dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 90
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 1797
  1. #221
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał annatulipanna Zobacz post
    Dobrze pamiętasz Myjku Moje ramki można zobaczyć m.in. tutaj.
    Pozdrawiam rozpoczynających przygodę z budową
    Dzięki! Rozumiem, że trzeba było robić nacięcia na silce?
    Czy na dół dawać jeśli na całość pójdzie ciepły parapet?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  2. #222
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Dzięki! Rozumiem, że trzeba było robić nacięcia na silce?
    Czy na dół dawać jeśli na całość pójdzie ciepły parapet?
    Z tego co pamiętam Ania się zorientowała z ramkami jak już mury stały, stąd aby nie pomniejszać okien były zrobione takie nacięcia. Ja po prostu powiększyłem otwory przy stawianiu muru po 6cm na boki (a góra tak czy siak wypadła na wysokość bloczka). Ale właśnie nie wiem jakie te ramki teraz dać, czy tylko na głębokość ramy, czy po całej ściance wnęki okiennej. Chyba XPSa się tynk nie chwyci?
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  3. #223

    Domyślnie

    No to przypomnę, jak to u mnie było z tymi ramkami
    Ramki miałam zaplanowane jeszcze przed budową. Także już na etapie płyty, pod duże okna do podłogi i drzwi balkonowe oraz wejściowe, zatopiliśmy w płycie XPS, żeby był na wysokości podłogi. Jak ustalałam z moim budowlańcem obróbkę otworów okiennych XPS-em, myślałam, że na grubość całej wnęki będzie wklejony XPS. Dopiero na budowie zobaczyłam, ze chłopaki wycinają w bloczkach wcięcia na styro. Skoro im się chciało, to spoko W silce raczej nikt by się nie bawił w wycinanie takich wnęk. Ja mam BK.
    Fajnie zrobili z nadprożami. Dwie L-ki ułożyli na różnych wysokościach względem siebie, żeby utworzyć wcięcie na XPS, a w nadprożu lanym, przed betonowaniem, wyłożyli XPS w szalunkach, także wszystko wyszło równiutko.
    Wszystko możecie podejrzeć w dzienniku Mam spis treści, także łatwo odszukać interesujące Was etapy

    Tynk chwyci się XPS-a. U mnie chwycił. Ale właśnie budowlaniec tłumaczył mi, że lepiej wyciąć te wcięcia w bloczkach na XPS, żeby obróbka otworów okiennych od wewnątrz była łatwiejsza (chciał ułatwić pracę tynkarzom).

    A pod ciepłe parapety chyba bym sobie darowała dodatkowy XPS.
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  4. #224
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Dzięki za wyjaśnienie!

    No to wszystko jasne - ja chyba nie będę kombinował i zrobię po prostu na całości XPS. Będe miał silkę i właśnie dlatego nie widzi mi się wycinanie.

    Właśnie czekam na wycenę bramy garażowej z montażem w świetle otworu. Chcę zminimalizować mostki termiczne, ale przy takim montażu chyba już nie będę się bawił w XPS po obwodzie. Zrobię większe węgarki na bramę - tym bardziej, że brama będzie 5,5m więc jest zapas.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #225

    Domyślnie

    Nam w końcu wczoraj udało się wylać ławę. Teraz już będzie tylko z górki

  6. #226
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Dzięki za wyjaśnienie!

    No to wszystko jasne - ja chyba nie będę kombinował i zrobię po prostu na całości XPS. Będe miał silkę i właśnie dlatego nie widzi mi się wycinanie.

    Właśnie czekam na wycenę bramy garażowej z montażem w świetle otworu. Chcę zminimalizować mostki termiczne, ale przy takim montażu chyba już nie będę się bawił w XPS po obwodzie. Zrobię większe węgarki na bramę - tym bardziej, że brama będzie 5,5m więc jest zapas.
    Myśmy tez robili wyklejanie XPS'em na całej szerokości otworu okiennego. Kładliśmy paski o grubości 2cm po bokach i w nadprożu oraz ciepły parapet.
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  7. #227
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A jak przy takim rozwiązaniu okna mocowane są mechanicznie? Blachy przykręcane kołkami przez XPS?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #228
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    A jak przy takim rozwiązaniu okna mocowane są mechanicznie? Blachy przykręcane kołkami przez XPS?
    Dokładnie tak.
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  9. #229
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Dzięki, dobrze wiedzieć. Jak dojdę do tego etapu to skonstruuje sobie gilotynkę i będę działał
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  10. #230
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Dzięki, dobrze wiedzieć. Jak dojdę do tego etapu to skonstruuje sobie gilotynkę i będę działał
    Akurat w tym działaniu gilotyna była bardziej bajerem tak cienki i miękki XPS można ciąć nożykiem do tapet. Mamy nadzieję, że gilotyna przyda się do pracy do której została stworzona, czyli cięcie styro na elewacji
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  11. #231

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Jeszcze bym tylko wyrzucił porotherm na rzecz betonu komórkowego a najlepiej silki.
    Jakoś BK mnie nie przekonuje. Silke miałem w zamyśle, jakoś się ta myśl rozmyla. Czy możesz mi łopatologicznie napisać twoje za i przeciw siłka i porotherm?

  12. #232
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał szpieg20 Zobacz post
    Jakoś BK mnie nie przekonuje. Silke miałem w zamyśle, jakoś się ta myśl rozmyla. Czy możesz mi łopatologicznie napisać twoje za i przeciw siłka i porotherm?
    Porotherm vel pustak jest dobrym materiałem na ścianę 1W(arstwową) -- literalnie jest po prostu ciepły. I to jedyna zaleta, która się rozmywa gdy stosuje się ścianę 2W, bo role ocieplacza przejmuje druga warstwa. Z wad, pustaki są kruche, są potem problemy z wieszaniem cięższych rzeczy na ścianach. Są krzywe, a więc jak się źle wykona ocieplenie, a jeszcze jak do tego elektryk się wbije z puszką i nie uszczelni, to może ciągnąć ciepło z domu. Generalnie trzeba BARDZO pilnować wykonania przy porothermie.

    BK jest równie ciepły co porotherm, ale jest znacznie równiejszy, łatwo się obrabia, nie ma problemu z wieszaniem rzeczy na ścianach, a ponieważ jest pełnym bloczkiem nie ma się co obawiać "przedmuchów" w razie błędów wykonawczych.

    Silka z kolei ma trzy wady, jest słabym izolatorem, jest ciężka i trudno się obrabia (a więc ekipa może marudzić i doliczyć za murowanie, jak się nie wykorzysta wewnętrznych kanałów pod elektrykę, to ciężko się także bruzduje, z drugiej strony i tak większość kładzie pod tynk elektrykę). Ale tak jak przy poprzednich materiałach izolacyjność materiału, gdy ściana 2W, nie ma znaczenia. Zatem rzeczy, które są wadami dla ekipy, są zaletami dla mieszkańców, bo: dzięki słabej izolacji silka znakomicie reguluje mikroklimat w domu (szybko pochłania i oddaje ciepło) a dzięki dużej masie dobrze akumuluje i chroni akustycznie. Mój majster się ucieszył że nie będzie musiał znowu budować z poroszajsu. Potem co prawda klął, bo najwyraźniej "zapomniał" że u mnie piętrówkę buduje i "trochę" więcej się umęczył mając do postawienia blisko 300m2 muru. Ale i tak się cieszył że nie pracował na pustakach ceramicznych.

    Cenowo silka wychodzi drożej (pod warunkiem tej samej grubości muru). Silki Xelli idzie 15 szt./m2 a Porothermu Wienerberger 10.7 szt./m2. W zeszłym roku płaciłem za silkę 24cm 4,45 zł brutto/szt. a za Porotherm 25cm (na pierwszą warstwę muru) 5,50 zł brutto/szt. Wychodzi odpowiednio 66,75 zł/m2 i 58,85 zł/m2. No ale ze względu na sporą wytrzymałość silki można (naturalnie po konsultacji z konstruktorem) zjechać z grubością do 18cm i wyjdzie taniej.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  13. #233
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    I to jedyna zaleta, która się rozmywa gdy stosuje się ścianę 2W, bo role ocieplacza przejmuje druga warstwa.
    Tyle, że muru nie ocieplasz od dołu. Więc w tym miejscu (izolacja ścian konstrukcyjnych i działowych od gruntu) cała izolacyjność pochodzi od materiału konstrukcyjnego i ma znaczanie nie tylko przy murach jednowarstwowych.
    Ma też znaczenie od góry i z drugiej strony np. przy ścianach szczytowych przy poddaszu nieogrzwanym. Zwłaszcza, jak projektant czy wykonawca "zapomną" zostawić miejsca do ocieplenia ściany szczytowej od góry, co jest dosyć typowe.

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    BK jest równie ciepły co porotherm, ale jest znacznie równiejszy, łatwo się obrabia, nie ma problemu z wieszaniem rzeczy na ścianach, a ponieważ jest pełnym bloczkiem nie ma się co obawiać "przedmuchów" w razie błędów wykonawczych.
    Równie?
    Porotherm 25 Dryfix - U=0,95
    Porotherm 25 P+W - U=1,03
    BK 500 24 cm - U=0,53

    Dla mnie to jest bardzo, bardzo daleko od "równie ciepły".

    I to nie była badana taka partia, jak trafia do klienta, tylko wybrane, niepopękane sztuki.



    No i konstrukcja wszelkiej dziurawej ceramiki skłania do grubej spoiny, żeby zatkać te otwory od góry i od dołu, bo inaczej wiatr hula na całej wysokości i nawet przy mniej popękanych pustakach przez to parametry są dalekie od realnych osiągów.

  14. #234
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja w ostatniej chwili zmienilem porotherm na silke.

    Izolacja akustyczna oraz argumenty o ktorych pisal Myjk zawazyly.

    Bruzdowanie rzeczywiscie bedzie klopotliwe, ale po bruzdowaniu w wielkiej plycie to zadne wyzwanie. Bruzdownica elektryczna i jazda. Przy odpowiednim zaplanowaniu elektryki tych bruzd nie bedzie az tak duzo w sumie Wiekoszc pojdzie po podlodze i kawalek na sciane.

    Poczatkowa mostki na przegrodach od ziemi sklanialy mnie ku porothermowi, ale kiedy padla decyzja o plycie fundamentowej ten argument przestal miec znaczenie.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #235
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Równie?
    Porotherm 25 Dryfix - U=0,95
    Porotherm 25 P+W - U=1,03
    BK 500 24 cm - U=0,53
    Coś mi się tak ubzdurało, mój faul. Zatem wychodzi na to, że BK nie ma żadnych zalet.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  16. #236
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Bruzdowanie rzeczywiscie bedzie klopotliwe, ale po bruzdowaniu w wielkiej plycie to zadne wyzwanie. Bruzdownica elektryczna i jazda. Przy odpowiednim zaplanowaniu elektryki tych bruzd nie bedzie az tak duzo w sumie Wiekoszc pojdzie po podlodze i kawalek na sciane.
    Przy czym silka ma wewnętrzne kanały na elektrykę. Wtedy wystarczy otwornica i przeciąga się przewody wewnątrz bloków. Warunek, trzeba zachować przestrzał przy murowaniu. Ja zapomniałem o tym i nie wszędzie mi majster pospinał piony bloczków. Mam jednak nadzieję, że w większości przypadków wystarczy.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  17. #237

    Domyślnie

    BK ma więcej zalet niż Twoje pseudo porady. Szczególnie tej o ścianie 1W z Porothermu

  18. #238
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Z cegłą na budowę jest jak z poszukiwaniem partnerki/partnera. Nie ma osób idealnych, ale trzeba znaleźć takiego którego wady jesteśmy w stanie zaakceptować, a zalety z naszego punktu widzenia będą rekompensowały te wady

    Więc każdy musi sam podjąć decyzje.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  19. #239
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Z cegłą na budowę jest jak z poszukiwaniem partnerki/partnera. Nie ma osób idealnych, ale trzeba znaleźć takiego którego wady jesteśmy w stanie zaakceptować, a zalety z naszego punktu widzenia będą rekompensowały te wady
    Więc każdy musi sam podjąć decyzje.
    Dlatego właśnie opisałem wady i zalety -- więcej istotnych dla materiału nośnego nie znalazłem podczas analizy dla siebie. Wybór każdy podejmie sam.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  20. #240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Dlatego właśnie opisałem wady i zalety -- więcej istotnych dla materiału nośnego nie znalazłem podczas analizy dla siebie. Wybór każdy podejmie sam.
    Dokładnie, rzetelnie podszedłeś do sprawy
    Reklama na FM jest płatna

Strona 12 z 90

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony