dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 27 z 42
Pokaż wyniki od 521 do 540 z 833
  1. #521

    Domyślnie

    Zastanawiam się tylko w oparciu o jaki pomiar pompa podaje ilość wytworzonych KWh? ma wbudowany ciepłomierz ? ( pewnie nie) czy włąsnie jaki algorytm do liczenia w oparciu o deltę i przepływ. W skazania temp zasilania i powrotu na pompie są z dokładnością do 1C . Już ierząc termometrem widzę , że np na wyjściu jest 29,8 a pompa ciągle pokazuje na wyjściu 29C jeśli zawyży temp powrotu o np: , 2C to juz jest różnica w delcie 1K . Jeśli tak pompa liczy ilość wytworzonych KWh( uwzględniając przepływ) to nie dziwie się że to co pokazuje nijak się ma do rzeczywistości

    Pompa średnio pokazuje 56-65 KWh wytworzonych na dobę co zgadzałoby się z Twoimi wyliczeniami w oparciu o przepływ 1800l/min i deltę 1
    Dom 220m2 plus garaż 35m2 ( nieogrzewany) ogrzewane ok 190m2. 100m2 podłogówka 90m2 grzejniki przewymiarowane pod piec kondensacyjny, Ściany porotherm 25cm + styropian10cm+klinkier, poddasze wełna 20cm, wentylacja grawitacyjna . OZC - 9,6 KW. PC Samsung EHS 9Kw split 1f + Piec kondensacyjny Viessmann Vitodens 100-w, + kominek z płaszczem wodnym+ CWU 300l + PV 9,16 KW

  2. #522

    Domyślnie

    [QUOTE=Andrzej5101;7993801]Ta pompa nie podaje mocy wytworzonej ???



    QUOTE]


    Zastanawiam się tylko w oparciu o jaki pomiar pompa podaje ilość wytworzonych KWh? ma wbudowany ciepłomierz ? ( pewnie nie) czy włąsnie jaki algorytm do liczenia w oparciu o deltę i przepływ. W skazania temp zasilania i powrotu na pompie są z dokładnością do 1C . Już ierząc termometrem widzę , że np na wyjściu jest 29,8 a pompa ciągle pokazuje na wyjściu 29C jeśli zawyży temp powrotu o np: , 2C to juz jest różnica w delcie 1K . Jeśli tak pompa liczy ilość wytworzonych KWh( uwzględniając przepływ) to nie dziwie się że to co pokazuje nijak się ma do rzeczywistości

    Pompa średnio pokazuje 56-65 KWh wytworzonych na dobę co zgadzałoby się z Twoimi wyliczeniami w oparciu o przepływ 1800l/min i deltę 1
    Dom 220m2 plus garaż 35m2 ( nieogrzewany) ogrzewane ok 190m2. 100m2 podłogówka 90m2 grzejniki przewymiarowane pod piec kondensacyjny, Ściany porotherm 25cm + styropian10cm+klinkier, poddasze wełna 20cm, wentylacja grawitacyjna . OZC - 9,6 KW. PC Samsung EHS 9Kw split 1f + Piec kondensacyjny Viessmann Vitodens 100-w, + kominek z płaszczem wodnym+ CWU 300l + PV 9,16 KW

  3. #523

    Domyślnie

    Należy czytać, nasiąkać wiedzą


    Jestem specjalistą w innej dziedzinie i od 28 lat nasiąkam wiedzą wielokrotnie obszerniejszą
    A na tym po prostu znam się średnio
    Dom 220m2 plus garaż 35m2 ( nieogrzewany) ogrzewane ok 190m2. 100m2 podłogówka 90m2 grzejniki przewymiarowane pod piec kondensacyjny, Ściany porotherm 25cm + styropian10cm+klinkier, poddasze wełna 20cm, wentylacja grawitacyjna . OZC - 9,6 KW. PC Samsung EHS 9Kw split 1f + Piec kondensacyjny Viessmann Vitodens 100-w, + kominek z płaszczem wodnym+ CWU 300l + PV 9,16 KW

  4. #524

    Domyślnie

    Co do wskazan na wyswietlaczu pompy to moga byc co stopien bo producent wychodzi z zalozenia ze uzytkownikowi wieksza dokladnosc jest nie potrzebna,ale pompa może znac temperatury co 0,1st.
    W panasie jest bodajrze dobrej klasy przepływomierz i dwa termometry które też pokazuja co 1st ale uzytkownicy modułu internetowego sa z tego co pamiętam w stanie odczytac co do 0,1st.


    Swoja droga to dziwny jest ten staly przeplyw u Ciebie i mala delta.
    Normalnie powinna byc delta ok.5st lub wieksza
    Jak u mnie pompa startuje to z duzym przeplywem i duza moca potem w miare rozgrzewania systemu i osiagniecia zadanej oraz delty 5st pompa ogranicza stopniowo czestotliwosc pracy sprezarki oraz zmniejsza przeplyw w celu zmniejszenia swojej mocy.
    Jak juz daje najmniejsza moc to przeplyw jest rzedu 9l/min bo wtedy produkuje malo ciepla w mysl wzoru przepływ x1,16xdelta .
    U Ciebie zasuwa z dużym przepływem czyli pracuje z jakas tam mocą i zamiast obnizac przeplyw to utrzymuje taki duzy pewnie dlatego aby móc przekazac swoja minimalna moc do systemu bo algorytm nie pozwala podniesc temperatury zasilania.
    U mnie przy normalnej pracy nie jest w stanie utrzymac tak niskiej delty(chyba ze specjalnie taka ustawie)normalnie to jak delta zmniejszy sie do 3st to pompa się wyłącza.
    Uzytkownik skazany jest tym samym na podniesienie temperatury zasilania zeby uniknac taktowania a u Ciebie algorytm(jesli tak nie ustawileś)zeby uniknac taktowania pozwala na utrzymanie tak duzych przeplywow i tak malej delty zeby sie nie wyłączyć(podejrzewam nawet kosztem dużo niższych copów)

    Proponuje Ci podniesc temperature zasilania tak abys osiagnął deltę 5st i zobaczysz wtedy ile bedzie Ci produkowala i pobierala
    Wiem ze wtedy bedziesz mial za cieplo w domu wiec porób jej przerwy w grzaniu a najlepiej załóż termostat zewnętrzny
    lub doprowadz do ładu swoją instalację c.o aby osiagnac jak najnizsza temoerature powrotu
    Ostatnio edytowane przez codix ; 15-11-2020 o 15:51
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  5. #525

    Domyślnie

    [QUOTE=SARUL;7993804]

    Kolego;
    - energie - podaje się w kWh,
    - moc - podaje się w kW
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  6. #526

    Domyślnie

    [QUOTE=Andrzej5101;7993810]
    Cytat Napisał SARUL Zobacz post

    Kolego;
    - energie - podaje się w kWh,
    - moc - podaje się w kW

    Tyle to i ja wiem od 6 klasy fizyki. Liczyłem na pomoc, a nie czepianie się szczegółów, jak ktoś rozumie to i tak wie o co chodzi nawet jak ktoś napisze KW, zamiast KWh .
    Ja błędów stylistycznych i innych nikomu nie wytykam.

    Kolego

    Nie mniej jednak bardzo dziękuję za pomoc
    Dom 220m2 plus garaż 35m2 ( nieogrzewany) ogrzewane ok 190m2. 100m2 podłogówka 90m2 grzejniki przewymiarowane pod piec kondensacyjny, Ściany porotherm 25cm + styropian10cm+klinkier, poddasze wełna 20cm, wentylacja grawitacyjna . OZC - 9,6 KW. PC Samsung EHS 9Kw split 1f + Piec kondensacyjny Viessmann Vitodens 100-w, + kominek z płaszczem wodnym+ CWU 300l + PV 9,16 KW

  7. #527

    Domyślnie

    Na forum ktoś napisał , że przy grzaniu krzywą pompa utrzymuje stały przepływ a zmniejsza moc jeśli delta spada, ale nie wiem czy tak jest rzeczywiście.
    Moja pompa wyłącza się tylko wtedy jak nie jest w stanie zejśc z mocą już niżej ( moc min. 0,6KW pobór z sieci) bo jest ciepło na zewnatrz i zaczyna taktować, poza tym chodzi non-stop . Tak jakby za wszelką cenę się nie wyłączać
    Grzeję na krzywej -4,0C od ustawionej przez instalatora bo gdyby temp zasilania była o te3-4 st wyższa to rzeczywiście będzie za ciepło w domu i tak było w pierwszym, drugim dniu kiedy pompa chodziła na wyjściowej krzywej. Wytwarzała wtedy ok. 90KWh i pobierała ok. 31KWh ( temp na zewnątrz ok 7st). Nie wiem jaka była wtedy delta i przepływy bo wtedy jeszcze nie wiedziałem jak to sprawdzić.

    Podejrzewam że temp. 29-30 stopni dla grzejników jest za niska i one przy temp 21-22 stopni w pomieszczeniu przy takim przepływie nie są w stanie oddać dużo ciepła w jednostce czasu i powrót jest o 1-2 st chłodniejszy od zasilania ????

    Może jak temp zasilania grzejników wzrośnie do np 35 st to delta też wzrośnie , ale trzeba będzie grzać z przerwami ?

    Dla grzejników chyba wogóle powinna być delta wyższa niż dla podłogówki ?
    U mnie powrót z podłogówki i grzejników wraca do pompy wspólnie.
    Dom 220m2 plus garaż 35m2 ( nieogrzewany) ogrzewane ok 190m2. 100m2 podłogówka 90m2 grzejniki przewymiarowane pod piec kondensacyjny, Ściany porotherm 25cm + styropian10cm+klinkier, poddasze wełna 20cm, wentylacja grawitacyjna . OZC - 9,6 KW. PC Samsung EHS 9Kw split 1f + Piec kondensacyjny Viessmann Vitodens 100-w, + kominek z płaszczem wodnym+ CWU 300l + PV 9,16 KW

  8. #528

    Domyślnie

    Grzanie krzywa nie ma tu znaczenia krzywa odpowiada tylko za podnoszenie temperatury zasilania wraz ze spadkiem temperatury na zewnatrz.
    Normalnie pompa powinna utrzymywac stala delte (wszelkie żródla podaja ze najleosza jest 5st.)a w celu obnizenia swojej mocy zmniejszac czestotliwisc pracy sprezarki i zmniejszac przeplyw wody bo im mniej wody przepuszcza przez uklad tym mniej mocy dostarcza do niego oczywiscie zachowujac stala delte.
    Jesli juz nie jest w stanie utrzymac stalej delty powinna sie wylaczyc a u Ciebie tak jak piszesz broni sie za wszelka cenę przed wylaczeniem zmniejszajac delte i utrzymujac duzy przeplyw a nie obchodzi jej koszt tylko komfort użytkownika który chce tych np.30 na zasilaniu.

    Instalator nie od parady tak ustawil bo zeby miec tak niskie zasilania jakie ty chcesz miec trzeba miec naprawde aprawny system c.o czyli np.100% podlogówki bez zadnych mieszaczy itp.lub bardzo przewymiarowane grzejniki.

    Z grzejnikami masz racje maszduzy przeplyw grzejniki nie sa w stanie oddac tyle ciepla bo przy tak niskim zasilaniu ich sprawnisc jest znikoma i zaraz wraca cieply powrót .
    Do tego calosc Ci kasztani ten mieszacz na podlogówce ktory powoduje praktycznie wylaczenie tej podlogówki z obiegu a przynajmniej znaczne ograniczenie jej mozliwosci.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  9. #529

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Grzanie krzywa nie ma tu znaczenia krzywa odpowiada tylko za podnoszenie temperatury zasilania wraz ze spadkiem temperatury na zewnatrz.
    Normalnie pompa powinna utrzymywac stala delte (wszelkie żródla podaja ze najleosza jest 5st.)a w celu obnizenia swojej mocy zmniejszac czestotliwisc pracy sprezarki i zmniejszac przeplyw wody bo im mniej wody przepuszcza przez uklad tym mniej mocy dostarcza do niego oczywiscie zachowujac stala delte.
    Jesli juz nie jest w stanie utrzymac stalej delty powinna sie wylaczyc a u Ciebie tak jak piszesz broni sie za wszelka cenę przed wylaczeniem zmniejszajac delte i utrzymujac duzy przeplyw a nie obchodzi jej koszt tylko komfort użytkownika który chce tych np.30 na zasilaniu.

    Instalator nie od parady tak ustawil bo zeby miec tak niskie zasilania jakie ty chcesz miec trzeba miec naprawde aprawny system c.o czyli np.100% podlogówki bez zadnych mieszaczy itp.lub bardzo przewymiarowane grzejniki.

    Z grzejnikami masz racje maszduzy przeplyw grzejniki nie sa w stanie oddac tyle ciepla bo przy tak niskim zasilaniu ich sprawnisc jest znikoma i zaraz wraca cieply powrót .
    Do tego calosc Ci kasztani ten mieszacz na podlogówce ktory powoduje praktycznie wylaczenie tej podlogówki z obiegu a przynajmniej znaczne ograniczenie jej mozliwosci.
    Tylko co zrobić , żeby pompa pracowała z delta zblizoną do 5 i wyłączała sie gdy ma deltę niską np 2??
    Żeby było śmieszniej to nawet przy tak niskiej tempza silania w domu jest ciepło. Mieszacz na podłogówkę musi być żeby obniżyc temp. zasilania na podłogę. Nawet teraz jest 23 stopnie na dole,
    Czy za mieszaczem powinna być dodatkowa pompka ( wtedy pompa z PC nie ma chyba praktycznie wpływu na przepłw w podłogówce) czy wszystko powinna ciągnąc pompa z PC ale po drodze ma zawór mieszający na podłogę??
    Dom 220m2 plus garaż 35m2 ( nieogrzewany) ogrzewane ok 190m2. 100m2 podłogówka 90m2 grzejniki przewymiarowane pod piec kondensacyjny, Ściany porotherm 25cm + styropian10cm+klinkier, poddasze wełna 20cm, wentylacja grawitacyjna . OZC - 9,6 KW. PC Samsung EHS 9Kw split 1f + Piec kondensacyjny Viessmann Vitodens 100-w, + kominek z płaszczem wodnym+ CWU 300l + PV 9,16 KW

  10. #530

    Domyślnie

    Nie mam pompy Samsunga a mam LG ale u mnie algorytm pracy pompy jest podobny do tego u Sarula ...

    Mam ustawioną deltę 6 (choć u mnie w instrukcji jest to inaczej nazwane i jest opisane ale wnioskuję że to delta.
    Algorytm jest taki że pompa stara się jak najszybciej osiągnąć wyliczoną żądaną temperaturę zasilania (np. różnica pomiędzy temp zasilania i powrotu 6 stopni) , ale po pewnym czasie pompa stara się zmniejszać deltę do 2 i na takiej delcie (np. Temp zasilania 30 stopni , temp. powrotu 28 stopni) potrafi pracować nieprzerwanie nawet kilka godzin. Przy małej delcie jest najniższy u mnie pobór prądu - trochę ponad 600W.
    Algorytm jest taki że delta się zmienia dynamicznie i jak tak modyfikowana aby utrzymać stałą pracę pompy.
    Tak naprawdę dopiero jak delta będzie niższa niż 2 stopni wtedy może nastąpić wyłączenie sprężarki ...

    W Panasonicu wygląda że jak delta spadnie poniżej zadanej to sprężarka się wyłączy. W LG i zapewne Samsungu tak nie jest i logika pompy jest tak ustawiona aby spręzarka jak najdłużej pracowała ...
    Jest zupełnie inny algorytm pracy niż w Panasonicu , czy lepszy czy gorszy to nie wiem ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 15-11-2020 o 17:19
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  11. #531

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Grzanie krzywa nie ma tu znaczenia krzywa odpowiada tylko za podnoszenie temperatury zasilania wraz ze spadkiem temperatury na zewnatrz.
    Normalnie pompa powinna utrzymywac stala delte (wszelkie żródla podaja ze najleosza jest 5st.)a w celu obnizenia swojej mocy zmniejszac czestotliwisc pracy sprezarki i zmniejszac przeplyw wody bo im mniej wody przepuszcza przez uklad tym mniej mocy dostarcza do niego oczywiscie zachowujac stala delte.
    Jesli juz nie jest w stanie utrzymac stalej delty powinna sie wylaczyc a u Ciebie tak jak piszesz broni sie za wszelka cenę przed wylaczeniem zmniejszajac delte i utrzymujac duzy przeplyw a nie obchodzi jej koszt tylko komfort użytkownika który chce tych np.30 na zasilaniu.

    Instalator nie od parady tak ustawil bo zeby miec tak niskie zasilania jakie ty chcesz miec trzeba miec naprawde aprawny system c.o czyli np.100% podlogówki bez zadnych mieszaczy itp.lub bardzo przewymiarowane grzejniki.

    Z grzejnikami masz racje maszduzy przeplyw grzejniki nie sa w stanie oddac tyle ciepla bo przy tak niskim zasilaniu ich sprawnisc jest znikoma i zaraz wraca cieply powrót .
    Do tego calosc Ci kasztani ten mieszacz na podlogówce ktory powoduje praktycznie wylaczenie tej podlogówki z obiegu a przynajmniej znaczne ograniczenie jej mozliwosci.
    Mamy podbny sysem ( podłogówka+ kaloryfery) ,masz podłogówkę razem z mocno przewymiarowanymi kaloryferami na jednym obiegu zasilanego pompą z PC?? Jeśli tak to jak to się sprawdza , jaką masz teraz temp zasilania , a jaką w najmrożniejsze dni?? Moze to jest dla mnie lepsze rozwiązanie , bardzo przewymiarować kaloryfery ( w sumie dotyczy to 4 pokoi i miec jedną temp dla całego układu bez żadnych mieszaczy i dodatkowych pomp.?? tylko że i tak w podłoówce opory większe ale muśle , że podłoga w sensie dogrzania pomieszczenia spokojnie sobie poradzi.
    Dom 220m2 plus garaż 35m2 ( nieogrzewany) ogrzewane ok 190m2. 100m2 podłogówka 90m2 grzejniki przewymiarowane pod piec kondensacyjny, Ściany porotherm 25cm + styropian10cm+klinkier, poddasze wełna 20cm, wentylacja grawitacyjna . OZC - 9,6 KW. PC Samsung EHS 9Kw split 1f + Piec kondensacyjny Viessmann Vitodens 100-w, + kominek z płaszczem wodnym+ CWU 300l + PV 9,16 KW

  12. #532

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Nie mam pompy Samsunga a mam LG ale u mnie algorytm pracy pompy jest podobny do tego u Sarula ...

    Mam ustawioną deltę 6 (choć u mnie w instrukcji jest to inaczej nazwane i jest opisane ale wnioskuję że to delta.
    Algorytm jest taki że pompa stara się jak najszybciej osiągnąć wyliczoną żądaną temperaturę zasilania (np. różnica pomiędzy temp zasilania i powrotu 6 stopni) , ale po pewnym czasie pompa stara się zmniejszać deltę do 2 i na takiej delcie (np. Temp zasilania 30 stopni , temp. powrotu 28 stopni) potrafi pracować nieprzerwanie nawet kilka godzin. Przy małej delcie jest najniższy u mnie pobór prądu - trochę ponad 600W.
    Algorytm jest taki że delta się zmienia dynamicznie i jak tak modyfikowana aby utrzymać stałą pracę pompy.
    Tak naprawdę dopiero jak delta będzie niższa niż 2 stopni wtedy może nastąpić wyłączenie sprężarki ...
    No to u mnie tak to wygląda, nawet przy delcie 1 pompa dalej pracuje nieprzerwanie i chodzi z najniższą możliwą mocą potrzebną do utrzymania wynikającej w danej chwili z krzywej temp. zasilania. np: temp zasilania 29, delta 1 moc 0,6KW i tak wiele godzin przy temp 10ST , alebo 0,9-1,0KW przy temp 5-6 st.
    Może te typy tak mają zadane, ale sprawnośc przy takiej delcie 1-2 st chyba jednak kiepska, chociaż osiągana niską mocą pompy, może dobowo wychodzi na to samo co grzać z deltą 5 , z przerwami ale z większą mocą???
    Ostatnio edytowane przez SARUL ; 15-11-2020 o 17:21
    Dom 220m2 plus garaż 35m2 ( nieogrzewany) ogrzewane ok 190m2. 100m2 podłogówka 90m2 grzejniki przewymiarowane pod piec kondensacyjny, Ściany porotherm 25cm + styropian10cm+klinkier, poddasze wełna 20cm, wentylacja grawitacyjna . OZC - 9,6 KW. PC Samsung EHS 9Kw split 1f + Piec kondensacyjny Viessmann Vitodens 100-w, + kominek z płaszczem wodnym+ CWU 300l + PV 9,16 KW

  13. #533

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Nie mam pompy Samsunga a mam LG ale u mnie algorytm pracy pompy jest podobny do tego u Sarula ...

    Mam ustawioną deltę 6 (choć u mnie w instrukcji jest to inaczej nazwane i jest opisane ale wnioskuję że to delta.
    Algorytm jest taki że pompa stara się jak najszybciej osiągnąć wyliczoną żądaną temperaturę zasilania (np. różnica pomiędzy temp zasilania i powrotu 6 stopni) , ale po pewnym czasie pompa stara się zmniejszać deltę do 2 i na takiej delcie (np. Temp zasilania 30 stopni , temp. powrotu 28 stopni) potrafi pracować nieprzerwanie nawet kilka godzin. Przy małej delcie jest najniższy u mnie pobór prądu - trochę ponad 600W.
    Algorytm jest taki że delta się zmienia dynamicznie i jak tak modyfikowana aby utrzymać stałą pracę pompy.
    Tak naprawdę dopiero jak delta będzie niższa niż 2 stopni wtedy może nastąpić wyłączenie sprężarki ...
    Jestes pewny tego ze pompa sie tak zachowuje czyli pracuje z duza moca az osiągnie np.zadane 30st i ma wtedy delte 6st i co nie obniza wtedy mocy ? Tylko szoruje az osiagnie delte 2st? I dopiero wtedy zwalnia do minimalnej mocy?
    Moze masz mylne odczucia bo poprostu ustawiasz za niska temperature zasilania a powrot sie grzeje i poprostu nie jest w stanie byc niższy a ze osiagniecie 30st to jest doslownie chwila to pompa zanim zdąży sie zmodulowac to ma juz na powrocie 28st.
    Testowo zwieksz sobie zasilanie na 37 i zobacz wtedy czy nie trzyma Ci delty 6st.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  14. #534

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Jestes pewny tego ze pompa sie tak zachowuje czyli pracuje z duza moca az osiągnie np.zadane 30st i ma wtedy delte 6st i co nie obniza wtedy mocy ? Tylko szoruje az osiagnie delte 2st? I dopiero wtedy zwalnia do minimalnej mocy?
    t.
    U mnie tak to właśnie wygląda

    Może problem w zbyt niskiej temp zasilania jednak ,ale wyższa przegrzewa budynek
    Dom 220m2 plus garaż 35m2 ( nieogrzewany) ogrzewane ok 190m2. 100m2 podłogówka 90m2 grzejniki przewymiarowane pod piec kondensacyjny, Ściany porotherm 25cm + styropian10cm+klinkier, poddasze wełna 20cm, wentylacja grawitacyjna . OZC - 9,6 KW. PC Samsung EHS 9Kw split 1f + Piec kondensacyjny Viessmann Vitodens 100-w, + kominek z płaszczem wodnym+ CWU 300l + PV 9,16 KW

  15. #535

    Domyślnie

    Cytat Napisał SARUL Zobacz post
    No to u mnie tak to wygląda, nawet przy delcie 1 pompa dalej pracuje nieprzerwanie i chodzi z najniższą możliwą mocą potrzebną do utrzymania wynikającej w danej chili z krzywej temp. zasilania.
    Może te typy tak mają zadane, ale sprawnośc przy takiej delcie 1-2 st chyba jednak kiepska, chociaż osiągana niską mocą pompy, może dobowo wychodzi na to samo co grzać z deltą 5 , z przerwami ale z większą mocą???

    Nie wiem jaka jest sprawność.

    Nasza pompa jest opomiarowana licznikiem energii i można zobaczyć ile pobiera prądu (link w podpisie).
    Na pobór prądu nie narzekam ...

    Grzeje czasowo w II taryfie , w domu około 23 stopnie.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  16. #536

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Jestes pewny tego ze pompa sie tak zachowuje czyli pracuje z duza moca az osiągnie np.zadane 30st i ma wtedy delte 6st i co nie obniza wtedy mocy ? Tylko szoruje az osiagnie delte 2st? I dopiero wtedy zwalnia do minimalnej mocy?
    Moze masz mylne odczucia bo poprostu ustawiasz za niska temperature zasilania a powrot sie grzeje i poprostu nie jest w stanie byc niższy a ze osiagniecie 30st to jest doslownie chwila to pompa zanim zdąży sie zmodulowac to ma juz na powrocie 28st.
    Testowo zwieksz sobie zasilanie na 37 i zobacz wtedy czy nie trzyma Ci delty 6st.

    Jestem pewny.

    Ustawiona delta 6 , ale to raczej wartość MAX delty i nic więcej. Przy ustawieniu delty 6 startuje z max ustaloną detlą i szybko stara się deltę zmniejszać aż dojdzie do delty 2 (np. 30 zasilanie ,28 powrót) i tak potrafi wiele godzin pracować.

    W menu serwisowanym nie pada nazwa delta a tryb w jakim u mnie pracuje to -2/+4 , czyli tak jakby praca ponizej 2 stopnie od ustalonej docelowej temperatury do +4 wyżej od ustalonej temperatury , tak sobie to przynajmniej tłumaczę ...

    Patrząc na to co pisze Sarul LG i Samsung mają bardzo zbliżone algorytmy pracy calkowicie odmienne od Panasonica.
    Które lepsze to nie wiem ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 15-11-2020 o 17:39
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  17. #537

    Domyślnie

    Cytat Napisał SARUL Zobacz post
    Może jak temp zasilania grzejników wzrośnie do np 35 st to delta też wzrośnie, ale trzeba będzie grzać z przerwami ?
    Dla grzejników chyba w ogóle powinna być delta wyższa niż dla podłogówki ?
    U mnie powrót z podłogówki i grzejników wraca do pompy wspólnie.
    Poczytaj ;https://forum.muratordom.pl/showthre...-taryfie/page2 ,
    jak zrobił to kolega map 78;
    Obiegówka ma tylko jedną, tą w pompie, oraz zastosowano ;
    - tzw ;sterowanie kombinowane ( pogodówka plus termostat pokojowy ),
    - zamontowano zawór 3D termostatyczny na dobiegu podłogówki, bez bufora, sprzęgła,
    Zacznij od moich zaleceń ;
    - niższa temperatura zasilania wody w CO pomoże ustabilizować
    ..... temperaturę w budynku,
    - gdy będzie za niska - to podnieść ją z 37 C na 39 C,
    - pozostawiając temperaturę powrotu na 30 C.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  18. #538

    Domyślnie

    Cytat Napisał SARUL Zobacz post
    Mamy podbny sysem ( podłogówka+ kaloryfery) ,masz podłogówkę razem z mocno przewymiarowanymi kaloryferami na jednym obiegu zasilanego pompą z PC?? Jeśli tak to jak to się sprawdza , jaką masz teraz temp zasilania , a jaką w najmrożniejsze dni?? Moze to jest dla mnie lepsze rozwiązanie , bardzo przewymiarować kaloryfery ( w sumie dotyczy to 4 pokoi i miec jedną temp dla całego układu bez żadnych mieszaczy i dodatkowych pomp.?? tylko że i tak w podłoówce opory większe ale muśle , że podłoga w sensie dogrzania pomieszczenia spokojnie sobie poradzi.
    U mnie jest ok.50m2 podlogówki 4pętle ok.300mb rurki 16 reszta to 4 grzejniki c33 dobrane tak ze na pokój ok.12m2 jest grzejnik 200cmx60cm na wszystkich grzejnikach sa glowice termostatyczne.Na podlogówce tylko rotometry ale wszystkie petle otwarte na maksa.Grzejniki podlaczone w sposób krzyżowy jak bylo zasilanie i powrót po jednej stronie grzejnika to powroty zaraz byly prawie jak zasilanie.Niektore grzejniki trzeba zkryzowac jesli powrót na któryms jest cieplejszy niz inne powroty.
    Wszystko napędzane jedynie obiegówką z pompy ciepła.
    Na zasilaniu stale 30st az do minus 7 potem dopiero wzrost ze przy minus 15 jest 35st.
    Powrot utrzymuje sie stale na 25-26st.
    Nie mam zadnego bufora góra nagrzewa sie szybciej niż dół z podłogówką i nawet jak wszystkie glowice przy grzejnikach pozamykaja sie to pompa daje rade chodzic sobie na samej podlogówce.
    Oczywiscie jak by chodzilo to 24h/d to by pewnie taktowala bo jest za duża jak na mój domek.Ale ja grzeje tylko w g13 wiec podloga ma czas ostygnac wiec jest potem w co pompowac ya energie no i calosci pilnuje termostat zewnetrzny .
    Wahania temperatur masz podane w stopce za tamten rok sredni cop z cwu ok.3,3 ale sporo kombinacji i zmiany w c.o były w tym roku już widzę że będzie lepiej przy temperaturach zewn.plus 7 teraz bez problemu cop ponad 5 przy plus 12 nawet 6,5
    Liczba startów w tamtym roku z 1700 a praca z 1600godz dokladnie nie pamietam w tym roku juz nadgania i prawie juz sie wyrównala liczba startów do godzin pracy wiec po sezonie godziny pracy beda napewno przewyzszaly sporo liczbe startów.
    Wiec wszystko funguje jak najbardziej prawidłowo i jestem super zadowolony zero problemów z odszronieniami itp mimo wylaczonych calkowicie grzalek wspomagajacych
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  19. #539

    Domyślnie

    Ja mam na dole domu podłogówkę 5 pętli , niestety nie wiem jakie długie, i 1 pętlę wychodzącą z kotłowni na górę na 2 łazienki. Na górze kaloryfery KFA

    Krzyżowe podłączenie to takie że zasilanie górą , a powrót dołem po drugiej stronie grzejnika??

    Może jednak najlepiej bedzie dołożyć elementów do kaloryferów i je przewymiarowac i zrobić tak jak u Ciebie z jedną pompką bez mieszania zaworem. ale jak cały dzien bedzie podłoga dostawała zasilanie to bedzie za gorąco na bank, czyli grzanie z przerwami. A góra nie wychładza się w przerwach poza nocną taryfą? Bo , że nagrzewa się szybciej niż podłoga to rozmiem,?
    Dom 220m2 plus garaż 35m2 ( nieogrzewany) ogrzewane ok 190m2. 100m2 podłogówka 90m2 grzejniki przewymiarowane pod piec kondensacyjny, Ściany porotherm 25cm + styropian10cm+klinkier, poddasze wełna 20cm, wentylacja grawitacyjna . OZC - 9,6 KW. PC Samsung EHS 9Kw split 1f + Piec kondensacyjny Viessmann Vitodens 100-w, + kominek z płaszczem wodnym+ CWU 300l + PV 9,16 KW

  20. #540

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    4 grzejniki c33 dobrane tak, ze na pokój ok.12m2 jest grzejnik 200 cm x 60 cm na wszystkich grzejnikach sa glowice termostatyczne.
    Na podlogówce tylko rotometry ale wszystkie petle otwarte na maksa.
    Grzejniki podlaczone w sposób krzyżowy jak bylo zasilanie i powrót po jednej stronie grzejnika to powroty zaraz byly prawie jak zasilanie.
    Niektore grzejniki trzeba zkryzowac, jesli powrót na któryms jest cieplejszy niz inne powroty.
    Wszystko napędzane jedynie obiegówką z pompy ciepła.
    Na zasilaniu stale 30st az do minus 7 potem dopiero wzrost ze przy minus 15 jest 35st.
    Powrot utrzymuje sie stale na 25-26st.
    Nie mam zadnego bufora góra nagrzewa sie szybciej niż dół z podłogówką i nawet jak wszystkie glowice przy grzejnikach pozamykaja sie to pompa daje rade chodzic sobie na samej podlogówce.
    Moc grzejnika c33 ; 200 cm x 60 cm to ok;
    - 1592 W - dla 45/35/20 C,
    - 500 W - dla 35/30/20 C,
    - ? - dla 30/25/20 C.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

Strona 27 z 42

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony