dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 10
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 193
  1. #61

    Domyślnie

    Za parę dni będę zmieniał taryfę z G12 na G12w lub G13. Czy jest ktoś kto ma pompę ciepła inwerter (nie on/off) i miał zarówno G12w i G13 i porównał koszty jednej i drugiej? Ja mam w domu wszystko na prąd i pompę gruntową inwerter Smartheat. Rachunki za prąd mam bardzo niskie, ale z tego co teraz obserwuję to wychodzi mi zużycie 50% dzienna i 50% nocna. Nie pasuje mi to i wolałbym oczywiście więcej zużywać w tańszej taryfie. W zimie pompa ciepła chodzi głównie w nocy (22 - 6), południe (13-15) i w drogiej po południu od 15-21 na mniejszych obrotach.
    Moje zużycie od września 12.2017 do teraz to 4060 kW, z czego 2800 kW to pompa ciepła.
    Pewnie ciężko będzie to wyliczyć "na oko", ale waszym zdaniem, która taryfa będzie dla mnie najlepsza?
    Ostatnio edytowane przez drza ; 13-09-2018 o 14:00
    Dom na stoku: Ytong 24+15,20cm grafitowego 0,032, dachówka czarna braas cisar, 20cm piana pur, 10 cm 0,036 styro na podłogę, pow.zabudowy 88m2, powierzchnia podłóg grzanych 119m2, powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3x150m PE40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i

  2. #62

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    Od podanych cen można coś urwać jak bierzesz umowe na czas określony. U mnie mniej po ok 1 gr. Bytowy to przecież dodatkowo ze 2500kWh. Masz 2 liczniki? Wątpię.
    Mam podlicznik pod PC i bardzo precyzyjnie potrafię określić ile zużywam na PC a ile na prąd bytowy. Brakuje mi września, żeby zamknąć cały rok, ale bytowego będzie w okolicy 3500-4000kwh - rozrzut dlatego taki duży, że od 1,5r. trochę mi się w domu pozmieniało i nie mogę się w pełni opierać na zużyciu z poprzednich lat...


    Jeśli chodzi o urywanie cen, to nie ma takiej opcji, jedyny bonus jaki są w stanie zaoferować, to serwisanta przez 2 lata za darmo (normalnie kosztuje 15zł/m) Tyle, że taki bonus mnie w ogóle nie interesuje...
    Wrócić mogę tylko na taryfę G12w (bo taką mam teraz), natomiast zaraz na drugi dzień mogę przyjść i zmienić na G13.
    Zrobiłem jeszcze jedną symulację, dokładnie tak samo jak Pratchawiec wcześniej i tutaj G13 wychodzi mi taniej.
    Symulowana cena 1kwh w G12w=0,3572, w G13=0,3339. Więc wychodzi na to, że będę zmieniać, ale na G13 chyba dopiero w okolicy 1.04.2019
    Ostatnio edytowane przez JTKirk ; 13-09-2018 o 15:42
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  3. #63

    Domyślnie

    Cytat Napisał drza Zobacz post
    Czy jest ktoś kto ma pompę ciepła inwerter (nie on/off) i miał zarówno G12w i G13 i porównał koszty jednej i drugiej?
    Wątpię. Ta taryfa to dość nowy produkt, do tego do nie dawna dostępna na ograniczonym terenie.
    Piszesz, że masz duże zużycie w dzień, więc to raczej G13. W dzień po pierwsze masz szczyt przed południowy, który jest tańszy niż analogiczne godziny w g11 i g12w. 2 tania taryfa ma dłuższe okienko, szczególnie w lato. No i tańszej jest więcej godzin niż w g12. Pozostaje szczyt popołudniowy. Ale pewnie wszystko masz nowe i oszczędne. U mnie w zimę schodziło ok 2kWh dziennie. Ale za to nadrabiałem tańszymi godzinami. Nie wiem jakby wypadła g12w ale pewnie słabo. Zorientuj się kiedy używasz prądu. Nawet jak źle wybierzesz to pomylisz się o kilkadziesiąt zł rocznie.
    Ostatnio edytowane przez maciejos36 ; 14-09-2018 o 06:03

  4. #64

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    Wątpię. Ta taryfa to dość nowy produkt, do tego do nie dawna dostępna na ograniczonym terenie.
    Piszesz, że masz duże zużycie w dzień, więc to raczej G13. W dzień po pierwsze masz szczyt przed południowy, który jest tańszy niż analogiczne godziny w g11 i g12w. 2 tania taryfa ma dłuższe okienko, szczególnie w lato. No i tańszej jest więcej godzin niż w g12. Pozostaje szczyt popołudniowy. Ale pewnie wszystko masz nowe i oszczędne. U mnie w zimę schodziło ok 2kWh dziennie. Ale za to nadrabiałem tańszymi godzinami. Nie wiem jakby wypadła g12w ale pewnie słabo. Zorientuj się kiedy używasz prądu. Nawet jak źle wybierzesz to pomylisz się o kilkadziesiąt zł rocznie.
    Ciężko będzie to wyliczyć. Bo z drugiej strony tania taryfa w G12w jest tańsza niż tania w G13, a droga w G12w jest niewiele droższa od średniej w G13. Do tego dochodzi jeszcze ta droga w G13, która jest faktycznie droga W zimie to jest aż 5 kluczowych godzin (16-21).
    Dom na stoku: Ytong 24+15,20cm grafitowego 0,032, dachówka czarna braas cisar, 20cm piana pur, 10 cm 0,036 styro na podłogę, pow.zabudowy 88m2, powierzchnia podłóg grzanych 119m2, powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3x150m PE40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i

  5. #65
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    Cytat Napisał drza Zobacz post
    Ciężko będzie to wyliczyć. Bo z drugiej strony tania taryfa w G12w jest tańsza niż tania w G13, a droga w G12w jest niewiele droższa od średniej w G13. Do tego dochodzi jeszcze ta droga w G13, która jest faktycznie droga W zimie to jest aż 5 kluczowych godzin (16-21).
    to wtedy może, w tej drogiej popołudniowej, ustawisz na PC najniższą zadaną temperaturę, więc moze się nawet nie włączy

    tylko z tego co pamiętam smartheat ma tylko dwa okienka - więc nie ustawisz na "3" taryfy - a nawet na 4 - bo masz tania nocna, szczyt przedpołudniowy, dzienna tania, szczyt popołudniowy
    4 okienka by się przydało, każdą ustawić inaczej, i masz full wypasik

    już przy 3 okienkach w g12w jest problem (3 okienka - nocna tania, dzienna tania, dzienna droga )
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  6. #66

    Domyślnie

    ja mam zewnętrzny sterownik, też z 2 okienkami, ale nie mam zamiaru kupować nowych sterowników, wysteruję to dodatkowo dołożeniem godzin grzania w szczycie przedpołudniowym (tak samo teraz robię wydłużając okno grzania w drogiej taryfie) Jedyny minus jaki widzę, to że nie będę miał dokładnego profilu zużycia z G13 z podlicznika PC..szczyt przedpołudniowy i popołudniowy wpadnie jako droga taryfa
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  7. #67

    Domyślnie

    Smarthet ma tylko 2 okna do ustawiania: tanie i drogie. Faktycznie można wtedy wydłużyć okno tanie o grzanie w szczycie przedpołudniowym. Jeszcze jedno mam pytanie. W G13 weekendy i święta są całodobowo w taniej taryfie? Różne wersje czytam i teraz nie wiem.
    Dom na stoku: Ytong 24+15,20cm grafitowego 0,032, dachówka czarna braas cisar, 20cm piana pur, 10 cm 0,036 styro na podłogę, pow.zabudowy 88m2, powierzchnia podłóg grzanych 119m2, powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3x150m PE40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i

  8. #68

    Domyślnie

    jak twój system pomiarowy na to pozwala, to tak. Czyli jak masz licznik w miarę nowy, to tak.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  9. #69

    Domyślnie

    Cytat Napisał drza Zobacz post
    W G13 weekendy i święta są całodobowo w taniej taryfie? Różne wersje czytam i teraz nie wiem.
    Układ pomiarowy musi to umożliwiac, ale praktycznie każdy używany do G13 to obsługuje. Mówiąc inaczej - licznik musisz mieć przystosowany pod 3 strefy.

  10. #70
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    Cytat Napisał drza Zobacz post
    Smarthet ma tylko 2 okna do ustawiania: tanie i drogie. Faktycznie można wtedy wydłużyć okno tanie o grzanie w szczycie przedpołudniowym. Jeszcze jedno mam pytanie. W G13 weekendy i święta są całodobowo w taniej taryfie? Różne wersje czytam i teraz nie wiem.
    no i 2 okienka w smartheacie wystarcza zeby spokojnie ustawić pracę w g12w
    bo ustawiam na odwrót - ustawiam niską temp, np. 20 w godzinach od 6 do 13 i od 15 do 22
    a na całą resztę, poza oknami, ustawiam np. 24 stopnie
    dzięki czemu pracuje jak chcę

    tutaj o ile dobrze rozumiem ten myk nie przejdzie, chyba że ustawisz coś w stylu

    (nie wiem jak są okna godzinowo rozpisane ale coś w ten deseń)
    6-13 i 16-21 (kiedy taryfy drogie, szczyt poranny i szczyt popołudniowy) 20 stopni,
    okno poza tymi godzinami ustawiasz 24 - i teoretycznie powinno tak pracować w godzinach tanich - noc i w dzień, ale nie wypowiem sie na 100 procent, bo nie mam kontaktu z g13
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  11. #71

    Domyślnie

    Cytat Napisał okobar Zobacz post
    no i 2 okienka w smartheacie wystarcza zeby spokojnie ustawić pracę w g12w
    bo ustawiam na odwrót - ustawiam niską temp, np. 20 w godzinach od 6 do 13 i od 15 do 22
    a na całą resztę, poza oknami, ustawiam np. 24 stopnie
    dzięki czemu pracuje jak chcę

    tutaj o ile dobrze rozumiem ten myk nie przejdzie, chyba że ustawisz coś w stylu

    (nie wiem jak są okna godzinowo rozpisane ale coś w ten deseń)
    6-13 i 16-21 (kiedy taryfy drogie, szczyt poranny i szczyt popołudniowy) 20 stopni,
    okno poza tymi godzinami ustawiasz 24 - i teoretycznie powinno tak pracować w godzinach tanich - noc i w dzień, ale nie wypowiem sie na 100 procent, bo nie mam kontaktu z g13
    Dzięki Okobar za cenne wskazówki. Ja mam teraz G12 i też podobnie jak Ty ustawiam na odwrót. Dobrze to działa. W G13 musiałbym ustawić pompę tak, żeby w ogóle nie włączała się w szczycie popołudniowym bo ceny w tym oknie są bardzo wysokie.
    Dom na stoku: Ytong 24+15,20cm grafitowego 0,032, dachówka czarna braas cisar, 20cm piana pur, 10 cm 0,036 styro na podłogę, pow.zabudowy 88m2, powierzchnia podłóg grzanych 119m2, powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3x150m PE40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i

  12. #72
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    no to wystarcczy dać startową np. 19
    w życiu ci nie spadnie do tylu w parę godzin przecież z np. 22
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  13. #73

    Domyślnie

    Chciałbym zmienić taryfę na g13. Dzwoniłem do tauronu, aby mieć pewność że weekendy będą w taniej taryfie. Niestety miła pani poinformowała mnie, że tego dowiem się dopiero w chwili kiedy monter będzie ustawiał licznik. Oczywiście wcześniej musi być podpisana umowa, więc to trochę branie kota w worku. Czy ktoś ma informacje czy dany typ licznika obsługuje weekendy w g13 jako tanią taryfę.
    Dom z poddaszem 220 m2 po podłogach, ok. 550m3 w tym garaż 30m2 nieogrzewany. Thermopor 30 cm + styro 15 cm 0,031, podłoga styro 12 cm 0,037, skosy żelbetowe - styro25 cm 0,037, sufit styro 25 cm 0,037. OZC 8,2 kW dla -20/22. 100% podłogówki, PC Samsung EHS 12 kW monoblok, reku Izzifast 300 ERV.
    PV 8.97 kWp na dachu z orientacją południową z Sofar Solar 8.8 ktl-x

  14. #74

    Domyślnie

    Cytat Napisał cristoteles Zobacz post
    ...
    Czy ktoś ma informacje czy dany typ licznika obsługuje weekendy w g13 jako tanią taryfę.
    To zależy od tego jak jest zaprogramowany. Rozkład stref jest programowalny, więc sama informacja o typie licznika nic Ci nie da.

  15. #75

    Domyślnie

    To od kogo zalezy jak ten licznik jest zaprogramowany.
    I zapytam się jeszcze czy są tu piszący i korzystający z g13 a nie mający zarazem dostępu do tanich weekendów?
    Dom z poddaszem 220 m2 po podłogach, ok. 550m3 w tym garaż 30m2 nieogrzewany. Thermopor 30 cm + styro 15 cm 0,031, podłoga styro 12 cm 0,037, skosy żelbetowe - styro25 cm 0,037, sufit styro 25 cm 0,037. OZC 8,2 kW dla -20/22. 100% podłogówki, PC Samsung EHS 12 kW monoblok, reku Izzifast 300 ERV.
    PV 8.97 kWp na dachu z orientacją południową z Sofar Solar 8.8 ktl-x

  16. #76

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin G. Zobacz post
    To zależy od tego jak jest zaprogramowany. Rozkład stref jest programowalny, więc sama informacja o typie licznika nic Ci nie da.
    Licznik nie jest zaprogramowany, tylko zbudowany na korzystanie od 1 do 3 stref. Jak będzie używany, to uruchamia odpowiedni tryb monter. Monter po zmianie umowy dojedzie w ciągu kilku dni i zmieni ustawienia. Z tego co wiem, to odpowiedni pomiar wywoływany w odpowiednim okienku czasowym jest za pomocą sygnału z ZE.
    Zamiast opowiadać koledze o tym czy jest czy nie, to najlepiej zaproponować, by obejrzał sobie licznik. Czy jest elektroniczny? Czy przeczytał tarczę? Na tarczy powinno być wymienione po kolei w lewym rogu: taryfa, data, czas, zużycie w strefie pierwszej drugiej trzeciej. To wywołujesz czarnym okrągłym przyciskiem po prawej.

  17. #77

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    Licznik nie jest zaprogramowany, tylko zbudowany na korzystanie od 1 do 3 stref.
    Jest zaprogramowany. Licznik dociera do odbiorcy odpowiednio skonfigurowany. Jeżeli odbiorca zmienia np. taryfę, to właśnie monter programuje czy licznik ma mieć 1 czy nawet 4 strefy (są takie liczniki), oczywiście jeżeli dany licznik to umożliwia. Jeśli nie, wymieniają licznik na odpowiedni.
    Kupując licznik ma on wgrane jakieś domyślne nastawy. Oczywiście producent licznika na wniosek klienta może go odpowiednio skonfigurować. Z tym, że klientem jest zakład energetyczny a nie użytkownik licznika.
    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    Jak będzie używany, to uruchamia odpowiedni tryb monter. Monter po zmianie umowy dojedzie w ciągu kilku dni i zmieni ustawienia. Z tego co wiem, to odpowiedni pomiar wywoływany w odpowiednim okienku czasowym jest za pomocą sygnału z ZE.
    Zamiast opowiadać koledze o tym czy jest czy nie, to najlepiej zaproponować, by obejrzał sobie licznik. Czy jest elektroniczny? Czy przeczytał tarczę? Na tarczy powinno być wymienione po kolei w lewym rogu: taryfa, data, czas, zużycie w strefie pierwszej drugiej trzeciej. To wywołujesz czarnym okrągłym przyciskiem po prawej.

  18. #78
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    Z tego co wiem, to odpowiedni pomiar wywoływany w odpowiednim okienku czasowym jest za pomocą sygnału z ZE.
    .
    Podaj typ licznika który umozliwia takie sterowanie. Z tego co wiem a wiem duzo bo takie liczniki sprawdzałem, tylko liczniki AMI mają taką mozliwosc co nie oznacza ze jest ona wykorzystywana. Kazdy licznik ma swój zegar wewnętrzny i to on przełacza taryfy.

  19. #79
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał cristoteles Zobacz post
    To od kogo zalezy jak ten licznik jest zaprogramowany.
    I zapytam się jeszcze czy są tu piszący i korzystający z g13 a nie mający zarazem dostępu do tanich weekendów?
    Nie ma tu takich, nie ma ich w ogole. Taryfa G13 jest jedna, nie ma kilku jej odmian.

  20. #80
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    Tartyfa G13 chyba nie jest jedna, choć nie znalazłem innych oznaczeń, ponieważ w cenniku jest zapisane : jeżeli układy pomiarowo-rozliczeniowe na to pozwalają, dni ustawowo wolne od pracy, soboty, niedziele zaliczane są całodobowo do strefy "pozostałe godziny doby"

    https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/...antem-24h-plus

    Taki jest zapis w cenniku, rejon Gliwicki. Dodatkowo zauważyłem że są różne ceny kWh w nim a np. Będzinie czy Opolu.Stąd wynika ze dostawca swoje rejony inaczej traktuje.
    Ostatnio edytowane przez J&D ; 14-10-2018 o 12:52
    Piętrowy 146 m2 PU, ściany BK 24+20cm 032, dach Teriwa+40cm 038, podłoga 20cm 038, CO bufor z grzałką 12kW, podłogowe parter i piętro, CWU 300litrów grzałka 3kW, rekuperacja Kinetic Plus 400, taryfa G12w Tauron; CO 2018/19 - 5060 kWh II 1260zł ; CWU 2910 kWh - 728zł 5 os.
    CO 2019/20 - 4070 kWh II 1018zł , CWU 2880 kWh - 720zł 5 os.
    CO 2020/21 - 5756 kWh II 1554zł , CWU 2460 kWh - 632zł 5/3 os.
    CO 2021/22 - 5535 kWh II 1830zł, CWU 2112 kWh - 668 zł 3 os.

Strona 4 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony