dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 29 z 29

Temat: Viessmann Vitodens 200-W - palnik ciągle pracuje (grzeje)

  1. #21
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    sebczak

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Mikołów
    Kod pocztowy
    43-190
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam
    Ja też mam piec Viessmann Vitodens 222, pogodówka, 2 obiegi grzewcze, na pierwszym kaloryfery (wyłączony obieg), na drugim podłogówka i tylko nią ogrzewam dom. Temperatura dzienna zadana na piecu 22°C od 4-7 i od 15-21. Temperatura nocna i kiedy jestem poza domem 3°C aby piec w ogóle się nie włączał, bo dom i tak mi sie nie wychładza tak szybko. Krzywa grzewcza 0.6/K0, Moc pieca ustawiona na 40%. W każdym pokoju czasowy regulator temperatury Salus, który otwiera i zamyka dany obieg jak już się pokój nagrzeje do zadanej w nim temperatury. Temperatury zadane w pomieszczeniach są rzecz jasna różne. Od 16°C do 22°C. W godzinach gdy na piecu ustawione 3°C i piec nie ma pracować, regulatory ustawione tak aby nie otwierały zaworów.
    Problem pojawia się kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej tych 3°C. Wtedy piec chodzi non stop.
    Bawiłem się kodami i wyłączyłem zabezpieczenie przeciw zamarzaniu i mam wrażenie, że dzięki temu przestały chodzić tylko mieszadełka, a piec i tak cały czas podgrzewa wodę w kotle i "dusi" ją w sobie, zupełnie niepotrzebnie, bo w kotłowni mam ok 15-18°C.
    Ktoś mi powie jakim kodem to wyłączyć?
    Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez sebczak ; 13-12-2017 o 09:50

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    kocioł na podstawie krzywej grzewczej wylicza sobie ile ciepła należy podawać na grzejniki by utrzymać wymaganą temperaturę w pomieszczeniu. Błędem w twojej instalacji jest założenie regulatorów odcinających przepływ. W przypadku automatyki pogodowej przepływ ma być stały i nie zakłócony, sterujemy temeraturą zasilania.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #23
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    sebczak

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Mikołów
    Kod pocztowy
    43-190
    Posty
    3

    Domyślnie

    Bez regulatorów pokojowych chyba nie ma możliwości indywidualnych ustawień dla każdego pomieszczenia. W całym domu będzie jednakowa temperatura, taka jaka jest zadana na piecu. A ja np w sypialni lubię gdy max jest 18-19°C, a w łazience ok 22°C. Salon i inne pokoje użytkowe 21°C. Jeden pokój w którym jeszcze nikt nie przebywa ustawiony na 16°C.
    Cały czas kombinuje z ustawieniami, a piec i tak zjada swoje, szczególnie jak temp spada poniżej 3°C i podgrzewa wodę w kotle, mimo, że nie ma na nią zapotrzebowania w domu. Jak tego uniknąć?

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    w przypadku automatyki pogodowej można stosować zdalne sterowniki pomieszczenia jednak nie działają one na zasadzie wł/wył
    W przypadku pogodówki sterownik mierzy rzeczywista temperaturę w pomieszczeniu i jeśli ta jest za wysoka mówi do kotła pracuj z niższą temperatura bo przegrzewasz albo jak jest zbyt zimno w pomieszczeniu to mówi podnieś temperaturę wody by podnieść temperaturę pomieszczeń. W całym procesie regulacji przepływ zostaje niezmienny. Zastosowanie do automatyki pogodowej sterowników wł/wył wypacza całą ideę sterowania. W przypadku sterowników wł/wył między kotłem a instalacją powinien być umieszczony bufor optymalizujący pracę kotła a dopiero za nim obiegi grzewcze które mogą być odcinane w zależności od potrzeb.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #25
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    sebczak

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Mikołów
    Kod pocztowy
    43-190
    Posty
    3

    Domyślnie

    Tak też chyba mam. Regulatory odcinają dany obieg grzewczy, a woda sobie dalej krąży w kółko. U mnie to pogodówka i krzywa grzewcza decydują o tym do jakiej temperatury jest podgrzewana woda w instalacji. Regulatory chyba nie mają na to wpływu. One jedynie zamykają dany obieg jeżeli zostanie już nagrzany do odpowiedniej temperatury.

  6. #26
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    robert22m

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    56

    Domyślnie

    Witam. Mam pytanko do eksperta Viessmann...Dziś przestawiłem dane Vitodens 222F jak radził ekspert zmieniłem ze sterowania pomieszczeń /B0:3/ na sterowanie pogodówką /B0:0/. Piec mam ustawiony w ciągu dnia temperatura wymagana 20* a temp. zredukowana /noc/ 19* krzywa grzewcza nachylenie 0,4 poziom 15 /0,4K15/.. Terminarz grzania mam ustawiony od 6-23....prawdopodobnie dziś cały dzien grzał piec i od godz. 6-18 spalił mi około 10m3 gazu bardzo sporo. Temperatura jaką zastałem po przyjsciu z pracy była około 24*....czemu nie trzyma parametrów? dodatkowe ustawienia mam A5:5 i B5:5....

    I teraz pytanie jak można dobrze ustawić parametry tzn od podstaw chodzi mi poczawszy od terminarzu grzania do sposobu żeby nie przegrzewał pomieszczeń i żeby piec się załaczał ponizej temp. wymaganej a wyłaczał się podczas temp. która juz została uzyskana w pomieszczeniu. Takze mi chodzi zeby tez utrzymywał ciepła wode w całym obiegu zeby sie nie wychłodzało do zera

    Na poczatku miałem ustawienia B0:3 i B5:5 oraz A5:5 tylko duzym minusem było ze misiał grzac nasteonego dnia od zera. wszystko wystudzone...
    Dzis rano miałem ustawienia B0:0 i B5:0 oraz A5:5 duzym plusem jest ze jest ciepło ale dużym minusem jest ze piec działa cały czas i sie nie wyłacza

    Czy jesli mamy pogodówkę to piec się nie wyłacza? i nie działa na zasadzie wałącz/wyłącz? Ale parametr A5:5 mowi że powinien wyłaczyć i on jest fabrycznie ustawiony dla pogodówki
    Ostatnio edytowane przez robert22m ; 14-12-2017 o 06:18

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    skoro kocioł tak mocna rozgrzał budynek po przestawieniu kodu B0 na 0 to oznacza że instalacja ogrzewania jest baaaardzo mocno przewymiarowana. Teraz należy pobawić się w regulację automatyki pogodowej zgodnie z założeniami:

    na zewnątrz mały mróz to przesuwamy krzywa grzewczą równolegle (za zimno to do góry, za ciepło to w dół) - zmiana o max 3K
    na zewnątrz duży mróz to zmieniamy krzywa grzewczą (za zimno to do góry, za ciepło to w dół) - zmiana o max 0,2

    trochę czasu (bo zmiany robimy co 2-3 dni - no chyba że od razu widać że zbyt mocno grzeje) ale dobre ustawienie automatyki poprawi ekonomikę pracy kotła
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  8. #28
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    robert22m

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    56

    Domyślnie

    Witam Konsultanta....Kocioł 222-F nie rozgrzał tak na maksa pomieszczeń tylko przegrzał o 2 stopnie i dalej grzał....

    Nie odpowiedział mi Pan na wszystkie pytania post wyżej

    1. czy jesli mam Vitotrole 200 i ustawie piec na pogodówke B0:0 to piec działa wtedy na zasadzie załącz/wyłącz?
    2. jesli ma pracować jako pogodówka jak ustawić parametr A5? /aktualnie mam A5:5/ ?
    3. jak ekonomicznie ustawić teriminarz grzania cało tygodniowy?
    4. jeśli mamy temperature zewnętrzną 0 jaka powinna być temperatura zasilania kotła dla krzywej grzewczej?
    5. Takze mi chodzi zeby tez utrzymywał ciepła wode w całym obiegu zeby sie nie wychłodzało do zera

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    1. wł/wył działa tylko automatyka stałotemperaturowa. Automatyka pogodowa ma za zadanie tak dobrać parametry pracy (temperaturę) by grzejniki były cały czas ciepłe.
    2. to zależne od preferencji użytkownika
    3. pozwolę sobie na żart "jeśli ma być oszczędnie do proszę ustawić 7dni 24h tryb oszczędny". a na poważnie, przypadku ogrzewania chodzi nam o komfort przebywania w pomieszczeniu ogrzewanym i trzeba tak dobrać cykle pracy jak jesteśmy w domu.
    4. Temperatura zasilania wyliczana jest z krzywej grzewczej na podstawie temperatury zewnętrznej. Ale należy pamiętać, że na wymaganą temperaturę kotła ma tez wpływ wymagana temperatura pomieszczenia, rzeczywista temperatura pomieszczenia, temperatury różnicowe (jeśli są obiegi mieszczowe), wymagana i rzeczywista temperatura sprzęgła hydraulicznego...
    5. Automatyka pogodowa cały czas utrzymuje parametr na instalacji (oczywiście o ile jest właściwie zaprogramowana).
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony