dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 8
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 159
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Oczywiście że niekoniecznie ale sugerowane rozwiązanie daje sporą elastyczność. Można na początek zastosować zwykłe wyłączniki a łączyć wszystko w rozdzielnicy i z czasem bawić się ze sterowaniem, Koszt przewodu nie aż tak duży. Przypomnę że wspomniane było arduino a i pytający chyba nie ma zamiaru wydać na zabawki 15-20kzł
    Witam,
    Szanowny kolego, właśnie dla tego trzeba mieć na uwadze, że rozwiązanie jest raczej nisko budżetowe...

    Do autora postu: moim skromnym zdaniem, kolega powinien najpierw zlecić projektantowi projekt instalacji, ponieważ będzie to duże ułatwienie w dalszej optymalizacji, w kierunku automatyki. Mało tego, pozwoli uniknąć: błędów, braku znajomości aktualnych norm,przepisów oraz zadawania kompromitujących pytań.

    Cytat Napisał Emek81 Zobacz post
    No i pytanie które zostało bez odp. ... jak przygotować instalację na podpięcie PV on grid ?
    Tak jak wcześniej wspomniałem, mając kompleksowy proj.będziesz wiedział: jaka moc , jaki inwerter, czy 1f lub 3f,ile stringów itd...

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał techniczny Zobacz post
    Witam,
    Szanowny kolego, właśnie dla tego trzeba mieć na uwadze, że rozwiązanie jest raczej nisko budżetowe...
    Tak i...?
    Ps. I na pewno projektant zaprojektuje instalację pod arduino no i będzie budżetowo.
    Ostatnio edytowane przez Remiks ; 15-01-2018 o 22:02
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  3. #23
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Emek81
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Gdybym zlecił projekt fachwcowi, nie było by tego tematu. Rozumiem Twoje obawy lub chęć pomocy, ale trochę wiary też jest wskazane. Jestem tu aby zminimalizować potrzebę korzystania z usług profesionalisty.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Tak i...?
    Ps. I na pewno projektant zaprojektuje instalację pod arduino no i będzie budżetowo.
    ...i wydaje mi się, że nie ma sensu do każdego odbiornika prowadzić osobnego przewodu prądowego z rozdzielni.

    projektant wykona podstawową wersję-bilans mocy, obliczenia prądu,dobierze zabezpieczenia nadprądowe, przepięciowe, itd. instalacji z uwzględnieniem możliwości rozbudowy/przebudowy.

    P.S.
    Moim zdaniem, wykonanie każdej instalacji powinno być poprzedzone wykonaniem projektu.Gdybyś kolego mógł zlecić wykonanie wszystkich projektów branżowych, to zapewniam, że zaoszczędzisz wiele czasu i nerwów.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał techniczny Zobacz post
    Moim zdaniem, wykonanie każdej instalacji powinno być poprzedzone wykonaniem projektu.Gdybyś kolego mógł zlecić wykonanie wszystkich projektów branżowych, to zapewniam, że zaoszczędzisz wiele czasu i nerwów.
    Tyle, że wydałbym te pieniądze kilka razy. A kolejne projekty lądowałyby w koszu. Szkoda czasu i pieniędzy.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tyle, że wydałbym te pieniądze kilka razy. A kolejne projekty lądowałyby w koszu. Szkoda czasu i pieniędzy.
    I w ten sposób kolega sam sobie zaprojektuje.
    Jestem pełen podziwu.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    I w ten sposób kolega sam sobie zaprojektuje.
    Jestem pełen podziwu.
    To, że zaprojektuje to jeszcze nic, a nawet jak wykona sam. Gorzej, że ktoś mu to podpisze i odbierze, Nie mozna mieć pretencji do stolarza, że elektryk się nie szanuje.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    I w ten sposób kolega sam sobie zaprojektuje.
    Jestem pełen podziwu.
    Projekt na papierze miałem. I niewiele z niego jest zrealizowane.
    Potem nastąpiło rysowanie na ścianach - i w czasie całej realizacji projektu to żyło.
    Nie, nie robiłem tego sam. Robił elektryk korygując moje pomysły (a ja jego).

    Podobnie z hydrauliką - tu akurat prawie nic nie zostało zrealizowane, bo zmieniłem koncepcję i rury poszły pod sufitem.

    Podobnie z CO. Bo najpierw miały być kaloryfery i kocioł gazowy, potem PC i podłogówka a skończyło się na kablach i kominku.

    Ile kasy wywaliłbym na kolejne projekty branżowe to szkoda liczyć.

    Edyta dla członków fanklubu projektantów - kwiatki z mojego projektu instalacji elektrycznej:
    W pomieszczeniach wilgotnych ( łazienka, WC, itp.) należy zastosować osprzęt szczelny natynkowy.

    To fajne:
    1.6.2. Obliczanie rezystancji uziem ienia
    Zał. Nr 2 do PN - 86/E - 05003/01
    Uziom otokowy




    Nic, tylko się cieszyć z dobrze wyposażonej rozdzielni i z licznika którym będę mógł kontrolować ZE.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ProjElektr.jpg
Wyświetleń:	240
Rozmiar:	19,7 KB
ID:	405144  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 16-01-2018 o 21:06

  9. #29

    Domyślnie

    Prawdopodobnie typówka, masowo powielana dla wielu klientów.
    Znam to.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Prawdopodobnie typówka, masowo powielana dla wielu klientów.
    Znam to.
    Tak wygląda 90% projektów, jak nie więcej.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Tak wygląda 90% projektów, jak nie więcej.
    W niektórych przypadkach był on wymagany, dlatego "treść" miała mało istotną wagę.
    Liczyło się ... jego istnienie.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  12. #32
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Emek81
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Panowie, zaprojektować chcę sam bo do puki dom nie stoi cały czas coś się zmienia. Co mi z tego że projektant zrobi instalacje jak do jej realizacji zmieni się 40% założeń? Nidzie nie napisałem że przyjdzie podstawiony gość i mi podbije nie patrząc na to jak jest zrobione. Dom ma być drewniany, ja jestem świadomy zagrożeń i nie jestem ignorantem. Instalacja bedzie odebrana jak bedzie miała do tego prawo. Obcemu bym tak nie zrobił a co dopiero sobie...

    Dla tego proszę o wyrozumiałość i pomoc, bo w końcu są tu fachowcy, a forum jest po to żeby podpowiedzieć i pomóc.

    Jestem świadomy że dużo nie wiem ale również szybko się uczę i umiem przyjąć krytykę jak i dobre rady, byle były by konstruktywne.

    Rozumiem wasze podejście, zachęcanie do zatrudnienia fachowca, w końcu z tego żyjecie. Nie mniej jednak jesteście tu na forum, i chciałbym myśleć że nie tylko po to aby naganiać klientów.

    Pozdrawiam Emanuel.

  13. #33

    Domyślnie

    No to wypada, by wykonawca (czyli Emek81) sporządził dokumentację powykonawczą
    Dla siebie.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  14. #34
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Emek81
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dokumentacja Powykonawcza, to dokumentacja po wykonaniu instalacji, jak sama nazwa wskazuje

    A poważnie to chcesz żebym zrobił dokumentacje jak profesjonalista a nim nie jestem

  15. #35

    Domyślnie

    Ale planujesz wykonać instalacje samodzielnie, więc kto ma tę dokumentację zrobić ?
    Chyba że będzie ... jakoś tam.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 17-01-2018 o 15:12
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Może Emek kupi sobie jakąś normę na tę dokumentację
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  17. #37

    Domyślnie

    Najlepiej całą ... 60364.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  18. #38

    Domyślnie

    Tylko czy autor wyrobi finansowo ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  19. #39
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Tylko czy autor wyrobi finansowo ?
    Jak kupi wszytstkie niezbędne normy to raczej nie wyrobi
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  20. #40

    Domyślnie

    Na początek arkusze :
    4-41
    6
    7-701
    no i seria 62305
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Strona 2 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony