dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 39
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    anield

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-400
    Posty
    33

    Domyślnie "Płynięcie " / POŚLIZG PŁYTY FUNDAMENTOWEJ

    Witam, mam problem z płytą fundamentową. Dom który zamierzamy budować jest niesymetryczny https://www.homekoncept.com.pl/produkt/projekt-domu-homekoncept-26/?gclid=Cj0KCQiA84rQBRDCARIsAPO8RFwZcweU0ilinC_pv2l xqicj5BzqXRNRjeHlRBPhhVtUSt5xpy0bCeoaAmxcEALw_wcB# additional_information . Zamierzalismy zrobić płytę fundamentową z izolacja pod płytą jednak teraz mamy dylemat, nie wiemy co mamy zrobić. Pan Jerzy Zembrowski (Domy bez bledow) uważa że dom niesymetryczny powinien być posadowiony na zwykłych fundamentach. Według niego izolacja pod płytą może doprowadzic w przyszłości do poślizgu, co jest spowodowane tym ze jakiekolwiek odchylenia od poziomu warstwy termoizolacji spowodują właśnie owo płynięcie domu w kierunku pochylosci na skutek ruchów termicznych zarówno termoizolacji jak i płyty nośnej. Kobiecane jest zapewnienie symetrycznego obciążenia płyty stałego i użytkowego. Wadą jest właśnie niestabilność termoizolacji obwodowej-powodowana osiąganie płyty w miarę upływu czasu i ugiecia się pod nią termoizolacji.

    Proszę o opinie czy ta teza ma potwierdzenie w rzeczywistości. Czy w tym wypadku faktycznie nie powinniśmy robic izolacji pod płytą ? Czy w ogóle powinniśmy zrezygnować z płyty ? Co jest najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku ? Może ktoś z Was miał taki problem .

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Pan Zembrowski .. czasem galopuje się w rejony chyba nie do końca dla niego zrozumiałych.... albo to głuchy telefon ..i coś innego miał na myśli,
    Próbowałeś przełożyć na swoje i...

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    anield

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-400
    Posty
    33

    Domyślnie

    Narazie jestem na etapie adaptacji i nie wiem co mam zrobic Pan Jerzy nie poleca jedynie opcja izolacji nad płytą jest ok jeżeli chodzi o tego typu budynek i pytanie ma rację czy nie należy brać tego na powarznie? Konstruktorzy z Rudy śląskiej pierwszy raz słyszeli o czyms takim i jeszcze nie spotkali sie z tym aby dom komus zjechal ale sam nie wiem

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Jurko jest wybitnym specem od Fizyki Budowli, ale jakoś od konstrukcji nie bardzo.. nie zjedzie nigdzie dom! powierzchnia i jeszcze raz powierzchnia!
    Do tego zbrojenie+ odpowiedni projekt płyty fu.. Zjechać by zjechał.. kiedy budynek był by na spadku postawiony jakieś nie wiem 15% .. chodzi brak poziomu posadowienia. Ale nie chodzi o spadek terenu .. i wyrównanie placu na płask.. w tedy "zjechanie" jet nie możliwe..może się kurcze.. naoglądał filmów o Godzili ..

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Tak naprawdę nie wiadomo o co ci anield chodzi. Płynięcie w kierunku pochyłości??? Planujesz dom na stoku? Co zakwestionował Zembrowski? Zastosowanie izolacji pod płytą dla domu na stoku? A może chodzi o to, że izolacja miałaby mieć różną grubość niwelując nachylenie? Jeżeli tak, to ma 100% racji. Poza tym możesz przetłumaczyć na polski:
    ...Wadą jest właśnie niestabilność termoizolacji obwodowej-powodowana osiąganie płyty w miarę upływu czasu i ugiecia się pod nią termoizolacji...
    Pewnie chodzi o osiadanie płyty. Może Zembrowskiemu chodzi o zjawisko pełzania pod obciążeniem charakterystycznego dla izolacji takiej jak XPS czy EPS po przekroczeniu pewnego progu naprężenia? Jeżeli tak to też ma rację.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Wim.. ale niech używa terminów inżynierskich, a nie jakiś widzi mi się..
    Oczywiście wim o pełzaniu i jakie mogą być tego skutki. Stąd trochę wydaje mi się że trochę sprawa tragikomiczna

  7. #7

    Domyślnie

    nie znam Zembrowskiego ani jego prac.
    Autorowi chodzi o to że Zembrowski napisał że przy niesymetrycznym obciążeniu płyty (Dom jest z jednej strony płyty a z drugiej mniejsze obciążenie) Dom przechyli się w kierunku wiekszego obciążenia co spowoduje że z czasem zacznie ześlizgiwac się z izolacji w kierunku większego obciążenia.
    To jest trochę za małe obciążenia aby różnica w osiadaniach na izolacji XPS np. spowodowała jego przesunięcie , pod płyta obciążenia sa znikome rozłożone na powierzchnię. Milimetr czy trzy różnicy w odkształceniu nie spowoduje "ślizgania się" domu , sam nacisk trawnika niweluje to z zapasem, a nikt nie robi domu na izolacji na górce że izolację widać.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Ale to bzdura.. płyta nie ma takiej sztywności ! musiała by być bardzo, bardzo sztywna..
    Andrzej733 oczywiście nie Twój komentarz.
    tak napisałem.. nie do końca precyzyjnie .. cały czas chodzi o to ześlizgiwanie się płyty..
    Sztywność płyty.. jeszcze raz.. ona jest na tyle duża .. aby nie było ugięć.. i na tyle mała.
    aby dom stępką nie stanął.. w górę.. co mogło by się stać..n EPS'sie z marketu.. tym 0,045 W/mK.. który waży 7-9kg/m3..
    pod płyta obciążenia sa znikome rozłożone na powierzchnię.
    ~60-70 kPa..
    zresztą to kluczowa sprawa.. zbadać odpór gruntu i naprężenia pod nim.. druga sprawa zbrojenie.. trzecia.. jak ławę projektuje się na grunt 150 kPa .. i "daje radę" tym bardziej płyta..
    która ma większą nośność, bo i większa powierzchnia.. nawet ścinając beton.. i robiąc lala ławę..
    spokojnie jest jeszcze ciut zapasu..
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 10-11-2017 o 18:03

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    anield

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-400
    Posty
    33

    Domyślnie

    Czyli po waszych wypowiedziach można śmiało robić płytę fundamentową? Jerzemu chodzi o to ze dom niesymetryczny nierówno bedzie naciskał np na XPSa i po paru latach w miejscu gdzie jest większe obciążenie z Xpsu 10cm zrobi sie po czasie 8cm i taki mi przykład podał że jakaś osoba zrobiła ppd tarasem EPS 200 i zmniejszyła sie jego szerokość o 2cm w ciagu 5lat

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Jerzy jest idealistą i z tego właśnie biorą się jego teorie. Nierównomierne obciążenie tak czy inaczej rozłoży się na całą powierzchnię płyty bo to nie jest obciążenie punktowe. A to że z jednej strony płyty będą dwie kontygnacje a z drugiej tylko garaż dwustanowiskowy przyklejony do budynku nie spowoduje jego spłynięcia i przechyłu.
    I to że z jednej strony styrodur siądzie 2 czy 3 cm to na 10mb ścianie będzie zaledwie przechyłem 0,3%
    Podczas budowy domu kiedy dorwą się do roboty muraże często spod przysłowiowej budki z piwem są większe nierówności i dom nie zjeżdża.
    Pochyłe ściany które na 2,5mb wysokości odbiegają o ok 1cm się nie przewracają tylko są tynkowane i robota idzie dalej.

    Teoria jest możliwa ale tylko wtedy jeśli pod styropianem i taką płytą mielibyśmy miękką glinę która w miejscu większego nacisku podda się .
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Staram się, aby ugięcie płyty nie było większe jak L350. lub coś koło tego.
    Ściśle związane jest to z sztywnością płyty + odporem podłoża.
    Jerzy jest idealistą i z tego właśnie biorą się jego teorie
    może lepiej hipotezy.. teoria to nie do końca ściśle opisana praktyka..
    a hipoteza to przypuszczenie. Jeśli żądamy dokładności.. do 0,1 np W/m2K.. to już nie jest teoria .. a prawo! bo jest faktem.. tylko że naukowcy
    rozciągnęli .. że jak nie osiągną totalnego wyniku, to nie ma prawa.. a teoria! ale to co jest w budownictwie.. teorią już nie jest.. przy dokładnościach budownictwa..
    Obliczenie U.. jest już prawem.. bo jest dość dokładne i nie ma co mądrkować .. że to jest jakaś "teoria" no bo pan z ławeczki
    z flaszeczką.. wie lepiej! to jest "flustrujące'

    Dzej Ze jest autorytetem w fizyce budowli, ale szuka tam terorii.. czyli w murze ceglanym..setnych części wata.. gdzie to jest nie potrzebne..
    20cm eps'a grafitowego .. ucina wszelkie spekulacje!
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 11-11-2017 o 08:56

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    anield

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-400
    Posty
    33

    Domyślnie

    Skoro tak Panowie mówicie to nie pozostaję mi nic innego jak robić projekt płyty fundamentowej dzięki za pomoc pozostawiam

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Jak najbardziej - tylko trzeba jeszcze wyszukać biuro które rozumie specyfikę posadowienia płyty na izolacji termicznej. dla Pana Jerzego ten temat powinien być jak kubeł zimnej wody..
    szkoda że sam tu pod gąsienicę nie wpadnie
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 11-11-2017 o 16:03

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał anield Zobacz post
    Skoro tak Panowie mówicie to nie pozostaję mi nic innego jak robić projekt płyty fundamentowej dzięki za pomoc pozostawiam
    Ja bym się na twoim miejscu zastanowił. Jestem zwolennikiem fundamentów płytowych ale, pod parterówką o dużej powierzchni to po prostu nieopłacalne. Nie wiem jaką grubość ci tam zaprojektują ale nie będzie to z pewnością 20 cm. Kupę betonu i kupę zbrojenia. Szkoda pieniędzy. Ucieczka ciepła spod podłogi, przy takiej powierzchni zabudowy i tak będzie mocno ograniczona.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Jak dla mnie robota przy płycie sama przyjemność .. tylko warunek dobra mieszanka betonowa.
    Grubością bym się tak nie przejmował.. powinna wyjść miedzy 20-25cm.. korelacja grubość vs ilość stali.
    Układanie ogrzewania w płycie.. też przyjemność nie trzeba się zbytnio martwić i rury mogą biegnąć kilkoma poziomami..
    jak się spotykają..

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    anield

    a czystej ciekawości : a co proponuje projektant konstrukcji budynku ?
    co by nie było, podpisuje się pod projektem, nie konsultujesz się z nim w żaden sposób ?
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Jak dla mnie robota przy płycie sama przyjemność .. tylko warunek dobra mieszanka betonowa.
    Grubością bym się tak nie przejmował.. powinna wyjść miedzy 20-25cm.. korelacja grubość vs ilość stali.
    Układanie ogrzewania w płycie.. też przyjemność nie trzeba się zbytnio martwić i rury mogą biegnąć kilkoma poziomami..
    jak się spotykają..
    No własnie ilość stali przy takiej powierzchni czyni opłacalność mocno problematyczną. Moim zdaniem, samo zastąpienie XPS pod płytą przez najtańszy EPS w podłodze na gruncie da spore oszczędności. Jakościowo będzie to samo, energetycznie porównywalnie.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    anield

    a czystej ciekawości : a co proponuje projektant konstrukcji budynku ?
    co by nie było, podpisuje się pod projektem, nie konsultujesz się z nim w żaden sposób ?
    To jest pytanie, które zawsze nasuwa się przy tego typu tematach. Kiedyś uważałem, że to nadgorliwość inwestorów ale patrząc na to, co niektórzy konstruktorzy wymyślają albo firmy wykonawcze proponują dochodzę do wniosku, że w razie wątpliwości lepiej zapytać. Co do Zembrowskiego, to trochę jestem zdziwiony. Czytałem jego opracowania czy też wypowiedzi na forach i widzę, że wie co mówi. Mam wrażenie, że nie do końca wiemy o co mu chodzi. Jakoś nie rozumiem tego "nierówno obciążona płyta". W domu parterowym? Płyta jest też pod tarasem?
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    anield

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-400
    Posty
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    anield

    a czystej ciekawości : a co proponuje projektant konstrukcji budynku ?
    co by nie było, podpisuje się pod projektem, nie konsultujesz się z nim w żaden sposób ?
    Wszystko jest konsultowane i z Panem Jerzym jak i konstruktorami tylko problem jest w tym ze ani jedne ani drugi nie przyjmują do wiadomości takich rozwiązań co ciekawe konstruktorzy z Rudy śląskiej byli bardzo zdziwieni że może wystąpić w fizyce budowlanej taki problem jak pelzanie czy poślizg
    Ogólnie jak dla mnie za duzo problemów zostaję przy pierwotnej wersji czyli tradycyjny fundament a co do grubości obliczyli mi plyte na 21cm grubości

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    anield

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-400
    Posty
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm Zobacz post
    To jest pytanie, które zawsze nasuwa się przy tego typu tematach. Kiedyś uważałem, że to nadgorliwość inwestorów ale patrząc na to, co niektórzy konstruktorzy wymyślają albo firmy wykonawcze proponują dochodzę do wniosku, że w razie wątpliwości lepiej zapytać. Co do Zembrowskiego, to trochę jestem zdziwiony. Czytałem jego opracowania czy też wypowiedzi na forach i widzę, że wie co mówi. Mam wrażenie, że nie do końca wiemy o co mu chodzi. Jakoś nie rozumiem tego "nierówno obciążona płyta". W domu parterowym? Płyta jest też pod tarasem?
    Tak dom parterowy, Płyty nie bylo pod tarasem

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony