dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Temat: Okap dachowy

  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Tytus24

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-793
    Posty
    3

    Domyślnie Okap dachowy

    Witam, aktualnie szykuję się do montażu poszycia dachowego. Do wstępnego krycia będzie membrana Delta Maxx X, docelowe krycie z dachówki ceramicznej. Kąt nachylenia dachu wynosi 25stopni (czterospadowy). Do montażu poszycia dachowego będzie zatrudniona ekipa dekarska, z którą aktualnie ustalam m.in. jak ma docelowo wyglądać okap. Myślałem o membranie na pasie podrynnowym, przy czym co do materiałów na orynnowanie zdałem się trochę na hurtownie i uchwyty do mocowania rynny mam do deski czołowej. I tutaj powstaje moja główna wątpliwość, ponieważ wszystkie opracowania jakie widziałem w internecie pokazują w takim przypadku rynajzy montowane na łatach/desce klinowej. Jeżeli chodzi o montaż rynien do deski czołowej znalazłem w internecie taki schemat i chciałem się podpytać, czy ktoś z Was się z czymś takim spotkał:

    https://www.izolacje.com.pl/galeria/zdjecie/223022,rys-4-okap-dachu-pokrytego-blachodachowka-z-nisko-zawieszona-rynna-na-hakach-doczolowych-mocowanych-do-deski-czolowej-wlot-do-szczeliny-utworzonej-przez-kontrlate-jest-nad-rynna-bardzo-skuteczne-rozwiazanie-objasnienia-1-pokrycie-zasadnicze-2-1


    Jeżeli tak to mam dwa dodatkowe pytania:
    1) czy pas nadrynnowy mocowany na łacie powinien być rzeczywiście taki krótki jak na tym schemacie?
    2) czy montowanie w takim przypadku bezpośrednio pod dachówką wróblówki z kratką wentylacyjną ma sens (de facto wtedy są dwa źródła wentylacji - pierwsze między kontrałatami, drugie przez kratkę wentylacyjną z wróblówką).

    Będę wdzięczny za jakiekolwiek sugestie i komentarze.

    Pozdrawiam
    Tytus

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    To schemat do blachodachówki. Do tego IMO ta rynna jest za nisko i woda będzie w znacznej części przelatywała nad nią.
    Rynna a więc i deska powinny być wyżej.
    http://dachy.info.pl/technika/anatom...je-rozwiazania

    Tu masz to wytłumaczone tak gdzieś od 2:30

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Tytus24

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-793
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dzięki Kaizen. Niestety mam już zamocowaną deskę czołową na równo z krokwią. Czyli jedyne co mi teraz zostaje to zwrócić te haki doczołowe i kupić haki gięte, wtedy je zamocuje na łatach?

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Tytus24

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-793
    Posty
    3

    Domyślnie

    Alternatywnie, jakbym zamocował kantówkę jak do łat na brzeg okapu (jako przedłużenie deski czołowej) i do tego kliny, wtedy haki doczołowe byłyby częściowo montowane do deski, a częściowo do kantówki od łat (górne wkręty). Na to pas nadrynnowy, kratka z grzebieniem i dachówka?
    Pytanie czy tak lepiej czy jednak membrana na pas podrynnowy (założyłbym mały 1-2cm okapownik aby skroplony nie spływały bezpośrednio po pasie podrynnowym), potem kontrałaty, łaty itd.
    Będę bardzo wdzięczny za sugestie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony