dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 7
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 128
  1. #61

    Domyślnie

    Mam włączone przewietrzania 2 x po 10 min i do tego raz sami robimy po kąpieli, ale to coś za wiele nie daje. Czy rzeczywiście powinienem wydłużyć przewietrzanie do 15 min?

    Jakie macie u siebie temperatury obecnie?
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  2. #62

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post
    Mam włączone przewietrzania 2 x po 10 min i do tego raz sami robimy po kąpieli, ale to coś za wiele nie daje. Czy rzeczywiście powinienem wydłużyć przewietrzanie do 15 min?

    Jakie macie u siebie temperatury obecnie?


    Teraz mam na 14:35
    Wywiew 22,5
    Nawiew 21,0
    Wyrzutnia 12,5
    Czerpania 7,0
    Bieg 0 czyli 51 m3/h
    Dom z poddaszem użytkowym. Pow. użytkowa 150 m/2, kubatura 823 m3, ZOC 7,8 kW, 41kW/m2.
    Pompa ciepła p/w Sofath Lizea Lv200 11kW, rekuperator Aeris Next 350, w salonie koza 7 kW.
    Dom: bloczek komórkowy H-H 24 cm + 15 cm grafit 0,32,dach dwuspadowy (stodoła) - dachówka Nelskamp Nibra DS 5, podłoga NG 16 cm 0.36, strop 7cm 0,36, posadzka anhydrytowa 5,5 cm,skosy wełna mineralna 25 cm (15 cm 0,35 i 10 cm 0,33), okna trzy szybowe w tym trzy flex..

  3. #63

    Domyślnie

    Jest coś takiego jak bieg 0? Ja mam 1, 2 i 3. Czy to już zależy od sterownika?
    Czyli masz tylko 1,5 stopnia mniej nawiew/wywiew, natomiast na czerpni/wyrzutni 5,5 stopnia. Już wiem, że wilgotne powietrze traci mniej temperatury (bo ma zapewne więcej energii w sobie). W takim razie u mnie nadal jest do dupy :/

    Wywiew 22,0
    Nawiew 19,0
    Wyrzutnia 8,5
    Czerpania 4,0

    edit. Jakie macie obecnie moce wentylatorów na 1 biegu? Przy Next sam pewnie dobrze dobiera i jestem ciekaw, czy jest większa noc na wyciągu?!
    Ostatnio edytowane przez kerad85 ; 21-03-2018 o 16:44
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  4. #64

    Domyślnie

    teraz dopiero doczytałem ja ma Aeris Next!!!
    Dom z poddaszem użytkowym. Pow. użytkowa 150 m/2, kubatura 823 m3, ZOC 7,8 kW, 41kW/m2.
    Pompa ciepła p/w Sofath Lizea Lv200 11kW, rekuperator Aeris Next 350, w salonie koza 7 kW.
    Dom: bloczek komórkowy H-H 24 cm + 15 cm grafit 0,32,dach dwuspadowy (stodoła) - dachówka Nelskamp Nibra DS 5, podłoga NG 16 cm 0.36, strop 7cm 0,36, posadzka anhydrytowa 5,5 cm,skosy wełna mineralna 25 cm (15 cm 0,35 i 10 cm 0,33), okna trzy szybowe w tym trzy flex..

  5. #65

    Domyślnie

    Pytałem czy jakaś firma Ci to robiła, w sensie kto odpowiada za "idiotyczne" poprowadzenie kanałów nie od strony ciepłej.
    Za to odpowiada peflex pl, pisałem do nich i zadzwonił nowy, bdb zorientowany konsultant i sam powiedział, że mieli wiele podobnych sytuacji i jedynie mnie przeprosił. U mnie jest lepiej ale nie idealnie, będę musiał docieplić część gdzie idą rury. Może pokombinuję i odepnę je od legarów i obniżę pod wełnę.

    Przy okazji zauważyłem, że filtr w reku od wyrzutu na zewnątrz szybciej się zużywa. To chyba normalna rzecz?

    Bieg zero to tak zwany tryb poza domem, wówczas mamy 60 m3.

  6. #66
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    Zależy jakie masz warunki (drogę, ruch, las, pole itp.) na zewnątrz i ile działasz, gotujesz, pierzesz, sprzątasz i użytkujesz dom.

    Często ten z domu jest brudniejszy. To normalne, no chyba że z drogi się kurzy i sąsiedzi dobrze palą - wtedy często na odwrót.
    Warto mieć rozeznanie w technologiach i świadomie wybierać potrzebne i wygodne rozwiązania. Trzeba starać się o tym myśleć już na etapie projektu. Potem też się da prawie wszystko "uratować", ale nakład finansowy będzie większy.

  7. #67

    Domyślnie

    Zrobiłem dzisiaj pomiar przepływów anemometrem przy czerpni wyrzutni i wygląda na to, że wcześniej dodałem za dużo mocy na wywiewie. Oczywiście pomiary nie są super dokładne, bo anemoment obejmuje tylko część powierzchni czerpni/wyrzutni. Nie mniej powinno być w miarę ok, bo przykładałem w ten sam sposób a chodziło nie o wartości a tylko o porównanie między sobą tych wartości.

    Przy ok. 22% większej mocy na wyciągu miałem:

    Wywiew: 22,0*C
    Nawiew: 19,0*C
    Wyrzutnia: 8,5*C
    Czerpania: 4,0*C

    Po zmniejszeniu na +10% na wyciągu mam równe przeplywy i temperatury:
    Wywiew: 21,5*C
    Nawiew: 19,0*C
    Wyrzutnia: 6,5*C
    Czerpania: 4,0*C
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  8. #68

    Domyślnie

    Czy tylko ja mam problem z wilgotnością przy wersji Next? W domu jest na poziomie 22% To zdecydowanie za sucho, choć bywało i 12 gdzie kwiaty żonie schły w wazonie z wodą. Masakra. Co prawda sprzęt jeszcze nie wyregulowany bo czkało to na dokończenie prac malarskich. Dziś rozmawiałem jednak z serwisantem, który ma przyjść wyregulować wszystkie anemostaty i przepływy powietrza na samym urządzeniu. Ten jednak twierdzi, że taka regulacja nie ma absolutnie wpływu na wilgotność jaka będzie panowała w budynku i trzeba sobie nawilżacze kupić. To ja pytam po co ta cała rekuperacja skoro potem mam wywalać kasę na nawilżanie, co pewnie będzie w praktyce droższe niż oszczędność płynąca z rekuperacji?

  9. #69

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaro137 Zobacz post
    Czy tylko ja mam problem z wilgotnością przy wersji Next? W domu jest na poziomie 22% To zdecydowanie za sucho, ........To ja pytam po co ta cała rekuperacja skoro potem mam wywalać kasę na nawilżanie, co pewnie będzie w praktyce droższe niż oszczędność płynąca z rekuperacji?
    Tesciowa ma w granicach 22-28% przy wentylacji grawitacyjnej,

    także, czy masz WM czy grawitacyjną, wilgotność bedzie na podobnym poziomie, ale komfort wentylacji juz zupełnie inny.


  10. #70

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Tesciowa ma w granicach 22-28% przy wentylacji grawitacyjnej,

    także, czy masz WM czy grawitacyjną, wilgotność bedzie na podobnym poziomie, ale komfort wentylacji juz zupełnie inny.
    Nie prawda.
    Wilgotność będzie taka, jak nad nią zapanujemy.
    WG to niemal nieograniczona dostawa suchego powietrza zewnętrznego.

    Przy wentylacji mechanicznej, mamy możliwość regulacji ilości powietrza wyciąganego (usuwania wilgoci).
    O ile ktoś nie spieprzył sobie wentylacji.

    Zamknijcie sobie w domu wszystkie wyciągi, oprócz tych w łazience i kuchni.
    Intensywność wentylacji ustawcie tak, by mieszkańcy czuli się dobrze.

    Niestety osoba dokonująca modyfikacji nie bierze udziału w eksperymencie, bo jest nieobiektywna (skażona wiedzą)
    W żadnym wypadku nie informujemy domowników o jakiejkolwiek modyfikacji.

    Oddychanie to odruch bezwarunkowy, tylko do czasu jak tylko o nim nie myślimy i nie mówimy.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 10-04-2018 o 21:11

  11. #71

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Nie prawda.
    Wilgotność będzie taka, jak nad nią zapanujemy.
    WG to niemal nieograniczona dostawa suchego powietrza zewnętrznego.

    1.Przy wentylacji mechanicznej, mamy możliwość regulacji ilości powietrza wyciąganego (usuwania wilgoci).
    O ile ktoś nie spieprzył sobie wentylacji.


    2.Zamknijcie sobie w domu wszystkie wyciągi, oprócz tych w łazience i kuchni.
    Intensywność wentylacji ustawcie tak, by mieszkańcy czuli się dobrze.

    .
    ad.1 no, bo w wentylacji grawitacyjnej nie mamy takiej mozliwości?, nie możemy przysłonić kratek wyciągowych? albo przysłonić nawiewników?
    ad2. bo w WG już tak nie możemy zrobić? czuli się dobrze? czyli? ograniczyć wentylacje, aby kosztem podniesienia wilgotności się kisili we własnych wyziewach?


  12. #72

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaro137 Zobacz post
    Czy tylko ja mam problem z wilgotnością przy wersji Next? W domu jest na poziomie 22%
    Przy obecnych temperaturach masz taką wilgotność? U mnie obecnie jest 42%. Najniżej w zimie miałem przez chwilę 28%. Średnio 32%. Ale u mnie bardzo duża kubatura z przestrzeniami otwartymi wysoko w górę, więc też trudniej zapanować nad wilgotnością niż w mniejszym domu.
    200 m2 powierzchni użytkowej; zakończenie budowy 2016/2017; ściany 20 cm styro białego 0,038; podłoga 18 cm EPS100 0,036; Dach 25 cm piany OK, ogrzewanie piecokominek wodny z akumulacją ceramiczną + Immergas Victrix 12kw TT, wszędzie podłogówka, WM z reku

  13. #73

    Domyślnie

    Kubatury wentylowanej jest u mnie ~500m2. Sufity na 2,75. Na reku widzę, że wilgotność zewnętrzna to 56%. Wilgotność wewnątrz w/g higrometru 27%.

  14. #74

    Domyślnie

    To masz jakaś masakrę, u mnie jest obecnie 43-55 %, czyli niemal idealnie.
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  15. #75
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    U mnie podobnie 43% wilgotności. Rekuperator Zehnder 550.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  16. #76

    Domyślnie

    Już po regulacji no i powiem, że ja jakiegoś komfortu nie odczuwam. Powiedziałbym wręcz, że jak dla mnie w domu jest duszno. Cóż więc z tym systemem może być nie tak? Instalator/serwisant zostawił mi zaprogramowanie tak jak mi pasuje. Na razie jest auto tzn. zwykle palą się 2 z 3 lampek na sterowniku. Wilgotność jakoś szczególnie nie poszybowała w górę, choć na reku zaznaczona została Ochrona Wilgotności i został zmniejszony przepływ na pierwszym biegu. Serwisant twierdzi, że lepiej już nie będzie więc nie wiem czy to faktycznie ten model tak już ma czy serwisant nie do końca wie co robi. Zdziwiło mnie np., że regulował każdy z anemostatów jakimś do tego przeznaczonym urządzeniem. Na logikę jeśli mierzy przepływ powietrza musi je zaburzyć co wprowadza zmiany na pozostałych anemostatach. Być może zaburzenie jest na tyle małe, że nie znaczące w pomiarach. Kiedy jednak zapytałem jak taka regulacja ma się do faktu, że producent zaleca przeczyszczenie każdego z anemostatów raz na 6 miesięcy a bez wykręcenia tegoż nie da się go dobrze przeczyścić, otrzymałem odpowiedź, że nie należy zawsze wierzyć producentom. Tym bardziej skłania mnie to ku przekonaniu, że tym bardziej serwisantom, którym czasami może brakować wiedzy na temat nowo pojawiających się na rynku urządzeń. Na domiar złego pyłki mnie wykańczają. Jest co prawda dużo lepiej niż na zewnątrz, ale jakiegoś szału nie ma pod tym względem. Głównym problemem pozostaje wilgotność uczucie duszności. Zaznaczam, że temperatura wewnątrz jest na poziomie 26C więc może to już nie wina wentylacji tylko zwyczajnie jest za ciepło? Co o tym sądzicie i co tu by można zrobić, żeby to jakoś poprawić (naprawić?).

  17. #77

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaro137 Zobacz post
    Zaznaczam, że temperatura wewnątrz jest na poziomie 26C więc może to już nie wina wentylacji tylko zwyczajnie jest za ciepło?
    Dlaczego tak ciepło?
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  18. #78

    Domyślnie

    Duże witryny i grzeje. Na zewnątrz też mamy dziś upał.

  19. #79

    Domyślnie

    Haha, i dlatego ja właśnie zainstalowałem rolety zewnętrzne. W domu mam idealne 22*C.
    W Twoim wypadku zainstalowałbym klimatyzację a nie narzekał na wentylację przy 26*C
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  20. #80

    Domyślnie

    Rolety są, ale nie zamykam ich całkiem. Z czasem będzie pergola albo markizy żeby ograniczyć ilość bezpośredniego światła. Teraz akurat jest 26, ale kiedy temp były dużo niższe nadal występował problem z wilgotnością. Poza tym nie jestem pewien, czy temperatura ma tu coś wspólnego z poziomem wilgotności.Dodam jeszcze ze obecnie mam
    Wilgotność nawiew 32%
    Wilgotność wywiew 46%
    Ostatnio edytowane przez yaro137 ; 20-04-2018 o 16:11

Strona 4 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony