dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 20 z 42
Pokaż wyniki od 381 do 400 z 833
  1. #381
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    raf_ju

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-303
    Posty
    28

    Domyślnie

    Cytat Napisał shrek565 Zobacz post
    Nie grzeje bez krzywej. Właśnie coś jest chyba nie tak albo z pompą albo zaworem trójdrożnym. Bo na takim parametrze powinno być o wiele cieplej. Może również zapowietrzona podłogówka ?
    Zacznij sprawdzać od rozdzielaczy ogrzewania podłogowego ( chyba że nie masz podłogowki , tego nie napisałeś). Zobacz czy wszystkie msz otwarte i jakie są przepływy, grzejesz temperatura 34 stopni więc powinno być przy temp takich jak teraz cieplej w domu niż 22 stopnie. Zwróć też uwagę na to czy pompa czasami nie osiąga szybko tych 34 stopni i się nie wyłącza. Jeżeli pompa podaje Ci rzeczywiście te 34 stopnie to wyjście z pompy będzie przyjemnie ciepłe, sprawdź czy to samo jest na rozdzielaczach, jakiego rzędu masz przepływy w stosunku do projektu itd.

    U mnie przepływy rzędu 1.5 l/min wystarczają
    282m2 z tego 245m2 ogrzewania podłogowego + 10 m2 ogrzewania ściennego (garaż). fundamenty tradycyjne, izolowane obustronnie XPS, Silikat 24 cm a na nim 20 cm grafitu 0,031, podłoga 20 cm 0,031 pod wylewkami, skosy pianka PUR 25 cm, strop 40/45 cm celulozy. OZC około 8.5. PC Samsung EHS 12kW

  2. #382
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    shrek565

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    38
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Po całości mam podłogówkę w każdym pomieszczeniu beż żadnych drabinek łazienkowych, grzejników itp. Wszystkie rozdzielacze oprócz garażu są na maxa otwarte. Jednak jak patrzę na rozdzielacze mimo, iż wszystkie są na maxa otwarte to, niektóre są w połowie pełne wody inne na 3/4 lub w całości. Śrubki plastikowe w środku tez są w rożnych pozycjach.
    Wyjście z pompy jest ciepłe. Czasem jednak wydaje mi się, iż woda na powrocie jest cieplejsza niż na wyjściu.
    Tak jak by zawór trójdrożny przepuszczał wodę 34 stopnie przez bojler. A a ogrzewała się w nim przez wężownice i wracała cieplejsza.
    Termometr na zbiorniku cwu pokazuje 48 C a jak klikam na pompie to czasem nawet 36-37 C.

    Dziś w nocy mroziło -5 a w domu czy -5 czy plus 5 ciągle jest około 22 C.


    Ostatnio edytowane przez shrek565 ; 11-12-2019 o 13:35

  3. #383
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Bezwladnosc podlogowki jest ogromna. Jesli dzis sie mocno ochlodzilo to w domu odczujesz to pojutrze jesli grzejesz ciagle z ta samą temperaturą na wyjsciu. Skoro rotamtery pokazuja duzy przeplyw to zawór 3drozny otwiera sie poprawnie i puszcza obieg po podlodze. Jakby nie otwieral sie poprawnie to przeplywy w rozdzielaczu by ci opadly.
    Nie piszesz o tym ale pewnie grzejesz na razie bez kaganca na tanią taryfę wiec pewnie całą dobę. Poczekalbym jeszcze z dwa miesiace, nowy domek, ogrzewanie od niedawna, duża wilgotność i niewygrzana posadzka. Wiarygodne koszty bedziesz mogl szacowac pod koniec okresu grzewczego jak to wszystko wyschnie.
    Mi pompa Samsunga zrzera okolo 450-600 KWh w zimne miesiace (grudzien styczen luty ) i okolo 300-400 KWh (listopad marzec). Tyle że ja grzeje tylko w drugiej taryfie i koszty sa smiesznie male. Ponieżej 700zł na całą zimę z CWU. Domek 100m2.

  4. #384
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wrobelbiz

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-001
    Posty
    14

    Domyślnie

    shrek565 - z twoich zdjęć wynika że grzejesz prostą.
    Przełącz się na grzanie wg. krzywej grzewczej (kliknij jeszcze dwa razy przycisk MODE po lewej stronie).
    Druga sprawa, wyłącz tryb cichy - SILENT MODE - zniknie ikonka twarzy z palcem - ten tryb ponoć nie pozwala pompie na pracę na 100% mocy.

    Jeszcze jedno, jak sprawdzasz ile jest stopni w domu? Bo termometr w PC akurat przekłamuje ok. 2stopnie.
    U mnie te rotametry działają na odwrót, odkręcone wyglądają jak ten u Ciebie na garaż, a zakręcone jak reszta Ale ja mam z TECE. Na górze rotametru mam 0, a na dole 4.
    Dom parterowy z poddaszem 135m2 po podłogach + nieogrzewany garaż 32m2. Ściany BK600 24cm+20 cm grafit, płyta fundamentowa (pod 15cm XPS + nad 10cm EPS100), betonowe skosy 20cm grafit + 15cm wełna, strop płaski nad poddaszem 20cm grafit + 30 cm wełna. WM z reku o3ozon 360/200, Okna 3 szyby na parapecie z XPS + taśmy, 100% podłogówka. Pompa ciepła Samsung EHS 6kW.

    Zużycie prądu wg. podlicznika: https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=11794
    Praca na termostacie pokojowym+KG od 05.12.2019

  5. #385

    Domyślnie

    Shrek565 moim zdaniem jesli masz nierowne petle a pewnie tak jest bo masz nasrane tych petli to bledne jest rozkrecenie na maxsa wszystkich bo nie wiesz ile przeplywa przez dana petle.
    Poprzymykaj wszystkie tak zeby mialy prawie pelne przeplywy ale zeby rotometr nie poszedl na sama górę.

    Mozesz miec tak ze ktoras petla jest krotka albo kilka takich i woda ma w nia maly opór pcha wiekszosc wody przez nia i zaraz powrotem wraca goraca woda i zawyza Ci temperature calego powrotu.
    Ja pirometrem mierzylem wszystkie powroty i tak dlawilem zeby podobna temperatura byla

  6. #386
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    shrek565

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    38
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ok tryb cichy wyłączony.
    Przełączyłem na krzywą i wyświetla się zero co to oznacza ? I co daje przestawianie tych parametrów w górę lub w dół.

    Z rozdzielaczem jutro powalczę i spróbuje to jakoś ustawić.

  7. #387
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    raf_ju

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-303
    Posty
    28

    Domyślnie

    Cytat Napisał shrek565 Zobacz post
    Ok tryb cichy wyłączony.
    Przełączyłem na krzywą i wyświetla się zero co to oznacza ? I co daje przestawianie tych parametrów w górę lub w dół.

    Z rozdzielaczem jutro powalczę i spróbuje to jakoś ustawić.
    0.0 oznacza, że masz krzywą bez żadnej korekcji, to jest bez podbicia czy też obniżenia temperatury. Teraz pompa będzie Ci grzała dokładnie z ustawieniami sterownika. Zmiana 0.0 powiedzmy na 1 powoduje przesunięcie krzywej o 1 st do góry co oznacza że temp na wyjściu będzie wyższa niż ta wynikająca ze standardowej krzywej.

    Krzywą też się będziesz musiał pobawić żeby dobrać właściwą dla swojego budynku.
    282m2 z tego 245m2 ogrzewania podłogowego + 10 m2 ogrzewania ściennego (garaż). fundamenty tradycyjne, izolowane obustronnie XPS, Silikat 24 cm a na nim 20 cm grafitu 0,031, podłoga 20 cm 0,031 pod wylewkami, skosy pianka PUR 25 cm, strop 40/45 cm celulozy. OZC około 8.5. PC Samsung EHS 12kW

  8. #388
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    shrek565

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    38
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał raf_ju Zobacz post
    0.0 oznacza, że masz krzywą bez żadnej korekcji, to jest bez podbicia czy też obniżenia temperatury. Teraz pompa będzie Ci grzała dokładnie z ustawieniami sterownika. Zmiana 0.0 powiedzmy na 1 powoduje przesunięcie krzywej o 1 st do góry co oznacza że temp na wyjściu będzie wyższa niż ta wynikająca ze standardowej krzywej.

    Krzywą też się będziesz musiał pobawić żeby dobrać właściwą dla swojego budynku.

    Dziękuję
    Czyli robiąc w gorę podnoszę temperaturę na wyjściu o 1 stopień np . z 30 na 31 a robiąc w dól obniżam o 1 stopień np. z 30 na 29 ?
    A skąd wiadomo jaka temperatura wody wychodzi z pompy ?

  9. #389
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiertar

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Szczawnica, pow.*nowotarski
    Kod pocztowy
    34-460
    Posty
    224

    Domyślnie

    Masz na podglądzie, wystarczy kliknąć view i sterownik pokaże ci jaka aktualnie temperatura wychodzi z pompy
    Dom ponad 120 letni( kilka razy modernizowany, część dobudowana) nie całe 90 metrów. Średnio ocieplony. Ściany 15-20cm biały styropian, strop 10cm, podłoga 10cm.
    Pompa Samsung 9kw ehs, instalacja 100% grzejniki. Brak buforu. Dawniej kopciuch 11kw.

  10. #390
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    shrek565

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    38
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiertar Zobacz post
    Masz na podglądzie, wystarczy kliknąć view i sterownik pokaże ci jaka aktualnie temperatura wychodzi z pompy
    A tam gdzie pokazuje jaka ciepłą wodę produkuje a co gdy produkuje na pogrzanie cwu ? wtedy widzę więcej nawet 50.

    W pracy mam pompę nibe i tu wszystko mam ładnie opisane nawet parametry dla krzywej w tej sie nie mogę odnaleźć.

    Ostatnio edytowane przez shrek565 ; 12-12-2019 o 12:44
    Dom parterowy 143m2 + garaż 23 m2.
    Pustak protherm 25 cm p+w, 20 cm styropianu 0040. Na podłodze 15 cm eps 100 a na stropie lanym położone 25 cm styropianu eps 80 i na to wylewka 6 cm. Ogrzewanie podłogowe samsung ehs 9 kw

  11. #391
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Cytat Napisał shrek565 Zobacz post
    A tam gdzie pokazuje jaka ciepłą wodę produkuje a co gdy produkuje na pogrzanie cwu ? wtedy widzę więcej nawet 50.
    Jak grzeje CWU to chyba poznasz... 50 stopni nie leci na podlogę.
    Domyslne ustawienia krzywej są wypisane w instrukcji. Tam mozesz sprawdzić.

  12. #392
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiertar

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Szczawnica, pow.*nowotarski
    Kod pocztowy
    34-460
    Posty
    224

    Domyślnie

    Jak dla mnie Do tej pory sterownik to największy minus tej pompy niejestzly, ale mocno cofnięty w czasie. Dlatego zastanawiam się czy nie kupić poprostu tego nowego sterownika i nie przelozyc
    Dom ponad 120 letni( kilka razy modernizowany, część dobudowana) nie całe 90 metrów. Średnio ocieplony. Ściany 15-20cm biały styropian, strop 10cm, podłoga 10cm.
    Pompa Samsung 9kw ehs, instalacja 100% grzejniki. Brak buforu. Dawniej kopciuch 11kw.

  13. #393
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Sterownik, menu i ustawienia to męka i nieporozumienie. Pożałowali może dwoch dodatkowych klawiszy ktore by wszystko usprawniło. Na szczęscie jak już ustawisz pompę to do sterownika nie bedziesz wracal.

  14. #394
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiertar

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Szczawnica, pow.*nowotarski
    Kod pocztowy
    34-460
    Posty
    224

    Domyślnie

    Tak, ale trochę mi brakuje jakich chociaż prowizorycznych liczników zużycia prądu itp.
    Dom ponad 120 letni( kilka razy modernizowany, część dobudowana) nie całe 90 metrów. Średnio ocieplony. Ściany 15-20cm biały styropian, strop 10cm, podłoga 10cm.
    Pompa Samsung 9kw ehs, instalacja 100% grzejniki. Brak buforu. Dawniej kopciuch 11kw.

  15. #395
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    meakkow

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Bełchatów
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    40

    Domyślnie

    shrek565, jak dom nowy to musi się wygrzać.
    Ale możesz też:
    - pozamykać na jakiś czas zimne i krótkie pętle (garaż, wiatrołap).
    - ustawić jakąś wysoką temperaturę i pozamykać większość rurek i przegonić wodę przez każdą odpowietrzając układ jednocześnie (u mnie odpowietrzenie jest w jednostce wewnętrznej pod blachą na górze).
    - ciśnienie wody w podłogówce powinno mieć ok. 1,5bar (barometr na jednostce wewnętrznej)
    - wyłączyć na jakiś czas DHW czyli wodę użytkową.
    - wyłączyć całe urządzenie (taki reset )
    - jeśli masz 3 fazową to sprawdzić kolejność faz - to już nie sam - serwis.
    - poszukać gdzie Ci ciepło ucieka, może brak wentylacji?
    Pozdrawiam.
    Pow. grz. podłóg 123m2 Sciany H+H 24cm+18cm styro(λ0.032), pod podłogą EPS100 15cm(λ0.037), anhydryt, góra 25cm EPS70, fundament 10cm styro-hydro, oknaPetecki 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku Karino K300, Pci Samsung EHS 9KW 3f.

  16. #396
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    shrek565

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    38
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dziś się trochę pobawiłem
    Na jednostce wewnętrznej mam 2 bary może tak być ?
    Zakręciłem wszystkie rotametry i po kolej przez każdy przypuszczałem na maxa wodę. Raczej nie była zapowietrzona. Niestety przy każdej pętli po około 3-5 minutach pompa się wyłączała i wyskakiwał błąd E911 zbyt mały przepływ wody.
    Co zauważyłem, iż na jednej pętli przepływ jest na maxa czyli 4l na minutę. Gdy jednak odkręcę wszystkie rotametry to przepływ na każdym mam tylko 0,5l na min.
    Jest gdzieś możliwość zwiększenie w pompie aby pompa tłoczyła z większa mocą?
    Po zdjęciu obudowy nie ma żadnego przełącznika ani zmiany biegu na wyższy.

  17. #397
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    raf_ju

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-303
    Posty
    28

    Domyślnie

    Cytat Napisał shrek565 Zobacz post
    Dziś się trochę pobawiłem
    Na jednostce wewnętrznej mam 2 bary może tak być ?
    Zakręciłem wszystkie rotametry i po kolej przez każdy przypuszczałem na maxa wodę. Raczej nie była zapowietrzona. Niestety przy każdej pętli po około 3-5 minutach pompa się wyłączała i wyskakiwał błąd E911 zbyt mały przepływ wody.
    Co zauważyłem, iż na jednej pętli przepływ jest na maxa czyli 4l na minutę. Gdy jednak odkręcę wszystkie rotametry to przepływ na każdym mam tylko 0,5l na min.
    Jest gdzieś możliwość zwiększenie w pompie aby pompa tłoczyła z większa mocą?
    Po zdjęciu obudowy nie ma żadnego przełącznika ani zmiany biegu na wyższy.
    2 bary są OK,

    to, że przy jednej pętli wywala Ci błąd to normalne z tego co pamiętam to dla twojej pompy min przepływ to około 9 l, u mnie ( 12 kW) to 12 l na min i przepływ mniejszy po kilku minutach powoduje błąd.

    Pompa sama dobiera prędkość pompy wody, ale na pewno większy przepływ powinien być w sytuacji kiedy pompa dopiero co została włączona. Troche dziwnie to u Ciebie wygląda bo przy parterówce i 150 m nie powinieneś mieć problemu aby mieć wyższe przepływy na każdej z pętli niż 0.5 l. ja co prawdą mam inną pompę wody, ale mam wiele więcej metrów z tego góra i dół i nie ma problemu, żebym na wszystkich pętlach miał 2 l i powyżej. osobiście wydaje mi się, że 0.5 l to trochę mało... dzwoń do instalatora niech sprawdza....

    jak ze żuzyciem energii coś się poprawiło?
    r
    282m2 z tego 245m2 ogrzewania podłogowego + 10 m2 ogrzewania ściennego (garaż). fundamenty tradycyjne, izolowane obustronnie XPS, Silikat 24 cm a na nim 20 cm grafitu 0,031, podłoga 20 cm 0,031 pod wylewkami, skosy pianka PUR 25 cm, strop 40/45 cm celulozy. OZC około 8.5. PC Samsung EHS 12kW

  18. #398
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    art8005

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Michalowo
    Kod pocztowy
    16-050
    Posty
    97

    Domyślnie

    Cytat Napisał shrek565 Zobacz post
    Dziś się trochę pobawiłem
    Na jednostce wewnętrznej mam 2 bary może tak być ?
    Zakręciłem wszystkie rotametry i po kolej przez każdy przypuszczałem na maxa wodę. Raczej nie była zapowietrzona. Niestety przy każdej pętli po około 3-5 minutach pompa się wyłączała i wyskakiwał błąd E911 zbyt mały przepływ wody.
    Co zauważyłem, iż na jednej pętli przepływ jest na maxa czyli 4l na minutę. Gdy jednak odkręcę wszystkie rotametry to przepływ na każdym mam tylko 0,5l na min.
    Jest gdzieś możliwość zwiększenie w pompie aby pompa tłoczyła z większa mocą?
    Po zdjęciu obudowy nie ma żadnego przełącznika ani zmiany biegu na wyższy.
    Sprawdź czy masz odkręcone te białe "kapturki" na dolnej listwie rozdzielacza
    Dom parterowy ,srednio(słabo ocieplony)plyta fundamentowa 186 mkw. Xps 10 cm.po obwodzie płyty ,użytkowe 154 mkw garaz w bryle nie ogrzewany,powierzchnia ogrzewana 126 mkw,beton kom.24 cm + 15 grafit 0,32 ,okna trzy szyby + ciepły montaż,podłoga 17 styro biały + wylewka betonowa 8-9 cm,strop belkowy 40 cm wełna (wata)brak kominów ,reku wanas 350 ,PC samsung ehs tdm 9 kw + klima .

  19. #399
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    shrek565

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    38
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o zużycie to nadal coś około 500 KW ciężko stwierdzić ponieważ nie mam oddzielnego licznika na pompę a już mieszkamy i całkowite zużycie w domu w którym jest wszystko na prąd w grudniu to 750 kW ( 25 Dziennie) czyli jakieś 450 zł. W poprzednim tyle kosztował mnie sam eko groszek na miesiąc do grzania...

    Jeśli chodzi o przepływ to jest mały 0,5 - 0,7 instalacja ma tylko dwa opory na zaworze 3d i powrocie zaznaczone na zielono. układ bardzo prosty, zawór 3D w momencie grzania podłogówki odcina bojler i na odwrót. Mam ustawioną krzywa + 1 i przy temperaturze na zewnątrz 1 C woda produkowana przez pompę ma 34 C.




    Własnie nie wiem jak regulować te zawory na dole? odkręcić nakrętki i śrubami czy tym wystającym szpikulcem ? Tu jest na odwrót wkręcone rotametry to przepływ na maxa a wykręcony w górę jak w garażu to brak przepływu.

    Ostatnio edytowane przez shrek565 ; 29-12-2019 o 11:14
    Dom parterowy 143m2 + garaż 23 m2.
    Pustak protherm 25 cm p+w, 20 cm styropianu 0040. Na podłodze 15 cm eps 100 a na stropie lanym położone 25 cm styropianu eps 80 i na to wylewka 6 cm. Ogrzewanie podłogowe samsung ehs 9 kw

  20. #400

    Domyślnie

    Tam wystaja tylko takie waleczki bo to sa zawory pod glowuce termostatyczne albo jakies sterowanie czy zawory rtl a biale kapturki jak wkrecasz to je przymykasz jak odkrecisz calkiem i zdejmiesz tak jak na tym jednym to zawor jest calkiem otwarty

Strona 20 z 42

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony