dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 159
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Emek81
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Projekt instalacji elektrycznej - założenia, weryfikacja

    Witam, temat zakładam aby poradzić się bardziej doświadczonych w temacie.

    Planuję wykonać w przyszłym domu instalację elektryczną samodzielnie (koszt takiej instalacji zrobionej przez firmę dał mi tak w ryj, że innego wyjścia nie mam)

    Wspomnę że z elektryką miałem już do czynienia, z racji, że przez 15 lat imałem się budowlanki zdażyło mi się wykonać kilka instalacji w mieszkaniach (całych)
    Dodam oczywiśćie że, z racji wymogu jak i bezpieczeństwa, instalacja będzie sprawdzona i odebrana przez upoważnioną do tego osobę.


    Co dalej, dom szkieletówka, ogrzewanie elektryczne kablami grzejnymi.
    Poniżej zamieszczam linki do schematów w PDF do oceny.

    Przyłącz 14kW zabezpieczenie 25A sieć TN-C (z racjo ogrzewania elektrycznego będę chciał zwiększyć zabezpieczenie do 30A, chyba że stwierdzicie że to nie potrzebne)

    Schemat układu: https://megawrzuta.pl/files/d187cf36...51c74c2066.pdf

    Widokt rozdzielni: https://megawrzuta.pl/files/478899ad...127cace0a0.pdf

    Opis rozdzielni:
    https://megawrzuta.pl/download/b1e20...b9a5c2b27.html

    Wyliczenia obciążenia faz: https://megawrzuta.pl/files/c2c00516...b80f179160.pdf

    Obciązenia faz są wyliczone maksymalnie i zakładając że wszystie urządzenia pracują jednocześnie (wiadomo że tak się nie zdaży)

    Proszę o rady i konstruktywny opierdziel To pierwsza instalacja tak rozbudowana którą miałbym wykonać, no i pierwsza 3 fazowa.
    Ostatnio edytowane przez Emek81 ; 19-01-2018 o 21:12

  2. #2

    Domyślnie

    Brakuje, kolego. Dużo brakuje.

    Brak istotnych informacji o :
    - przekroje przewodów (zasilający, wewnętrzne)
    - ilość żył przewodów na obwodach
    - rodzaj i sposób uziemienia
    - co z GSW ?
    - 18 aparatów typu "S" za jednym RCD 2-polowym to przesada
    - prawdopodobne złe rozplanowanie obciążeń
    - niepotrzebne zastosowanie RCD do oświetlenia tam, gdzie nie jest to wymagane
    - nie spotkałem wyłączników samoczynnych B3, ale już wiem, że są na pewno.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 14-01-2018 o 18:45
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Emek81
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Na Ciebie właśnie liczyłem, miałemnadzieję że się odezwiesz

    - przewody - nie ma puki co bo wolałem zaczekać na opinię kogoś kto się zna, może podpowiedź, o ile wewnątrz raczej standardowo czli gniazda YDYp 3x2,5 750V ośwetlenie YDYp 3x1,5 750V to dalej nie wiem ;/

    -ilość, pytasz o łączną długość przewodu na obwodzie?

    -uziemienie, będę robił uziom do gruntu poza budynkiem (szpilki, bednarka, przewód)

    -Co do GSW to tu też mam zagwózdkę, bo nie do końca zorientowałem się jak połączyć przewody wyrównawcze.

    -co do ilości aparatów to wkradł się błąd i zamieściłem zły plik, już to poprawiłem i wynika zniego że jest to 11 aparatów. Jeżeli to za dużo to oczywiście mogę rozbić na dwa, ogrzewanie i gniazda.

    -możesz rozwinąć dlaczego złe rozplanowanie obciążenia? ewentualnie coś zasugerować?

    -fakt nie znam norm gdzie powinno być a gdzie nie, jezeli jest a nie potrzeba to źle? jak tak to w którym przypadku nie musi być?

    -gdzie powinien się znajdować ten wyłącznik? Edit: ahh chodzi Ci o ten w mojej rozdzielni musi być bo w XL PRO3 jest taki do wyboru )

    Wiem że wygląda jak bym przyszedł na gotowe, nie mniej jednak uwierz mi że śleńczę już nad tym długo, i pewnie jeszcze wiele czasu mi zejdzie. W zasadzie to mnie to bardzo cieszy ;]
    Ostatnio edytowane przez Emek81 ; 14-01-2018 o 19:13

  4. #4

    Domyślnie

    Miło mi, ale na mnie świat się nie kończy.
    Teraz co do przewodów :
    - do żyrandoli przewody 4-żyłowe
    - do gniazd wtykowych 16 A/5P przewody 2,5 mm2 (lub 4) 5-żyłowe
    - zakaz stosowania żył przewodów o barwie niebieskiej i zileono-żółtej do celów innych, niż są przeznaczone
    - do gniazd wtykowych 32 A - nie dotyczy na dzień dzisiejszy
    - nie są wymagane RCD do oświetlenia w pomieszczeniach oprócz łazienek (PN-HD 60364-7-701)
    - wskazane RCD do oświetlenia zewnętrznego, ale i IP lamp (i osprzętu użytego na zewnątrz) też podwyższone.
    - do GSW (usytuowanej jak najniżej, ale również jak najbliżej rozdzielnicy)podłączamy przewód uziemiający, przewód z szyny PE, części przewodzące obce itd. (czytaj np. BEZEL)
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 14-01-2018 o 19:08
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Emek81
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dzięki za szybką odpowiedź

    Co do żyrandoli (lamp etc) czemu 4 żyły? czy to dla zabezpieczenia w razie jak by któraś z żył uległa uszkodzeniu?

    Analogicznie pytanie do gniazek, czemu 5 a nie 3?

    - tu jasna sprawa

    -RCD jak ne wymagane to owszem zmienię, po co komplikować coś co i tak już jest dość zkomplikowane dla mnie

    -RCD do zewnętrznego - zapisane, zmienię tak żeby było ok.

    -co do GSW to, mogę to zrobić tak? : uziom wiadomo na zewnątrz, bednarka od uziomu do bydynku i tu pytanie czy może być zalana w części płyty fundamentowej , czy ma się skończyć przed fundamentem i dalej przewód o odpowiedniej grubości?

    Na dzień dzisiejszy nie wiem jakie częsci obce mógłbym mieć w domu? wanny żeliwnej raczej nie będę miał, instalacja wod kan też z tworzywa, hmm boiler? zbornik hydroforowy ?

    No i jeszcze pytanie o rodzaj sieci TN-c, czy mam rozdzielać PEN na PE i N ? już zgłupieć idzie od informacji w necie, raz tak raz nie... ehhh

  6. #6

    Domyślnie

    Do żyrandoli
    - L po jednym klawiszu łącznika (jedna sekcja lampy)
    - L po drugim klawiszu łącznika (druga sekcja lampy)
    - N
    - PE
    Razem cztery, jak byk. (Dla lamp pojedynczych 230 V - 3 żyły)

    Do gniazd wtykowych 3-fazowych - 5 żyłowe !

    Do szyny GSW można spokojnie doprowadzić bednarkę, zmieści się.
    O, takie cóś - https://voltahurt.pl/product-pol-17806-Szyna-wyrownawcza-7x25mm2-1x10mm.html
    Nie jest wskazane połączenie bednarki z linką (poprzez zacisk) i utopienie tego połączenia w fundamencie.

    Bojler będzie miał własne PE z przewodu zasilającego, i dodatkowe połączenie wyrównawcze zbędne. Co do zbiornika hydroforowego - jeżeli posiada zacisk do podłączenia PE - należy podłączyć.
    Co ma być podpięte ? Wspomniałem o BEZEL-u , teraz pora na naukę : http://www.bezel.com.pl/index.php/instalacje-elektryczne/elementy-instalacji
    No i jeszcze pytanie o rodzaj sieci TN-c, czy mam rozdzielać PEN na PE i N ? już zgłupieć idzie od informacji w necie, raz tak raz nie... ehhh
    Oczywiście. Ale, by rozdzielać, trzeba mieć PEN w odpowiednim miejscu.

    PS. Instalacja wewnętrzna posiada N i PE.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 14-01-2018 o 19:33
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Emek81
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Oczywiście. Ale, by rozdzielać, trzeba mieć PEN w odpowiednim miejscu.

    PS. Instalacja wewnętrzna posiada N i PE.
    co znaczy w odpowiednim miejscu?

    Dzięki za art, ciekawy na pewno się przyda.

    Co do oświetlenia i 4 żył wezmę pod uwagę, tyle że planuję zrobić oświetlenie na przekaźnikach bistabilnych i wyłącznikach dzwonkowych (chcę w późniejszym czasie pobawić się arduino i domoticzem)

    Do 3F to wiadome, myślałem że piszesz o gniazdach 1F.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emek81
    co znaczy w odpowiednim miejscu?
    Proszę napisać, jak wygląda zasilanie (ze szczegółami) do budynku, to odpowiem.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Emek81
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Budynek jeszcze nie stoi dopiero na wiosnę planuję elektrykę.

    Puki co jest skrzynka z przyłączem i tyle ;]

    Mam jeszcze pytanie jak przygotować instalację pod panele PV? Czy mocno trzeba ingerować w obecny stan rozdzielni? Instalacja w systemie On grid.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emek81 Zobacz post
    Co do oświetlenia i 4 żył wezmę pod uwagę, tyle że planuję zrobić oświetlenie na przekaźnikach bistabilnych i wyłącznikach dzwonkowych (chcę w późniejszym czasie pobawić się arduino i domoticzem)
    Tutaj instalacja oświetleniowa powinna troszkę różnić się od normalnej. Każdy punkt oświetleniowy do rozdzielnicy i każdy wyłącznik do rozdzielnicy.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  11. #11

    Domyślnie

    Kolega Remiks odpowiedział na część pytania, ja odpowiem na pozostałą.
    Puki co jest skrzynka z przyłączem i tyle ;]
    Jeżeli ta skrzynka nie jest bardzo daleko od budynku, kabel nie może być o przekroju mniejszym niż 10 mm2 Cu lub 16 mm2 Al, oczywiście 4-żyłowy.
    Posiada wówczas żyłę PEN, która nie może być przerywana/rozłączana, i musi być wprowadzona na szynę PE w rozdzielnicy głównej budynku (tu następuje rozdział PEN).
    Szyna ta powinna być połączona z uziemioną szyną GSW.
    Jakie to proste, prawda ?
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 14-01-2018 o 21:13
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Tutaj instalacja oświetleniowa powinna troszkę różnić się od normalnej. Każdy punkt oświetleniowy do rozdzielnicy i każdy wyłącznik do rozdzielnicy.
    Moim zdaniem niekoniecznie... są systemy gdzie aktuatory są w puszkach i nie ma potrzeby prowadzenia przewodów, jak szanowny kolega sugerował(mówimy o systemach przewodowych).

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Emek81
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Tutaj instalacja oświetleniowa powinna troszkę różnić się od normalnej. Każdy punkt oświetleniowy do rozdzielnicy i każdy wyłącznik do rozdzielnicy.
    Początkowo każdy pokój, łazienka czy WC było na osobnym wyłączniku, zredukowałem trochę aby było bardziej przejrzyscie. MAm wrócić do poprzedniej wersji?

    Jakie to proste, prawda ?
    myślę że z waszą pomocą dam rade

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Emek81
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Remiks, zorientowałem się że odp. była co do przek. bist., ok widziałem schemat jak to podłączyć, tylko czy przeszkadza obecne rozłożenie oświetlenia na sekcje gdzie kilka pomieszczen jest na jednym bezpieczniku? No i myślałem też czy nie zrobić przekaźnika zaraz za dzwonkowym w puszcze ? Dało by tak rade?

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał techniczny Zobacz post
    Moim zdaniem niekoniecznie... są systemy gdzie aktuatory są w puszkach i nie ma potrzeby prowadzenia przewodów, jak szanowny kolega sugerował(mówimy o systemach przewodowych).
    Oczywiście że niekoniecznie ale sugerowane rozwiązanie daje sporą elastyczność. Można na początek zastosować zwykłe wyłączniki a łączyć wszystko w rozdzielnicy i z czasem bawić się ze sterowaniem, Koszt przewodu nie aż tak duży. Przypomnę że wspomniane było arduino a i pytający chyba nie ma zamiaru wydać na zabawki 15-20kzł
    Ostatnio edytowane przez Remiks ; 15-01-2018 o 16:28
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emek81 Zobacz post
    Remiks, zorientowałem się że odp. była co do przek. bist., ok widziałem schemat jak to podłączyć, tylko czy przeszkadza obecne rozłożenie oświetlenia na sekcje gdzie kilka pomieszczen jest na jednym bezpieczniku? No i myślałem też czy nie zrobić przekaźnika zaraz za dzwonkowym w puszcze ? Dało by tak rade?
    Kilka pomieszczeń na jednym bezpieczniku nie przeszkadza, pytanie jak i jakie przewody poprowadzisz. Chcesz przekaźnik bistabilny w puszce za dzwonkowym dać, pewnie że się da tylko w jakim celu z ilu miejsc i czym chcesz go wysterować?
    Może podlinkuj coś co Cię zainspirowało, jaką funkcjonalność chcesz uzyskać.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Emek81
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Pisałem wyżej że chcę się pobawić za jakiś czas arduino i domoticzem, do każdego gniazdka, przełącznika będą doprowadzone przewody UTP.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Emek81
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A zainspirował mnie gość na YT kanał nazywa się Szmalu

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emek81 Zobacz post
    A zainspirował mnie gość na YT kanał nazywa się Szmalu
    No to czeka Cie sporo nauki i zabawy Można i tak jak napisałeś. UTP do każdego punktu, sterowanie niskim napięciem. W tym rozwiązaniu można też wrócić do normalnych wyłączników jak coś Na początek przydadzą się puszki głębsze niż tradycyjne 63mm albo takie do elektroniki.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Emek81
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Tak też zrobię, najpierw tradycyjne wyłączniki, nie ukrywam że napierw chciałbym z żoną zamieszkać a nie dłubać w nieskończoność, jak już ogarnę dom, mały ogródek, na starość zostawię sobie zabawę Co do nauki to z arduino już trochę czasu spędziłem, zgromadziłem dość pokaźne zaplecze sprzętu (zbieram sukcesywnie od 2 lat)

    Wracając do elektryki, program od Legranda dość fajny i intuicyjny ale schematy połączeń mało przejżyste dla mnie ;( dzisiaj pobrałem hagercad.one V3 ma ktoś doświadczenia z tym programem ?

    No i pytanie które zostało bez odp. ... jak przygotować instalację na podpięcie PV on grid ?

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony