dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 88 z 90
Pokaż wyniki od 1.741 do 1.760 z 1797
  1. #1741
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Black_tom

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał kuusamo Zobacz post
    Mam podobne parametry budynku, ale ścianę gazobeton 24 cm i wyniki odrobinkę lepsze. Myślę, że nie ma się co stresować i iść z budową dalej.
    A czym ogrzewasz dom?

  2. #1742
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Black_tom Zobacz post
    A jednak z obliczen wynika że warto dac ceramike na fundamecie lub inny ciepły pustak zamiast pierwszej warstwy z silikatów.
    Masz te obliczenia? Ile byś kWh zyskał dając jedną warstwę porothermu? A ile byś stracił nie dając XPSa na fundament? IMO jak masz XPS to niweluje w lwiej części uciekanie ciepła przez ten mostek, bo ciepło spod domu nie ma gdzie uciec nawet, jak fundament odda co nieco (pytanie ile?) do wewnątrz. Wielu głosi takie teorie, jak piszesz - nie podaje jednak konkretnych wyliczeń ani pomiarów uwzględniających izolację ściany fundamentowej i ustabilizowanej temperatury pod domem.

  3. #1743
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Black_tom

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Masz te obliczenia? Ile byś kWh zyskał dając jedną warstwę porothermu? A ile byś stracił nie dając XPSa na fundament? IMO jak masz XPS to niweluje w lwiej części uciekanie ciepła przez ten mostek, bo ciepło spod domu nie ma gdzie uciec nawet, jak fundament odda co nieco (pytanie ile?) do wewnątrz. Wielu głosi takie teorie, jak piszesz - nie podaje jednak konkretnych wyliczeń ani pomiarów uwzględniających izolację ściany fundamentowej i ustabilizowanej temperatury pod domem.
    Nie mam takich obliczeń, ale widziałeś obliczenia zapotrzebowanie na ciepło jakie mi wyszły. Co do xps na fundament to miałem ocieplać EPS ,ale xps kupilem dobrej cenie przykleilem w dwóch warstwach 10cm i 5 cm.
    No właśnie ile ucieka przez fundament do ziemi?

  4. #1744
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Black_tom Zobacz post
    Nie mam takich obliczeń, ale widziałeś obliczenia zapotrzebowanie na ciepło jakie mi wyszły.
    Nie widziałem porównania. Tylko mgliste wyjaśnienia, dlaczego tyle wyliczył. Nie raz i nie dwa pytałem go, żeby podał przykładowe wyliczenia dla jakiegoś domu - ile kWh oszczędzi dołożenie X cm izolacji na fundament. AFAIK nie ma programu, co to faktycznie liczy. Podaje się tylko bezpośrednią izolację przegród zewnętrznych - a mostki są bardzo zgrubnie szacowane. Więc program w ogóle nie uwzględnia termoizolacji ściany fundamentowej (znamienne jest też, że przepisy nie wymagają jej izolowania).
    Do tego temperatura pod domem przy zaizolowanych ścianach fundamentowych to co najmniej 8* - raczej więcej. Na zewnątrz - też znacząco więcej, niż temperatura powietrza.

    W necie jest sporo obrazków, jak to rozkłada się temperatura. Tylko trudno znaleźć takie, które przyjmują realistyczne temperatury gruntu.



    Ze świecą szukać takiego miejsca w Polsce, gdzie na głębokości 1m temperatura kiedykolwiek spada poniżej zera. Nie przy ławie, „ogrzane” mostkiem – tylko w szczerym polu.


    Źródło (ale padło)

    i w Krakowie


    źródło

    Samo zaizolowanie gruntu od góry i po bokach powoduje, że pod nim temperatura gruntu znacznie rośnie. Kto bywał dawniej na wsi, ten widział kopce w których zimowały ziemniaki czy inne warzywa. Odizolowane od góry słomą, piaskiem, ziemią… Nieogrzewane, a nie zamarzały.

    Tu pomiary z Warszawy. Już na głębokości 10cm temperatura spada nieznacznie poniżej zera kilka dni w roku co kilka lat. Głębiej jest zawsze dodatnia.

  5. #1745
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Black_tom

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie widziałem porównania. Tylko mgliste wyjaśnienia, dlaczego tyle wyliczył. Nie raz i nie dwa pytałem go, żeby podał przykładowe wyliczenia dla jakiegoś domu - ile kWh oszczędzi dołożenie X cm izolacji na fundament. AFAIK nie ma programu, co to faktycznie liczy. Podaje się tylko bezpośrednią izolację przegród zewnętrznych - a mostki są bardzo zgrubnie szacowane. Więc program w ogóle nie uwzględnia termoizolacji ściany fundamentowej (znamienne jest też, że przepisy nie wymagają jej izolowania).
    Do tego temperatura pod domem przy zaizolowanych ścianach fundamentowych to co najmniej 8* - raczej więcej. Na zewnątrz - też znacząco więcej, niż temperatura powietrza.

    W necie jest sporo obrazków, jak to rozkłada się temperatura. Tylko trudno znaleźć takie, które przyjmują realistyczne temperatury gruntu.



    Ze świecą szukać takiego miejsca w Polsce, gdzie na głębokości 1m temperatura kiedykolwiek spada poniżej zera. Nie przy ławie, „ogrzane” mostkiem – tylko w szczerym polu.


    Źródło (ale padło)

    i w Krakowie


    źródło

    Samo zaizolowanie gruntu od góry i po bokach powoduje, że pod nim temperatura gruntu znacznie rośnie. Kto bywał dawniej na wsi, ten widział kopce w których zimowały ziemniaki czy inne warzywa. Odizolowane od góry słomą, piaskiem, ziemią… Nieogrzewane, a nie zamarzały.

    Tu pomiary z Warszawy. Już na głębokości 10cm temperatura spada nieznacznie poniżej zera kilka dni w roku co kilka lat. Głębiej jest zawsze dodatnia.
    Dzięki.
    W takim razie było lepiej wydać na flaszkę niż na obliczenia.

  6. #1746
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Black_tom Zobacz post
    Dzięki.
    W takim razie było lepiej wydać na flaszkę niż na obliczenia.
    OZC jak najbardziej jest przydatne.Wątpliwosci mam co do konkretnych wyliczeń Twojego domu i ich uzasadnienia. Obstawiam gruby błąd i dziwi mnie, czemu Asolt go nie szuka, tylko uzasadnia tak kosmiczny wynik.

  7. #1747
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Black_tom

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    OZC jak najbardziej jest przydatne.Wątpliwosci mam co do konkretnych wyliczeń Twojego domu i ich uzasadnienia. Obstawiam gruby błąd i dziwi mnie, czemu Asolt go nie szuka, tylko uzasadnia tak kosmiczny wynik.
    Chodziło mi właśnie o te konkretne wyliczenia od asolta. Szkoda ze asolt nie wyjaśnij w rozmowie telefonicznej ze mna skąd taki duży wynik tylko zbył mnie że to wina mostka fundament ściana, a teraz pisze na forum że taki wynik to dlatego ze zyski słoneczne sa stosunkowo małe.

  8. #1748

    Domyślnie

    Cytat Napisał Black_tom Zobacz post
    Chodziło mi właśnie o te konkretne wyliczenia od asolta. Szkoda ze asolt nie wyjaśnij w rozmowie telefonicznej ze mna skąd taki duży wynik tylko zbył mnie że to wina mostka fundament ściana, a teraz pisze na forum że taki wynik to dlatego ze zyski słoneczne sa stosunkowo małe.
    Rzeczywiście przykre

    Kaizen szacunek, że robisz to co robisz! Mimo, że nie zawsze się Tobą zgadzam

  9. #1749
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    W nadchodzącym tygodniu żegnam się z wykonawcami na ten rok... Jeszcze tylko ogrodzenie z 2 stron z paneli machną (od przodu na wiosnę ) i tyle. Może jeszcze zabudowy garderób się uda. Mam dość już wiecznego wypraszania się o audiencje u wykonawców. Brukarz już ponad 2 tygodnie przyjeżdża... ogrodnik to samo... lustro do łazienki facet miesiąc już robi bo mu maszyna nie działa do fazowania wiecznie Brat jak się budował to było inaczej

  10. #1750

    Domyślnie

    Ja się dalej nie poddaję. Dziś na budowie 20 chłopów. Kuchnię będę miał skończoną przed dachem Na przyszły tydzień zostaną attyki dachu płaskiego.


    A w środku malowanie, gniazdka, włączniki i milion pierdół do zamontowania. Żywica w garażu i kotłowni i podłączenie wreszcie ciepłej wody.

  11. #1751
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    A u mnie zaczęli wczoraj garderoby... Aż nie mogę uwierzyć. W ogóle stolarze śmieszni bo wszystko pozaczynali (kuchnia, pod schodami zabudowa, w wiatrołapie, 2 szafki w łazienkach + 2 garderoby) a nic nie mają skończone Tu frontów brakuje, tam źle docięli , gdzie indziej prowadnic nie ma. Ogólnie to jestem z tego faktu zadowolony bo pewne jest, że pokończą bo bez tego grosza nie zapłacę
    Dzisiaj się ostatecznie pożegnałem i rozliczyłem z wykonawcą od wykończeniówki, generalnie wszystko mam porobione w środku. Oczywiście leży elektryka bo nie mam czasu się tym zająć. Czekam aż system przyjdzie w międzyczasie pozakładam gniazda i włączniki.

  12. #1752
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Wtyk rj45 do Cat6a składa się z dwóch części



    W tą mniejszą wkładasz ułożone w odpowiedniej kolejności T568B i potem docięte wkładasz już do dużej wtyczki. Tyle, że kable 6a w ogóle nie chcą do tego wchodzić, a efektem wciskania na siłę jest to, że zawsze się coś przestawi.

    Te wtyki z powyższego zdjęcia link) wyglądają na lepsze niż moje od Neku. Zamierzam jeszcze spróbować z tymi.
    Też miałem małe zdziwienie jak się okazało, że standardowy wtyk nie działa

    Ale moje cat6 wchodzą - choć nie powiem, że jest łatwo. Ten dodatkowy element oczywiście 2 rzędowy, nachodzący na siebie i jest straszna gimnastyka Zarobiłem 2 i zostawiłem na później.

    Keystone bez problemu się łączą Mam już całe 12... Ale to ma tak niski priorytet, że czeka na swoją kolej.

    Dzień po dniu uruchamiam kolejne rzeczy dla lepszego komfortu życia. Po przeprowadzce mieliśmy prąd tylko w kuchni i garażu. 2 dni później już w salonie i jadalni... Po 4 dniach przeprowadzka z salonu do gościnnego - więc znowu 2 dni żeby podłączyć prąd w gościnnym.

    I tak w kółko, dzień po dniu ciągle coś nowego. Ale ile radości Kto by pomyślał, że dzialające gniazdko może cieszyć

    Oświetlenie podpięte na stałe przez czujniki ruchu/obecności. Miałem co do tego największe obawy. Sterownik nawet nie trafił do szafy, włączniki przyszły wczoraj, ale zanim to zepnę...
    Jednak nie taki diabeł straszny, szybko się przyzwyczailiśmy i szczerze mówiąc będzie ciężko korzystać z włączników. Chodzę sobie po całym domu, a światełko tylko cyk, cyk Docelowo bedzie sterowanie z włącznika dotykowego z opcją przekazania na czujnik. Zresztą w łazienkach, korytarzach, schodach, wiatrołapie nawet nie będę montował włączników światła. Wszystko na automat - podstawowe oświetlenie.
    Dodatkowo w rozdzielni zrobię przełączniki by ręcznie przestawić tryb, gdyby kiedyś coś się stało ze sterownikiem.

    Poza schodami i zabudową pod schodami robimy sami - made by ikea, dopasowane samodzielnie Tu przyciąc, tam dociąć i tak mamy już prawie całą zabudowę stałą poza tą do zlecenia no i szafa w gabinecie, którą będę robił sam, ale muszę zlecić docięcie płyt i laminowanie brzegów.

    Dzień po dniu życie staje się prostsze
    - uruchomiona cyrkulacja ciepłej wody - bez tego na górze czekaliśmy jakieś 2 minuty na ciepłą wodę - choć odległość nie jest w cale duża, to sama bezwładność rur PP w warstwie izolacji okazuje się spora. Hydrualik poprawił co prawda miejsce montażu, ale tym razem zamontował pompkę w złej pozycji
    - uruchomiony nawilażacz oraz nagrzewnica nawiewu w wentylacji, która jest niezbędna do nawilżacza - tutaj również było zabawy - montaż czujnika temperatury i zaworu trójdrożnego (okazuje się, ze działa tylko w trybie komfort, ale zanim to znalazłem, to się nakombinowałem - tak jest jak się nie czyta instrukcji

    Wczoraj stolarz skończył schody, za jakieś 3 tygodnie barierki. Do tego czasu mieszkamy na dole.

    W międzyczasie okazało się, że gerda ntt revo 75 to straszna lipa
    https://forum.muratordom.pl/showthre...10#post7880610


    agb jakie żarówki Gu10 do ściemniacza kupiłeś? Mam u siebie philipsy i też fajnie współpracują ze ściemniaczem.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #1753

    Domyślnie

    Philips master CRI97. Takie
    PHILIPS 70763000 MASTER LED ExpertColor 5.5-50W GU10 930 25D, 3000 K

    Inne, nawet philipsy potrafiły migać.

  14. #1754
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Mnie z kolei facet od ogrodzenia panelowego tak dzisiaj wkur... , że już się zgłosiłem do innej firmy. Od 3 tygodni mnie zwodzi, dzisiaj dzwonię mówi, że już za godzinę wyjeżdżają a potem oczywiście nie odbiera telefonów i tyle ich widziałem. Tyle czasu przez łajze straciłem.
    Z pozytywnych rzeczy to przyszł meble do salonu i sypialni Te do salonu ciężkie , że ledwo wniosłem z kierowcą. Do pokojów dzieci oczywiście IKEA.

  15. #1755

    Domyślnie

    @Owczar, wcześniej nie napisałem, bo z tel, ale oczywiście gratulacje! Wyprzedziłeś mnie, ale miejmy nadzieję, że niewiele.

    Jutro mają przyjść do mnie nowe wtyki telegartnera i mam nadzieję, że pójdzie łatwiej. Muszę zrobić min. 2 kable żeby podpiąć access pointy na parterze i piętrze. Te już leżą i czekają. Poza tym szafa się zapełnia. Z jednego serwera zrobiły się 2. Doszły 2 UPS-y i chyba pójdzie tam jeszcze drukarka. Całość w szczycie może pociągnąć ponad 1kW.

    Światło mam już wszędzie. Zostało chyba tylko 5 sztuk docelowych lamp wsadzić i reflektory do szyn. I przyciski w przyszłym tygodniu z gniazdkami. Też mam kilka kabli pod sterowanie obecnością i jasnością z dostosowaniem natężenia światła do jasości w pomieszczeniu. Jak się sprawdzi, to będę dokładał dalej. U mnie każdy czujnik jest jednocześnie modułem sterującym, więc jak padnie to dalej z przycisków wszystko działa.

    Meble już w większości mam. Część tylko się przestawia z miejsca na miejsce, bo trzeba złożyć. Złożyć nie można, bo na sam koniec będą jeszcze olejowa podłogę. Swoją drogą ostatecznie stanęło na grubości 20mm litego dębu. Wnuki jeszcze będą miały co cyklinować

    W garażu robi się żywica. Miałem robić sam, ale brakuje czasu. W sobotę wreszcie podłączę ciepłą wodę i mam nadzieję, że nie będzie niespodzianek...

    W IKEI pokupowałem materace, bo zwracali 10% na kartę. Trochę się zdziwiłem jak się okazało, że jeden się nie zwija i nie wejdzie mi do osobówki

    Zdecydowałem się też na ultrafiltrację z mineralizacją pod zlewem w kuchni żeby nie kupować zgrzewkami wody. Mam nadzieję, że się nie zawiodę.

  16. #1756
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Zdecydowałem się też na ultrafiltrację z mineralizacją pod zlewem w kuchni żeby nie kupować zgrzewkami wody. Mam nadzieję, że się nie zawiodę.
    Co konkretnie kupiłeś? Bo sama szukam.
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  17. #1757

    Domyślnie

    Coś takiego
    https://www.amazon.co.uk/Waterconcep.../dp/B00HRVYS3A
    https://docplayer.net/docs-images/46...ges/page_9.jpg

    Plus wkład mineralizujący. Filtry węglowy i sznurkowy mam przed zmiękczaczem, więc po prostu jeden z tego zestawu zastąpię mineralizującym.

  18. #1758
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Co prawda wprowadziłem się szybciej, ale widzę, że niektóre tematy masz mocno dalej niż ja

    Moja szafa stoi i czeka

    Też myślę o filtrach, tych butelek tyle się produkuje, a ta woda przecież też pewnie z filtrów...

    U mnie właśnie skończył się też budżet, więc cała reszta będzie na raty. W tym garaż, wylewka i żywica.
    Ile Cię kasują za metr żywicy?

    Nie boisz się litego dębu do podlogowki?

  19. #1759
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    marcin225 tych firm od ogrodzeń na pęczki. Na pewno kogoś znajdziesz

    Swoją drogą, to kierowcy nie za bardzo chcą wnosić... Nawet za kasę.

    Jakiś czas temu za wniesienie lodówki do domu na parter zawołali po 20zl od osoby.. kiedy proponowałem 20zl na dwóch to śmiali się w twarz...

  20. #1760
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post

    Swoją drogą, to kierowcy nie za bardzo chcą wnosić... Nawet za kasę.

    Jakiś czas temu za wniesienie lodówki do domu na parter zawołali po 20zl od osoby.. kiedy proponowałem 20zl na dwóch to śmiali się w twarz...
    No dokładnie tak jest . Facet od mebli do sypialni jak zaproponowałem że mu zapłacę żeby pomógł na piętro wnieść to wyśmiał. Dziadkowi od mebli salonowych 50 zł dałem ale fakt że się nanosiliśmy obaj ze 30 minut .

Strona 88 z 90

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony