dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 42
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 833
  1. #61
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Samsung to moloch.Oni nie "żyją" ze sprzedaży PC.Podają realne a nie zawyżane dane.
    Zobacz.Części do tych jednostek są w cenie części do starej lodówki.Samo urządzenie proste jak drut.Każdy "ciepłownik" typu Pan Kaziu, wymieni tu wszystko jak i kiedy zechce.To nie atut?
    A 0,35 czy 0,5 różnicy w COP ...Hmm myślę że za 5-7 lat , przy takim technologicznym rozkwicie-70% z nas wymieni swoje jednostki na nowe.
    Zgoda Samsung -jest mega koncernem (produkują od telefonów po statki). A jeśli chodzi o żywotność -to nawet zwyklaste piece węglowe mają problem z "przeżyciem" 10 lat , a co dopiero tak skomplikowane urządzenia ...
    Samochody kiedyś mogły służyć 2-3 razy dłużej niż obecne-10 lat jak mi pośmiga bezawaryjnie PC to już będzie ok.Jak coś padnie-to spróbuję za wszelką cenę naprawić (z elektroniką i hydrauliką sobie jakoś poradzę-ale w temacie chłodniczym pozostaje mi wsparcie mojego instalatora , daj Boże żeby sobie długo człek żył !).W pewnym momencie pojawi się granica opłacalności naprawy- i zapewne jak w przypadku samochodów ,będę zmuszony cyklicznie wymieniać system grzewczy...
    Tyle z mojej strony.
    pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  2. #62
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    Panas akurat dobrze pilnuje swoich danych. Znajdź takie wykresy jak dla samsunga. Niech podają takie informacje z defrostem, bez defrostu z częsciowym obciążeniem, z maksymalnym obciążeniem.
    Panas ma w każdym swoim katalogu z PC tabelkę z COP-ami (wg EN 14511-2) dla zakresu temp zewnętrznych do -15 st , natomiast u innych producentów trzeba te dane wydłubywać.Teraz wymogiem są tylko etykiety energetyczne-a to moim zdaniem jest za mało ,żeby porównać szybko kilka modeli różnych producentów.Robi się to żmudne i często ludzie się tym nużą -a wtedy nie koniecznie wybierają tak , jak by należało...
    pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  3. #63
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Pisałem o tym nie raz.I za to zostałem zbanowany, pisząc o nieopłacalności gruntówek.A biorąc pod uwagę częste wątpliwe wykonanie DZ, jest to inwestycja wysoko nierentowna.Bez ,żadnego uzasadnienia ekonomicznego.
    Fajnie, że moje wnioski jako laika się potwierdzają.

    Bobrow, przy małym zapotrzebowaniu na ciepło, ja bym myślał o takim już przy 20-25W/m2 rok, najtańsze będą kable.A na dokładkę porządne PV.Nawet 3kWp.
    Z kablami jest trochę do zastanowienia tj czy robić równolegle podłogówkę , czy nie ? Dlaczego-ze względu na rozliczanie prosumenckie. Dzisiaj obowiązuje system niby do 15 lat , a co potem ? Zresztą -kto jest pewien czy to rzeczywiście będzie 15 lat ?
    Ale na szczęście nie buduję teraz domu - i to już nie moje zmartwienie...
    pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  4. #64
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Z kablami jest trochę do zastanowienia tj czy robić równolegle podłogówkę , czy nie ? Dlaczego-ze względu na rozliczanie prosumenckie. Dzisiaj obowiązuje system niby do 15 lat , a co potem ? Zresztą -kto jest pewien czy to rzeczywiście będzie 15 lat ?
    Ale na szczęście nie buduję teraz domu - i to już nie moje zmartwienie...
    pzdr
    Wiesz co, olewam te wszystkie dotacje na PV ,kredyty BOŚ na panele słoneczne itd.Nazbieram sobie na PV sam Byłyby na dachu, ale się spóźniłem i CIGS-y zniknęły z Polskiego rynku, a jak się pojawiły były już Made in USA i straciły koreańską cenę
    Niech tylko tę energię ode mnie odbierają i rozliczają ją w rachunkach.Niczego więcej nie chcę.
    A...i niech zrobią tak, że jak nie będzie prądu w sieci energetycznej-to będę mógł wykorzystać energię z własnego dachu.
    Dla mnie rachunek jest prosty.Za koszt PG mam PC i PV na dachu albo kable więcej PV na dachu i na dobre wakacje zostanie.Ale jak napisał jeden z posiadaczy PG za ponad 48k, zobaczyć swój rachunek z en.el-bezcenne.To jest dopiero krótkowzroczność.Bo matematyki to on nie miał nigdy.
    Pozdrawiam,sorrki za off.Jak zwykle.

  5. #65
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Samsung obniżył ceny pomp ciepła, katalogowo 6kW o 1500 zł ,ciekawe czy instalatorzy przerzucą to na klientów czy sami chapną.
    Wczoraj wdałem się w dyskusję z instalatorem Panasonika i da sobie rękę uciąć że Samsung zużyje 2x więcej prądu niż Panasonic to bo szmelc, będzie się psuł bo tylko Panas jest The best
    Ja zaryzykuje, kupie szmelc najwyżej będę się wypłakiwał na forum
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

  6. #66

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Dzięki za info-to też znalazłem , natomiast szukałem czegoś bardziej szczegółowego .Poniżej jest strona z kat Panasa :
    Załącznik 408310
    Teraz dane Samsunga :
    Załącznik 408311
    jeszcze warunki dla danych Samsunga
    Załącznik 408312

    Chciałem na szybko porównać modele 9kW 3 fazowe i np -7/35st
    Panas T-cap COP 2,85 i moc 9kW praca do -28st , temp max 55st
    Panas zwykły COP 2,85 i moc 9kW praca do -20 st , temp max 55st
    Samsung COP 2,45 i moc 7,5kW praca do -25st ,temp max 45 st

    Dodam ,że Panasy maja dane wg normy EN-14511-2 (potwierdzone badaniami), Samsungi trzeba rozszyfrować na ile są podobne warunki.

    Ogólnie widać ,że Samsungi nie zachwycają parametrami-nadrabiają za to "elastyką" aplikacji i tańszymi częściami zamiennymi.
    Można jeszcze porównać to z innymi producentami PC P/W- przypuszczam ,że parametry będą na średnio niższym poziomie (może jutro wyszperam tabelkę z danymi Toschiby i Daikina)

    Na szczęście mamy trochę wyboru i każdy może zdecydować co mu bardziej pasuje- u mnie akurat po za najlepszymi COP ważna była jak najwyższa moc przy najniższych temp oraz zakres temperatur do 55st.
    Ze względu na małą ilość danych od użytkowników , przydałyby się także jakieś potwierdzone testy jak ma np Panas (także w przypadku innych producentów PC takie dane by się przydały- z drugiej strony nie każdy producent miałby się czym chwalić...)

    pzdr
    też się waham między EHS a Panasem, rozmawiałem z ludźmi z Neoklimy, zwróciłem uwagę właśnie na to dziwne trzymanie pełnej mocy w zwykłym Panasie przy ujemnych temp., gdzie EHS wtedy już traci max kW.
    Dzwonili do dystrybutora Panasa i oto sekret rozwiązany - Panas zwykły 3-fazowy 9kW ma 2 wentylatory w jednostce zewnętrznej, a EHS 9kW ma jeden, więc wychodzi na to, że Panas ma tak jakby programowo "skręconą" maksymalną moc w dodatnich temperaturach, żeby wg tabelki nie spadało przy ujemnych.

    Ktoś też pisał w tym wątku, że ciężko znaleźć tabelki Samsunga, nie ma ich w katalogu - tu się nie zgodzę, dostałem katalogi i z Panasa i z Samsunga i w obu są dość szczegółowe tabelki dla każdego typu pompy i przy wielu różnych warunkach zewnętrznych.

    Ja akurat mam jeszcze dylemat czy 9kW czy 12 (no i czy Panas czy Samsung), ale to muszę jeszcze sam poczytać forum i się pozastanawiać

  7. #67
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał b0jan Zobacz post
    też się waham między EHS a Panasem, rozmawiałem z ludźmi z Neoklimy, zwróciłem uwagę właśnie na to dziwne trzymanie pełnej mocy w zwykłym Panasie przy ujemnych temp., gdzie EHS wtedy już traci max kW.
    Dzwonili do dystrybutora Panasa i oto sekret rozwiązany - Panas zwykły 3-fazowy 9kW ma 2 wentylatory w jednostce zewnętrznej, a EHS 9kW ma jeden, więc wychodzi na to, że Panas ma tak jakby programowo "skręconą" maksymalną moc w dodatnich temperaturach, żeby wg tabelki nie spadało przy ujemnych.
    I jak to się ma do pracy na niskiej mocy i na modulacji w tym zakresie?

  8. #68
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Od września stanę się szczęśliwym posiadaczem pompy Samsung 6kW, mam nadzieje że to dobry wybór....
    Za wyborem stoi dobra opinia o tych pompach oraz cena która jest bardzo atrakcyjna.Agregat na zewnatrz jest bardzo mały, a zamówiłem sterowanie wifi więc wszystko będzie sterowane ze smartfona.
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

  9. #69
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dziś dostałem kartę gwarancyjną pompy Samsung i jak byk napisane że 2 przeglądy w roku a instalator chce za to 500 zł brutto. Rozumiem 1 przegląd za 300 zł ale jaki jest sens pompy jeśli przeglądy kosztują więcej niż koszt ogrzewania domu. Na droczenie się usłyszałem że nie muszę robić przeglądów to wtedy mam 2 lata rękojmi, albo mam sobie znaleźć firmę która będzie robić to taniej
    pewnie będę szukał firmy taniej bo jednak wolę mieć gwarancję przynajmniej te 3 lata.
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

  10. #70

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    No i zamówiłem pompę, Samsung 6kW 1-fazowa z modułem WiFi, do tego uwaga zbiornik CWU Panasonica 192l z grzałką, zawór 3 drogowy Honeywell z silownikiem, filtr magnetycxny Ferdom FM1,a to wszystko będzie pracowało na rurkach Frankische 17x2,na oryginalnych zlaczkach mosieżnych wpiete w rozdzielacze Strawa z nierdzewki z rotometrami.
    A to wszystko w atrakcyjnej cenie którą dziś negocjowalem ponad 2-godziny.
    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    instalator chce za to 500 zł brutto
    "Co tanie to drogie"
    Twój instalator głupi nie jest.
    Nie znajdziesz teraz firmy, która weźmie obsługę gwarancyjną na siebie.

  11. #71
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Niby tak ale 5000 zł taniej, przeglądy 200 zł droższe co daje przy 6 przeglądach 1200 zł więcej. I tak jestem 3800 zl do przodu.
    Z tym że instalatorzy krzyczą 300 zł ale potem okazuje się ze netto a tu mam 500 zł brutto.
    Trochę drażni robienie z ludzi jeleni. Zresztą przegląd pieca gazowego też kosztuje....
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

  12. #72
    ELITA FORUM (min. 1000)
    piotrmak

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Szubin
    Kod pocztowy
    89-200
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    Skontaktuj się z gościem o nicku "Myjk". Pisze tu na forum, że można załatwić sobie tylko samą pieczątkę i podpis instalatora. Może Twój instalator na to się zgodzi?

  13. #73
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    500 zł raz do roku jest ok ale dwa razy to przegięcie.

  14. #74
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    500 zł raz do roku jest ok ale dwa razy to przegięcie.
    Ok akceptuje 500 zł rocznie albo 2x300 zl ale 1000 zł?
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

  15. #75

    Domyślnie

    Czy jest jakaś różnica między, przytoczonym gdzieś powyżej filtrem Ferdom, a zwykłym mosiężnym, siatkowym filtrem magnetycznym? Różnica w cenie naprawdę spora i czy warto dopłacić. Czy różnią się one w zasadzie tylko rodzajem zastosowanego magnesu?

  16. #76
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Na pewnym serwisie aukcyjnym są magnesy neodymowe po 2 zł. Wystarczy kupić odpowiednią wielkość włożyć w zwykły filtr siatkowy i też wszystko wyłapie.

  17. #77

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    Niby tak ale 5000 zł taniej, przeglądy 200 zł droższe co daje przy 6 przeglądach 1200 zł więcej. I tak jestem 3800 zl do przodu.
    Z tym że instalatorzy krzyczą 300 zł ale potem okazuje się ze netto a tu mam 500 zł brutto.
    Trochę drażni robienie z ludzi jeleni. Zresztą przegląd pieca gazowego też kosztuje....
    Tak tylko przeglad pieca zrobic Ci każdy jak będziesz miał blisko to i za 150zł więc właśnie rozmija się aż taka opłacalność PC

  18. #78
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    Ok akceptuje 500 zł rocznie albo 2x300 zl ale 1000 zł?
    To tak mniej więcej tyle za przegląd co za prąd w sezonie grzewczym???? Czy "wyliczacze" kosztów uzyskania kWh uwzględniają to w porównaniach ?

  19. #79

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    To tak mniej więcej tyle za przegląd co za prąd w sezonie grzewczym???? Czy "wyliczacze" kosztów uzyskania kWh uwzględniają to w porównaniach ?
    dokładnie. u siebie zużywam rocznie grzałką około 5000 kWh na CO i CWU. wszystko w taniej taryfie i w moim rejonie wychodzi to na 1250 zł/rok. pompa z COP 3 zredukowałaby ten rachunek do trochę powyżej 400 zł. Załóżmy, że nie zmieściłbym się w taniej taryfie, więc pewnie w rzeczywistości byłoby to około 500-600 zł. do tego przegląd i wychodzi na to że płaciłbym tyle samo z pompą, co obecnie. albo więcej. ciekaw jestem czy f-gazy są w tym przeglądzie uwzględnione, czy to kolejna pozycja w cenniku.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  20. #80

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    dokładnie. u siebie zużywam rocznie grzałką około 5000 kWh na CO i CWU. wszystko w taniej taryfie i w moim rejonie wychodzi to na 1250 zł/rok. pompa z COP 3 zredukowałaby ten rachunek do trochę powyżej 400 zł. Załóżmy, że nie zmieściłbym się w taniej taryfie, więc pewnie w rzeczywistości byłoby to około 500-600 zł. do tego przegląd i wychodzi na to że płaciłbym tyle samo z pompą, co obecnie. albo więcej. ciekaw jestem czy f-gazy są w tym przeglądzie uwzględnione, czy to kolejna pozycja w cenniku.
    Co wy z tymi F-gazami ???

    Jedynie chyba jakies archaiczne pompy albo jakies potwory których nikt normlany do nowych domów nie montują "podchodzą" pod te przepisy.
    Moja LG Therma 9KW ma 1,55kg czynnika i nie podchodzi pod F-Gazy i nic nie trzeba rejestrować ani zgłoszać.
    Przegląd u mnie 300zł na rok. Dodatkowo jak ktoś nie chce to może zrezygnować z gwarancji a i tak będzie miał 2 lata rekojmi ...

    Jeśli mieścisz się w II taryfie grzejąc prądem to czemu miałbyś się nie zmieścić grzejąc pompą ?

    Płaciłbyś 3x mniej a może i jeszcze mniej więc chyba nieźle ???
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

Strona 4 z 42

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony