dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kelt

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-611
    Posty
    30

    Domyślnie Wapno dołowane pozostałe po dawnej budowe

    Hej,

    Mam prośbę o radę co zrobić z wapnem dołowanym, które zostało zakupione jeszcze przez naszych teściów do wytynkowania ścian budynku wewnątrz i na zewnątrz. Będziemy wykańczać ten dom dla siebie (stoi już z 15 lat w stanie surowym z dachem) i z tego co się orientowaliśmy to nikt obecnie nie używa wapna dołowanego do takich celów, a zamiast tego stosują gotowe mieszanki.

    Stąd pytanie co z tym wapnem zrobić? Jest tego wg. szacunków teściów ok. 30 ton

    Zastanawialiśmy się nad sprzedaniem tego pod renowacje zabytków ale powstają podstawowe kłopoty tj: Znalezienie chętnego kto to kupi (obecnie z tego co widziałem wapno do tych celów ma nieskazitelną czystość, badania, atesty itp itd.). To wapno leży w ziemi z 10 lat i nie jest takie "czyste". Drugi kłopot to wykopanie tego, załadowanie na ciężarówki i wywiezienie. Później trzeba by wziąć i dziurę zasypać. Nie wiem czy temat jest wart zachodu.

    Zastanawialiśmy się też czy tego tam po prostu nie zostawić na miejscu gdzie leży (to róg dużej działki). W tym miejscu docelowo ma stanąć "altanka" na drewno. Domyślam się że w takim miejscu nic nie urośnie poza trawą, bo korzenie drzew i krzewów nie dogadają się z czystym wapnem. Ewentualnie samą górę tego wapna ściągnąć koparką, rozsypać po działce lub na polu u jakiegoś rolnika, dosypać w miejsce wapna nieco ziemni i posadzić tam krzaki / tuje itp.

    Czy ktoś z Was miał styczność z takim "kłopotem" ?

  2. #2

    Cool

    Takie wapno "dołowane" to wapno lasowane,macie na działce prawdziwy skarb...Dawniej tylko z takiego wapna robiło się tynki,po tylu latach jest plastyczne jak masełko.Żadne tynki gotowe ani gipsowe nie są tak zdrowe jak tynki c-w właśnie z takiego wapna.Na waszym miejscu wykorzystałbym do wytynkowania domu ile potrzeba a resztę zostawił...

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    30 ton wapna? Chłopie zrób sobie tynki wapienno - cementowe do do środka i resztę zabezpiecz. Na pewno nie zgnije nic mu nie będzie, a takich tynków na rynkowych gotowcach nie uzyskasz!

  4. #4

    Domyślnie

    [QUOTE=Balto;7564982] Na pewno nie zgnije nic mu nie będzie

    No na pewno nie zgnije,miałem okazję trochę tynkować na wapnie które było w dole przez 30 lat!

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Balto Zobacz post
    30 ton wapna? Chłopie zrób sobie tynki wapienno - cementowe do do środka i resztę zabezpiecz. Na pewno nie zgnije nic mu nie będzie, a takich tynków na rynkowych gotowcach nie uzyskasz!
    Ale to nie modne nie z worka, nie z marketu a z dołka wstyd tak dom wykańczać

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kelt Zobacz post
    Hej,

    Mam prośbę o radę co zrobić z wapnem dołowanym, które zostało zakupione jeszcze przez naszych teściów do wytynkowania ścian budynku wewnątrz i na zewnątrz. Będziemy wykańczać ten dom dla siebie (stoi już z 15 lat w stanie surowym z dachem) i z tego co się orientowaliśmy to nikt obecnie nie używa wapna dołowanego do takich celów, a zamiast tego stosują gotowe mieszanki.
    ....
    Nie używają wapna gaszonego, bo szybciej/łatwiej/taniej kupić gotową mieszankę niż zamówić transport wapna/wykopać dół/czekać odpowiedni czas a nie dlatego, że wapno dołowane jest gorsze - Ty już masz "gotowca", więc bierz i działaj! Nie będziesz żałował.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    Wykańczając swój dom chcialbym mieć takie wapienko na tynki i tak się wstydzić... A wiem, wapno może leżeć długo dłużej niż trzy dekady, a im dłużej tym lepiej...

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kelt

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-611
    Posty
    30

    Domyślnie

    No jest właśnie taka konsystencja masło-podobna. Jeśli można tym zrobić to jestem jak najbardziej za jeśli można przyoszczędzić na materiale. Czy możecie mi doradzić gdzie szukać ekipy która wykorzysta takie wapno? Czy ono się nadaje do użycia w maszynie (tynk maszynowy)? Dom jest duży, jeśli w grę wchodzi tylko robota ręczna to nie wiem czy ktoś się podejmie.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    Takim wapnem to grzech maszynowo tynki robić, można nawet na nim stuiki... i to takie że narody klękajcie. Chcesz to podrzucę recepturę...

  10. #10

    Domyślnie

    Do takiej zaprawy potrzebny jest lepszy(czytaj droższy) agregat,większość firm go nie ma,do tego dochodzi aspekt wygody...Oczywiście najwygodniej nie znaczy najlepiej,ponieważ aplikacja tynku pod dużym ciśnieniem powoduje że jest on słabszy...Ręczne tynki są najlepsze ale odchodzą do lamusa ze względu na to że są bardzo ciężkie,można jeszcze znaleźć taką ekipę najczęściej składającej się z Ukraińskich pracowników,poszukaj może znajdziesz.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Doły z wapnem w wianie dawano...
    Były i ponad 50-cio letnie....
    Kelt\
    Córkę masz?
    ZAPISZ JEJ we wianie!
    Młodzi Cię ozłocą....

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  12. #12

    Smile

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Doły z wapnem w wianie dawano...
    Były i ponad 50-cio letnie....
    Kelt\
    Córkę masz?
    ZAPISZ JEJ we wianie!
    Młodzi Cię ozłocą....

    Adam M.
    Młodzi to myślą o seksie - doły z wapnem to dawniej były dla nieboszczyków, dzisiaj modne krematorium - świat idzie z postępem
    myślenie jest przyszłością

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "świat idzie z postępem "

    No...
    Zaśmiecenie światłem, smog, elektrośmieci...
    Kiedyś nie było a teraz jest postęp!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kelt

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-611
    Posty
    30

    Domyślnie

    Czyli generalnie ręczna robota. Czy jeśli chodzi o prostotę wykonania maszynowego to chodzi o uzyskanie efektu finalnego czy o samą mieszankę i jej aplikację? Chodzi mi o to czy jeśli znajdę kogoś kto się tego podejmie ręcznie czy zrobi proste równe ściany? Mam złe doświadczenia z ręcznej roboty tego rodzaju w blokach (wiele wiele lat temu).
    Stiuki (musiałem wygooglować co to jest - takie czasy ) to raczej nie dla mnie. Chcemy mieć po prostu otynkowane ściany ale patent fajny.
    Córki nie mam hehe Kiedyś, może.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Tynki mechaniczne można tak samo spieprzyć jak ręczne , mechaniczne to kwestia podania zaprawy i nałożenia na ścianę.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    Ja znam kogoś kto by tynki z takiego wapna zrobił, że narody klękajcie. Na razie ratuje zdrowie. Ma problemy. A dzieciaki za coś takiego cię ozłocą. A to, że świat idzie z tzw. postępem to nie oznacza że postęp idzie do przodu. Zwłaszcza w tym wypadku czyli zastąpienia tynków w/c (przy czym cement dawano li tylko po to by fajnie twardniało). Taki tynk w/c i wilgoć wyreguluje sobie sam, i zdrowy będzie i w ogóle...

  17. #17

    Domyślnie

    Moi Drodzy. Czy nie spostrzegliście ironii w mojej wypowiedzi?
    myślenie jest przyszłością

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony