dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 52 z 90
Pokaż wyniki od 1.021 do 1.040 z 1797
  1. #1021

    Domyślnie

    Przy ławach to co innego i chyba nawet wg opracowania dr Musiała nie ma tam niczego skomplikowanego.

  2. #1022
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nie ma o ile zrobimy ciągły obwód przed zalaniem ław. Bo samo zbrojenie wiązane drutem średnio sie nadaje. Zastanawiam sie czy gdybym w samych naroznikach płyty podkul sie do zbrojenia i tam zamocowal punkty do wyrównania potencjału to czy byłoby ok..

  3. #1023
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Nie ma o ile zrobimy ciągły obwód przed zalaniem ław. Bo samo zbrojenie wiązane drutem średnio sie nadaje. Zastanawiam sie czy gdybym w samych naroznikach płyty podkul sie do zbrojenia i tam zamocowal punkty do wyrównania potencjału to czy byłoby ok..
    No nie byłoby bo to wiesz jak mawiają z gówna bata nie ukręcisz przegapiłeś moment wykonania uziomu. Oczywiście możesz podkuć do zbrojenia i przymocować otok ale po pierwsze to naruszysz płytę i narazisz na korozję to zbrojenie a po drugie to cholera wie jak to było tam w środku połączone (pewno drutem wiązałkowym ale na ile dokładnie).
    Gdzie będziesz miał rozdzielnicę i GSW? Do GSW musisz mieć połączenie z uziomu. Ogólnie jak inwestor robi płytę fundamentową to zazwyczaj ma spierd... uziom

  4. #1024
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wiele bym nie musiał kuć. Zbrojenie jest 3-4 cm pod powierzchnią. Jest zrobiony wieniec dookoła, który byłby w sumie idealny. Jest wiązany drutem wiązałkowym, ale gdybym połączył go z bednarką w 4 punktach to byłoby już całkiem przyzwoicie. Prawidzwy uziom to byłaby bednarka, połączenie z płytą miałoby służyć tylko do wyrówniania potenciału.

    Cytat z publikacj dr Musiała:
    Z kolei w betonowej płycie fundamentowej nad warstwami izolacyjnymi powinna być wykonana
    krata wyrównawcza o okach nie większych niż 20×20 m, wielokrotnie połączona z uziomem
    (rys. 1. Połączenie tej kraty z uziomem przez główną szynę wyrównawczą, jest oczywiście niezbędne,
    ale nie jest wystarczające dla celów ochrony odgromowej. Duże indukcyjne spadki napięcia
    na długich połączeniach kraty z uziomem mogłyby wywoływać iskry wtórne w warstwie termoizolacji,
    perforując ją. Aby temu zapobiec, po obwodzie budynku wykonuje się dodatkowe połączenia
    kraty wyrównawczej z uziomem, najlepiej z podziałką odpowiadającą odstępom między przewodami
    odprowadzającymi piorunochronu. Bezpośrednio do uziomu przyłącza się też wspomniane
    przewody odprowadzające rozmieszczone po obwodzie budynku co 10, 15 lub 20 m, w zależności
    od wybranego poziomu ochrony odgromowej (według tabl. 4 w normie PN-EN 62305-3)


    GSW będzie w garażu - tak samo jak rozdzielnia. Sam uziom to nie problem - w praktyce wystarcza szpilka od 3 do 5m wbita w ziemie. Wersja lux to bednarka dookoła domu. Gorzej jak ma być także instalacja odgromowa...
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #1025
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Sam uziom to nie problem - w praktyce wystarcza szpilka od 3 do 5m wbita w ziemie. Wersja lux to bednarka dookoła domu. Gorzej jak ma być także instalacja odgromowa...
    Z bednarką ocynkowaną jest taki problem, że znika w glebie - tu masz kilka fotek. A cena nierdzewnej, miedzianej czy nawet miedziowanej poraża (jak już gdzieś znajdziesz). Więc uziom fundamentowy jest nie tylko jedyny dopuszczalny prawnie (bo w praktyce nie ma już sieci metalowych)*, to jest też jedynym trwałym do wykonania za małe pieniądze. A jak ten wymóg prawny spełnić przy płycie na termoizolacji? Trzeba ją podziurawić miedzią świetnie przewodząca ciepło (bo ocynk w gruncie zniknie z czasem).
    Jak ktoś robi regularnie wymagane prawem pomiary elektryczne (są tacy?), to przynajmniej się dowie, że uziom słabo działa i trzeba go naprawić. Większy problem, jak dowie się o tym po zgonie od przepięcia kosztownych urządzeń.

    *§ 184. 1. Jako uziomy instalacji elektrycznej należy wykorzystywać metalowe konstrukcje budynków, zbrojenia fundamentów oraz inne metalowe elementy umieszczone w niezbrojonych fundamentach stanowiące sztuczny uziom fundamentowy.
    2. Dopuszcza się wykorzystywanie jako uziomy instalacji elektrycznej metalowych przewodów sieci wodociągowej, pod warunkiem zachowania wymagań Polskiej Normy dotyczącej uziemień i przewodów ochronnych oraz uzyskania zgody jednostki eksploatującej tę sieć.

  6. #1026
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cena miedziowanej jeszcze tak nie poraża, ale nie daje gwranacji trwałości na lata.

    Nierdzewna 50m to koszt koło 3000. Powiedzmy, że to nie jest kwota nie do zaakceptowania - bardziej zależy mi na ochronie bo straty zwiazane z przepieciami beda wyzsze.

    Tylko teraz jak to połączyć z płytą żeby wyrównać potencjały? I czy połączyć GSW z instalacją odgromową czy zrobić osobny uziom np szpilkowy?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  7. #1027
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    https://dynamic.dehn.pl/files/public...mentowe_pl.pdf Masz poczytaj sobie i popatrz na Rysunki. U Ciebie jednak już tego dobrze się zrobić nie da

  8. #1028
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Poproszę RST o wycenę projektu i wykonania. Zobaczę czy będą w stanie coś mi zaproponować. Dałem ciała z tym uziomem...

    Chyba, że zrezygnuję z instalacji odgromowej i zainwestuję w dobre zabezpiecznia.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  9. #1029
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Niestety rst Białystok sie rozpadło. Nadal sprzedają materiały, ale nie robią wykonawstwa i projektów. Szkoda...

    Ale zrobiłem rekonesans w temacie i można to zrobić tak by było dobrze, a nawet bardzo dobrze.

    W projekcie gotowym był także projekt odgromowki i uziomu.

    Uziom otokowy 2m od budynku z bednarki.
    W miejscu łączenia uziomu z przewodami odprowadzajacymi będzie także polaczenie ze zbrojeniem plyty. Ma służyć wyrównaniu potencjału, ale nic poza tym nie będziemy łączyć do konstrukcji wewnątrz.

    GSW zostanie polaczone drutem 8mm miedzianym z bednarka w ziemi.

    Dodatkowo oczywiście zabezpieczenia przeciwprzepieciowe na linii zasilającej, antenach, czy kablach od dostawców internetu.

    W teorii ryzyko strzału piorunem jest znikome, ale chcemy zamontować ogniwa pv, które niestety zwiększają ryzyko.
    Ale święty spokój jest jednak najważniejszy.

    Odpowiadając na poprzednie pytanie o kable sieciowe. W teorii zalecane jest prowadzenie osobne. W praktyce nie powinno być problemu, ale ostatecznie i tak rozważam kable ekranowane kategorii 6, więc tutaj będzie można to puszczać w jednym korytku.

  10. #1030
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post

    W teorii ryzyko strzału piorunem jest znikome, ale chcemy zamontować ogniwa pv, które niestety zwiększają ryzyko.
    Ale święty spokój jest jednak najważniejszy.
    .
    Masz projekt na ochronę PV ?

  11. #1031
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Będę chciał zrobić. Materiału mam z zapasem. Poczytałem trochę o wytycznych. Problem w tym ze do projektowania odgromowki nie trzeba mieć specjalnych uprawnień poza elektrycznymi. Ale może znasz kogoś kompetentnego w tej dziedzinie?

  12. #1032
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    . Problem w tym ze do projektowania odgromowki nie trzeba mieć specjalnych uprawnień poza elektrycznymi. Ale może znasz kogoś kompetentnego w tej dziedzinie?
    Właśnie te elektryczne są "specjalne" Z okolic Warszawy nie znam nikogo a na odległość w dzisiejszych czasach nikt nie robi już.

  13. #1033
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Mój kuzyn ma właśnie te specjalne, a odgromowej instalacji wie tyle ile mu powiedziałem

  14. #1034
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Mój kuzyn ma właśnie te specjalne, a odgromowej instalacji wie tyle ile mu powiedziałem
    Ma uprawnienia projektowe czy też może świadectwo kwalifikacji E i D?

  15. #1035
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nie dopytywalem, ale projektuje stacje transformatorowe.

    Czytałem o ochronie PV i generalnie gdyby patrząc na wytyczne, to do obecnej instalacji wystarczyłoby dodać pionowe zwody ok 0.5m na samej górze i w rogach. Ale oczywiście chciałbym, żeby jakiś projektant na to rzucił okiem.

  16. #1036
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Nie dopytywalem, ale projektuje stacje transformatorowe.

    Czytałem o ochronie PV i generalnie gdyby patrząc na wytyczne, to do obecnej instalacji wystarczyłoby dodać pionowe zwody ok 0.5m na samej górze i w rogach. Ale oczywiście chciałbym, żeby jakiś projektant na to rzucił okiem.
    Może pracuje w ZPUE to się zajmuje tylko stacjami trafo i uprawnień mieć nie musi. No nieważne.
    Wiele jest składowych projektu ochrony instalacji PV. Trzeba pamiętać o odstępie izolacyjnym również, policzyć to, dochodzi ochrona przeciwprzepięciowa po stronie DC i AC.

  17. #1037
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ciekawy artykuł na ten temat :
    http://www.fachowyelektryk.pl/techno...taicznych.html

    Ograniczniki wiadomo. Tak samo jak ograniczniki na kablach antenowych i sieciowych.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 16-10-2018 o 07:14

  18. #1038
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar kjuta
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    1.922

    Domyślnie

    hej,
    ogrzewający dom gazem możecie mi napisać jaki macie kocioł, jego moc i metraż domu ?
    mój mąż chce mi trzasnąć 24 kW ... potrzebuję mu to wybić z głowy
    u mnie metraż 178m2, wszędzie ogrzewanie podłogowe, brak kaloryferów, 20 styro grafitowego w ociepleniu, muszę sobie przypomnieć, ale z tego co pamiętam więcej niż 14 kW nie brałam pod uwagę

  19. #1039
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał kjuta Zobacz post
    hej,
    ogrzewający dom gazem możecie mi napisać jaki macie kocioł, jego moc i metraż domu ?
    mój mąż chce mi trzasnąć 24 kW ... potrzebuję mu to wybić z głowy
    u mnie metraż 178m2, wszędzie ogrzewanie podłogowe, brak kaloryferów, 20 styro grafitowego w ociepleniu, muszę sobie przypomnieć, ale z tego co pamiętam więcej niż 14 kW nie brałam pod uwagę
    Może być 24 kW i tak będzie grzał z mocą taką jaka trzeba. Zależy jaką ma moc minimalną (najlepiej jak najmniejszą). Ja jak jeszcze miałem mieć gaz to celowo zmieniłem kocioł na 15kW bo akurat miał mniejszą moc minimalną niż ten 24kW.

  20. #1040
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar kjuta
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    1.922

    Domyślnie

    przypomniało mi się mam wyliczone zapotrzebowanie energetyczne, na samo ogrzewanie mam 10611 kWh na rok, jak to przełożyć na moc kotła ?

    o tej najniższej mocy czytałam, muszę sobie przypomnieć

Strona 52 z 90

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony