dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 33

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Pompa powietrzna + kominek + rekuperacja + 100% ogrzewanie podłogowe - czy to ma sens

    Witam,

    Wiem, że tematów na temat pompy i kominka jest sporo bo prawie wszystkie przeczytałem ale nie uzyskałem tak naprawdę konkretnej odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
    Generalnie chciałbym ogrzewać dom (130m + 35m garaż) pompą ciepła (powietrze). Nie jestem jednak pewien czy podczas dużych, dłuższych mrozów będę w stanie ogrzać dom samą pompą do sensownej temperatury (23-24st. - lubię ciepło W związku z tym myślę, żeby dołożyć kominek z płaszczem wodnym jako wspomaganie, przy okazji odpalać go raz kiedyś dla klimatu. Z tego co udało mi się wyczytać takie rozwiązanie nie jest do końca sensowne, tym bardziej, że planuję również rekuperację. Czy mógłby się wypowiedzieć ktoś kto ma takie rozwiązanie w domu lub jest fachowcem w tej dziedzinie?
    I kolejne pytanie: czytałem, że pompa pracuje efektywniej i "taniej" jeśli mamy 100% ogrzewanie podłogowe. Wcześniej planowałem grzejniki w garażu oraz dodatkowo w łazience. Czy powinienem z tego zrezygnować i pozostać przy podłogowym?(również w garażu)

  2. #2

    Domyślnie

    Ogrzewanie podłogowe przy pompie ciepła to dobry pomysł, będziesz potrzebował niższą temperaturę w obiegu CO a dla PC to lepiej. Niestety łączenie kominka z płaszczem wodnym i PC (i podłogówki) nie jest ani łatwe, ani tanie, ani efektywne. Wpakujesz kupę kasy w kominek, w skład paliwa i skomplikujesz instalację. Odpowiednio dobrana PC poradzi sobie z mrozami, najwyżej pobierze więcej prądu i to tym bym się martwił - odpowiednią mocą i niezawodnością zasilania.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Im więcej czytam tym bardziej dochodzę do podobnego wniosku.. Przyszedł mi na myśl jednak jeszcze jeden pomysł.. A czy sens miałby sam kominek, bez płaszcza + jakiś regulator temperatury w pomieszczeniu dla pompy, tak żeby dostosowała swoją pracę do panujących warunków?
    p.s. Czy naprawdę dzisiejsze pomy radzą sobie w dużych mrozach?

  4. #4

    Domyślnie

    Sam kominek może być, dogrzejesz sobie salon, kawałek kuchni i pewnie jeszcze ciepło rozejdzie się po korytarzu i piętrze (jeśli masz). O kominkach są tutaj epopeje więc nie ma co powielać. PC PW radzą sobie z mrozami, spada COP i grzałka musi nadrobić stratę rośnie więc zużycie prądu i zapotrzebowanie na moc.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Sam kominek może być, dogrzejesz sobie salon, kawałek kuchni i pewnie jeszcze ciepło rozejdzie się po korytarzu i piętrze (jeśli masz). O kominkach są tutaj epopeje więc nie ma co powielać. PC PW radzą sobie z mrozami, spada COP i grzałka musi nadrobić stratę rośnie więc zużycie prądu i zapotrzebowanie na moc.
    Jak bardzo spada COP i przy jakich temperaturach? Czy to jakieś duże wzrosty zużycia prądu?
    Ostatnio edytowane przez aaron21 ; 01-01-2018 o 21:00

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dar3k

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    131

    Domyślnie

    Ja u siebie miałem identyczny pomysł, wybił mi go z głowy instalator i kominkarz bo nawet można uszkodzić PC jak się podgrzeje za wysoko kominkiem, poza tym kominek z płaszczem jest trochę trudny w paleniu. Stanęło na tym, że mam PC, oraz kominek z DGP, ale tylko do 4 punktów (w sumie instalacja z wentylatorem wyszła dodatkowo ok 2 tys. do ceny kominka). W garażu chciałem zamontować grzejnik na tym samym parametrze co podłoga, natomiast instalator uświadomił mnie i podliczył to koszt podłogówki ca garaż był niższy niż koszt doprowadzenia instalacji i zakupu grzejników, w garażu mam 4 pętle po 50m, jedyne co jest teraz kosztowne to jeżeli nie chcę utrzymywać w garażu ogrzewania to muszę zapewnić minimalne przepływy aby rurki przy bramie nie podmarzły (idą ok 15cm od bramy.

    U mnie jak przepalę w kominku to temp. wzrasta w ciągu 30 minut o 4 stopnie, ale jak dotąd na dworze ciepło - zobaczymy jak zamieszkam i jak będą mrozy.
    Projekt indywidualny 125m2 dom + 45m2 garaż 100% podłogowe, ściana 0,12 (Silka 18 + 24 grafit 0,031), strop 0,09 (celuloza 38cm), podłoga 0,2 (15cm styropian + wylewka cementowa 7cm), Pompa ciepła Dimplex LAW-9IMR -> zużycie i temperatury

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał dar3k Zobacz post
    Ja u siebie miałem identyczny pomysł, wybił mi go z głowy instalator i kominkarz bo nawet można uszkodzić PC jak się podgrzeje za wysoko kominkiem, poza tym kominek z płaszczem jest trochę trudny w paleniu. Stanęło na tym, że mam PC, oraz kominek z DGP, ale tylko do 4 punktów (w sumie instalacja z wentylatorem wyszła dodatkowo ok 2 tys. do ceny kominka). W garażu chciałem zamontować grzejnik na tym samym parametrze co podłoga, natomiast instalator uświadomił mnie i podliczył to koszt podłogówki ca garaż był niższy niż koszt doprowadzenia instalacji i zakupu grzejników, w garażu mam 4 pętle po 50m, jedyne co jest teraz kosztowne to jeżeli nie chcę utrzymywać w garażu ogrzewania to muszę zapewnić minimalne przepływy aby rurki przy bramie nie podmarzły (idą ok 15cm od bramy.

    U mnie jak przepalę w kominku to temp. wzrasta w ciągu 30 minut o 4 stopnie, ale jak dotąd na dworze ciepło - zobaczymy jak zamieszkam i jak będą mrozy.
    Bardzo dziękuję za odpowiedź! Super, że znalazł się ktoś kto w praktyce to "przetestował". Rozumiem, że rekuperacje też masz?

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dar3k

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał aaron21 Zobacz post
    Bardzo dziękuję za odpowiedź! Super, że znalazł się ktoś kto w praktyce to "przetestował". Rozumiem, że rekuperacje też masz?
    Tak lecz jeszcze nie zamontowana (jedynie instalacja) planujemy się wprowadzić za ok 2-3 miesiące, i krótko przed przeprowadzką montaż rekuperatora.

    Pamiętaj, że musisz mieć dopływ powietrza do spalania z zewnątrz oraz zamkniętą komorę spalania w kominku aby działał prawidłowo z wentylacją mechaniczną.

    A co do COP pompy, to zobacz w karcie katalogowej pompy, moja np. ma:
    -20*C 4kW COP 1,65
    -15*C 5,2kW COP 2,26
    -7*C 6,7kW COP 2,8
    +7*C 9kW COP 4,26
    Powyższe dla wody zasilającej 35*C, więc dla ogrzewania podłogowego. Musisz zrobić sobie OZC dla swojego domu wtedy będziesz wiedział jak to zapotrzebowanie pompa pokryje - ja mam ok 5kW dla -20 więc zabraknie - czyli będzie potrzeba dogrzania grzałkami, a wtedy COP 1 - grzałek mam 6kW w moim przypadku powinny starczyć do -28*C (co dla mojego regionu z danych historycznych miało miejsce całodobowo raz w 1987r.) Na etapie budowy kominek się przydaje bo jak się rozpali w kominku to bardzo fajnie suszą się ściany np. gładzie itd. no i można spalić wszystkie drewniane odpady np. palety i deski po szalunkach
    Projekt indywidualny 125m2 dom + 45m2 garaż 100% podłogowe, ściana 0,12 (Silka 18 + 24 grafit 0,031), strop 0,09 (celuloza 38cm), podłoga 0,2 (15cm styropian + wylewka cementowa 7cm), Pompa ciepła Dimplex LAW-9IMR -> zużycie i temperatury

  9. #9

    Domyślnie

    Przy powiedzmy -25 st C pracować będą same grzałki ... policz moc grzałek czas pracy.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  10. #10

    Domyślnie

    Ja osobiście widziałem takie rozwiązanie u instalatora pomp ciepła sam w domu ma pompę ciepła solary i kominek z płaszczem, ogrzewa w ten sposób dom już kilka lat da się to ogarnąć ale nie jest to takie super proste, rozbawił mnie tekst że można w ten sposób uszkodzić pompę ciepła, jak bym miał nadmiar kasy to zrobił bym kominek z płaszczem, zwykły przy pompie jest bez sensu traktować go trzeba jako awaryjne źródło lub urządzenie do robienia klimatu, to jest moje zdanie w żadnym razie nie musisz się z nim zgadzać co do grzania kominkiem bez płaszcza to mam 8 letnie doświadczenie pierwszy sezon (niepełny) używam pompy.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dar3k

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemas90 Zobacz post
    rozbawił mnie tekst że można w ten sposób uszkodzić pompę ciepła.
    Jak odpali Ci pompa gdy masz zbyt wysoką temp. wody, która idzie na skraplacz to masz zbyt wysokie ciśnienie czynnika co może w skrajnym przypadku uszkodzić PC. Teoretycznie sterownik powinien wyłączyć PC i nie powinna się uszkodzić ale ..
    Podstawą taki połączeń (kominek i PC) jest prawidłowe wykonanie instalacji, oraz automatyki dla tej instalacji tak aby podczas pracy kominka pompa nie pracowała, a CWU było również podgrzane z kominka itd. (Tak twierdził producent pompy gdy z nim rozmawiałem na temat połączenia kominka z PC, który wybił mi z głowy wraz z instalatorem).
    Ostatnio edytowane przez dar3k ; 01-01-2018 o 21:49
    Projekt indywidualny 125m2 dom + 45m2 garaż 100% podłogowe, ściana 0,12 (Silka 18 + 24 grafit 0,031), strop 0,09 (celuloza 38cm), podłoga 0,2 (15cm styropian + wylewka cementowa 7cm), Pompa ciepła Dimplex LAW-9IMR -> zużycie i temperatury

  12. #12

    Domyślnie

    Powiem tak jestem automatykiem pracowałem pewien czas w firmie chłodniczej, pompy tak są zabezpieczone że w ogóle się nie boję to to że coś się może stać, podobnie jest z klimą w aucie jak jest wysokie ciśnienie to zadziała odpowiednie zabezpieczenie nie chcę się nad tym tematem rozwodzić napisałem swoją opinię często mówi się coś co nie jest do końca prawdą, często się mówi że coś jest trudne a jak się temat podrąży to okazuje się że nie taki diabeł straszny, Tak jak pisałem ja bym widział jak to zrobić osobiście wkurza mnie to że w Polsce większość ludzi zrobi szkolenie i jest specjalistą w każdej dziedzinie nawet nie chce się pomyśleć, można różne systemy łączyć ale nie można lecieć standardem, może trzeba jakiś sterownik zastosować coś oprogramować a tego już zwykły instalator nie zrobi i dlatego mówi że lepiej nie łączyć bo się pompa uszkodzi, a co będzie jak pompa po stronie wodnej stanie i nie będzie odbioru ciepła (też się może uszkodzić to tylko urządzenie) i co pompa się uszkodzi czy ma te niezbędne zabezpieczenia. Warto czasem trochę samemu pomyśleć ja nie wieżę instalatorom sam budowałem dom lepiej żebym drugiego nie budował szkoda naszych wielu (nie wszystkich, bo bym wielu obraził) fachowców.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał aaron21 Zobacz post
    Nie jestem jednak pewien czy podczas dużych, dłuższych mrozów będę w stanie ogrzać dom samą pompą do sensownej temperatury
    Policz OZC dla Twoich warunków klimatycznych i wyjdzie jaka pompe powinenes mieć

    Cytat Napisał aaron21 Zobacz post
    W związku z tym myślę, żeby dołożyć kominek z płaszczem wodnym jako wspomaganie, przy okazji odpalać go raz kiedyś dla klimatu.
    dla klimatu jak najbardziej z płaszczem wodnym osobiscie odradzam choć sam mam solary , ale skomplikujesz sobie instalacje a palić dla ogrzewania w salonie to słaby pomysł - po to masz pompe.

    Cytat Napisał aaron21 Zobacz post
    Z tego co udało mi się wyczytać takie rozwiązanie nie jest do końca sensowne, tym bardziej, że planuję również rekuperację.Z tego co udało mi się wyczytać takie rozwiązanie nie jest do końca sensowne, tym bardziej, że planuję również rekuperację. Czy mógłby się wypowiedzieć ktoś kto ma takie rozwiązanie w domu lub jest fachowcem w tej dziedzinie?
    Masz dedykowane kominki do rekuperacji (tez mam rekuperacje) , nie jestem fachowcem ale taki zestaw mam : Pompa + kominek z DGP (bez wentylatorow tylko grawitacja) i działa przyzwoicie.

    Cytat Napisał aaron21 Zobacz post
    I kolejne pytanie: czytałem, że pompa pracuje efektywniej i "taniej" jeśli mamy 100% ogrzewanie podłogowe.
    Jesli stac Ciebie na podlogowe w garazu i koniecznie chcesz go ogrzewac to wybrałbym podlogowe (tutaj tez mam tak u siebie )
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  14. #14

    Domyślnie

    A nieco odbiegając od tematu.. Zakładając, że w domu będzie wspomniany w tytule zestaw (PC, kominek DGP, rekuperacja, podłogowe) + płyta indukcyjna, standardowe urządzenia i zestaw Fibaro to moc przyłączeniowa 16kW, 3fazowe -wystarczy? zabezpieczenie 20A czy 25A ?

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dar3k

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał aaron21 Zobacz post
    A nieco odbiegając od tematu.. Zakładając, że w domu będzie wspomniany w tytule zestaw (PC, kominek DGP, rekuperacja, podłogowe) + płyta indukcyjna, standardowe urządzenia i zestaw Fibaro to moc przyłączeniowa 16kW, 3fazowe -wystarczy? zabezpieczenie 20A czy 25A ?
    Jak dobrze rozłożone po fazach to powinno starczyć, ja mam pompę 1 fazową lecz grzałki ma 3 fazowe, oraz 1,5kW grzałka CWU pompa + grzałki to 4kW na 1fazie i po 2 na 2 i 3, indukcja jest niby 3 fazowa ale tak naprawdę używa 2 fazy bo 3 jest dla elektroniki i sterowania, u siebie mam 1 faza pompa i wszystkie urządzenia "gospodarcze" (sterowniki, wentylację, pralkę itp) na pozostałych dwóch fazach reszta odbiorników w domu - mam nadzieję, że zabezpieczenie 25A wystarczy na "imprezę" - wtedy najczęściej używa się kuchenki, piekarnika, zmywarki, mikrofalówki i czajnika jednocześnie, a dodatkowo pompa może też pracować wraz z resztą urządzeń.

    Ja u siebie (Enea) mam przyłącze umowne 11kW, a tak naprawdę 16 (zabezpieczenie 25A), jeżeli będziesz korzystać z głową (jak wiesz, że może brakować mocy to nie odpalać np. zmywarki gdy chodzi piekarnik itp.) to powinno ze spokojem starczyć, ale jeżeli chcesz płacić więcej (wyższa moc = wyższy abonament) i nie myśleć co można wspólnie używać a co nie to możesz brać większą moc.
    Projekt indywidualny 125m2 dom + 45m2 garaż 100% podłogowe, ściana 0,12 (Silka 18 + 24 grafit 0,031), strop 0,09 (celuloza 38cm), podłoga 0,2 (15cm styropian + wylewka cementowa 7cm), Pompa ciepła Dimplex LAW-9IMR -> zużycie i temperatury

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.407
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dar3k Zobacz post
    jeżeli chcesz płacić więcej (wyższa moc = wyższy abonament)
    Przy taryfach z grupy G nie ma opłaty abonamentowej za moc. Jest tylko przy C (również dla tych, co wierzą, że to budowlana).
    Nie ma IMO co się szczypać - jest jednorazowa opłata za moc przyłączeniową rzędu 80zł brutto za kW. Realnym problemem jest wartość zabezpieczenia - bo moc umowna (nie mylić z przyłączeniową) jest uśredniana na 15 minut i na sumie faz. Więc trudno przekroczyć, jak zabezpieczenie nie jest mocno przewymiarowane.

  17. #17

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi. Myślę, że nie będę na raz prał i gotował na imprezie więc wystąpię o 16kW 25A
    Jeszcze jedno pytanie mnie nurtuje jeśli chodzi o użytkowników pomp ciepła. Co w przypadku dłuzszej przerwy w dostawach prądu, zakładając, że pompa jest jedynym źródłem ogrzewania i podgrzewania wody.. ? W jaki sposób najlepiej się przed tym zabezpieczyć?

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Cytat Napisał aaron21 Zobacz post
    Co w przypadku dłuzszej przerwy w dostawach prądu, zakładając, że pompa jest jedynym źródłem ogrzewania i podgrzewania wody.. ? W jaki sposób najlepiej się przed tym zabezpieczyć?
    Witam

    Najtaniej i najprościej przy słabej sieci i ryzyku wystąpienia długich przerw;
    - 2 butle na lpg po 11 kg, do tego piecyk promiennikowy za 300 zł. Na kilka dni z lekkim mrozem powinno wystarczyć
    Ponadto kuchenkę turystyczną walizkową za 60 zł (można dwie) i do tego gaz lpg w pojemnikach po 300 gr - po kilka zł sztuka.

    Zapach spalin i wilgoć skutecznie wywieje wentylacja.

    - Opcja droga a nawet bardzo droga; agregat połączony z kosztowną przeróbką instalacji elektrycznej.

    - Opcja codzienna i zapewne najczęściej wybierana; na czas klęski wracamy do mamusi lub do teściów.

    Do dnia dzisiejszego zainwestowałem jedynie w kuchenkę turystyczną i 10 wkładów po 4 zł.
    W ciągu prawie 4 lat użyłem jeden raz.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post

    Zapach spalin i wilgoć skutecznie wywieje wentylacja.
    Przy nie dzialajacej rekuperacji ?
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał aaron21 Zobacz post
    Co w przypadku dłuzszej przerwy w dostawach prądu, zakładając, że pompa jest jedynym źródłem ogrzewania i podgrzewania wody.. ? W jaki sposób najlepiej się przed tym zabezpieczyć?
    Masz teścowa ? to trzeba sie do niej udać na ten czas a tak na poważnie jak często masz takie sytuacje ? U mnie w ciagu roku zdarzyła się raz taka sytuacja na 6 h, dom nie zdazyl się wychlodzić . Mam na taki armagedon agregat i wstawioną kozę wodną wpietą w bufor przez wymiennik z "fajerkami" za kilkaset złotych jak juz bedzie naprawde źle, na razie uzywałem tylko do częściowego spalenia stempli z budowy. Kominek tez jest dobrym pomysłem przynajmniej do ogrzewania (herbaty nie ugotujesz)
    Ale ja mam skomplikowaną instalację a wykorzystałem ją dwa razy w ciągu roku Musisz oszacować jak często zdarzają sie takie sytuacje u Ciebie w rejonie, czy masz małe dzieci które beż ciepłych posiłkow/ciepłej herbaty nie wytrzymają no i ew. jakie masz zacięcie surwiwalowe na totalny kataklizm np. wynikający z wyłączenia prądu przez rozbłysk słoneczny
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony