dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Woda deszczowa w oczyszczalni ścieków

    Witam,

    Mam problem gdyż do przydomowej oczyszczalni dostaje się deszczówka.
    Dzieje się tak w czasie intensywnych opadów, bądź długotrwałych.

    Instalacja użytkowana od kwietnia tego roku i problem pojawił się we wrześniu. Wody gruntowe nisko, wg badań geo, poniżej 5 metrów.

    Zamontowana oczyszczalnia: Actibloc 4lti + jedna nadstawka
    Odprowadzenie wody: przez kosze rozsączające (drenażowe) Brak klapy
    burzowej Pojemność koszy: 3000L
    Gleba na działce: glina z piaskiem

    Kosze drenażowe to produkt PipeLife
    http://www.pipelife.com/pl/Produkty/...i_stormbox.php

    Pod koszami była glina z piaskiem- całe kosze są obsypane kamieniem
    na wzór drenu francuskiego.

    Instalator od września myśli jak naprawić problem i póki co sugeruje instalację klapy burzowej oraz rury drenażowe umiejscowione w części terenu gdzie znajdują się kosze.

    Wokół budynku odprowadzanie wody deszczowej: z rynien jest to spięte w opasce wokół
    budynku do rury drenażowej dn110; rura drenażowa jest poprowadzona do studni chłonnej/ zbiorczej (3 kręgi). Po deszczu akurat często w tej studniu jest pełno. Instalator twierdzi że to też może powodować problem.

    Wg instalatora to nie jest problem oczyszczalni(mimo iż było robione badania gruntu itd.) Jako iż, zależy mi na rozwiązaniu, najlepiej jak najszybszym i skutecznym problemu, proszę o pomoc czy zaproponowana klapa burzowa plus rury drenażowe spełnią wg was zadanie? Ewentualnie jakie widzielibyście przyczyny tego stanu i rozwiązania możliwe?
    Ostatnio edytowane przez JimmyPL ; 12-11-2017 o 12:06

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał JimmyPL Zobacz post
    Witam,

    Mam problem gdyż do przydomowej oczyszczalni dostaje się deszczówka.
    Dzieje się tak w czasie intensywnych opadów, bądź długotrwałych.

    Instalacja użytkowana od kwietnia tego roku i problem pojawił się we wrześniu. Wody gruntowe nisko, wg badań geo, poniżej 5 metrów.

    Zamontowana oczyszczalnia: Actibloc 4lti + jedna nadstawka
    Odprowadzenie wody: przez kosze rozsączające (drenażowe) Brak klapy
    burzowej Pojemność koszy: 3000L
    Gleba na działce: glina z piaskiem

    Kosze drenażowe to produkt PipeLife
    http://www.pipelife.com/pl/Produkty/...i_stormbox.php

    Pod koszami była glina z piaskiem- całe kosze są obsypane kamieniem
    na wzór drenu francuskiego.

    Instalator od września myśli jak naprawić problem i póki co sugeruje instalację klapy burzowej oraz rury drenażowe umiejscowione w części terenu gdzie znajdują się kosze.

    Wokół budynku odprowadzanie wody deszczowej: z rynien jest to spięte w opasce wokół
    budynku do rury drenażowej dn110; rura drenażowa jest poprowadzona do studni chłonnej/ zbiorczej (3 kręgi). Po deszczu akurat często w tej studniu jest pełno. Instalator twierdzi że to też może powodować problem.

    Wg instalatora to nie jest problem oczyszczalni(mimo iż było robione badania gruntu itd.) Jako iż, zależy mi na rozwiązaniu, najlepiej jak najszybszym i skutecznym problemu, proszę o pomoc czy zaproponowana klapa burzowa plus rury drenażowe spełnią wg was zadanie? Ewentualnie jakie widzielibyście przyczyny tego stanu i rozwiązania możliwe?
    Coś mi tu z założenia nie pasuje, czyli jakim cudem badania geologiczne nie wykazały wód gruntowych, to jakim cudem masz pełno w studni chłonnej od deszczówki ? W mojej okolicy jest obecnie podwyższony poziom wód gruntowych i to czasem nawet o 1m - płycej. Nie widzę realnej możliwości podniesienia się aż o tyle wód gruntowych w Twoim przypadku ???

    Jaki jest poziom aktualny wody w w/w studni chłonnej ?

    Ogólnie to bardzo słabo to wygląda, skoro odprowadzenie z oczyszczalni już po pół roku przestało funkcjonować .
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 12-11-2017 o 18:03

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Coś mi tu z założenia nie pasuje, czyli jakim cudem badania geologiczne nie wykazały wód gruntowych, to jakim cudem masz pełno w studni chłonnej od deszczówki ? W mojej okolicy jest obecnie podwyższony poziom wód gruntowych i to czasem nawet o 1m - płycej. Nie widzę realnej możliwości podniesienia się aż o tyle wód gruntowych w Twoim przypadku ???

    Jaki jest poziom aktualny wody w w/w studni chłonnej ?

    Ogólnie to bardzo słabo to wygląda, skoro odprowadzenie z oczyszczalni już po pół roku przestało funkcjonować .

    Aktualnie w studni chłonnej woda jakieś 2 metry od powierzchnia.

    W odwiertach geodezyjnych było:
    Wody gruntowej w postaci warstwy wodonośnej w podłożu dokumentowanego terenu
    do głębokości rozpoznania nie stwierdzono. Niemniej jednak na głębokości ok. 5,0 m p.p.t
    zaobserwowano środwarstwowe sączenia wód gruntowych.
    W okresie długotrwałych i intensywnych opadów atmosferycznych oraz w czasie
    roztopów wiosennych, może dochodzić do intensyfikacji sączeń, a także do nawodnienia
    występujących w podłożu osadów piaszczystych

  4. #4

    Domyślnie

    No może i tak wyszło z badań geologicznych, ale prawda okazała się nieco inna - czyli 2m i woda gruntowa teraz jest. W teorii to problem stanowi zbyt mała różnica pomiędzy poziomem box-ów, a lustrem wód gruntowych. Możliwe, że wykopem pod box-y stworzyłeś lokalną depresję, do której spływa cała deszczówka z okolicy. Nie widzę sensu robienie jakiś dodatkowych rur, czy innych elementów w gruncie na odprowadzenie, bo efekty mogą być z tego mizerne w stosunku do nakładów. Jedynym rozwiązaniem na stałe i na takie warunki jest przepompownia ścieków oczyszczonych i drenaż w nasypie. Niestety są to koszty

    Tak na marginesie to nie lubię opisywania "reklamowego" jakiś box-ów, tuneli, czy komór w litrach, bo to nie tylko o to chodzi w odprowadzeniu z oczyszczalni. Projektanci powinni sobie z tego zdawać sprawę, że mogą być stosowane zamienniki, ale tylko w pewnym zakresie. Nie ma rozwiązań na rynku, podnoszących znacząco efektywność wsiąkania .
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 13-11-2017 o 17:57

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    reksgildo

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    orzesze
    Posty
    199

    Domyślnie

    Miałem trochę podobną sytuację. Odwierty robione na 3 m. Wszędzie piasek. Po zamontowaniu oczyszczalni problem ze studnią chłonną. Musiałem wrzucać pompę i przepompowywać. Męczyłem się prawie rok. Od sąsiadów dowiedziałem się że na niektórych działkach jest na 3 -3,5 warstwa "spieku"(twardszej gliny). Chciałem wynająć firmę żeby mi w studni chłonnej zrobili głębsze odwierty. Nie chcieli na takie małe zlecenie przyjeżdżać. Zrobiłem w pracy wiertło fi 200 i do tego dokręcane nadstawki z rurek. Wykopałem ręcznie dół 3x3m i głęboki na 1,2. Zdemontowałem 3 nadstawki po 40cm. Stojąc na górze studni wierciłem otwory. Na początku szło masakrycznie bo cały czas obsypywał się żwir ze studni. Potem w miejscu odwiertu wbijałem rury kanalizacyjne fi 200. Natrafiłem na 50-70cm gliny. Po przewierceniu tego był czysty biały piasek.Wywierciłem i wbiłem 4 rury fi 200 4 metrowe, które wystają ok 50 cm nad poziom żwiru. Rury na tym wystającym odcinku ponawiercałem i do środka wsypałem żwir. Na razie mam spokój mimo dużych opadów. Sprawdź czy studnia chłonna jest na pewno w miejscu w którym był odwiert. U mnie odwiert był tam gdzie stoi oczyszczalnia a studnia chłonna jest metr dalej i tam już mogą być niespodzianki.
    Dom 145m2 pow użytkowej +40m2 strych nad częścią parteru. Ytong 24cm + 20cm białego styro. Płyta fundamentowa 25 cm, pod płytą 15 cm EPS 200 na płycie 10 cm EPS 100. Podłoga poddasza 8 cm EPS 100. Ocieplenie dachu piana otwartokomórkowa 25 cm część użytkowa, 20 cm strych. Okna Vetrex V82, dachowe FAKRO. Podłogówka na całości, na strychu 1 pętla. Podłogi parter płytki, sypialnie na górze panele 8cm. WM Brink Excellent 300. Fotowoltaika 3,2 kW. PC Panasonic T-CAP 9kW 1 fazowy z buforem 100l

  6. #6
    Banned
    zamex

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-002
    Posty
    1

    Domyślnie

    A co sadzicie o zbiornikach podziemnych na deszczówkę? W innym temacie już nawet o to pytałem bo w sumie ze sklepu znalazlem w calkiem fajnej cenie tego typu zbiorniki a dodatkowo (z tego co wyczytałem) oferuja oni darmowa wysylke. Tez mnie na deszczowka denerwuje i nie mam pojecia jak ja zagospodarowac taka inwestycja w zbiornik jest dobrym posunieciem?
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 04-12-2017 o 15:03 Powód: Reklama.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony