dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 46
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kinderch

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-330
    Posty
    39

    Domyślnie Ile cm styropianu i wylewki - ogrzewanie podłogowe

    Witam,

    wiem, że temat był wałkowany ale jest sporo różnych odpowiedzi z różnych lat.

    Ze względu na zamówienie okien do jutra muszę podjąć decyzję.

    W projekcie mam 15 cm styropianu podłogowego i 7 cm wylewki.

    Firma, która ma robić ogrzewanie mówi, że najlepiej dać 20 cm styropianu i 6 cm wylewki.

    Kierownik budowy i wykonawca twierdzą, że 15 cm styropianu to już "od diabła" i nie warto więcej, bo podłoga może bardziej siadać.

    I jak być tu teraz mądrym? Które rozwiązanie jest lepsze? 20 cm czy 15 cm? A może 15 cm ale lepszego, żeby odpowiadał 20 cm "zwykłego" z lambdą 0,036?
    Jaka wysokość wylewki? Firma od ogrzewania twierdzi, że 6 cm starczy.

    Z góry dziękuję za pomoc. Do jutra jestem na etapie, że mogę tutaj jeszcze coś dostosować, zmienić itd.

  2. #2
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    Można dać i metr grubości bo są też tacy co prawda tylko tak doradzają tylko po co ? wg mnie 15 cm styknie bo ciepło raczej do góry idzie nie w dół , ważniejszy jest strop od góry

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kinderch

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-330
    Posty
    39

    Domyślnie

    Oczywiście, że można metr. Ale do pewnego momentu jest sens dać więcej, bo da nam to jakieś korzyści. Tylko pytanie właśnie gdzie jest ta granica tego co warto zrobić?

  4. #4
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    Ja dałem 10 bo tyle mogłem i nie zauważyłem negatywów żadnych

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał kinderch Zobacz post
    Witam,

    wiem, że temat był wałkowany ale jest sporo różnych odpowiedzi z różnych lat.

    Ze względu na zamówienie okien do jutra muszę podjąć decyzję.

    W projekcie mam 15 cm styropianu podłogowego i 7 cm wylewki.

    Firma, która ma robić ogrzewanie mówi, że najlepiej dać 20 cm styropianu i 6 cm wylewki.

    Kierownik budowy i wykonawca twierdzą, że 15 cm styropianu to już "od diabła" i nie warto więcej, bo podłoga może bardziej siadać.

    I jak być tu teraz mądrym? Które rozwiązanie jest lepsze? 20 cm czy 15 cm? A może 15 cm ale lepszego, żeby odpowiadał 20 cm "zwykłego" z lambdą 0,036?
    Jaka wysokość wylewki? Firma od ogrzewania twierdzi, że 6 cm starczy.

    Z góry dziękuję za pomoc. Do jutra jestem na etapie, że mogę tutaj jeszcze coś dostosować, zmienić itd.
    Na Twoim miejscu położyłbym 15 cm styro o lepszej lambdzie i 7 cm wylewki. Jeśli planujesz OP, to przy grubszym styropianie będą mniejsze straty ciepła. Natomiast grubsza wylewka będzie mocniejsza i przy OP będzie dłużej oddawać ciepło.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kinderch

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-330
    Posty
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Na Twoim miejscu położyłbym 15 cm styro o lepszej lambdzie i 7 cm wylewki. Jeśli planujesz OP, to przy grubszym styropianie będą mniejsze straty ciepła. Natomiast grubsza wylewka będzie mocniejsza i przy OP będzie dłużej oddawać ciepło.
    Okej, tylko piszesz, że 15 cm byś położył ale przy grubszym styropianie są mniejsze straty. Jak się do tego odnieść? Te 15 cm to już jest "gruby" wystarczający, czy lepiej więcej?
    Jeżeli stanie na 15 cm to na pewno o lepszej lambdzie. Tylko czy to wyjdzie na to samo jeśli chodzi o utrzymanie ciepła w stosunku do 20?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Zależy, czym chcesz teraz grzać i jak przewidujesz przyszłość (co do cen ciepła i sposobu grzania).
    Grubsza wylewka to większa akumulacyjność - czyli wytrzymasz dłużej z wyłączonym ogrzewaniem nie zauważając, że jest wyłączone. To istotne zwłaszcza dla grzejących prądem w G12(w) czy G13.

    W zależności od kosztu kWh możesz policzyć, czy dołożenie 1cm styropianu czy x zł do lepszej lambdy Ci się zwróci w określonym okresie czasu. Ale znowu - co z przyszłością? Jak się zmienią ceny? Dołożenie w przyszłości styropianu na elewację jest może niezbyt tanie, ale dużo tańsze, niż pod posadzkę. Więc IMO lepiej dać tu ciut lepiej, niż wynikałoby z dzisiejszego rachunku opłacalności.

    Wg projektu miałem mieć 20cm izolacji i 6cm wylewki. Ponieważ zamierzam grzać prądem daję 18cm EPS 0,030 i 8cm, a nawet trochę więcej wyjeżdżając na progi, wylewki.

    To, że budowlańcy zazwyczaj prezentują poglądy z epoki śmieciuchów to niestety standard. Nie słuchaj ich porad w temacie izolacji - zwłaszcza, jak nie chcesz grzać źródłem ciepła o najtańszej kWh.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał kinderch Zobacz post
    Okej, tylko piszesz, że 15 cm byś położył ale przy grubszym styropianie są mniejsze straty. Jak się do tego odnieść? Te 15 cm to już jest "gruby" wystarczający, czy lepiej więcej?
    Jeżeli stanie na 15 cm to na pewno o lepszej lambdzie. Tylko czy to wyjdzie na to samo jeśli chodzi o utrzymanie ciepła w stosunku do 20?
    Tak napisałem, bo w swoim poście zasugerowałeś tylko dwie wersje grubości styropianu nad którymi się zastanawiasz.
    Tak jak Kaizen wyżej napisał, jeśli będziesz miał podłogówkę to lepiej dać grubszą warstwę styro. U siebie na parterze mam dwie warstwy, frezowanego, szarego styropianu o łącznej grubości 17 cm (izolacja od gruntu). Na piętrze 10 cm, w dwóch warstwach. Ze względu na akumulację ciepła, grubość posadzki od 10 do 12 cm.
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 06-12-2017 o 22:16
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kinderch

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-330
    Posty
    39

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi.

    Będę grzał gazem. Dom robię dla siebie i na długie lata więc zależy mi na tym aby był jak najlepszy.
    Czyli sugerujecie jednak 20 cm styropianu?
    Co do sterowania to dostałem info, że najlepiej jest mieć cały czas stała temperaturę. Na początku sezonu grzewczego się odpala i do końca jest włączone grzanie. Więc podejrzewam, że tak będzie chociaż wiadomo, że na noc można temperaturę obniżyć o np. 2 stopnie, tylko czy przy podłogówce to ma sens?
    Posadzkę mi sugerują między 6 a 8 cm. Może Krakowskim targiem 7 cm?
    Czyli 20 cm styropianu i 7 cm wylewki?

  10. #10

    Domyślnie

    Zależy ile masz miejsca do otworów okiennych. Nie możesz chyba dać 15+7 cm lub 20 cm + 6cm, bo to zupełnie różen wartości. Ja dałbym wylewkę min. 8 cm i jak najwięcej ocieplenia. Jeśli nie ma za dużo to wtedy dać lepszy materiał (np. grafitowy styropian).
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kinderch

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-330
    Posty
    39

    Domyślnie

    Jestem na tym etapie, że mogę dać nawet pół metra styropianu. Jeszcze nie zalali fundamentów. Ale wole o tym myśleć teraz, żeby nie znaleść się w sytuacji, że tego wyboru już nie będzie. A muszę wiedzieć do jutra, bo w promocji zamawiam okna i muszą znać wysokość wylewki.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Odpowiednie, zdrowe podejście do tematu.
    Podobnie jak kolega kerad85 sugeruję min.j 8 cm grubości posadzki.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kinderch Zobacz post
    A muszę wiedzieć do jutra, bo w promocji zamawiam okna i muszą znać wysokość wylewki.
    Z tym się tak nie spiesz. Na 99,99% do wiosny będą lepsze promocje. Wiesz, w czym pośpiech jest dobry
    Okna lepiej zamawiać jak jest co zmierzyć.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kinderch

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-330
    Posty
    39

    Domyślnie

    Dziękuję Wam za odpowiedzi. Chyba wtedy stanie na 20 cm styropianu i 8 cm wylewki.
    Oczywiście jak ktoś ma jeszcze rady czy sugestie to śmiało piszcie.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    StaszekL

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Zakopane
    Kod pocztowy
    34-500
    Posty
    59

    Domyślnie

    podepnę się pod pytanie , mam płytę fundamentowa , pod nią jest 10 cm xps czy na gore płyty pod podłogowe ogrzewanie starczy 5 cm xps ?
    im więcej czytam , tym mniej wiem ...

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał StaszekL Zobacz post
    podepnę się pod pytanie , mam płytę fundamentowa , pod nią jest 10 cm xps czy na gore płyty pod podłogowe ogrzewanie starczy 5 cm xps ?
    A okna w tym domu są jakieś. A wylewkarz z pomiarami był. A zamiast XPS wystarczy EPS najlepiej klasy 100.
    Po pomiarach będzie wiadomo ile. No i przede wszystkim co projekt przewiduje i co budowlańcy już zmajstrowali.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    StaszekL

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Zakopane
    Kod pocztowy
    34-500
    Posty
    59

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darkat Zobacz post
    A okna w tym domu są jakieś. A wylewkarz z pomiarami był. A zamiast XPS wystarczy EPS najlepiej klasy 100.
    Po pomiarach będzie wiadomo ile. No i przede wszystkim co projekt przewiduje i co budowlańcy już zmajstrowali.
    A co wylewkarz ma mierzyć ? W tym pomieszczeniu będą duże drzwi balkonowe i wejściowe . Co do xpsa to przemawia do mnie jego większa twardość
    im więcej czytam , tym mniej wiem ...

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Wylewkarz mierzy ile cm jest od chudziaka do otworów drzwiowych/okiennych i podaje Tobie ile jest cm łacznie a ty deydujesz jakie proporcje (styropian, wylewka, klej, gres...deska, panel itp). Masz przecież jakieś otwory przygotowane przez te drzwi/okna? Schody masz wylane, bo to też ma wpływ na wylewkę, żeby nie było, że pierwszy schodek jest 5 cm wyższy lub niższy niż pozostałe.

    XPS niepotrzebny, wystarczy dobry EPS 100, 120
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kinderch

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-330
    Posty
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin34_Śl Zobacz post
    Wylewkarz mierzy ile cm jest od chudziaka do otworów drzwiowych/okiennych i podaje Tobie ile jest cm łacznie a ty deydujesz jakie proporcje (styropian, wylewka, klej, gres...deska, panel itp). Masz przecież jakieś otwory przygotowane przez te drzwi/okna? Schody masz wylane, bo to też ma wpływ na wylewkę, żeby nie było, że pierwszy schodek jest 5 cm wyższy lub niższy niż pozostałe.

    XPS niepotrzebny, wystarczy dobry EPS 100, 120
    Niektórzy, jak np. ja, zamawiają okna zanim stoją mury więc schody, wysokość posadzki jest jeszcze do zmieniania.

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Bepo
    Zarejestrowany
    May 2014
    Posty
    603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał kinderch Zobacz post
    Niektórzy, jak np. ja, zamawiają okna zanim stoją mury więc schody, wysokość posadzki jest jeszcze do zmieniania.
    Jasne, ale przecież propozycje styro do wylewki mogą pozostać w tej samej wysokości, co finalna podłoga w projekcie. My zwiększyliśmy o 3 cm grubość styropianu, żeby poszło mniej m3 anhydrytu, ale finalnie podłoga jest na takim samym poziomie, jaki był wpisany w projekt.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony