dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 89
  1. #41
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    ...... Czyli w MPZP jest pod zabudowę jednorodzinną, a w ewidencji gruntów ......
    Czyli jesli już mieszkasz, to masz "bonus" od gminy. Oni nie wiedzą co mają, a ty trzymasz buzię w ciup i tak to sie kręci. Nie słyszałem aby kogoś ścigali za 5 lat wstecz, aczkolwiek podobno prawo na to pozwala.

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Czyli jesli już mieszkasz, to masz "bonus" od gminy. Oni nie wiedzą co mają, a ty trzymasz buzię w ciup i tak to sie kręci. Nie słyszałem aby kogoś ścigali za 5 lat wstecz, aczkolwiek podobno prawo na to pozwala.
    Niestety nie mieszkam. Czekam na pozwolenie na budowę. Płacę podatek rolny jako "gospodarstwo rolne". Przed złożeniem PnB musiałem jak to niektórzy mówią "odrolnić", czyli wyłączyć z produkcji rolnej, a wcześniej działka została jak to z kolei inni w tym wątku mówią "odrolniona" przez określenie w MPZP działki jako "budowlana MN".

  3. #43

    Domyślnie

    @Lewo , u Ciebie jest wszystko ok. Gmina uchwalając MPZP zmieniła Ci przeznaczenie gruntu z jakiegoś tam na zabudowę mieszkaniową czyli na budowlaną. Ty wyłączyłeś z produkcji rolniczej i jest ok. Oczywiście grunt dalej jest rolny i taki będzie dopóki się nie pobudujesz i nie zrobisz inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej. Dopiero wtedy gmina zmieni klasyfikację gruntu na Bp i zaczniesz płacić podatek jak za grunt "budowlany". Jak zakonczysz budowę i zglosisz jej zakończenie lub uzyskasz pozwolenie na użytkowanie to zmienią Ci klasyfikację gruntu na B. Ale to dla Ciebie juz będzie bez znaczenia.
    Także dopóki się nie pobudujesz będziesz płacił podatek rolny.
    Zmiana przeznaczenia i wyłączenie z produkcji rolniczej nie ma znaczenia.

  4. #44

    Domyślnie

    Z telefonu nie mogę edytować powinno być @Lew2, sorry

  5. #45
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Zmiana użytku rolnego na Bp (budowlanka projektowana) nastąpi po wpłynięciu operatu geodezyjnego z wytyczenia budynku, tak się dzieje do kilku lat (od 2014). I już będzie podatek jak za budowlankę.
    Następnie po inwentaryzacji geodezyjnej w której będzie "wniosek właściciela o ujawnienie zmian w EGiB" użytek będzie zmieniony z Bp na B.
    Czyli podatek już się nie zmieni.
    Cel zmian był jeden -- budowy trwają po kilkanaście lat, ludzie niekiedy(?) mieszkają latami a gmina czeka na pieniążki z podatku.
    Teraz otrzyma je od początku budowy.
    Wniosek jest prosty: Buduj sie szybko.

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Zmiana użytku rolnego na Bp (budowlanka projektowana) nastąpi po wpłynięciu operatu geodezyjnego z wytyczenia budynku, tak się dzieje do kilku lat (od 2014). I już będzie podatek jak za budowlankę.
    Następnie po inwentaryzacji geodezyjnej w której będzie "wniosek właściciela o ujawnienie zmian w EGiB" użytek będzie zmieniony z Bp na B.
    Czyli podatek już się nie zmieni.
    Cel zmian był jeden -- budowy trwają po kilkanaście lat, ludzie niekiedy(?) mieszkają latami a gmina czeka na pieniążki z podatku.
    Teraz otrzyma je od początku budowy.
    Dziwne. Mi zmieniali dopiero po inwentaryzacji powykonawczej. Dokładnie to pisemko, że zapomniałem zawiadomić i łaskawie poprosić o wyliczenie podatku. Budynek wytyczony we wcześniejszym roku kalendarzowym.

  7. #47
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Już kiedyś nawet na FM głośno się dziwiłem, jakie to obyczaje panują na terenach byłej Kongresówki, lecz nic mi do tego. Na terenach bliżej niemieckiej granicy nieruchomość bez księgi wieczystej jest wielką rzadkoscią, na terenie Kongresówki słyszałem od właścicieli że nie maja KW, choć wiem że były zmiany właścicielskie. Im zbiór dokumentów wystarczy. Zawszeć to około 100zeta zostało w kieszeni Sklejanie terenów Polski bedzie trwało jeszcze wieki całe...

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Czyli twierdzisz, że wbicie kilku palików w polu pszenicy powoduje faktyczne wyłączenie z produkcji rolnej?

  9. #49

    Domyślnie

    Ja mam budynek tyczony w 2012 i do dzisiaj place podatek rolny , a grunt mam jako PsIII. To samo mieli sąsiedzi. Dopiero po wykonaniu inwentaryzacji powykonawczej zmienili im na Bp. Na dzisiaj jeden ma oddany budynek i ma B a drugi jeszcze nie zakończył i ma dalej Bp.

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Ja mam budynek tyczony w 2012 i do dzisiaj place podatek rolny.
    Zapewne dlatego, że nie zgłosiłeś w dziale geodezji faktu rozpoczęcia budowy.

  11. #51
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Jego to nie obchodzi. Tyczenie budowy zgłasza geodeta z uprawnieniami, otrzymuje licencję i dopiero może wykonać pracę. Przed 2014 tyczenie budowy nie podlegało zgłoszeniu i dlatego Slawko123 ma użytek PsIII a nie Bp. Pewnie nie składał "wniosku o zmianę w EGiB" bo nie zakończył budowy i nie ma inwentaryzacji itd. Czyżby mieszkał w nieodebranym budynku?

  12. #52
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czyli twierdzisz, że wbicie kilku palików w polu pszenicy powoduje faktyczne wyłączenie z produkcji rolnej?
    Po 2014 - tak.

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Po 2014 - tak.
    To trochę niezgodne z ustawą o ochronie gruntów
    11) wyłączeniu gruntów z produkcji – rozumie się przez to rozpoczęcie innego niż rolnicze lub leśne użytkowanie gruntów;

    Nie upoważniłbym geodety do złożenia stosownego wnisku przy tyczeniu, a gdyby ktoś wyłączył bez mojego wniosku to bym decyzję zaskarżył.

  14. #54
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To trochę niezgodne z ustawą o ochronie gruntów
    11) wyłączeniu gruntów z produkcji – rozumie się przez to rozpoczęcie innego niż rolnicze lub leśne użytkowanie gruntów;

    Nie upoważniłbym geodety do złożenia stosownego wnisku przy tyczeniu, a gdyby ktoś wyłączył bez mojego wniosku to bym decyzję zaskarżył.
    Kto zlecił geodecie tyczenie budynku? Bozia czy właściciel działki? Reszta to konsekwencje.
    Patrz U S TAWA z dnia 17 maja 1989, Prawo geodezyjne i kartograficzne
    http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/do...19890163Lj.pdf
    potem patrz paragraf 46 i 47 rozprządzenia MRRiB w sprawie ewidencji gruntów i budynków http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/do.../D20161034.pdf

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Jego to nie obchodzi. Tyczenie budowy zgłasza geodeta z uprawnieniami, otrzymuje licencję i dopiero może wykonać pracę. Przed 2014 tyczenie budowy nie podlegało zgłoszeniu i dlatego Slawko123 ma użytek PsIII a nie Bp. Pewnie nie składał "wniosku o zmianę w EGiB" bo nie zakończył budowy i nie ma inwentaryzacji itd. Czyżby mieszkał w nieodebranym budynku?
    Nie mieszkam, jeszcze buduję, nie mam inwentaryzacji itd.

  16. #56
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Nie mieszkam, jeszcze buduję, nie mam inwentaryzacji itd.
    Czyli w twoim temacie nie mamy o czym gadać.
    W temacie sąsiadów coś pokręciłeś lub oni mijają się z prawdą i mieszkaja w nieodebranym. Jeśli stoi budynek, jest po inwentaryzacji to nie może byc Bp.
    Po pomiarze operat leży do czasu uzupełnienia braków formalnych. Jest "wniosek właściciela o zmiany w EGiB" , to może być podpisana mapa inwentaryzacji dla klienta.
    Są ludzie którzy potrafią łgać w żywe oczy, ostatnio podobno uchodzi to za cnotę.

  17. #57

    Domyślnie

    nie oszukują, mapa z przed chwili Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	BP.jpg
Wyświetleń:	83
Rozmiar:	42,3 KB
ID:	414316 Budynek i infrastruktura po inwentaryzacji, ale jeszcze nie oddany do użytku.
    reszta ma oddane/zakończone budynki i ma B.


  18. #58
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Jeśli budynek stoi, jest po inwentaryzacji geodezyjnej i otrzymali ocechowane mapy to wg przepisów musi być B (jeśli mieszkalny)
    . Odbiór budynku to nie geodezja, to PINB.
    Uwaga:
    Trzeba pamiętać że mapa ewidencji gruntów w starostwie/gminie to nie jest ta sama mapa która ogladasz w komputerze. Ze względów bezpieczeństwa to jest inny serwer, więc może sie zdarzyć że formalnie zbiór danych EGiB jest zaktualizowany i np. wyrys możesz zamówic i otrzymać, ale w internecie tego nie zobaczysz. Jeśli zaś używasz słynnego portalu do oglądania map, to nie ma o czym gadać. Są obręby nieaktualizowane podobno od kilku lat.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 05-06-2018 o 11:58

  19. #59

    Domyślnie

    Witam, czytam i sam już nie wiem jak to jest? Jeszcze nie odebraliśmy geodezyjnie budowy, a już płacimy za 4 ary podatek 15x większy niż za pozostałe 8 ar ar. Czy to jest OK? Czy ktoś z urzędników nas wrobił, bo czytamy tutaj, że opłaty rosną po odbiorze. Pozdrawiam

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał daniel.w Zobacz post
    Witam, czytam i sam już nie wiem jak to jest? Jeszcze nie odebraliśmy geodezyjnie budowy
    Co nazywasz odbiorem geodezyjnym? Inwentaryzację powykonawczą czy coś innego?

    Nie wypełniłeś IN-1 a dostałeś decyzję o wysokości podatku?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 20-06-2019 o 22:56

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony