dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 42
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 833
  1. #241
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Szukasz problemów a nie potrafisz odpowiedzieć na proste pytania.

    Jaki ciepłomierz typ i model?

    Jaka temperatura zasilania i powrotu? To że hula na krzywej maks 30C nic nie znaczy.

    Aby osiągnąć COP katalogowy musisz jeszcze spełnić kilka warunków .

  2. #242
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Zawsze się trafi czarna owca i ktoś ma pecha i trafi na wadliwy egzemplarz.
    Ja mam Samsunga 6kW i na razie koszty są ok, nie mieszkam i grzeje wodę do 25 stopni(dom nowy nie wygrzany) i w środku mam 16,5 - 17 stopni. Jak zwiekszylem temperaturę do 28 stopni to w domu było 18 stopni.
    Instalacja w pełni przeliczona łącznie z projektem podlogowki, choć kilka jeszcze dziur mam do załatania.
    Czasami ktoś ma pecha a czasami sam się o niego prosi.....
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

  3. #243
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    art8005

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Michalowo
    Kod pocztowy
    16-050
    Posty
    97

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    Zawsze się trafi czarna owca i ktoś ma pecha i trafi na wadliwy egzemplarz.
    Ja mam Samsunga 6kW i na razie koszty są ok, nie mieszkam i grzeje wodę do 25 stopni(dom nowy nie wygrzany) i w środku mam 16,5 - 17 stopni. Jak zwiekszylem temperaturę do 28 stopni to w domu było 18 stopni.
    Instalacja w pełni przeliczona łącznie z projektem podlogowki, choć kilka jeszcze dziur mam do załatania.
    Czasami ktoś ma pecha a czasami sam się o niego prosi.....
    To nie wadliwy egzemplarz, za mało mamy danych odnośnie domu i instalacji
    Ostatnio edytowane przez art8005 ; 10-02-2019 o 15:17
    Dom parterowy ,srednio(słabo ocieplony)plyta fundamentowa 186 mkw. Xps 10 cm.po obwodzie płyty ,użytkowe 154 mkw garaz w bryle nie ogrzewany,powierzchnia ogrzewana 126 mkw,beton kom.24 cm + 15 grafit 0,32 ,okna trzy szyby + ciepły montaż,podłoga 17 styro biały + wylewka betonowa 8-9 cm,strop belkowy 40 cm wełna (wata)brak kominów ,reku wanas 350 ,PC samsung ehs tdm 9 kw + klima .

  4. #244

    Domyślnie

    Panowie, do budynku mam 30 km a nie siedzę w nim na bieżąco.

    Ciepłomierz: Apator Elf, przepływ nominalny 2,5 m3/h.

    Delta GZ, jest 4K, 27 na 23 st. C.
    Na marginesie w PC, która ma regulację mocy sprężarki, prędkości obrotowej pompy obiegowej, przy krzywej i zmiennej temp. zewnętrznej. Jak mamy się czepić to też powinienem mówić nie o COP a o SCOP, a nawet SPF 2 czy 3. Porównanie starej i nowej normy do COP, gdzie główną różnicą w sumie jest założona delta to ok 5%. Tak czy inaczej nie oczekuje COP katalogowego ale przy wyliczonym SCOP ~ 4, SCOP 3-5 - 3,7 jest realne.

    Czarna owca: jak na początku wspominałem jest to już drugi zestaw zamontowany, pierwszy po 1,5 roku wrócił do producenta (oficjalnie fabrycznie brakowało gazu) więc wzięli bo istniał ryzyko, że sprężarka dostałą ostro przez 2 zimy. Drugi agregat jest pod tym kątem ok.

    Inaczej zapytam: czy ktoś ma EHS'a z hydroboksem i sprzęgniętego z klimakonwektorem kanałowym i przez EEV z 3 jedn. ściennymi (R410a, nie woda)?

  5. #245
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    art8005

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Michalowo
    Kod pocztowy
    16-050
    Posty
    97

    Domyślnie

    Cytat Napisał QQuler Zobacz post
    Panowie, do budynku mam 30 km a nie siedzę w nim na bieżąco.

    Ciepłomierz: Apator Elf, przepływ nominalny 2,5 m3/h.

    Delta GZ, jest 4K, 27 na 23 st. C.
    Na marginesie w PC, która ma regulację mocy sprężarki, prędkości obrotowej pompy obiegowej, przy krzywej i zmiennej temp. zewnętrznej. Jak mamy się czepić to też powinienem mówić nie o COP a o SCOP, a nawet SPF 2 czy 3. Porównanie starej i nowej normy do COP, gdzie główną różnicą w sumie jest założona delta to ok 5%. Tak czy inaczej nie oczekuje COP katalogowego ale przy wyliczonym SCOP ~ 4, SCOP 3-5 - 3,7 jest realne.

    Czarna owca: jak na początku wspominałem jest to już drugi zestaw zamontowany, pierwszy po 1,5 roku wrócił do producenta (oficjalnie fabrycznie brakowało gazu) więc wzięli bo istniał ryzyko, że sprężarka dostałą ostro przez 2 zimy. Drugi agregat jest pod tym kątem ok.

    Inaczej zapytam: czy ktoś ma EHS'a z hydroboksem i sprzęgniętego z klimakonwektorem kanałowym i przez EEV z 3 jedn. ściennymi (R410a, nie woda)?
    Mam jedna jednostkę scienna 5,6 kw ,a tak na marginesie to moze gazu brakuje jak masz tak rozbudowany układ i jeszcze jedno czy Ty grzejesz w domu podłoga i nadmuchem?
    Ostatnio edytowane przez art8005 ; 12-02-2019 o 12:54
    Dom parterowy ,srednio(słabo ocieplony)plyta fundamentowa 186 mkw. Xps 10 cm.po obwodzie płyty ,użytkowe 154 mkw garaz w bryle nie ogrzewany,powierzchnia ogrzewana 126 mkw,beton kom.24 cm + 15 grafit 0,32 ,okna trzy szyby + ciepły montaż,podłoga 17 styro biały + wylewka betonowa 8-9 cm,strop belkowy 40 cm wełna (wata)brak kominów ,reku wanas 350 ,PC samsung ehs tdm 9 kw + klima .

  6. #246

    Domyślnie

    art8005, dzięki za informację, rozumiem, że u Ciebie koszty pracy są akceptowalne

    wspomnę jeszcze raz, że nie jestem bezpośrednim użytkownikiem, zostałem poproszony o pomoc bo użytkownik nie daje sobie rady z wykonawcą, producentem - S. i dystrybutorem - N.

    w kwestii gazu: do wymiany urządzenia było w nim rzeczywiście za mało gazu (niby wada fabryczna S. wziął wymianę na siebie), po wymianie ilość gazu wzrosła o ~ 2kg (bodaj 5,2 kg), bez rezultatów; następny krokiem było przypuszczenie o złych proporcjach czynnika, całkowita wymiana czynnika i nabicie nowego tym razem wyszło wykonawcy bodaj 6,1 kg - tu nabijał inny chłodniarz, nabijała na przegrzew
    rury są w większości w ścianach budynku, orientacyjne przeliczenie długości wg DTR mniej więcej potwierdza tą ilość

  7. #247
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    art8005

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Michalowo
    Kod pocztowy
    16-050
    Posty
    97

    Domyślnie

    Cytat Napisał QQuler Zobacz post
    art8005, dzięki za informację, rozumiem, że u Ciebie koszty pracy są akceptowalne

    wspomnę jeszcze raz, że nie jestem bezpośrednim użytkownikiem, zostałem poproszony o pomoc bo użytkownik nie daje sobie rady z wykonawcą, producentem - S. i dystrybutorem - N.

    w kwestii gazu: do wymiany urządzenia było w nim rzeczywiście za mało gazu (niby wada fabryczna S. wziął wymianę na siebie), po wymianie ilość gazu wzrosła o ~ 2kg (bodaj 5,2 kg), bez rezultatów; następny krokiem było przypuszczenie o złych proporcjach czynnika, całkowita wymiana czynnika i nabicie nowego tym razem wyszło wykonawcy bodaj 6,1 kg - tu nabijał inny chłodniarz, nabijała na przegrzew
    rury są w większości w ścianach budynku, orientacyjne przeliczenie długości wg DTR mniej więcej potwierdza tą ilość
    Koszty u mnie są akceptowalne ,jade na g11 .Mieszka w 4 strefie i styczeń był lekki ,koszt nie pamietam coś około 360 zł.Luty jak bedzie ciepły tak jak do tej pory to bedzie cos około 230-250. zł Co + Cwu.
    Jesli chodzi o grzanie podłoga i nadmuchem to nie da sie tego rozdzieli ,ze albo nadmuch albo podłoga ,jesli jest ustawiony priorytet nadmuch to bedzie wiecej szło na klimatyzatory niż w podłogę i z tad tak niski Cop moze liczy ciepłomierz ,tak mi sie wydaje.
    Ściągnięte ze strony samsung :
    • Przy jednoczesnej instalacji A2A (klimatyzatora typu powietrze-powietrze) oraz A2W (jednostki hydro typu powietrzewoda), urządzenie zewnętrzne może przeznaczyć pełną moc do obsługi urządzeń wewnętrznych (w tym A2A lub A2W). Jeśli występują jednoczesne potrzeby robocze dla wielu urządzeń A2A oraz A2W, nadany będzie priorytet sterowania urządzenia zewnętrznego (np.: częstotliwość sprężarki) dla A2A, ze względu na krótki czas odpowiedzi dla komfortu użytkownika. Tylko pozostała moc urządzenia zewnętrznego będzie przekazana dla A2W przy normalnej pracy A2A. W tym przypadku ogrzewanie A2W może trwać bardzo długo, więc urządzenie zewnętrzne będzie przełączać priorytety pomiędzy A2A oraz A2W na bazie czasu. • Maksymalny czas pracy priorytetu (przy FSV #5033=0): FSV #5031 (Domyślnie „30 min.”, Zakres 10 ~ 90 min.), po upłynięciu maksymalnego czasu A2A, urządzenie zewnętrzne będzie pracować jedynie dla A2W, by przyspieszyć ogrzewanie/ chłodzenie A2W, nawet jeśli występuje stałe zapotrzebowanie robocze dla A2A. • Minimalny czas pracy bez priorytetu (przy FSV #5033=0): FSV #5032 (Domyślnie „5 min.”, Zakres 3 ~ 60 min.), w tym minimalnym czasie, urządzenie zewnętrzne pracuje tylko dla A2W, nawet jeśli nie występuje stałe zapotrzebowanie robocze dla A2W.
    Ostatnio edytowane przez art8005 ; 13-02-2019 o 13:44
    Dom parterowy ,srednio(słabo ocieplony)plyta fundamentowa 186 mkw. Xps 10 cm.po obwodzie płyty ,użytkowe 154 mkw garaz w bryle nie ogrzewany,powierzchnia ogrzewana 126 mkw,beton kom.24 cm + 15 grafit 0,32 ,okna trzy szyby + ciepły montaż,podłoga 17 styro biały + wylewka betonowa 8-9 cm,strop belkowy 40 cm wełna (wata)brak kominów ,reku wanas 350 ,PC samsung ehs tdm 9 kw + klima .

  8. #248
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Przeczytałem ten wątek bo wstępnie nastawiłem się na Samsunga ze względu na niższą cenę i po tej lekturze zaczynam mieć mieszane uczucia. Znowu okazuje się że co tanie to drogie. Sprzęt za ciężkie pieniądze i takie jaja jak powyżej, albo wymiany czy naprawy gwarancyjne po ledwo roku użytkowania to jakiś absurd. Wychodzi na to że lepiej kupić piec gazowy i spać spokojnie albo dopłacić te kilka tysięcy do prawdziwie markowego produktu.

  9. #249

    Domyślnie

    Jeden przypadek i tak do końca nie jest wszystko wyjaśnione co i jak....
    Nie ma jednej idealnej marki ani jednej do dupy. Czasem to jak z samochodami... kupisz nowy renomowanej marki i jeździsz do serwisu non stop.
    Kupuj z glowa. Nie sugeruj się tylko opiniami z forów....

  10. #250
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja to bym tak ujął, jest tak mało awarii Samsunga że instalator nie wie co robić bo nic przy nich nie robi. Prosta pompa to tania, producent bez mocnego wsparcia marketingowego to ceny nie wywalą.
    A jak zamawiałem swoją to 3 razy pytałem czemu nie TDM, ani raz nie słyszałem odpowiedzi tylko tekst chcesz mieć spokój weź zwykłą, dalej drazylem to usłyszałem że to co ma grzać niech grzeje w jednym układzie a z 2 układami to już nie do końca jest przemyślane, więc rozradzili mi bo wiedzieli że są problemy.
    Więc nazwę po imieniu.... NEOKLIMA mi rozradzila TDM a, bo wiedzieli że jestem awanturny i pracuje w podobnej branży i będę robił im reklamę lub antyreklame jeśli będą problemy.
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

  11. #251
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Ok, czyli te wszystkie problemy, łącznie z naprawami w pierwszym roku użytkowania jak to opisywali inni na poprzednich stronach dotyczą tylko tej wersji TDM? To trochę pocieszające. Tak z innej beczki to biorąc pod uwagę wersję "zwykłą" tej pompy to jakie są wady/zalety wersji split i mono? Chodzi mi o moc typu 12 lub 16 kW. Wadą splita na pewno jest to że we wstępnej ofercie którą otrzymałem split jest droższy o 1000zł i wymaga zgłoszenia do CRO (chyba chodzi o coś z tymi F-gazami i wymusza coroczne kontrole i co za tym idzie dodatkowe opłaty). Są jakieś wady wersji monoblokowej?

  12. #252
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Rozmawiałem z instalatorem i ponoć jedyna wadą monobloku jest zamarznięcie wody w pompie przy dłuższym braku prądu i stąd jego propozycja żeby wlać tam glikol a nie wodę. Tutaj znowu doczytałem się że konsultant przykładowo Buderusa odradza glikol zamiast wody bo pompa może źle pracować, jak to się ma do monobloku samsunga? Doczytałem się też na forum że taki glikol musiałby być w całym systemie czyli w ogrzewaniu podłogowym i wężownicy w zasobniku cwu żeby uniknąć wymiennika i związanych z nim strat wydajności pompy.

  13. #253
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    art8005

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Michalowo
    Kod pocztowy
    16-050
    Posty
    97

    Domyślnie

    Cytat Napisał corey10 Zobacz post
    Przeczytałem ten wątek bo wstępnie nastawiłem się na Samsunga ze względu na niższą cenę i po tej lekturze zaczynam mieć mieszane uczucia. Znowu okazuje się że co tanie to drogie. Sprzęt za ciężkie pieniądze i takie jaja jak powyżej, albo wymiany czy naprawy gwarancyjne po ledwo roku użytkowania to jakiś absurd. Wychodzi na to że lepiej kupić piec gazowy i spać spokojnie albo dopłacić te kilka tysięcy do prawdziwie markowego produktu.
    Niestety tak popularna marka tutaj na forum Panasonic rownież ma jakies tam wady np.pompa wodna pada ( ot tak sobie ), jakies tam zawory ,wiem bo rozmawiałem z instalatorem tych pomp i to nie tylko samsung ma jakies wady.
    Wybrałem samsunga bo ma tańsze czesci ,no i system tdm dla mnie jak narazie ok.
    Pozdrawiam
    Dom parterowy ,srednio(słabo ocieplony)plyta fundamentowa 186 mkw. Xps 10 cm.po obwodzie płyty ,użytkowe 154 mkw garaz w bryle nie ogrzewany,powierzchnia ogrzewana 126 mkw,beton kom.24 cm + 15 grafit 0,32 ,okna trzy szyby + ciepły montaż,podłoga 17 styro biały + wylewka betonowa 8-9 cm,strop belkowy 40 cm wełna (wata)brak kominów ,reku wanas 350 ,PC samsung ehs tdm 9 kw + klima .

  14. #254
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    Wszystko się zgadza. Tylko żeby woda w pompie zmarzła do musi być z 5 stopni mrozu i kilka godzin bez prądu. Przerwy w zasilaniu zimą są rzadkością i trwają maks 2 godziny. Jeśli nawet pompa się uszkodzi zawsze można wystąpić o odszkodowanie od ZE, każdy jest ubezpieczony od takich sytuacji. Dziś często pompy mają podłączenie do internetu, ja dostaje powiadomienie jak pompa straci połączenie, więc zawsze można samemu w kilka godzin podjechać i np uruchomić jakiś tani agregat lub zlecić to znajomemu jeśli jesteśmy daleko.

  15. #255

    Domyślnie

    Właśnie zimą awarie są najczęstsze i najdłuższe ..

    Nie tak dawno obok mnie szadź łamała drzewa jak zapałki i zrywała linie energetyczne ..

    Jeszcze przy drodze głównej mam połamane drzewa.

    Jak wyobrażasz sobie podłączenie pompy ciepła pod agregat i jak by miało to wyglądać ? Taki "tani" agregat też raczej pompy nie uciągnie ...

    Sam mam agregat i chciałem go wykorzystać do awaryjnego zasilania , ale jak się okazało co trzeba zamontować i itd to dałem sobie spokój ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 19-02-2019 o 22:09
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  16. #256
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    W moim życiu w mojej okolicy nie spotkałem się z przypadkiem żeby lód zerwał kable i przez to nie było prądu. Jeśli już to zdarzy się to raz na kilka lat. W lato za to burze są często i braki prądu oraz przeciążenie sieci z powodu niskiego napięcia ostatnio popularne.

    Agregat wpinasz bezpośrednio do domu całego. Oczywiście najlepiej mieć taki przełącznik zasilania który dla domu kosztuje 100-300zl i zapobiega żeby nie połączyć agregatu z siecią zewnętrzna. No i kabel z agregatu i głównego zasilania muszą spotyka się w jednym miejscu. Agregat tani to taki z 5kW za 1500zl, bez problemu pompa będzie na nim działala oczywiście bez grzałek. Oczywiście fajnie by było mieć agregat z SZR ale to już trzeba by wziąć z 10kW i wtedy 5tys będzie mało. Ale nie trzeba dotykać bo sam się załączy. Wystarczy tylko raz na rok sprawdzić czy działa, dolać paliwa, wymienić olej.

  17. #257

    Domyślnie

    Na glikolu to podobno same problemy i straty.Z wodą to zadbał bym o jakieś awaryjne zasilanie ale samej obiegówki chyba że ktoś ma stalowe nerwy prawdopodobieństwo małe ale jednak.

    Gdybiąc dalej to zawsze może paść obiegówka i żaden agregat nie pomorze.
    Ostatnio edytowane przez codix ; 19-02-2019 o 22:32

  18. #258
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Tu właśnie o te stalowe nerwy chodzi żeby nie musieć ich mieć i spać spokojnie. Generalnie jeśli uprę się na pompę to będzie to między 12 a 16kW ze względu na duży budynek, więc albo monoblok, albo przy splicie dochodzi zgłoszenie w CRO i dodatkowe co roczne przeglądy i tutaj mam pytanie czy ktoś orientuje się ile może wynieść roczny koszt takich przeglądów?

    Co do samego monobloku to doczytałem się w necie że rozwiązaniem jego zamarzania jest ewentualnie umieszczenie go w budynku, a kontakt z powietrzem zewnętrznym zapewniają kanały powietrzne. Czy ktoś spotkał się z takim rozwiązaniem? Akurat u mnie jest to możliwe bo postawiłbym taki monoblok w garażu który ma być osobnym budynkiem, jedynie "doklejonym" do właściwego domu, czyli hałas nie powinien przeszkadzać.

  19. #259
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    art8005

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Michalowo
    Kod pocztowy
    16-050
    Posty
    97

    Domyślnie

    Cytat Napisał corey10 Zobacz post
    Tu właśnie o te stalowe nerwy chodzi żeby nie musieć ich mieć i spać spokojnie. Generalnie jeśli uprę się na pompę to będzie to między 12 a 16kW ze względu na duży budynek, więc albo monoblok, albo przy splicie dochodzi zgłoszenie w CRO i dodatkowe co roczne przeglądy i tutaj mam pytanie czy ktoś orientuje się ile może wynieść roczny koszt takich przeglądów?

    Co do samego monobloku to doczytałem się w necie że rozwiązaniem jego zamarzania jest ewentualnie umieszczenie go w budynku, a kontakt z powietrzem zewnętrznym zapewniają kanały powietrzne. Czy ktoś spotkał się z takim rozwiązaniem? Akurat u mnie jest to możliwe bo postawiłbym taki monoblok w garażu który ma być osobnym budynkiem, jedynie "doklejonym" do właściwego domu, czyli hałas nie powinien przeszkadzać.
    Koszt przeglądu 300-400 zł.brutto
    Co do umieszczenia jednostki wewnątrz garażu to złe rozwiazanie pompa potrzebuje dużej ilości powietrza i hałas moze przeszkadzać
    Dom parterowy ,srednio(słabo ocieplony)plyta fundamentowa 186 mkw. Xps 10 cm.po obwodzie płyty ,użytkowe 154 mkw garaz w bryle nie ogrzewany,powierzchnia ogrzewana 126 mkw,beton kom.24 cm + 15 grafit 0,32 ,okna trzy szyby + ciepły montaż,podłoga 17 styro biały + wylewka betonowa 8-9 cm,strop belkowy 40 cm wełna (wata)brak kominów ,reku wanas 350 ,PC samsung ehs tdm 9 kw + klima .

  20. #260
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Rozmawiałem właśnie z firmą N. z Krakowa, która zajmuje się dystrybucją pomp Samsunga i dostałem informację że w przypadku monobloku stosuje się odpowiedni roztwór glikolu propylenowego, który nie zamarza, nie jest trujący i nie wymaga żadnych dodatkowych wymienników bo zalewa się nim cały układ (pompa, ogrzewanie podłogowe, wężownica grzejąca c.w.u.). Ponoć jest też bezpieczny i dla pompy i dla instalacji ogrzewania podłogowego i jest wręcz zalecany. Jedyna wada to ciut większa lepkość i w związku z tym ciut większy pobór prądu przez pompę obiegową oraz koszt 1000-1500zł za wypełnienie całej instalacji.

Strona 13 z 42

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony