dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 90
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 1797
  1. #61

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dżoana1 Zobacz post
    bRutaL u nas też w planach płyta fundamentowa. Dużo czytałam o grzewczej ale nigdzie nie doczytałam o ile droższa jest od samej płyty. Ile Was płyta wyniesie i ile metrów? U Nas parterówka jakieś 145 metrów wyjdzie.
    Ja mam płytę fundamentową grzewczą o powierzchni 117 m2. Dopłata do płyty za system grzewczy (kable w płycie + wypaśne sterowniki to 15 tyś.)

    Cytat Napisał Dżoana1 Zobacz post
    I czy dobrze wyczytałam ze przy takim sposobie wykonania ogrzewania dobrze jest jego nigdy nie "wygaszać"??
    Nie wiem, gdzie wyczytałaś takie cuda Zwykle, ogrzewanie w płycie robi się po to, żeby móc wykorzystać jej akumulacyjność. Mówię tu o sytuacji, kiedy płyta jest docelową podłogą. Jeśli nie zależy Ci na akumulacji, robisz na płycie wylewkę i w wylewce ogrzewanie podłogowe, które pracuje bez względu na pory dnia i nocy. Jednak żadne ogrzewanie nie chodzi non stop.

    Cytat Napisał Dżoana1 Zobacz post
    Decydujemy się na płytę ze względu na wody gruntowe 1,2-1,5 i przede wszystkim chcemy jak najszybciej dom postawić jak już zaczniemy a płyta trochę to przyspiesza
    Jeśli planujecie płytę, jako docelową posadzkę, to nie "trochę", ale znacznie przyśpieszy Wam to budowę. W ciągu tygodnia, otrzymacie gotową podłogę, z instalacjami wodnymi, kanalizą, hydro- i termoizolacją od gruntu, z opaską przeciwwysadzinową, jeśli zachodzi potrzeba, to również z drenażem odprowadzającym wody gruntowe. Że nie wspomnę o ogrzewaniu, jeśli będzie to płyta grzewcza
    Wiem, że ceny fundamentu płytowego początkowo przerażają, ale jak się podliczy etapy, których unikasz, dzięki płycie, to okazuje się, że nie wychodzi dużo drożej, a ile prościej, cieplej i szybciej
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  2. #62

    Domyślnie

    annatulipanna dziękuję za odpowiedź Z tym grzaniem pewnie coś źle zrozumiałam budowa domu to dla mnie czarna magia i te wszystkie pojęcia magia jeszcze większa

    Bardzo mnie kusi płyta grzewcza ale tak jak piszesz te pierwsze koszta przerażają i nie wiem jak na to męża namówię Ile mniej wyszłoby ogrzewanie podłogowe robione w późniejszym etapie? Rozumiem ze całość płyty grzewczej od podstaw robi ta sama firma?

  3. #63

    Domyślnie

    Odezwij się do Brinkamana dostaniesz wycenę na płytę zwykłą i grzewczą. U mnie w ofercie grzewcza była droższa o ok 27% względem zwykłej z takim samym ociepleniem.

    Edit: w zasadzie to trochę nieprecyzyjnie napisałem, bo powyższe dotyczyło 20 XPS. A przy 30cm kwotowo różnica jest ta sama. Precyzyjniej będzie powiedzieć, że grzewcza jest <100zł/m2 droższa.
    Ostatnio edytowane przez Redakcja ; 13-02-2018 o 12:25

  4. #64
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bRutaL

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Jaworze
    Kod pocztowy
    43-384
    Posty
    12

    Domyślnie

    Dżoana1

    Sorki nie widziałem twojego pytania. Ogólnie rozstrzał cenowy przy płytach jest ogromny ja mam płytę ok90 m2 i ogólnie podszedłem do tego w ten sposób. Ma być ciepło, taniej i szybciej. Głownie chciałem zyskać czas, brak mostków, kasę przy zachowaniu podobnych parametrów jak w projekcie. Sprawdziłem różne firmy i technologicznie też są spore różnice. Nie mogę ci polecić jeszcze z czystym sumieniem bo za tydzień zaczynamy budowę płyty ale powinna mi wyjść mniej niż ławy a jak doliczę że mam w cenie wod-kan i ogrzewanie podłogowe i mogę na to położyć panele to wychodzi mi dużo taniej, Przynajmniej na papierze

  5. #65

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dżoana1 Zobacz post
    annatulipanna dziękuję za odpowiedź Z tym grzaniem pewnie coś źle zrozumiałam budowa domu to dla mnie czarna magia i te wszystkie pojęcia magia jeszcze większa

    Bardzo mnie kusi płyta grzewcza ale tak jak piszesz te pierwsze koszta przerażają i nie wiem jak na to męża namówię Ile mniej wyszłoby ogrzewanie podłogowe robione w późniejszym etapie? Rozumiem ze całość płyty grzewczej od podstaw robi ta sama firma?
    Namówisz, namówisz
    Ja namówiłam, to i Tobie się uda
    Tylko tutaj trzeba konkretnych argumentów
    Nie przejdzie tekst typu: "Kochanie, a może zrobimy płytę fundamentową, zamiast zwykłych fundamentów? Tyle się o tym naczytałam i to rewelacyjne rozwiązanie. Jest taka ciepła i bardzo szybko się ją robi. Tylko jest sporo droższa".

    Ja przygotowałam sobie porównanie cenowe tradycyjnych fundamentów (wycenę zrobiła mi moja KB), pogadałam z moim budowlańcem, jak to u niego wygląda. Miałam 4 wyceny płyty fundamentowej z ogrzewaniem i bez. Doliczyłam , co nas czeka, jeśli nie zrobimy płyty (chudziaki, styropiany, ułożenie rur od wody w izolacji podłogi, wylewki...do tego cała ta hydro i termoizolacja fundamentów. To wszystko rozciągnęłoby się w czasie i trzeba by za każdy etap płacić innej ekipie. No i oczywiście ogrzewanie! A tak, po tygodniu od rozpoczęcia robót budowlanych miałam to wszystko z głowy. Łącznie z ogrzewaniem wyniosło nas to 55 tyś. brutto.
    Zwykłe fundamenty miałam wycenione na ponad 30 tyś. To teraz dolicz sobie koszt styropianu podłogowego, wylewek, rozprowadzenia wody i ogrzewania wraz ze sterowaniem.
    Dla mnie to nie było przepłacanie. Nawet, jeśli wyszło drożej, to otrzymałam produkt nieporównywalnie lepszy i w dużo krótszym czasie
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  6. #66

    Domyślnie

    Cytat Napisał bRutaL Zobacz post
    Dżoana1

    Sorki nie widziałem twojego pytania. Ogólnie rozstrzał cenowy przy płytach jest ogromny ja mam płytę ok90 m2 i ogólnie podszedłem do tego w ten sposób. Ma być ciepło, taniej i szybciej. Głownie chciałem zyskać czas, brak mostków, kasę przy zachowaniu podobnych parametrów jak w projekcie. Sprawdziłem różne firmy i technologicznie też są spore różnice. Nie mogę ci polecić jeszcze z czystym sumieniem bo za tydzień zaczynamy budowę płyty ale powinna mi wyjść mniej niż ławy a jak doliczę że mam w cenie wod-kan i ogrzewanie podłogowe i mogę na to położyć panele to wychodzi mi dużo taniej, Przynajmniej na papierze
    Dokładnie
    Mniej więcej, to samo pisałam w tym samym czasie
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  7. #67

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi Co do wyceny to trochę muszę z nią poczekać bo jak pisałam jesteśmy na etapie kupna działki a to chwilę potrwa bo dopiero geodeta złożył papiery do gminy o podział działki na 3 z których jedną chcemy kupić. Liczę na cud że w ciągu 2 miesięcy działka będzie nasza. Do tego w projekcie będą przeróbki w tym dobudowa kawałka przy garażu. A z tego co rozumiem to musi być już projekt bo chyba decydując się też na podłogówkę musi być dokładny projekt aby uwzględnili ściany itp? Bo chyba pod nimi podłogówki nie będzie?

    Mając płytę grzewczą stawia się ściany, dach, wstawia ona i drzwi i wewnątrz można juz działać z elektryką, tynkami , podłogami itp? Dla mnie to świetny scenariusz, nie powiem

    Do tego wszystkiego planujemy ogrzewanie gazowe i rekuperację.

    A prócz samych plusów płyty jakieś minusy prócz ceny?

  8. #68

    Domyślnie

    Witam, serdecznie wszystkich budujących się, oraz fachowców dzielących się swoją widzą na forum.

  9. #69
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał bRutaL Zobacz post
    Dżoana1

    Sorki nie widziałem twojego pytania. Ogólnie rozstrzał cenowy przy płytach jest ogromny ja mam płytę ok90 m2 i ogólnie podszedłem do tego w ten sposób. Ma być ciepło, taniej i szybciej. Głownie chciałem zyskać czas, brak mostków, kasę przy zachowaniu podobnych parametrów jak w projekcie. Sprawdziłem różne firmy i technologicznie też są spore różnice. Nie mogę ci polecić jeszcze z czystym sumieniem bo za tydzień zaczynamy budowę płyty ale powinna mi wyjść mniej niż ławy a jak doliczę że mam w cenie wod-kan i ogrzewanie podłogowe i mogę na to położyć panele to wychodzi mi dużo taniej, Przynajmniej na papierze
    NIGDY płyta fundamentowa nie wyjdzie taniej niż tradycyjne ławy./fundament Jest to o tyle dziwne, że dla wykonawcy jest prosta w budowie i szybsza a jak wiadomo CZAS TO PIENIĄDZ a i przecież pracownik drogi. ŻADEN z wiodących wykonawców płyt na moje pytania dotyczące uzasadnienia ceny płyty, nie potrafił sensownie uzasadnić kosztów. A już najbardziej "porażały" mnie ich kosmiczne ceny ław, jakie mają w swoich przykładach porównawczych Owszem, mogą przestraszyć, ale nie kogoś, kto od lat domy buduje i zna ceny.
    Jak ktoś ma trudne warunki terenowe, zależy mu na czasie i nie są dla niego koszta ważne, to ława jak najbardziej jest odpowiednim rozwiązaniem. Jeśli jednak ktoś ma czas plus jakiekolwiek zdolności manualne, chęć poznania czy pojęcie, może śmiało robić ławy/fundament

    PS - do ceny płyty doliczajcie sobie koszty dostosowania gruntu pod nią. Bywa różnie i czasami kosztownie. Później musicie mieć ekipę murarzy, której dodatkowym zadaniem będzie...dbanie o płytę, bo to przecież ostateczna szlichta pod płytki/panele. Różnie z tym bywa. Są ekipy, gdzie jest zawsze czysto i po pracy codziennie sprzątają, ale są i takie ,że nie przejdziesz metra bez potknięcia się o coś.Belkę łatwo podnieść, ale już zeskrobywać zaschnięte kleje czy zaprawę to udręka. Warto też mieć znajomego z takim fajny urządzeniem jak np Bosch GSL 2 Professional, by sprawdził dzieło wykonawcy. Ja mam... i często gaszę nim uśmiech inwestorów, którzy są święcie przekonani, że mają posadzki idealne pod płytki/panele. Kupiłem je nie po to, by czerpać satysfakcję z czyjejś "niedoli" tylko dla własnego bezpieczeństwa, bo czasami trudno jest ludzi przekonać, że układanie paneli na krzywej posadzce grozi ich uszkodzeniem itd itp, albo że lepiej jest położyć warstwę zaprawy wyrównującej niż kłaść płytki na 3 cm kleju.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 02-02-2018 o 17:36

  10. #70

    Domyślnie

    Ja mam idealne warunki gruntowe pod budowę i koszty były dla mnie ważne podczas wyboru płyta - ławy. Jednak płyta nie wychodziła dużo drożej, a może nawet taniej niż tradycyjny fundament plus wszystko dodatkowe, co zyskujemy dzięki płycie. Także nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że płyta nigdy nie wyjdzie taniej.

    Jeśli ktoś ma czas i zdolności manualne i może sam zrobić fundament, to jeszcze łatwiej, taniej i szybciej zrobi sobie płytę (co wielu forumowiczów już udowodniło).

    Moja płyta przetrwała całą budowę, bez żadnych placków kleju, czy zaprawy. Dopiero tynkarze zostawili mi sporo roboty na później

    Moi wykonawcy płyty zapewniają o maksymalnych odchyłach w całej płycie do 5 mm. Tymczasem w samej łazience miałam 1 cm spadku i trzeba było klejem równać. Ale to nie zgasiło mojego entuzjazmu w stosunku do płyty. Mając do czynienia z różnymi wykonawcami, nie spodziewam się, idealnie wykonanych prac.
    Budowlańcy szybko sprowadzili mnie do brutalnej rzeczywistości, w której, jak sam czegoś nie zrobisz, to nie będzie dobrze, tylko na odwal.

    Podobnie, jak wykonawcy płyt, którzy zawyżają ceny zwykłych fundamentów, po to, żeby cena ich płyty wyglądała na bardzo atrakcyjną, kolejne ekipy wchodzące na budowę, krytykują prace wykonane przed nimi, żeby nam udowodnić, jak mają teraz utrudnioną pracę i muszą zrobić więcej niż wycenili.

    No tak się to wszystko kręci i zaczynając budowę, musimy być tego świadomi
    Także zbierajcie siły na tę nierówną walkę, sami zaznajamiajcie się z poszczególnymi etapami budowy, żeby nie robili Was w jajo i do boju
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  11. #71
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Przy okazji płyty. Jak w Waszych projektach wygląda zabezpieczenie przed wysadzeniem?

    Mam wysoki pozwiom wód gruntowych. Grunt o dobrych właściwościach nośnych. Konstruktor nie chciał zastosować opaski przeciwwysadzinowej pionowej. Pozioma odpadała przez odległość od granicy - dom będzie 1,5 od działki sąsiada.

    Stanęło na tym, że w projekcie ma być wybranie gruntu po obwodzie i zagęszczenie go do 0,98. Ma to zabezpieczyć przed wysadzeniem. Dodatkowo płyta ma mieć grubość 30cm - co przy takim domu według mnie jest dość sporo. Zapytałem skąd taka grubość i dostałem odpowiedź, że po to by w przypadku wysadzenia chronić konstrukcję domu.

    Próbowałem lobbować opaskę pionową, ale konstruktor argumentował, że to złe rozwiązanie bo i tak wymaga ostrogi betonowe po obwodzie, co podroży koszty.
    Według niego, tak zagęszczony grunt daje pewność, że nie zostanie wysadzony. Ale płyta będzie grubsza chyba na wypadek gdyby wykonawca nie zagęścił.

    Z jednej strony widzę, że konstruktor się wczuł w ten projekt, ale nie wiem czy nie robi zbyt asekuracyjnie. Jest podkład z chudego betonu, na to izolacja, potem XPS 20cm, na nim kolejna izolacja. Wody gruntowe podczas badania były na ok 70cm, ale nie mam pewności czy podczas obfitych opadów nie są wyżej.

  12. #72
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bRutaL

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Jaworze
    Kod pocztowy
    43-384
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    NIGDY płyta fundamentowa nie wyjdzie taniej niż tradycyjne ławy./fundament Jest to o tyle dziwne, że dla wykonawcy jest prosta w budowie i szybsza a jak wiadomo CZAS TO PIENIĄDZ a i przecież pracownik drogi. ŻADEN z wiodących wykonawców płyt na moje pytania dotyczące uzasadnienia ceny płyty, nie potrafił sensownie uzasadnić kosztów. A już najbardziej "porażały" mnie ich kosmiczne ceny ław, jakie mają w swoich przykładach porównawczych Owszem, mogą przestraszyć, ale nie kogoś, kto od lat domy buduje i zna ceny.
    Jak ktoś ma trudne warunki terenowe, zależy mu na czasie i nie są dla niego koszta ważne, to ława jak najbardziej jest odpowiednim rozwiązaniem. Jeśli jednak ktoś ma czas plus jakiekolwiek zdolności manualne, chęć poznania czy pojęcie, może śmiało robić ławy/fundament

    PS - do ceny płyty doliczajcie sobie koszty dostosowania gruntu pod nią. Bywa różnie i czasami kosztownie. Później musicie mieć ekipę murarzy, której dodatkowym zadaniem będzie...dbanie o płytę, bo to przecież ostateczna szlichta pod płytki/panele. Różnie z tym bywa. Są ekipy, gdzie jest zawsze czysto i po pracy codziennie sprzątają, ale są i takie ,że nie przejdziesz metra bez potknięcia się o coś.Belkę łatwo podnieść, ale już zeskrobywać zaschnięte kleje czy zaprawę to udręka. Warto też mieć znajomego z takim fajny urządzeniem jak np Bosch GSL 2 Professional, by sprawdził dzieło wykonawcy. Ja mam... i często gaszę nim uśmiech inwestorów, którzy są święcie przekonani, że mają posadzki idealne pod płytki/panele. Kupiłem je nie po to, by czerpać satysfakcję z czyjejś "niedoli" tylko dla własnego bezpieczeństwa, bo czasami trudno jest ludzi przekonać, że układanie paneli na krzywej posadzce grozi ich uszkodzeniem itd itp, albo że lepiej jest położyć warstwę zaprawy wyrównującej niż kłaść płytki na 3 cm kleju.
    Będę wiedział jak się już wybuduję a tymczasem działka, mróz i zapał inwestora

  13. #73

    Domyślnie

    Witamy wszystkich rozpoczynających budowę w 2018,

    Po ponad rocznym oczekiwaniu na odstępstwo mamy PNB i teraz liczę, ze już uda się nam rozpocząć przygodę z budowaniem - rozbudowywaniem (walczyliśmy od 2015). Planujemy rozbudowę z przebudową, ponieważ postanowiliśmy z synem ocalić od zapomnienia wspomnienia "naszych letnich wakacji" i nasz domek (na razie pełnił będzie funkcję letniego a potem docelowego) jest rozbudową i przebudową domku typu Brda.

  14. #74
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar fightman
    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Lubin
    Kod pocztowy
    59-300
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam,
    ruszam koło Lubina z budową PORTO w 2018
    zamierzam budować na płycie fundamentowej

    przez forum chciałbym złapać kontakt z budującymi ten projekt - wymiana doświadczeń, uwag - może namiarów na dobre ekipy
    sądzę że w trakcie pojawia się ciekawe pomysły i rozwiązania do wykorzystania dla inny

    Nie znalazłem zbyt wielu inf. o tym projekcie - ani budów rozpoczętych w zasięgu i okolicy, liczę więc że takie forum może to zmienić.
    W moim dzienniku budowy szczegóły dot. projektu oraz linkowanie na stronę.

  15. #75
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Wreszcie droga utwardzona.
    W sumie około 150 metrów. Pierwsze 40 dość łatwo się zapadało i koparka robiła spore koleiny. Poszły tam na spód 4 patelnie grubego gruzu betonowego (bardzo grubego), a na to jedna patelnia tłucznia. Na pozostałym odcinku znacznie twardziej, zero kolein. Weszło tam 9 patelni gruzu betonowego z piaskiem. Niczego nie zagęszczałem zagęszczarka, tylko tyle ile ciężarówki ugniotły. W sumie koszt gruzu i koparki 10-11tys. Radość z dojechania autem pod przyszły dom bezcenna . Po budowie jeszcze niestety trzeba będzie dowieźć na bidę 5 patelni tłucznia na wierzch, ale póki co jest

    Za to bank po prawie miesiacu oczekiwania, aż analityk łaskawie spojrzy na wniosek, przesłał uwagi typu: tu jest zła data, jednego oświadczenia brakuje itp..drobnica, ale czas leci...

  16. #76

    Domyślnie

    Czas leci jak cholera. U mnie jeden z urzędów dokładnie 30 dnia wg KPA wysłał wezwanie do uzupełnienia dając sobie jednocześnie kolejne 30 dni. W dodatku oczywiście kolejny tydzień w plecy żeby pismo wysłane z Warszawy doszło do Warszawy...

    Na pocieszenie w moim powiecie wnioski o PNB można składać w gminie, bo i tak są tam rozpatrywane. I ostatnio przeglądałem Wyszukiwarka publiczna RWDZ i widzę, że decyzje nawet w 3 tyg są wydawane

  17. #77
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    PNB miałem mniej więcej w 3 tygodnie bez żadnych wezwań do uzupełnienia - tutaj niestety nie mogę ponarzekać nawet jakbym chciał ale kredyt to dramat.
    Ostatnio edytowane przez Robaczywy ; 11-02-2018 o 12:34

  18. #78
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Czas leci jak cholera. U mnie jeden z urzędów dokładnie 30 dnia wg KPA wysłał wezwanie do uzupełnienia dając sobie jednocześnie kolejne 30 dni. W dodatku oczywiście kolejny tydzień w plecy żeby pismo wysłane z Warszawy doszło do Warszawy...
    Miałem podobnie tyle że bardziej bezczelnie. W piątek babka zapewniała architekta , że jest wszystko ok, a we wtorek dostałem wezwanie do uzupełnienia Oczywiście też wszystko na sam koniec terminu.

  19. #79

    Domyślnie

    U mnie też bez bezczelności się nie obyło. Bo dokument był złożony i pytałem osobiście czy jest ok. Był - zanim 30 dzień nie nadszedł

  20. #80

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    Czy jest ktoś już na etapie wyboru firmy budowlanej. Ja znalazłem na forum kilka wykonawców z białej listy. Wysłałem zapytania i kilku odpowiedziało w tym między innymi:
    1. Murabet Czesław Wolniewicz
    2. Damian Jaroć

    Czy ktoś ma jakieś opinie na temat powyższych wykonawców? Może ktoś z Was ma jakieś informacje na ich temat?
    Dzięki za informacje.

Strona 4 z 90

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony