dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 10
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 187
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Gazu nie skreślam, powinien być gaz. Pellet
    Dla tych co mają kawałek posesji, zawsze można się pobawić jak na filmiku - ale to ma być system..
    Pisałem w jednym z wątków- my Polacy musimy mieć wyzwania .. a nie zakazy. Jak sąsiad zobaczy u mnie takie cudo ..
    to albo będzie sam chciał, albo będzie kupował pelet u mnie Jedno i drugie ma zalety

  2. #42

    Domyślnie

    Schowaj to, bo polacy zaczną robić zaraz pelet z mokrego drewna.

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    @Slawko123

    IMO przeglądy powinno się robić każdego urządzenia grzewczego. Niezależnie czy wymaga tego prawo czy nie. To nie śmieciuch. Ile taki piec na pelet pociągnie jak nie będzie serwisowany?

    Co do pytań 1 i 2. Nie jestem wcale zwolennikiem gazu, Jestem zwolennikiem bezobsługowych źródła ciepła. W tym konkretnym przypadku pellet vs. gaz jest to gaz. Przede wszystkich dlatego, że 20 lat mieszkałem w domu ze źródłem, które obsługi wymagało.

    1. Nie wiem jak odpowiedzieć. Dla mnie naturalne jest, że w domu jest pomieszczenie gdzie kocioł gazowy można zamontować, jeżeli nie chce się go mieć w pomieszczeniach mieszkalnych. Moja siostra ma w kuchni i nigdy bym się o tym nie dowiedział gdyby mi nie pokazała.

    2. Tu po prostu nie powinien się wypowiadać. Jakiś czas temu miałem ofertę "na gębę" ~7000zł A-Z, czyli ze wszystkim. Z tym, że chciałem żeby mi rurę z działki zabrali, zrobili w innym miejscu nowe wcięcie w ulicy i doprowadzili >25m do budynku. Ale ponieważ z nikim umowy nie podpisałem i nie wykonałem tego ostatecznie, nie mogę na temat ceny się wypowiedzieć. Tym bardziej, że nie wiem czy pytający ma 5 czy 50m przyłącza do wykonania.
    kotła na pellet nie musisz, chyba, ze gwarancja tego wymaga, ale nie w tym rzecz i tak musisz go czyscic co jakis czas, i to juz dawno ustalilismy
    Chodziło o to, ze piec na gaz nie jest taki całkiem bezobsługowy, bo jednak przeglądy trzeba robić a i wyczyścić tez czasami, o przegladach instalacji gazowej nie wspomnę.

    Ad.1 ten punkt odnosił sie do miejsca zamontowania, ze niby nie potrzeba oddzielnego popieszczenia a na pellet trzeba kotłownie za 3000/m2 stawiać co oczywiście jest nieprawdą, bo koszt takie pomieszczenia jest co najmniej o połowę tańszy, no chyba, ze ktos wstawia piękne drzwi drewniane jak do sypialni , kładzie gładzie i pięknie maluje albo kładzie płytki po 100zł/m2, ja położyłem takie za 12zł/m2 i jestem szczęśliwy, a drzwi do kotłowni wstawiłem za niecałe 400zł razem z futryną. Zresztą i tak miałem takie pomieszczenie w projekcie i miał byc tam piec na gaz(cała strona związana z gazem została wykreślona na etapie adaptacji), wiec zamiast pieca na gaz będzie na pellet(miał być na ekogroszek i to firmy mocno promującej na tym forum, ale w końcu zrezygnowałem-o przyczynach nie będę pisał). dlaczego na pellet? bo gazu nie cierpię, bo używam go od urodzenia tu gdzie mieszkam i wiem jakie są z nim problemy. W każdym razie czy piec taki czy siaki pomieszczenie oddzielne jest potrzebne.

    Ad.2 sąsiad robił i zapłacił nie mało, chyba coś koło tego co wspominasz, tez na gębę ale ze wszystkimi papierami. czyli cirka 7000 +3-4tys, daje nam 10-11 tys za to, ze mamy doprowadzony gaz do domu + koszt pieca i wychodzi, że piec na pellet kosztuje tyle samo lub mniej.


  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Kilkanaście lat temu właśnie w warunkach domowych sprawdzałem ile wyciągnę z jednego m3 gazu i wyszło mi, że około 8,5kWh.
    zrób to samo teraz i porównaj z tym, co gazownia podaje na fakturze, bo jak wiesz teraz za gaz nie płaci sie za m3 tylko za kWh w/g przelicznika gazowni.


  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    kotła na pellet nie musisz, chyba, ze gwarancja tego wymaga, ale nie w tym rzecz i tak musisz go czyscic co jakis czas, i to juz dawno ustalilismy
    Chodziło o to, ze piec na gaz nie jest taki całkiem bezobsługowy, bo jednak przeglądy trzeba robić a i wyczyścić tez czasami, o przegladach instalacji gazowej nie wspomnę.
    Dla mnie na tym właśnie polega bezobsługowość. Że raz na rok ktoś przyjedzie i to wykona za $. A przez resztę roku nie muszę wchodzić do kotłowni.

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Ad.1 ten punkt odnosił sie do miejsca zamontowania, ze niby nie potrzeba oddzielnego popieszczenia a na pellet trzeba kotłownie za 3000/m2 stawiać co oczywiście jest nieprawdą, bo koszt takie pomieszczenia jest co najmniej o połowę tańszy, no chyba, ze ktos wstawia piękne drzwi drewniane jak do sypialni , kładzie gładzie i pięknie maluje albo kładzie płytki po 100zł/m2, ja położyłem takie za 12zł/m2 i jestem szczęśliwy, a drzwi do kotłowni wstawiłem za niecałe 400zł razem z futryną. Zresztą i tak miałem takie pomieszczenie w projekcie i miał byc tam piec na gaz(cała strona związana z gazem została wykreślona na etapie adaptacji), wiec zamiast pieca na gaz będzie na pellet(miał być na ekogroszek i to firmy mocno promującej na tym forum, ale w końcu zrezygnowałem-o przyczynach nie będę pisał). dlaczego na pellet? bo gazu nie cierpię, bo używam go od urodzenia tu gdzie mieszkam i wiem jakie są z nim problemy. W każdym razie czy piec taki czy siaki pomieszczenie oddzielne jest potrzebne.

    Ad.2 sąsiad robił i zapłacił nie mało, chyba coś koło tego co wspominasz, tez na gębę ale ze wszystkimi papierami. czyli cirka 7000 +3-4tys, daje nam 10-11 tys za to, ze mamy doprowadzony gaz do domu + koszt pieca i wychodzi, że piec na pellet kosztuje tyle samo lub mniej.
    1. Bo jeżeli ktoś nie chce i zdecyduje się na kocioł dwufunkcyjny, to nie musi mieć osobnego pomieszczenia. Nie wiem czy bym tak zrobił(jak wspominałem mnie problem nie dotyczy), ale można tak zrobić.

    2. Myslałem, że ustaliliśmy już, że Twój sąsiad nie wie co mówi?

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    zrób to samo teraz i porównaj z tym, co gazownia podaje na fakturze, bo jak wiesz teraz za gaz nie płaci sie za m3 tylko za kWh w/g przelicznika gazowni.
    Dlatego my podajemy 22-25gr/kWh podczas gdy gazownia podaje <20gr/kWh.

    Edit: Tylko proszę Cię, nie mów, że sąsiad Ci powiedział, że kWh z gazu kosztuje >30gr, albo 2 razy tyle co z pelletu.
    Ostatnio edytowane przez agb ; 06-12-2017 o 15:59 Powód: dopisek

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    zrób to samo teraz i porównaj z tym, co gazownia podaje na fakturze, bo jak wiesz teraz za gaz nie płaci sie za m3 tylko za kWh w/g przelicznika gazowni.
    Na fakturze mam przecież zużycie gazu w m3 i potem przeliczane jest na kWh. Przelicznik jest około 11 kWh z 1 m3 Ja podawałem, że "wyciągam" z tego 9kWh już jako ciepło w wodzie grzewczej. Nie zauważyłem zmian w zużyciu gazu przez ostatnie kilkanaście lat. Tu mówię o porównaniu zużycia przy 0*C na zewnątrz na dobę w sytuacji ustabilizowanej temperatury na zewnątrz przez kilka dni. Te z przed kilkunastu lat pokrywają się z tymi teraz, więc myślę, że kaloryczność gazu się nie zmieniła a przynajmniej znacząco przez ostatnie kilkanaście lat. Każdej zimy robię sobie takie sprawdzenie kontrolne więc wiem o czym mówię.
    Z gazem mam do czynienia już "kopę" lat i się go nie boję. Nigdy nie miałem albo nie mieliśmy z nim problemu w rodzinie. Zawsze używaliśmy go do ogrzewania i gotowania potraw. Nie wiem jakie problemy są z gazem, proszę podaj przykład. Jeżeli są problemy to tylko przez nieumiejętną obsługę.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 06-12-2017 o 16:49

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    2. Myslałem, że ustaliliśmy już, że Twój sąsiad nie wie co mówi?


    Dlatego my podajemy 22-25gr/kWh podczas gdy gazownia podaje <20gr/kWh.

    Edit: Tylko proszę Cię, nie mów, że sąsiad Ci powiedział, że kWh z gazu kosztuje >30gr, albo 2 razy tyle co z pelletu.
    tego nie ustaliliśmy, bo ten sąsiad akurat dopiero teraz robił to przyłącze, a gaz jak dobrze pójdzie to będą mieli(sąsiedzi najbliżsi) dopiero w czerwcu przyszłego roku i ten sąsiad i drugi sąsiad mówia to samo, z tym, ze drugi ma juz od ponad roku instalacje LPG(zbiornik w ziemi) i musi ja przerobić na gaz ziemny. Ci wiedza co mówią.. Tam gdzie buduje to nie tylko te kilkanaście działek w otoczeniu mojej, tylko cała wieś/miejscowość czy jak tam zwał. Mam tam dwie działki i akurat pisałem o tych sąsiadach gdzie gaz maja już od dobrych kilkunastu lat


  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    zrób to samo teraz i porównaj z tym, co gazownia podaje na fakturze, bo jak wiesz teraz za gaz nie płaci sie za m3 tylko za kWh w/g przelicznika gazowni.
    Placisz za m3, bo liczniki sa w m3. Zuzycie na fakturze jest w m3. Dopiero potem jest przeliczane na kWh.
    U mnie gazownia ustalila wysoki przelocznik, poźmiej go obniżyła. Podwyższyć juz i tak nie podwyższy.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 06-12-2017 o 17:13
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #49
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.616

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Na fakturze mam przecież zużycie gazu w m3 i potem przeliczane jest na kWh. Przelicznik jest około 11 kWh z 1 m3 Ja podawałem, że "wyciągam" z tego 9kWh już jako ciepło w wodzie grzewczej. Nie zauważyłem zmian w zużyciu gazu przez ostatnie kilkanaście lat. Tu mówię o porównaniu zużycia przy 0*C na zewnątrz na dobę w sytuacji ustabilizowanej temperatury na zewnątrz przez kilka dni. Te z przed kilkunastu lat pokrywają się z tymi teraz, więc myślę, że kaloryczność gazu się nie zmieniła a przynajmniej znacząco przez ostatnie kilkanaście lat. Każdej zimy robię sobie takie sprawdzenie kontrolne więc wiem o czym mówię.
    Z gazem mam do czynienia już "kopę" lat i się go nie boję. Nigdy nie miałem albo nie mieliśmy z nim problemu w rodzinie. Zawsze używaliśmy go do ogrzewania i gotowania potraw. Nie wiem jakie problemy są z gazem, proszę podaj przykład. Jeżeli są problemy to tylko przez nieumiejętną obsługę.
    Nie wiem co mierzysz i jak to robisz.
    Pomiar chwilowy o niczym nie mówi, a pomiar w czasie jest praktycznie niemożliwy w warunkach domowych uwagi na zmienność w czasie.
    Przecież w układzie CO masz "co chwilę" inną temperaturę powrotu i inną zasilania. Wyciągasz średnią z sekundy, minuty, godziny? Bzdura.
    Nie możesz też porównywać kotła z otwartą komorą sprzed kilkunastu lat z kotłem kondensacyjnym. pierwsze kotły kondensacyjne pojawiły się ok. 1985 r., a w PL kilka lat później i były nieproporcjonalnie drogie w porównaniu z kotłem z otwartą komorą.

  10. #50
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.616

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Placisz za m3, bo liczniki sa w m3. Zuzycie na fakturze jest w m3. Dopiero potem jest przeliczane na kWh, ale to nie ma kompletnie wpływu na cenę
    Gwoli uściślenia.
    Zmienia się ilość kWh w m3 a tym samym kwota przeliczenia z m3 na kWh.

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Placisz za m3, bo liczniki sa w m3. Zuzycie na fakturze jest w m3. Dopiero potem jest przeliczane na kWh, ale to nie ma kompletnie wpływu na cenę
    A nie płacisz za kWh rzekomo uzyskane z m3, które zużyłeś?

  12. #52

  13. #53
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.616

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    .....z tym, ze drugi ma juz od ponad roku instalacje LPG(zbiornik w ziemi) i musi ja przerobić na gaz ziemny. Ci wiedza co mówią..
    Nie musi.
    Ruch sąsiada jest bez sensu. Propan jest tańszy w eksploatacji od gazu ziemnego. Chyba, że ma zbiornik w dzierżawie.

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ale przelicznik jest stały, to co on zmienia ?
    Ew. lekko spadł, czyli obnizył mi koszty.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 06-12-2017 o 17:17
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greengaz Zobacz post
    Nie wiem co mierzysz i jak to robisz.
    Pomiar chwilowy o niczym nie mówi, a pomiar w czasie jest praktycznie niemożliwy w warunkach domowych uwagi na zmienność w czasie.
    Przecież w układzie CO masz "co chwilę" inną temperaturę powrotu i inną zasilania. Wyciągasz średnią z sekundy, minuty, godziny? Bzdura.
    .
    W podlogowce ?
    Leci po pare godzin na jednej temp
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #56
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.616

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    W podlogowce ?
    Leci po pare godzin na jednej temp
    Przyjrzyj się uważnie. Na jednej temp. kotła, czy zasilania podłogówki, czy jest taka sama temp. powrotu?
    Do tego dochodzi przerwa w pracy kotła po osiągnięciu temp. zadanej lub pracy na rzecz cwu.
    Zauważ, że podana została dokładna liczba 9 kWh, a nie np. 8-9 kWh z m3. Poza tym PGNiG dostarcza gaz w określonych widełkach, nie pamiętam dokładnie, ale coś od 10,5 do 11,2 kWh/m3, co użytkownik widzi dopiero po czasie, po otrzymaniu faktury, a nie w momencie dokonywania pomiaru.
    Zmierzam tylko do wykazania, ze jakikolwiek pomiar w warunkach domowych niczego nie dowodzi - jest obarczony zbyt dużym błędem.
    Nawiasem mówiąc kocioł pracujący na rzecz CO przy podłogówce osiąga sprawność 97-98%, a nie jak wychodzi @Stermaj ok. 80%

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greengaz Zobacz post
    Przyjrzyj się uważnie. Na jednej temp. kotła, czy zasilania podłogówki, czy jest taka sama temp. powrotu?
    Z dwie - trzy godziny leci na 34/29, jak nie ma potrzeby, to CWU nie grzeje.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greengaz Zobacz post
    Nie musi.
    Ruch sąsiada jest bez sensu. Propan jest tańszy w eksploatacji od gazu ziemnego. Chyba, że ma zbiornik w dzierżawie.
    zbiornik własny, a reszty nie wiem, nie wnikam, nie moje bajoro. Ale z tego co mówił, to miał problemy z dostawami(nie przyjeżdżali w ustalonym terminie) oraz czasami narzekał na jakość paliwa.


  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    .
    Mając do wyboru gaz vs pellet, to trzeba na głowę upaść żeby wybrać pellet .

    Po pierwsze, drugie i trzecie KOMFORT, a cenowo wychodzi podobnie - więc wybór jest oczywisty. Pellet jest droższą alternatywą dla węgla - trochę mniej brudzący i śmierdzący, ale nie dla gazu, który kategorii obsługi stoi obok ciepła sieciowego, PC czy prądu - nie ta liga.

    W dłuższej perspektywie gaz będzie taniał, bo Polska silnie dywersyfikuje dostawy, a pellet raczej nie.
    Ostatnio edytowane przez muchenz ; 06-12-2017 o 18:18

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał muchenz Zobacz post
    Mając do wyboru gaz vs pellet, to trzeba na głowę upaść żeby wybrać pellet .

    Po pierwsze, drugie i trzecie KOMFORT, a cenowo wychodzi podobnie - więc wybór jest oczywisty. Pellet jest droższą alternatywą dla węgla - trochę mniej brudzący i śmierdzący, ale nie dla gazu, który kategorii obsługi stoi obok ciepła sieciowego, PC czy prądu - nie ta liga.

    W dłuższej perspektywie gaz będzie taniał, bo Polska silnie dywersyfikuje dostawy, a pellet raczej nie.
    No to ja jestem w gronie tych co na głowę upadli, ale gdybym wybrał gaz, to byłbym najbardziej nieszczęśliwym człowiekiem na świecie, tak nienawidzę gazu.

    A co do cen, to dasz sobie głowę uciąć, że będzie taniał?
    Dywersyfikacja wcale nie oznacza spadku cen, zwłaszcza, ze ten gaz importowany nie od ruskich jest duzo drozszy


Strona 3 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony