dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 89

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Odrolnienie działki po budowie

    Witam wszystkich, mam pytanie o odrolnienie działki po budowie.

    Wybudowaliśmy się na działce (grunty rolne pod zabudowę) o powierzchni ok. 1500 m2. Powierzchnia zabudowy to ok. 150 m2.
    Dostałem pismo z gminy, że odrolniono mi całą powierzchnię działki... czy to jest zgodne z przepisami?
    Moi sąsiedzi, którzy wybudowali się dookoła kilka lat wcześniej mają odrolnione jedynie powierzchnię zabudowy oraz podjazdy.

    Pytam ponieważ jestem ciekaw czy nie popełniono jakiego błędu - nie chodzi mi o to, że będę płacił wyższy podatek ponieważ nie są to jakieś wielkie kwoty.

    Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi

  2. #2

    Domyślnie

    Dom jednorodzinny można wybudować na gruntach rolnych nieobjętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego po uzyskaniu warunków zabudowy. Jeśli działka jest położona poza miastem, jest to możliwe tylko w wypadku ziem o niskiej przydatności produkcyjnej, czyli IV, V i VI klasy, bądź takich, które już kiedyś przeznaczono na cele nierolne w planach.

    Wyłączenie jest nieodpłatne tylko w razie odrolnienia gruntu o powierzchni do 500 m2 przeznaczonego na budowę domu jednorodzinnego (w wielorodzinnym jest to 200 m2 razy liczba lokali). Gdy powierzchnia ta zostanie przekroczona, od nadwyżki nalicza się tak zwaną należność i opłaty roczne. Podlegają im także grunty przeznaczone pod budowę garaży wolno stojących, budynków gospodarczych oraz dróg. Dla poszczególnych elementów planowanej zabudowy należy wyznaczyć na planie działki obszary do wyłączenia z produkcji rolnej (powinny odpowiadać regularnym figurom geometrycznym).
    Należność to płatność jednorazowa, jej wysokość zależy od klasy gruntu. Najwięcej trzeba zapłacić za odrolnienie 1 ha gruntu najwyższej klasy (I) – 437 175 zł, najmniej za 1 ha gruntu VI klasy – 87 435 zł. Co ważne, kwotę do zapłaty pomniejsza się o wartość rynkową gruntu wyłączanego z produkcji rolnej (można więc być zwolnionym z należności, kiedy grunt jest drogi).

    Pytanie która mi się nasuwa - gmina nie narzuciła opłat z tytułu odrolnienia całej działki?

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał mku7i Zobacz post
    Należność to płatność jednorazowa, jej wysokość zależy od klasy gruntu. Najwięcej trzeba zapłacić za odrolnienie 1 ha gruntu najwyższej klasy (I) – 437 175 zł, najmniej za 1 ha gruntu VI klasy – 87 435 zł. Co ważne, kwotę do zapłaty pomniejsza się o wartość rynkową gruntu wyłączanego z produkcji rolnej (można więc być zwolnionym z należności, kiedy grunt jest drogi).
    Czy można prosić znawców o wyliczenie zarówno należności jak i opłat rocznych (chyba przez 10 lat, tak?) w przypadku wyłączenia z produkcji rolnej 6 arów działki IIIa, której wartość 1 ar wynosi ok. 2600zł?
    6 arów = 1 ar powyżej limitu, czyli rozumiem, że płacę tylko za 1 ar?
    Z góry dziękuję.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Czy można prosić znawców o wyliczenie zarówno należności jak i opłat rocznych (chyba przez 10 lat, tak?) w przypadku wyłączenia z produkcji rolnej 6 arów działki IIIa, której wartość 1 ar wynosi ok. 2600zł?
    6 arów = 1 ar powyżej limitu, czyli rozumiem, że płacę tylko za 1 ar?
    Z góry dziękuję.
    sam sobie policz, stawki masz w ustawie i rozporządzeniu, cena za ar która podałeś, nie ma znaczenia, za 5 arów nie płacisz jesli wyłaczasz z produkcji rolniczej pod budownictwo mieszkaniowe, pod pozostałe płacisz normalnie


  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    A o co wnioskowałeś (sam, bądź upoważniłeś do tego geodetę)?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał 2bee Zobacz post
    Takze jestem zainteresowana tematem . Dzialka rolna posiada MPZP , z ktorego wynika , ze teren przeznaczony jest pod zabudowe mieszkaniowa jednorodzinna . Czy odrolnienie moze byc zrobione tylko dla powierzchni zabudowy ( tzn . budynek , wjazdy , tarasy itp) , czy musi obejmowac cala dzialke ?
    Takze , czym rozni sie odrolnienie od wylaczenia gruntow z produkcji rolniczej ? Dodam jeszcze , ze ziemia jest klasy IIIb.
    Bede bardzo wdzieczna za podzielenie sie wiedza na ten temat .
    skoro posiadasz MPZP i teren jest przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną to znaczy ze teren jest już odrolniony. ale dalej jest terenem rolnym.
    Ty musisz tylko wyłączyć z produkcji rolniczej.

    Odrolnienie to zmiana przeznaczenia gruntów(nie klasyfikacja) i dla klas I, II, III zgodę wydaje Minister Rolnictwa. Oznacza to, ze dla danego obszaru Minister wydał zgodę na zmianę klasyfikacji gruntu. Na zmianę, nie znaczy, ze to zrobił. Ogólnie odrolnienie to tylko zgoda na zmianę a nie faktyczna zmiana.
    Wyłączenie z Produkcji Rolniczej to zmiana klasyfikacji gruntu z rolniczego na budowlany/inwestycyjny lub inny nie związany z produkcją rolniczą.



    Wybudowaliśmy się na działce (grunty rolne pod zabudowę) o powierzchni ok. 1500 m2.
    czyli już odrolnione.
    Dostałem pismo z gminy, że odrolniono mi całą powierzchnię działki...
    nie odrolnione, tylko zmieniono klasyfikacje gruntu. Tak ma prawo, bo działka została wcześniej odrolniona(patrz początek postu i poprzedni cytat. Grunty klas IV, V, VI odrolnić może sama gmina).
    czy to jest zgodne z przepisami?
    tak, odrolnione działki z zabudową do pewnej powierzchni(chyba 20arów-2000m2) zmienia się w całości na na klasyfikacje gruntu typu B (budowlane).


  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    skoro posiadasz MPZP i teren jest przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną to znaczy ze teren jest już odrolniony. ale dalej jest terenem rolnym. Ty musisz tylko wyłączyć z produkcji rolniczej.

    Odrolnienie to zmiana przeznaczenia gruntów(nie klasyfikacja) i dla klas I, II, III zgodę wydaje Minister Rolnictwa. Oznacza to, ze dla danego obszaru Minister wydał zgodę na zmianę klasyfikacji gruntu. Na zmianę, nie znaczy, ze to zrobił. Ogólnie odrolnienie to tylko zgoda na zmianę a nie faktyczna zmiana.
    Wyłączenie z Produkcji Rolniczej to zmiana klasyfikacji gruntu z rolniczego na budowlany/inwestycyjny lub inny nie związany z produkcją rolniczą.
    Terminu "Odrolnienie" nie ma w żadnych przepisach. To potoczne określenie wprowadzające jedynie nieporozumienia. W przepisach są dwie różne procedury i żadna z nich nie nazwywa się "odrolnieniem":
    1) Zmiana przeznaczenia gruntu.
    2) Wyłączenie gruntu z produkcji rolnej.
    Jedni nazywają "odrolnieniem" ten pierwszy krok, a inni ten drugi, albo oba razem.
    Dla przykładu ja mam działkę po pierwszym kroku, ale przed drugim. Czyli w MPZP jest pod zabudowę jednorodzinną, a w ewidencji gruntów jest użytkowana jako rolna i płacę podatek rolny.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 30-04-2018 o 17:38

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.286

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    ...... Czyli w MPZP jest pod zabudowę jednorodzinną, a w ewidencji gruntów ......
    Czyli jesli już mieszkasz, to masz "bonus" od gminy. Oni nie wiedzą co mają, a ty trzymasz buzię w ciup i tak to sie kręci. Nie słyszałem aby kogoś ścigali za 5 lat wstecz, aczkolwiek podobno prawo na to pozwala.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Czyli jesli już mieszkasz, to masz "bonus" od gminy. Oni nie wiedzą co mają, a ty trzymasz buzię w ciup i tak to sie kręci. Nie słyszałem aby kogoś ścigali za 5 lat wstecz, aczkolwiek podobno prawo na to pozwala.
    Niestety nie mieszkam. Czekam na pozwolenie na budowę. Płacę podatek rolny jako "gospodarstwo rolne". Przed złożeniem PnB musiałem jak to niektórzy mówią "odrolnić", czyli wyłączyć z produkcji rolnej, a wcześniej działka została jak to z kolei inni w tym wątku mówią "odrolniona" przez określenie w MPZP działki jako "budowlana MN".

  10. #10

    Domyślnie

    Szkoda, że u mnie tak nie zrobiono. Na działce 19 arów z MPZP pod budownictwo mam grunt III (a lub b - nie pamiętam) i bezpłatnie można wyłączyć 5 arów. Reszta jest płatna (jednorazowo + rocznie, chyba przez 10 lat).
    Nie jest to takie tanie.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Szkoda, że u mnie tak nie zrobiono. Na działce 19 arów z MPZP pod budownictwo mam grunt III (a lub b - nie pamiętam) i bezpłatnie można wyłączyć 5 arów. Reszta jest płatna (jednorazowo + rocznie, chyba przez 10 lat).
    Nie jest to takie tanie.
    i tak jest wszędzie(wynika to z ustawy), jak się pobudujesz, zgłosisz budynek do użytkowania lub zakończenie budowy, zrobisz inwentaryzacje geodezyjną, to cała działkę Ci zrobią z gruntem B (budowlaną) za darmo.

    hehehe, nie ma nic za darmo, bedziesz płacił podatek od gruntu B a nie jak od rolnego


  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    i tak jest wszędzie(wynika to z ustawy), jak się pobudujesz, zgłosisz budynek do użytkowania lub zakończenie budowy, zrobisz inwentaryzacje geodezyjną, to cała działkę Ci zrobią z gruntem B (budowlaną) za darmo.

    hehehe, nie ma nic za darmo, bedziesz płacił podatek od gruntu B a nie jak od rolnego
    To jak to w końcu jest? Mamy 11ar i domek mieści się na pewno poniżej 5 ar licząc nawet z obrzeżami 5m. Skoro na 6ar będzie ogród, sad, iglaki to wolelibyśmy utrzymać tę resztę jako rolną i waydawało nam się, że tak będzie a teraz to już mętlik...
    Poza tym 5 właścicieli ma drogę dojazdową (współudział po ok. 20%) o pow. 7ar - czyli musimy zapłacić za całe 7ar, czyli ok. 21 tys zł?

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.286

    Domyślnie

    Generalnie to co ma zostać "zielone" czyli nie wyłączone z prod rolnej powinno być zdatne do uprawy mechanicznej czyli do objechania ciągnikiem -->patrz - minimalny promień skrętu zestawu: ciągnik z pługiem 3 lub 5 skibowym. . Obecna wykładnia przepisów jest taka, że jeśli działka budowlana ma przykładowo 0,1500 ha, to w momencie rozpoczęcia budowy zmienia sie na użytek B całą powierzchnię działki czyli 0,1500 ha.
    Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze - dla gmin. Kiedyś było inaczej, ale to sie nie wróci.

  14. #14

    Domyślnie

    A jeśli działka po 50 arów to ile się zmienia?

  15. #15

    Domyślnie

    Wyliczyłem opłaty dla IIIa. Za każdy ar powyżej 5 arów opłata roczna wynosi ok. 320zł.
    Dodatkowo jest opłata jednorazowa, ok. 3200zł pomniejszona o wartość gruntu, czyli w wielu przypadkach tej opłaty nie będzie.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ivonex Zobacz post
    To jak to w końcu jest? Mamy 11ar i domek mieści się na pewno poniżej 5 ar licząc nawet z obrzeżami 5m. Skoro na 6ar będzie ogród, sad, iglaki to wolelibyśmy utrzymać tę resztę jako rolną i waydawało nam się, że tak będzie a teraz to już mętlik...
    Poza tym 5 właścicieli ma drogę dojazdową (współudział po ok. 20%) o pow. 7ar - czyli musimy zapłacić za całe 7ar, czyli ok. 21 tys zł?
    droga Ciebie nie interesuje. A co do działki to co chcesz zrobić? Zmienić przeznaczenie zwane potocznie odrolnieniem czy wyłączyć grunty z produkcji rolniczej?

  17. #17

    Domyślnie

    Slawko123 - hmmm, dom wybudowany ale nie jest odebrany, czyli odrolniona i już częściowo wydzielona z produkcji rolnej przez geodetę, który przy odbiorze domu ma zmierzyć regularne kształty i zgłosi ostateczne wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej ....
    Wydzielona działka ok. 7ar stanowi drogę dojazdową, która nie jest wyłączona z produkcji rolnej -kto i kiedy ma zaincjować taki proces? żeby nie wpaść w tarapaty prawne.

  18. #18

    Domyślnie

    Jeszcze raz dzięki Slawko123 ! Droga - OK, nic nie muszę, ale jest zagrożenie wysokiej kasy i zależy to od gminy czy od kogoś jeszcze?

  19. #19

    Domyślnie

    geodeta nic nie będzie wyłączał z produkcji rolniczej, Zrobiłaś to zanim dostałaś pozwolenie na budowę. Geodeta tylko sprawdzi, czy teren utwardzony nie zajmuje więcej powierzchni niż jest już wyłączona z produkcji rolniczej. I tak gmina zmieni kwalifikacje całej działki na grunty typu B.

    Co do drogi to nie interesuj się nią. Nic nie musisz robić.


  20. #20

    Domyślnie

    Żadnego zagrożenia nie ma. Dopóki nie będziecie budować drogi to nic nie ruszać. Budowę to mam na myśli taką budowę z prawdziwego zdarzenia, utwardzenie gruzem czy innymi kamieniami się nie liczy.

    A o jakim zagrożeniu piszesz?

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony