dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Gwidon1983

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Czarny Potok
    Kod pocztowy
    33-390
    Posty
    74

    Domyślnie Instalacja elektryczna w warstwie wełny

    Witam,

    Mam ptanie do osób, które montowały już instalację w warstwie izolacyjnej np, wełna mineralna.
    W łazience w warstwie podkrokwiowej wełny ok. 10cm chce rozłożyń instalację elektryczną do opraw łazienkowych IP44. Przekrój przez taką oprawę wygląda mniej więcej tak:

    Centralnie nad oprawkę będze szedł przewód tzw. DYT dwużyłowy z kostką nad oprawą, połączenie szeregowo z kolejnymi oprawami. Od tej kostki pojdzie już kabel od gniazda przyłączeniowego żarówki GU10 na 230V. Zarówno to gniazdo, kostka jak i końcówka żarówki były by w otoczeniu wełny.
    Moje pytanie czy takie rozwiązanie jest poprawne, czy można takie złącza zostawiać w otoczeniu wełny?
    Innym wyjściem jest wstawienie puszki na ta kostkę, ale to już będzie mostek termiczny.
    Tam jeszcze pojwai się folia paroszczelna, ale to już myślałem, żeby wyciąc w niej okrąg i przykleić do regipsów od środka taśma dwustronną.

    Proszę o jakieś fachowe porady.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gwidon1983 Zobacz post
    Centralnie nad oprawkę będze szedł przewód tzw. DYT dwużyłowy z kostką nad oprawą, połączenie szeregowo z kolejnymi oprawami. Od tej kostki pojdzie już kabel od gniazda przyłączeniowego żarówki GU10 na 230V.
    DYT dwużyłowy Co to nie można kupić normalnego? Połączenie szeregowe tych opraw to też nie najlepszy pomysł zdaje się.

  3. #3

    Domyślnie

    Człowieku, taką "instalację" należy wyciąć w pień i zatrudnić elektryka !
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Gwidon1983

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Czarny Potok
    Kod pocztowy
    33-390
    Posty
    74

    Domyślnie

    Możesz powiedzieć jak należy to zrobic poprawnie?
    Bo rożne porady miałem od elektryków i ta wydawała mi się w miare rozsądna, dodam ze od elektryka

  5. #5

    Domyślnie

    Czy to jest instalacja nowa, w nowym budynku, czy sztukateria jako przedłużenie instalacji starej ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Gwidon1983

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Czarny Potok
    Kod pocztowy
    33-390
    Posty
    74

    Domyślnie

    Instalacja jest nowa, w nowym budynku, do łazienki dochodzi kabel oświetleniowy trzyżyłowy. Jego chcę roziągać dalej na oprawy ip44. Na kablu jest N, L1, L2. Chce je rozdzielić na dwie strefy po trzy oprawy na każdej.

  7. #7

    Domyślnie

    Dalej źle.
    Tak nie wolno.
    Skąd niby L1 i L2 na przewodzie 3-żyłowym ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Gwidon1983

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Czarny Potok
    Kod pocztowy
    33-390
    Posty
    74

    Domyślnie

    Nie ma przewodu PE, to jest tylko na oświetlenie, w przewodach na gniazda jest jest PE, N i L. W łazience jest wyłącznik różnicowo-prądowy. Moje ptanie jak ten przewód ciągnąc dalej na te sześc opraw?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Domyślam się, że jest to 3 żyłowy przewód do oświetlenia 2 sekcji. Wówczas faktycznie będzie N, L1, L2. Normalnie ciągnie się przewody od oprawy do oprawy, łączy się je równolegle np. złączkami wago na 3 przewody. Pobór prądu przez lampki najpewniej LED będzie znikomy a ich nagrzewanie również nie jest silne. Nic się wełnie nie stanie. Systemy te sprawdzały się przy grzejących się żarówkach halogenowych a co dopiero przy nisko prądowych ledach. Można kupić takie koszyczki unoszące wełnę nad lampką, ale równie dobrze można je wykonać samemu z puszki po piwie.
    Ostatnio edytowane przez piotrek0m ; 09-01-2018 o 12:16
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gwidon1983
    Nie ma przewodu PE, to jest tylko na oświetlenie, w przewodach na gniazda jest jest PE, N i L. W łazience jest wyłącznik różnicowo-prądowy.
    Jedna wielka bzdura.
    Patrz wymogi Rozporządzeń i norm.
    Przy okazji - jakie są barwy izolacji żył tego przewodu ?

    Wszystkie obwody w łazience mają być objęte ochroną uzupełniająca w postaci wysokoczułego wyłącznika ochronnego 30 mA.
    (Nie dotyczy obwodów separowanych oraz FELV, PELV)
    Elektryk dopuścił do dziadostwa ?
    Cytat Napisał piotrek0m
    Doprecyzuj, czy jest to przewód 3 żyłowy to pewno L,N,PE. Czy może 3 żyłowy do oświetlenia na 2 sekcje. Wówczas faktycznie będzie N, L1, L2.
    Ty tak poważnie ?
    Na przewodzie 3-żyłowym ?
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 09-01-2018 o 12:22
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Gwidon1983

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Czarny Potok
    Kod pocztowy
    33-390
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    Domyślam się, że jest to 3 żyłowy przewód do oświetlenia 2 sekcji.
    Jest tak jak pisze piotrek0m
    Pytanie czy to ciągnąć szeregowo (od oprawy do oprawy) czy może rownolegle, od centralnej puszki do poszczególnych opraw kable dwuzyłowe N i L?

    elpapiotr
    Gdzie podłączyć PE jeżeli by nawet był? Oprawa nie ma podpięcia na PE a kabel na gniazdo przyłączniowe ma tylko N i L?

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Przy okazji - jakie są barwy izolacji żył tego przewodu ?
    Nie jestem teraz w domu to powiem na 100%, ale jak mnie pamięć nie myli to niebieski, czarny i czerwony.

    Teraz powiedz mi co zrobić z PE jak będzie w tem przewodzie (żólto-zielony)?
    Ostatnio edytowane przez Gwidon1983 ; 09-01-2018 o 12:31

  12. #12

    Domyślnie

    Najlepiej od razu się powiesić.
    Będzie spokój !

    Czy wiesz, że tak robić nie wolno ?
    Czy masz w doopie życie i zdrowie swoje i najbliższych ?

    Tak boli zwykłe, rozsądne myślenie ?

    Gdzie podłączyć PE jeżeli by nawet był? Oprawa nie ma podpięcia na PE a kabel na gniazdo przyłączniowe ma tylko N i L?
    Nigdzie. Instalacja MUSI posiadać przewód/żyłę ochronną doprowadzoną do każdego odbiornika.
    Dlaczego - zapytaj swojego jełopa/elektryka "doradzającego".

    Cytat Napisał Gwidon1983
    Nie jestem teraz w domu to powiem na 100%, ale jak mnie pamięć nie myli to niebieski, czarny i czerwony.
    Nie ma współcześnie produkowanych przewodów z żyłami o takiej barwie w Polsce.
    Chyba że to jakiś zabytek lub "imigrant"
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 09-01-2018 o 12:39
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Gwidon1983

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Czarny Potok
    Kod pocztowy
    33-390
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Instalacja MUSI posiadać przewód/żyłę ochronną doprowadzoną do każdego odbiornika.
    Piotr, załuzmy, że ma jest kabel czterożyłowy, N, L1, L2, PE, mozesz doradzić, jak najlepiej do dalej pociągnąć?

  14. #14

    Domyślnie

    Piotr, załuzmy, że ma jest kabel czterożyłowy, N, L1, L2, PE, mozesz doradzić, jak najlepiej do dalej pociągnąć?
    Aaa, to już inna para kaloszy. Schematów na temat instalacji oświetlenia z wyłącznikiem świecznikowym lub dwoma wyłącznikami pojedynczymi, ze wspólnym N (i PE) w necie mnogo.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Gwidon1983

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Czarny Potok
    Kod pocztowy
    33-390
    Posty
    74

    Domyślnie

    Dzieki za pomoc Piotrze, Twoje cenne porady są nieocenione
    Powiedz mi czy lepiej jest szeregowo, czy równolegle i jakie mają obydwa rozwiazania wady i zalety.
    I czy otoczenie żarówki i gniazda przyłączeniowego w wełnie nie stanowi problemu?

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Wezwij elektryka bo nie masz o tym zielonego pojęcia.

  17. #17

    Domyślnie

    1. Szeregowo to można lampki choinkowe połączyć, np. 20 szt 12-woltowych.
    Pozostaje łączenie równoległe, ale ... dlaczego robi to ktoś, kto nie ma o tym pojęcia ?
    2. Otoczenie żarówki ledowej 230 V jest ... ciepłe, ale na pewno nie gorące.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    1. Szeregowo to można lampki choinkowe połączyć, np. 20 szt 12-woltowych.
    Pozostaje łączenie równoległe, ale ... dlaczego robi to ktoś, kto nie ma o tym pojęcia ?
    2. Otoczenie żarówki ledowej 230 V jest ... ciepłe, ale na pewno nie gorące.
    Otoczenie żarówki ledowej tak ale GU10 to nie tylko ledy. Efekt umieszczenia końcówki halogenu w warstwie wełny w pobliżu przewodu jest taki że najpierw topi się izolacja a następnie mamy pożar, już takie cuda usuwałem całe szczęście elementy drewniane były daleko a wełna nie jest skora do palenia i zabezpieczenia zadziałały. Odradzał bym umieszczenie żarówek w warstwie wełny a tym bardziej z przewodem tuż nad. Poza tym i led nie powinien być w warstwie wełny bo sz.. go szybko trafi.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Wiekowy (doświadczeniem) elektryk w tymże wątku i nie tylko tymże, wyraża swoją krytykę dla amatorskich działań domorosłych elektryków, odbierających chleb powszedni kolegom z branży. W rzeczywistości w milionach łazienek od lat działa instalacja 2 żyłowa. Do tychże mieszkań doprowadzone są 2 przewody a o o transformatorach separacyjnych nikt nie słyszał. W tychże łazienkach zwykle kafelkarze podłączali oświetlenie w sufitach i nad lustrami. Skandal. Dobrze, że jeszcze żaden mieszkaniec stojąc w wannie pełnej wody nie wymieniał halogenku ?! A może wymieniał, ale wanna była akrylowa ? O zgrozo - a ile mieszkań ma instalacje z aluminium....

    Myślę, że słuszną ideą forum jest edukowanie i rozjaśnianie domorosłym amatorom wymiany lamp LED zagadnień elektrycznych. Może słuszna jest sugestia, że ze względów bezpieczeństwa, albo braku umiejętności fajnie zlecić wykonanie tej prostej przeróbki osobie uprawnionej... jeżeli jakaś zechce się podjąć tej skromnej robótki, bo jak wiemy specjaliści zajęci są przy bardziej dochodowych pracach. Jak już ów dyletant profanuje świętość elektryków i podłącza sobie pasek ledowy, to niechże choć zrobi to bezpiecznie... mojej elektrycznej wszechwiedzy nie ujmie....
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m
    W rzeczywistości w milionach łazienek od lat działa instalacja 2 żyłowa. Do tychże mieszkań doprowadzone są 2 przewody a o o transformatorach separacyjnych nikt nie słyszał. W tychże łazienkach zwykle kafelkarze podłączali oświetlenie w sufitach i nad lustrami. Skandal.
    Kolega zapomina, że
    Cytat Napisał :Gwidon1983 w poście # 6"
    Instalacja jest nowa, w nowym budynku, do łazienki dochodzi kabel oświetleniowy trzyżyłowy. Jego chcę roziągać dalej na oprawy ip44. Na kablu jest N, L1, L2. Chce je rozdzielić na dwie strefy po trzy oprawy na każdej.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony