dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 46
  1. #21
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    U mnie będzie 15cm, ale piany ZK, wcześniej planowałem 20cm styro. Wylewki 8cm. W oryginale był 12cm styro i 5cm wylewki, przestrzeń powiększamy kopiąc niżej pod chudziaka.

  2. #22

    Domyślnie

    Ciekawy temat, od kilku dni kopię sieć i szukam złotego środka. Co prawda mój projekt zakłada mniej optymalne rozwiązanie, czyli wylanie chudziaka poniżej górnego poziomu ścian fundamentowych oraz 10 cm styropianu, do tego bez ogrzewania podłogowego, ale szukam jak wcisnąć dodatkowe 20 cm termoizolacji + 7-8 cm wylewki z ogrzewaniem. Niestety nie zmieniłem wysokości domu podczas adaptacji, dlatego mogę powiększyć wysokość maksymalnie o 2%. Pewnie zredukuję wysokość ubitego piasku, zwiększę warstwę styropianu i wysokość pomieszczeń o te 2%. Kluczem jest dobra izolacja i minimalna wysokość pomieszczeń (na gotowo) 270 cm.

  3. #23

    Domyślnie

    Arktur, widziałem w innym temacie, że masz zamiar budować wg projektu Z301, identycznie jak ja, z tym, że ja mam wersję NF40, więc mogę powiedzieć Ci jak tam zostało to zaplanowane, od dołu jest podsypka z piasku, 20cm, 20cm styropianu, wylewka 10cm, 10cm styropianu, wylewka 5cm z odgrzewaniem i wykończenie, Dodatkowo ściany fundamentowe izolowane obustronnie. Wiec generalnie trzeba by pójść w dół z całością.
    Offtop - pytałem w innym temacie innego budującego Z301 ale pomyślałem, że spytam również Ciebie - czy byłbyś skłonny podzielić się detalami wykonania ścian fundamentowych ze swojego projektu, powinieneś mieć trzy rysunki, podobnie jak i ja, chciałbym zobaczyć jakie są różnice - mogę się odwdzięczyć tym samym

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaworowe_drewno Zobacz post
    Arktur, widziałem w innym temacie, że masz zamiar budować wg projektu Z301, identycznie jak ja, z tym, że ja mam wersję NF40, więc mogę powiedzieć Ci jak tam zostało to zaplanowane, od dołu jest podsypka z piasku, 20cm, 20cm styropianu, wylewka 10cm, 10cm styropianu, wylewka 5cm z odgrzewaniem i wykończenie, Dodatkowo ściany fundamentowe izolowane obustronnie. Wiec generalnie trzeba by pójść w dół z całością.
    Offtop - pytałem w innym temacie innego budującego Z301 ale pomyślałem, że spytam również Ciebie - czy byłbyś skłonny podzielić się detalami wykonania ścian fundamentowych ze swojego projektu, powinieneś mieć trzy rysunki, podobnie jak i ja, chciałbym zobaczyć jakie są różnice - mogę się odwdzięczyć tym samym
    Bardzo dziękuję za informacje. Przejdźmy na PW, aby nie robić OT

  5. #25
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wojtf23

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Jeleśnia
    Kod pocztowy
    34-340
    Posty
    184

    Domyślnie

    Panowie powiedzcie mi czy anhydryt ma taka samą akumulacyjność jak normalna wylewka. Wiadomo, że anhydryt szybko się nagrzewa ale czy nie będzie szybko tracił temp.???

  6. #26
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtf23 Zobacz post
    Panowie powiedzcie mi czy anhydryt ma taka samą akumulacyjność jak normalna wylewka. Wiadomo, że anhydryt szybko się nagrzewa ale czy nie będzie szybko tracił temp.???
    Jasne,że anhydryt szybko oddaje temp czyli nie będzie akumulował ciepła ale jak nie nastawiasz się na grzanie taryfowe to w niczym nie przeszkadza.

  7. #27
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wojtf23

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Jeleśnia
    Kod pocztowy
    34-340
    Posty
    184

    Domyślnie

    Panowie mam pytanie w projekcie od chudziaka do stanu z podłogami tzn. z parkietem / terrakotą mam 19cm natomiast w opisie jest opisane:
    - folia izolacyjna
    - ocieplenie 8cm
    - folia polietylenowa
    - gładź cementowa 4cm
    - wylewka samopozimujaca 0,5-1 cm
    - podłoga (terrakota, parkiet). Zakładam, że z 2cm

    Łącznie bez tych folii wychodzi mi 15 cm z podłogą. Czy to jest dobrze opisane??? Pytam ponieważ chciałbym dołożyć styropianu do 15 cm i jastrych min. 8 cm. A jestem jeszcze przed wbiciem łopaty a chce już mniej więcej wszystko wiedzieć. Podłogówka będzie wszędzie.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtf23 Zobacz post
    Podłogówka będzie wszędzie.
    W projekcie nie wygląda na to, żeby przewidywał podłogówkę. Wylewka za cienka na to. Izolację też masz zaprojektowaną nędzną. Wg WT2017 podłoga na może mieć max U=0,3 Przy 8cm nawet najlepszego styropianu trudno tyle wyrobić. Czyli tutaj masz niezgodność z Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zapytaj projektanta, czy ta podłoga spełnia wymagania z załącznika nr 2.

    Rozmawiaj z projektantem co do podniesienia, bo dołożenie tych centymetrów to podniesienie wszystkiego wyżej (nadproży, stropu, budynku) przy zachowaniu tej samej wysokości wewnątrz. I nie daj się namówić na obniżenie chudziaka - chudziak ma być na równo ze ścianą fundamentową (równa powierzchnia nie do odróżnienia z wyglądu dla laika od płyty fundamentowej).

  9. #29
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wojtf23

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Jeleśnia
    Kod pocztowy
    34-340
    Posty
    184

    Domyślnie

    Kaizen wiesz co kupowałem plan w 2011. Teraz dopłacałem 250 zł żeby archipelag zrobił mi aktualizacje planu i robili właśnie żeby spełniało WT. Myślałem, że dodadzą więcej styropianu ale nic się nie zmieniło w planie. W projekcie jest Ytong a on na wysokość ma 20 a ja myślałem o termalica gdzie on ma 25. Tak że patrząc mniej więcej wymiary by się wyrównały jak by dołożył styropianu. Odnośnie obniżania chudziaka to już czytałem. W projekcie mam 270 cm do stropu od podłogi (0,00) + 0,19 izolacje. Czyli jak bym dołożył do tych 19 cm przykładowo - dodatkowo 7 cm styro i 3 cm wylewki. To wychodzi 299 cm. czyli wychodzi 12 bloczków nie licząc spoin.

    Głównie to mi chodziło o to jak sobie to poobliczać żeby potem na gotowo nie wyszło że zamiast np. 270 do sufitu wyjdzie 280.
    Przesyłam zdjęcie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20180212_022439.jpg
Wyświetleń:	259
Rozmiar:	94,8 KB
ID:	407088


    Wyczytałem teraz w projektowanej charakterystyce energetycznej budynku że izolacja podłogi to Rockwool STROPROCK lambda 0,041 W/mK i grubość 8cm czyli by się zgadzało z planem.
    Ostatnio edytowane przez wojtf23 ; 12-02-2018 o 01:36

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.329

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtf23 Zobacz post
    Panowie mam pytanie w projekcie od chudziaka do stanu z podłogami tzn. z parkietem / terrakotą mam 19cm natomiast w opisie jest opisane:
    - folia izolacyjna
    - ocieplenie 8cm
    - folia polietylenowa
    - gładź cementowa 4cm
    - wylewka samopozimujaca 0,5-1 cm
    - podłoga (terrakota, parkiet). Zakładam, że z 2cm

    Łącznie bez tych folii wychodzi mi 15 cm z podłogą. Czy to jest dobrze opisane??? Pytam ponieważ chciałbym dołożyć styropianu do 15 cm i jastrych min. 8 cm. A jestem jeszcze przed wbiciem łopaty a chce już mniej więcej wszystko wiedzieć. Podłogówka będzie wszędzie.
    A po jakiego ..... jest Ci potrzebne te 8 cm jastrychu.
    Podłoga cementowa z miksokreta pod ogrzewanie podłogowe ma z reguły 6,5 cm grubości, natomiast w przypadku anhydrytu grubość warstwy spada do 5,5 cm.
    Jeśli zatrudnisz porządnych fachowców to wylewka samopoziomująca jest już Ci nie potrzebna.
    Mając więc dostępne w projekcie 19 cm możesz spokojnie pokusić się o 10 - 11 cm styropianu w dwóch warstwach.
    Poza tym jeśli faktycznie ma być ogrzewanie podłogowe to przy tak skromnej warstwie ocieplenia zastanowił bym się nad zasadnością parkietu jako okładziny.
    Po pierwsze to ma on niestety swoją rezystancję termiczną a przy takiej grubości połączenie parkietu z terakotą lub inną okładziną ceramiczną tworzy problem w postaci uskoku który faktycznie musimy skompensować grubością wylewki.

    Zamiast tego okładzinę wierzchnią zakładał bym na poziomie 1,5 cm co pozwoli zastosować zarówno panale podłogowe, finishparkiet oraz terakotę.

    - folia
    - ocieplenie 11 cm
    - folia
    - jastrych 6,5 cm
    - folia z wygłuszeniem lub klej 1,6 - 2,5 mm
    - okładzina wierzchnia 1,5 cm

    Grubość jastrychu jest w tym przypadku uzależniony od grubości ocieplenia.

    Mając 270 cm od stanu "0" do stropu dlatego 14 warstw Ytong 20 cm nawet razem z klejem 20,5 cm wyniesie 287 cm i 3 cm warstwa zaprawy murarskiej na start
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 12-02-2018 o 10:21
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wojtf23

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Jeleśnia
    Kod pocztowy
    34-340
    Posty
    184

    Domyślnie

    Mareks77 Ogrzewanie podłogowe będzie. Natomiast parkietu nie będę miał. Przecież nie będę robił tak jak projekt mówi. tylko dałem przykłady tak jak pisze w projekcie. Następne. Przecież wiadomo że nie będę dawał wylewki samopoziomującej bo jak będą robić jastrych to na gotowo. Kolejna rzecz to pisałem że w projekcie jest ytong a ja chcę termalica a termalica jest wyższa o 5cm.

    Chciałem 15 styropianu bo chcę pochować wszystko w izolacji włącznie z odkurzaczem centralnym. A odnośnie jastrychu to piszą różnie. Chociażby z tego powodu chciałem więcej żeby była lepsza akumulacyjność.

  12. #32
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Tylko jedno to warstwy podłogi na gruncie a drugie to wysokość pomieszczeń/domu. Nie ma żadnego znaczenia z jakiego bloczka będziesz budował, czy 20 cm czy 25 cm. Nie powinno się zmieniać wysokości budynku bo to jest zmiana istotna i de facto powinna wymagać projektu zamiennego, trzeba zmienić wtedy wysokość schodów i inne rzeczy . 12 bloczków + spoiny tradycyjne (1 cm) to już masz z 310-312 cm.
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  13. #33
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.329

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtf23 Zobacz post
    Mareks77 . Kolejna rzecz to pisałem że w projekcie jest ytong a ja chcę termalica a termalica jest wyższa o 5cm.

    Chciałem 15 styropianu bo chcę pochować wszystko w izolacji włącznie z odkurzaczem centralnym. A odnośnie jastrychu to piszą różnie. Chociażby z tego powodu chciałem więcej żeby była lepsza akumulacyjność.
    Niestety grubsza warstwa jastrychu niesie za sobą zarówno zalety w postaci jak to określasz akumulacyjności ale także i wady.
    Taką warstwę należy jednak rozgrzać co pociąga za sobą zarówno zużycie opału oraz czas reakcji na spadek i wzrost temperatury.

    Jeśli chodzi o dodatkową wastwę styropianu to stosując jednorodny materiał o grubości 25 cm dość trudno to będzie pogodzić ale jeśli stosował byś nadal Ytong 20 cm to 15 warstw daje nam 303 cm które po zagospodarowaniu 15 cm ocieplenia, 8 cm wylewki, 2 cm okładzina zewnętrzna i 1,5 cm tynku daje nam wysokość od "0" do stropu 275 cm.

    Lub SOLBET 24 cm i wtedy 12 warstw daje nam 292 cm i odejmując warstwy 26,5 cm daje nam 265 cm
    Wszelkie wysokości posadowienia okien i schodów np betonowych muszą być tu uwzględnione.

    Odnośnie odstępstw w całkowitych wymiarach budynku to 2% są tu dopuszczalne i nie są określone jako żadna zmiana istotna.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 12-02-2018 o 11:58
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Odnośnie odstępstw w całkowitych wymiarach budynku to 2% są tu dopuszczalne i nie są określone jako żadna zmiana istotna.
    Tyle, że dołożenie 10,5cm to 2% dla budynku o wysokości 5,25m.
    A niech się jeszcze majstrowi nie zechce przycinać ostatniego pustaczka i zrobi o 4cm wyższą kondygnację czy cieśla się walnie odrobinę i więźba będzie też ze 4cm za wysoko i mamy kłopot.
    Te 2% warto zostawić na niedokładność budowlańców, a nie od razu "zjeść" cały zapas warstwami posadzki.

  15. #35
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wojtf23

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Jeleśnia
    Kod pocztowy
    34-340
    Posty
    184

    Domyślnie

    To zostaje jedynie 12 bloczków po 25 cm z czego ostatnia warstwa bloczków przycięta na wysokość 15 cm. Czyli licząc że średnio 11 bloczków na cienkiej spoinie będą miały po 25,3cm + 12 warstwa 15 cm + 3 cm zaprawy na start wychodzi = 296,3 - warstwy wykończeniowe 26,5 ( jak napisał Mareks77) Wyjdzie nie całe 270cm.

  16. #36
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Walant

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-418
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam,
    Powiedzcie mi proszę jakiej grubości macie wylewki i z czego macie podłogi ( płytki,panele,drewno naturalne) ?

  17. #37
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Walant Zobacz post
    Witam,
    Powiedzcie mi proszę jakiej grubości macie wylewki i z czego macie podłogi ( płytki,panele,drewno naturalne) ?
    Wylewka 8-9cm ale rurki od podlogowki bezpośrednio na płycie,która ma grubość 25cm
    80% to panele 8mm reszta kafle.

  18. #38
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    U mnie wylewka 10-12 cm, 60% powierzchni to deska, reszta powierzchni to terakota.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  19. #39
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ketjof

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-207
    Posty
    93

    Domyślnie

    U mnie:
    parter - wylewka 10 cm a na niej tylko ~3 mm żywica epoksydowa+polimerobeton.
    piętro - wylewka 7 cm a na niej wszędzie ( z wyjątkiem łazienki - 6m2- kafle) panele 10 mm.
    Panele nie są żadnym problemem- jest to wręcz zaleta bo powodują późniejsze- bardziej stopniowe wypromieniowanie ciepła z wylewki. Ciepło można spokojnie dostarczać dużą mocą w nocnej niskiej taryfie i nie ma problemów z przegrzewaniem pomieszczeń w nocy.
    Dom: 150 m2 po podłogach na płycie fund., parter + poddasze użytkowe, prosty dwuspadowy dach, ściany silikat 18cm na pierwszej warstwie z BK 600. Ocieplenie: 10 XPS pod PF + 21 EPS nad PF , 30 cm EPS grafit w ścianach, w dachu 25 cm wełny + 12 cm pł. PIR. WM z reku. OZC : 3381 W, 3736 kWh/rok. Od północy garaż nieogrzewany. Ogrzewanie: O.P. na całości, polska Pci GW - 5 kW, zb. CWU 200 l, DZ-odwierty 2x90 m brak innych źródeł ciepła. Rodzina 2+2, zużycie całej wody 12m3/m-c, temp. w domu 22*C

  20. #40
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kinderch

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-330
    Posty
    39

    Domyślnie

    A czemu nie można obniżyć chudziaka poniżej ściany fundamentowej?

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony