiar:	13,5 KB
ID:	400286


  10. #10

    Domyślnie

    No to od jutra zaczynamy wycinanie styropianu

  11. #11

    Domyślnie

    Witam,
    Odgrzebię nieco temat.
    Mianowicie stanąłem przed podobnym problemem z tym że u mnie nie ma wełny na skosach tylko styropian ponieważ mam lane skosy.
    Przekrój mojego przypadku załączam poniżej
    Zastanawiam się w jaki sposób ocieplić murłatę od góry tak aby nie zgniła oraz mogła choć trochę oddychać.
    Drzewo użyte zaledwie trzy tygodnie po cięciu także sucha nie jest.
    Nie chciałbym tam dawać waty ze względu na to iż może zostać zamoczona zanim dach zostanie szczelnie przykryty.
    Wpadłem na pomysł aby zaaplikować tam piankę ze sklepu budowlanego niskoprężną - czy to dobry pomysł?
    Jeśli nie to proszę o inne sugestie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przekroj.jpg
Wyświetleń:	918
Rozmiar:	52,6 KB
ID:	419587

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tajfun211 Zobacz post
    Witam,
    Odgrzebię nieco temat.
    Mianowicie stanąłem przed podobnym problemem z tym że u mnie nie ma wełny na skosach tylko styropian ponieważ mam lane skosy.
    Przekrój mojego przypadku załączam poniżej
    Zastanawiam się w jaki sposób ocieplić murłatę od góry tak aby nie zgniła oraz mogła choć trochę oddychać.
    Drzewo użyte zaledwie trzy tygodnie po cięciu także sucha nie jest.
    Nie chciałbym tam dawać waty ze względu na to iż może zostać zamoczona zanim dach zostanie szczelnie przykryty.
    Wpadłem na pomysł aby zaaplikować tam piankę ze sklepu budowlanego niskoprężną - czy to dobry pomysł?
    Jeśli nie to proszę o inne sugestie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przekroj.jpg
Wyświetleń:	918
Rozmiar:	52,6 KB
ID:	419587
    Witam,

    Wg mnie pianka to bardzo słaby pomysł, ponieważ piana ponoć chłonie wilgoć (a drewno ją przecież ma) tym samym tracąc swoje właściwości termo izolacyjne (dlatego min. istnieje coś takiego jak montaż warstwowy okien..) .
    Ale nie to jest wg mnie problemem w Twoim przypadku. Problemem jest wilgoć przenikająca z wewnątrz pomieszczeń przez Twój betonowy strop, i ewentualnie spływająca po nim wprost na murłatę. Dlatego taką murłatę przed ociepleniem powinieneś ułożyć na papie, którą wywiniesz ku górze tak by cokolwiek spływającego po betonie nie spotkało się z drewnem.

    Gdzieś to kiedyś Ktoś opisywał ale nie na tym forum. A sam się tym dość mocno zainteresowałem gdyż również mam skosy lane..
    Ostatnio edytowane przez Sandek ; 03-10-2018 o 00:49

  13. #13

    Domyślnie

    Witam, czym wypełnić przestrzeń między styropianem a murłatą? Szczelina ma ok 1,5 cm. (Chcę wykorzystać styropian, który został po ociepleniu podłogi)
    Wypełnić pianką, dać wąskie paski wełny czy może zostawić jak jest?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał manitou Zobacz post
    Witam, czym wypełnić przestrzeń między styropianem a murłatą? Szczelina ma ok 1,5 cm. (Chcę wykorzystać styropian, który został po ociepleniu podłogi)
    Wypełnić pianką, dać wąskie paski wełny czy może zostawić jak jest?
    Ja bym to zapianował i spokój.

  15. #15

    Domyślnie

    A ja mam troszkę inny problem. Strych nieużytkowy, strop lany, który ma być zaizolowany styropianem 30cm, na ścianach styropian 25cm. Brak izolacji połaci dachowej, bo na strychu co najwyżej jakieś szpargały mało istotne mają być składane.
    Murłata odizolowana od wieńca folią fundamentową. Co zastosować w miejscu zaznaczonym na zielono? Od boku murłaty to można dać styropian, ale od góry to już dość ryzykowne, raczej murłata powinna oddychać. Dawać tam wełnę czy może jakiś inny sposób. Myślałem ewentualnie o zastosowaniu celulozy na całym strychu i opatulić murłatę celulozą, ale ona chyba nie oddycha więc murłata może gnić.
    Przed dachem można było dać XPS 5cm pod murłatę i to by załatwiło pewnie sprawę, a tak to trzeba jakoś zaizolować, tak mi się wydaje.


  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał manitou Zobacz post
    Witam, czym wypełnić przestrzeń między styropianem a murłatą? Szczelina ma ok 1,5 cm. (Chcę wykorzystać styropian, który został po ociepleniu podłogi)
    Wypełnić pianką, dać wąskie paski wełny czy może zostawić jak jest?
    Tu problemem nie jest szczelina pomiędzy murłatą a styropianem a płyta OSB na krokwiach. Jak jest rozwiązana wentylacja?

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał jambos Zobacz post
    A ja mam troszkę inny problem. Strych nieużytkowy, strop lany, który ma być zaizolowany styropianem 30cm, na ścianach styropian 25cm. Brak izolacji połaci dachowej, bo na strychu co najwyżej jakieś szpargały mało istotne mają być składane.
    Murłata odizolowana od wieńca folią fundamentową. Co zastosować w miejscu zaznaczonym na zielono? Od boku murłaty to można dać styropian, ale od góry to już dość ryzykowne, raczej murłata powinna oddychać. Dawać tam wełnę czy może jakiś inny sposób. Myślałem ewentualnie o zastosowaniu celulozy na całym strychu i opatulić murłatę celulozą, ale ona chyba nie oddycha więc murłata może gnić.
    Przed dachem można było dać XPS 5cm pod murłatę i to by załatwiło pewnie sprawę, a tak to trzeba jakoś zaizolować, tak mi się wydaje.

    Jedyne co mogę polecić to pianka otwarto-komórkowa. Ponieważ mało tego to najlepiej dowiedzieć się czy gdzie w okolicy będzie wykonywany natrysk i "podłączyć" się. Nie sądzę żeby było lepsze rozwiązanie.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sandek Zobacz post
    Witam,

    Wg mnie pianka to bardzo słaby pomysł, ponieważ piana ponoć chłonie wilgoć (a drewno ją przecież ma) tym samym tracąc swoje właściwości termo izolacyjne (dlatego min. istnieje coś takiego jak montaż warstwowy okien..) .
    Ale nie to jest wg mnie problemem w Twoim przypadku. Problemem jest wilgoć przenikająca z wewnątrz pomieszczeń przez Twój betonowy strop, i ewentualnie spływająca po nim wprost na murłatę. Dlatego taką murłatę przed ociepleniem powinieneś ułożyć na papie, którą wywiniesz ku górze tak by cokolwiek spływającego po betonie nie spotkało się z drewnem.

    Gdzieś to kiedyś Ktoś opisywał ale nie na tym forum. A sam się tym dość mocno zainteresowałem gdyż również mam skosy lane..
    Ależ pomieszanie pojęć. Pianka PRZEPUSZCZA parę wodną i jest to, jak najbardziej pożądana cecha przy drewnie. Chłonie? Co to znaczy? Z całej okolicy?
    Jeżeli chodzi o wpływ wilgoci przedostającej się na zewnątrz to wzrost lambdy dla pianki OK jest jeden z najmniejszych. Akurat wata mineralna ma najwięcej "za uszami" w tym względzie.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sandek Zobacz post
    Witam,

    Wg mnie pianka to bardzo słaby pomysł, ponieważ piana ponoć chłonie wilgoć (a drewno ją przecież ma) tym samym tracąc swoje właściwości termo izolacyjne (dlatego min. istnieje coś takiego jak montaż warstwowy okien..) .
    Ale nie to jest wg mnie problemem w Twoim przypadku. Problemem jest wilgoć przenikająca z wewnątrz pomieszczeń przez Twój betonowy strop, i ewentualnie spływająca po nim wprost na murłatę. Dlatego taką murłatę przed ociepleniem powinieneś ułożyć na papie, którą wywiniesz ku górze tak by cokolwiek spływającego po betonie nie spotkało się z drewnem.

    Gdzieś to kiedyś Ktoś opisywał ale nie na tym forum. A sam się tym dość mocno zainteresowałem gdyż również mam skosy lane..
    Ależ pomieszanie pojęć. Pianka PRZEPUSZCZA parę wodną i jest to, jak najbardziej pożądana cecha przy drewnie. Chłonie? Co to znaczy? Z całej okolicy?
    Jeżeli chodzi o wpływ wilgoci przedostającej się na zewnątrz to wzrost lambdy dla pianki OK jest jeden z najmniejszych. Akurat wata mineralna ma najwięcej "za uszami" w tym względzie.

  20. #20

    Domyślnie

    Witam, stoję przed identycznym dylematem, jak rozwiązałeś ostatecznie sprawę? I czy coś wstawileś między murłate a styropian podłogowy?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony