dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 70 z 70
  1. #61

    Domyślnie

    Ja bym długotrwale nie obciążał żyły o przekroju 10 mm^2 takim prądem, ponad 40 A. Do tego dużo zależy od zmiennych środowiskowych, w jakich warunkach ten kabel ma leżeć. Ja mam przed licznikiem 40 A, moc przyłączeniowa i umowna to 26 kW i WLZ mam 5x16 mm^2 Cu, 23 metry, AsXSn 4x25 mm^2.
    Owszem, 5x16 w miedzi jest bardzo drogi, ale to tak naprawdę jednorazowy zakup, więc nie ma co oszczędzać na przekroju. Trochę trzeba myśleć o przyszłości. Jak ktoś chce o wiele taniej to są kable aluminiowe. Wtedy położyć 5x35 mm^2. Będzie tanio i dobrze.
    Ostatnio edytowane przez emigrus ; 07-12-2017 o 14:46

  2. #62

    Domyślnie

    Następny ... 5-żyłowy.
    Skąd wy się bierzecie ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #63
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Następny ... 5-żyłowy.
    Skąd wy się bierzecie ?
    Może to chodzi od rozdzielnicy do tej stacji ładowania...

  4. #64

    Domyślnie

    Nie. Chodzi o WLZ zasilający. Do i od licznika.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #65
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Czy ktoś w końcu jest w stanie napisać czy kabel 5x10 mm2 wystarczy aby w przyszłości ładować samochód super szybką ładowarką CHAdeMO 30 kW
    WLZ 10mm2 nie wystarczy do celów bytowych i ładowarki 30kW.
    Nie wiem co masz na myśli pisząc "super szybką", ponieważ "szybkość" ładowania to właśnie te kilowaty.
    Do zastosowań domowych, (czyli ładowanie przez kilka godzin) wystarczy na spoko ładowarka 7 kW i wtedy przekrój 16mm2 z dużym prawdopodobieństwem będzie wystarczający.
    Jak zorientujesz się w cenach ładowarek o mocy 30kW i w górę, to cena za przekrój kabla nie będzie cię bolała, bo ile możesz mieć metrów tego WLZ-ta.
    Dawaj na zapaś przekrój 25mm2 i śpij spokojnie.
    trolla nie należy karmić – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

  6. #66

    Domyślnie

    To jeszcze mu wytłumacz, do czego służy ta piąta żyła kabla.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #67
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dancos

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-830
    Posty
    48

    Domyślnie

    Przy kosztach ładowarki i samochodu, koszt ewentualnego dołożenia w przyszłości odpowiedniego kabla dla ładowarki 30 kilowatowej jest porówntwalny do kosztu drzewka zapachowego do powieszenia w Twojej nowej Tesli S.
    Właśnie dlatego 90% inwestorów nie kończy swoich inwestycji przez takie podejście : to tylko 1000 zł , warto dołożyć przecież buduje na całe życie .

    Nawet na etapie stanu surowego ( 30%inwestycji ) można wybrać :

    beton b15
    ławy
    pustak
    dachówka betonowa
    styropian

    lub :
    beton b25
    płyta
    cegła
    dachówka ceramiczna
    styrodur


    różnica w kosztach 60 tyś plus 70 metrów kabla 5x16 dodatkowo 1200 zł

    Widzisz taką drogą inwestowania nie ma szans na konsumpcje w postaci tesli s w przyszłości


    Zawsze będzie można zrobić stanowisko do szybkiego ładowania samochodu gdzieś w okolicy skrzynki ze zlączem.
    Nie pomyślałem o tym . Będzie to chyba najlepsze rozwiązanie . Stacja ładowania w linii płotu z możliwością odsprzedaży innym użytkownikom prądu - taki pomysł rozważają władze Japonii w celu szybszego zwrotu inwestycji i zachęcenia do aut elektrycznych .

  8. #68
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dancos Zobacz post
    różnica w kosztach 60 tyś plus 70 metrów kabla 5x16 dodatkowo 1200 zł
    Różnica w cenie to jakieś 10 zł/mb. Więc nawet przy 70m to aż 700zł (a kto ma tak daleko do skrzynki)?

    Cytat Napisał dancos Zobacz post
    Nie pomyślałem o tym . Będzie to chyba najlepsze rozwiązanie . Stacja ładowania w linii płotu z możliwością odsprzedaży innym użytkownikom prądu - taki pomysł rozważają władze Japonii w celu szybszego zwrotu inwestycji i zachęcenia do aut elektrycznych .
    Na ładnych kilku elektryków tylko jeden widział taką możliwość. Wymagało to postawienia własnej skrzynki w pobliżu tej od ZE i tam rozdzielenia kabla. Do skrzynki ZE możesz podpiąć tylko jeden kabelek. I do tego musisz zrobić dwa uziomy. Jak masz pospawane zbrojenie fundamentu pod ogrodzenie i pomyślałeś o w odpowiednim momencie, to uziom masz prawie gratis. Zazwyczaj taniej i lepiej puścić drugi kabelek 5x z domu w okolice bramy.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 08-12-2017 o 15:53

  9. #69

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Można podłączyć ile się zmieści. Ja mam podłączone dwa.
    Oczywiście masz odpowiednią zgodę właściciela tej skrzynki. Prawda?
    Pisemną, rzecz jasna.
    Ostatnio edytowane przez zbich70 ; 08-12-2017 o 17:47

  10. #70

    Domyślnie

    No pięknie. Gościu ściemniał
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony