dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Keramex

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-223
    Posty
    4

    Domyślnie Dom do 400 tys

    Witam serdecznie!

    Właśnie zastanawiamy się z żoną nad wybudowaniem domu na własnej działce (13 Arów, działka pod zabudowę) budżet jakim będziemy dysponować to 400000 zł. /na całość wraz z robocizną, umeblowaniem oraz kosztami początkowymi typu projekty, pozwolenia etc.
    Dom będzie przeznaczony dla czterech osób, w przyszłości, mamy nadzieję, również dzieci. Zastanawiamy się nad domem parterowym z poddaszem użytkowym, bądź piętrowym. Planujemy: 2 kuchnie, 2 łazienki, 4 sypialnie i 2 salony z kuchnią oraz kotłownie. Dom chcemy wybudować bez garażu.
    Orientacyjnie 120-140m2. Projekt bez super bajerów, dach dwuspadowy. Wykończenie standardowe.

    Prosimy o porady. Czy w tej cenie jesteśmy w stanie wykończyć dom z umeblowaniem? Wiem że treść jest mało konkretna, ale chcielibyśmy wiedzieć czy z naszym budżetem planować budowę domu czy raczej adaptować poddasze które posiadamy.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.212

    Domyślnie

    Dom dla 4 osób czy dom dla dwóch rodzin 2+2 oraz drugi 2 osoby? Bo to 6 osób.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Po odjęciu jednej kuchni i jednego salonu macie szansę zmieścić się w budżecie i w metrażu.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Keramex

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-223
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dom dla nas i rodzicow, jeśli urodzą się dzieci to dla 6. Dla rodzicow sypialnia, lazienka i kuchnia z salonem, są to starsze osoby i chcemy by przeprowadzili się do nas, bo cieżko pomagać na odległość.

  5. #5

    Domyślnie

    Zobacz sobie ten projekt http://archetyp.pl/projekt/nikos/. Gdyby pozostał w takiej formie jak jest, być może miałbyś szanse na to by zmieścić się w wyznaczonym budżecie. Myśle, że dało by się z niego zrobić to czego wymagacie czyli, do senioratki dołożyć sypialnie, na dole zostawić małą sypialnie i zrobić schody na poddasze i tam np sypialnie dla dzieciaków, ale z takimi zmianami w tym budżecie napewno się nie zmieścicie.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.212

    Domyślnie

    Cytat Napisał Keramex Zobacz post
    Dom dla nas i rodzicow, jeśli urodzą się dzieci to dla 6. Dla rodzicow sypialnia, lazienka i kuchnia z salonem, są to starsze osoby i chcemy by przeprowadzili się do nas, bo cieżko pomagać na odległość.
    To nie ten metraż. Wg mnie za mało 140, jakieś 200 to tak. Ale to nie 400 a 550-600 tyś.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Keramex Zobacz post
    Dom dla nas i rodzicow, jeśli urodzą się dzieci to dla 6. Dla rodzicow sypialnia, lazienka i kuchnia z salonem, są to starsze osoby i chcemy by przeprowadzili się do nas, bo cieżko pomagać na odległość.
    Rozpisz metraż pomieszczeń. Nie ma na to szans nawet, jak zamiast kuchni będą aneksy (chyba że sypialnie to kapsuły do spania wyjdą). Jedna łazienka dla czterech osób to męczarnia (ale tak, da się z tym żyć).
    Przy takiej ilości pomieszczeń robi się spora komunikacja i ze 200m2 PU i przekroczysz budżet ze 200K jak nic nawet jadąc po najtańszych materiałach, meblach i AGD.

    Jak chcesz mieć szansę zmieszczenia się w budżecie (choć trudno zgadywać, jak ceny materiałów i usług zachowają się za chwilę) to coś w stylu Leny Eko (tnąc koszty gdzie się da) i tylko sypialnia dla rodziców.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Keramex Zobacz post
    Witam serdecznie!

    Właśnie zastanawiamy się z żoną nad wybudowaniem domu na własnej działce (13 Arów, działka pod zabudowę) budżet jakim będziemy dysponować to 400000 zł. /na całość wraz z robocizną, umeblowaniem oraz kosztami początkowymi typu projekty, pozwolenia etc.
    Dom będzie przeznaczony dla czterech osób, w przyszłości, mamy nadzieję, również dzieci. Zastanawiamy się nad domem parterowym z poddaszem użytkowym, bądź piętrowym. Planujemy: 2 kuchnie, 2 łazienki, 4 sypialnie i 2 salony z kuchnią oraz kotłownie. Dom chcemy wybudować bez garażu.
    Orientacyjnie 120-140m2. Projekt bez super bajerów, dach dwuspadowy. Wykończenie standardowe.

    Prosimy o porady. Czy w tej cenie jesteśmy w stanie wykończyć dom z umeblowaniem? Wiem że treść jest mało konkretna, ale chcielibyśmy wiedzieć czy z naszym budżetem planować budowę domu czy raczej adaptować poddasze które posiadamy.
    Witam cię drogi Użytkowniku. NIe dziwię się tobie, ze zadajesz na forum takie pytanie czy zbudujesz dom za 400k, tylko skąd ludzie mają wiedzieć z jakich materiałów, w jakim mieście/ wsi się budujesz, jaki standard cie urządza i czy wykonasz jakieś prace sam?. Na powyższe pytania znasz albo i nie znasz odpowiedź tylko Ty. NIe wiem skąd ludzie mogą wiedzieć i radzić tobie czy dasz rade czy nie skoro nie znają żadnych w zasadzie szczegółów.. Ja od siebie polecam ci odwiedzić kilka pobliskich budowlanców dać im projekt domu i niech zrobią wyceny poszczególnych etapów. Druga sprawa to czy zamieszkanie w jednym domu z rodzicami ma sens?. Wy chcecie zapewne trochę intymności, imprez, a oni zapewne na starość spokoju. Poza tym jak widzę, że dla ludzi 140 m2 jest mało i chcą 200 to mnie d...e rwie, Na dzisiejsze realia 100m2 energooszczędnego domu to świat . No chyba, że ktoś śpi na pieniądzach , albo kieszeni rodziców to może 300m2 sobie budować..

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.212

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam1234567 Zobacz post
    Poza tym jak widzę, że dla ludzi 140 m2 jest mało i chcą 200 to mnie d...e rwie, Na dzisiejsze realia 100m2 energooszczędnego domu to świat . No chyba, że ktoś śpi na pieniądzach , albo kieszeni rodziców to może 300m2 sobie budować..
    140 to domek dla 4 ludzie a nie dla 6 z podwójnym salonem, kuchnia i dodatkowa sypialnią. Naszkicuj sobie potem krytykuj rady innych.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam1234567 Zobacz post
    Poza tym jak widzę, że dla ludzi 140 m2 jest mało i chcą 200 to mnie d...e rwie, Na dzisiejsze realia 100m2 energooszczędnego domu to świat .
    A to weź mi rozpisz powierzchnie poszczególnych pomieszczeń. Tylko powierzchnie nie kombinując nawet z ich spięciem w jedną bryłę.
    Dwie kuchnie, dwa salony, dwie łazienki (za mało, ale takie założenie) i cztery sypialnie. Do tego pewnie nie obejdzie się bez pomieszczenia technicznego i komunikacji.

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Bracianka
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Stalowa Wola
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    708

    Domyślnie

    https://www.tooba.pl/projekt-domu-Am...garazu-TRN-922

    Uprościć bryłę i elewację, część pracy własnej i może się uda.
    MTM Styl - Zięba, leciutko powiększony. Podłogówka po całości, grzana gazem, ocieplenie 20cm zwykłego styropianu, na dachu 30cm wełny, okna trzyszybowe, WM z rekuperatorem, planowany gwc. Praca wre i końca nie widać...

  12. #12

    Domyślnie

    https://ibb.co/ccC5sR

    dom 16x10 m
    wszystko się zmieści
    sypialnie w rozmiarze 'blokowym' około 10m2
    parterowy z nieużytkowym poddaszem; wiązary prefabrykowane;

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Keramex

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-223
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi. Wiem, że pytanie było ogólne i nie podałem zbyt wielu szczegółów, ale pomysł jest świeży. Nie oczekuje od Was szczegółowych odpowiedzi i kosztorysu, jedynie usiłuję wyobrazić sobie czy plan jest w ogóle do zrealizowania czy tylko na zasadzie wszystko najtańszymi kosztami i z zaprzyjaźnioną ekipą.
    Działkę posiadamy, nie musimy też od razu mieć pełnego umeblowania /na razie jest nas cztery - dwie sypialnie dla ewentualnych, przyszłych dzieci/, a na drogie , lepsze sprzęty możemy odkładać na bieżąco z wypłat.
    Jeśli chodzi i mieszkanie z rodzicami - dla zachowania intymności chcemy ich trochę odgrodzić i zależy nam na osobnej łazience i kuchni, jednak wolimy wybudować domek i mieszkać wspólnie niż kupić mieszkanie 60 metrowe i być osobno.

    Przeglądałem wstępnie różne projekty i widzę, że pojęcie salon plus kuchnia = 40-50 m2.
    Nasze przybliżone wymiary, jednak podkreślam że to świeży pomysł i jeszcze nawet nie podjęliśmy decyzji o budowie więc żadnej wizyty u architekta nie było etc.
    Parter:
    salon z aneksem rodzicow 25 m2
    łazienka rodzicow: 9m2
    sypialnia rodzicow 13m2
    plus pom. gospodarcze i kotłowia
    plus pokoj z biurkiem/w przyszlosci moze byc dla dziecka/ 12 m

    Na górze:
    salon z kuchnia 28 m2
    łazienka 9m2
    sypialnia 10 m2
    sypialnia 12m2

    A odnośnie jednej łazienki na cztery osoby...my może mamy inne standardy. Jeszcze nawet nie mamy dzieci, więc zanim dorosną wystarczą jedna nam jedna rodzicom. Garażu przydomowego nie planujemy

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Keramex

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-223
    Posty
    4

    Domyślnie

    MhUser , dzięki!! O tym nie myślałem żeby wszystko na parterze dać, /jedynie gdybym budował się jednak bez rodziców to chętnie parterówkę nawet bez poddasza nieużytkowego/ ,
    Przyznam że Twój pomysł też nie jest najgorszy...o jedną sypialnię widzę a dużo, ale to można dołożyć do pozostałych po 2 m. I takie sypialnie mi odpowiadają, nie muszą mieć po 15 m.
    Tylko nadal podkreślam, że jestem na etapie zastanawiania się czy w ogóle pomysł budowy domu wdrażać, a nie na tym jaki dom budować bo do tego jeszcze daaaaleka droga.
    Ostatnio edytowane przez Keramex ; 08-01-2018 o 16:46

  15. #15

    Domyślnie

    Keramax: a może pomyśl nad mini szeregowcem? Np. https://www.archon.pl/projekty-domow...m2aa22eacac6d1 tylko w takim wypadku można zrobić wspólne pomieszczenie gospodarcze. Moim zdaniem o tyle jest to dobre rozwiązanie, że w przyszłości w tym szeregowcu może zamieszkają wasze dzieci, które będą już mogły chcieć mieć więcej prywatności.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A to weź mi rozpisz powierzchnie poszczególnych pomieszczeń. Tylko powierzchnie nie kombinując nawet z ich spięciem w jedną bryłę.
    Dwie kuchnie, dwa salony, dwie łazienki (za mało, ale takie założenie) i cztery sypialnie. Do tego pewnie nie obejdzie się bez pomieszczenia technicznego i komunikacji.

    NIe jestem architektem, dlatego nie będę się tu rozrysowywał co do układu pomieszczeń. Wiem jedno, że jeśli autor tematu planuje zamieszkać z rodzicami, którym na starość chce pomagać, to nie widzę sensu budowania dom z 2 salonami, 2 kuchniami i czterema sypialniami...Warto zdecydować, czy tworzymy jeden rodzinny dom w którym spędzamy czas wspólnie z rodzicami, czy 2 odrębne mieszkania dla 2 rodzin. Bo w mojej ocenie traci sens budowa wspólnego domu z rodzicami od których chcemy się odizolować. W takim przypadku może warto pomyśleć o domu dla siebie i dzieci np 100m2 i nie szukać kompromisów ?

  17. #17
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Norbert0

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubin
    Kod pocztowy
    20-707
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dokładnie. Warto zastanowić się nad sensem tworzenia dwóch oddzielnych salonów i kuchni. Być może teraz będzie to mieć zastosowanie, ale w przyszłości może okazać się bardzo kłopotliwe. Bo co zrobić z kuchnią, której kiedyś nie będzie miał kto używać? Warto byłoby zastanowić się nad jedną kuchnią i salonem, ale może pomyśleć nad rozkładem - żeby był funkcjonalny.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam1234567 Zobacz post
    Warto zdecydować, czy tworzymy jeden rodzinny dom w którym spędzamy czas wspólnie z rodzicami, czy 2 odrębne mieszkania dla 2 rodzin. Bo w mojej ocenie traci sens budowa wspólnego domu z rodzicami od których chcemy się odizolować.
    To, że ktoś chce mieć rodziców blisko, móc ich doglądać, opiekować się nimi w razie potrzeby, to nie znaczy, że dwie odrębne rodziny nie potrzebują swojej prywatności. Ludzie mają swoje przyzwyczajenia i nawyki, może rodzice chcieliby obejrzeć film we dwoje, co mają wtedy zrobić - wysłać dziadków do sypialni? Starsi ludzie potrzebują też trochę spokoju i odpoczynku od wnucząt, zazwyczaj nie mają siły spędzać z nimi całych dni.
    Do tego każdy czasem potrzebuje odrobiny samotności. Dzieci mają swoje pokoje, ale babcia to się może co najwyżej w kiblu zamknąć.

    Szanowanie potrzeby prywatności to nie jest izolowanie się.
    Cytat Napisał Norbert0 Zobacz post
    Dokładnie. Warto zastanowić się nad sensem tworzenia dwóch oddzielnych salonów i kuchni. Być może teraz będzie to mieć zastosowanie, ale w przyszłości może okazać się bardzo kłopotliwe. Bo co zrobić z kuchnią, której kiedyś nie będzie miał kto używać? Warto byłoby zastanowić się nad jedną kuchnią i salonem, ale może pomyśleć nad rozkładem - żeby był funkcjonalny.
    W domu, w którym jest odrębna kuchnia i salon jedno z dzieci może założyć własną rodzinę. Za to w domu bez dodatkowej kuchni, po śmierci dziadków i wyprowadzce dzieci zostaną 3 puste sypialnie. To naprawdę taki świetny plan?

    Dla mnie pogodzenie wszystkich potrzeb tak dużej rodziny na 140 m2 jest niemożliwe. Uważam, że to szalone marzenia. Mimo wszystko, jeśli już chcecie zbudować dwurodzinny dom, to z jakimś wzajemnym poszanowaniem i odrobiną prywatności. Starsi ludzie też mają swoje uczucia, potrzeby, nawyki. Też przyjmują gości. Też mają swoje ulubione meble, pamiątki, zdjęcia, ubrania.
    Propozycje, jakie się tutaj pojawiły, czyli stłoczenie dwojga dorosłych ludzi w sypialni 11m2, 1,5 mb szafek w kuchni, czy "salon" w formie ciasnej sofki wciśniętej w kąt kuchni, są po prostu... Przykre.
    Ostatnio edytowane przez sandwitch ; 09-01-2018 o 14:44
    Are you going to Scarborough Fair? Parsley, sage, rosemary, and thyme;
    Remember me to the one who lives there, for once he was a true love of mine.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    na dodatek na starość można samemu przenieść się do mniejszego mieszkanka a większą część wynająć i z tego sobie wygodnie żyć na emeryturze. Trzeba tylko doskonale oddzielić akustycznie oba mieszkania.

    Przykład gotowca:
    http://www.dobreprojekty.pl/projekt_BS12.html

    można obciąć kosztowne detale (wykusze, balkoniki, kolumny), zrezygnować ze strychu nad senioratką (wówczas zrobić niższy dach i ocieplenie na stropie a nie w połaciach)

    Chociaż osobiście aneks kuchenny u dziadków zrobiłabym w miejscu garderoby.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 09-01-2018 o 15:40

  20. #20

    Domyślnie

    U mnie akurat na 142 m2 powierzchni udało się zmieścić dwa lokale z niezależnymi wejściami do budynku. Salony z aneksami kuchennymi są na parterze. Wspólny taras oraz wspólny PG oczywiście z osobnymi wejściami wewnątrz do niego. A tak po za tym po 2 pokoje na piętrze plus łazienki. No i dwa wiatrołapy.
    Co bym doradził no to oczywiście salony powinny być na parterze. W PG umieścić wszystko wspólne ( koszty mniejsze ) czyli jeden piec, wspólne media i przyłącza ,jeden rekuperator (nawet udało mi się trafić dzięki projektant na model który ma po dwa króćce nawiewu i dwa wywiewu ) itd.
    W 400tyś powinno się udać ale u mnie z jednym mieszkaniem na gotowo. Drugi lokal w stanie deweloperskim.
    Oczywiście jak chcesz stopniowo wykańczać dom. Na przykład najpierw zrobić na gotowo jedno mieszkanie. Drugie musi być w stanie deweloperskim, żeby potem nie było syfu w całym domu gdy się zabierzesz za drugie mieszkanie.
    Ostatnio edytowane przez Darkat ; 09-01-2018 o 18:11

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony