dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Gniazdka elektryczne i oświetlenie na jednym obwodzie

    Dzień dobry. Chciałbym zasięgnąć waszej opinii odnośnie instalacji elektrycznej którą właśnie na dniach będzie zaczynał elektryk. Po wstępnych oględzinach i rozmowie wyszło na to że elektryk chce zrobić osobne obwody na dane pomieszczenie ale chce połączyć gniazdka z oświetleniem. Trochę o tym czytałem i jedni są przeciwnikami tego rozwiązania a inni nie widza w tym nic złego.

    Każdy pokój miałby osobny obwód jednak gniazdka i oświetlenie miało by być na tym jednym obwodzie. Do gniazdek miałby iść przewód 3x2,5mm a od nich do oświetlenia 3x1,5mm.

    Obwody miały by wyglądać mniej więcej tak:
    1. salon
    2. przedpokój
    3. łazienka
    4. kuchnia - tu będzie kilka obwodów:
    - lodówka
    -piekarnik
    -zmywarka
    - płyta indukcyjna
    - reszta gniazdek i oświetlenie

    5. Pokój
    6. Pokój
    7. Pokój
    8.Pokój
    10. Łazienka
    11. Przedpokój

    12. kotłownia i osobno:
    - kocioł
    - gniazdka i oświetlenie

    13. Garaż
    - siła
    -gniazdka
    -oświetlenie
    -brama garażowa

    14. Oświetlenie zewnętrzne
    15. Brama wjazdowa
    16. Alarm

    Może o czymś zapomniałem ale ma to mniej więcej tak wyglądać. Będzie ok 25-30 obwodów. Co o tym myślicie?

  2. #2

    Domyślnie

    He, he - to niech ten elektryka zainstaluje wyłączniki samoczynne o wartości nie większej, niż 13 A, a nawet 10 ze względu na osprzęt oświetleniowy.
    Instalacja staje się ... niefunkcjonalna.
    Po drugie - kłania się Dz. U. 2002 Nr 75 poz 690 (z późniejszymi zmianami).
    http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20020750690

    Pytanie, czy warto go uczyć ... elektryki.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 16-01-2018 o 16:34
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3

    Domyślnie

    Kolego mnie nie pytaj bo nie mam żadnego pojęcia o elektryce. Dlatego zleciłem wykonanie instalacji elektrykowi. Czyli najlepszym rozwiązaniem będzie rozdzielenie gniazdka osobno, oświetlenie osobno. Gniazdka przewodem 3x2,5mm oświetlanie 3x1,5mm.
    Na forum wyczytałem że powinno się na jednym obwodzie instalować max 10 gniazdek i 15-20 punktów oświetleniowych.
    A co w sytuacji gdy mam np mały pokój gdzie będą powiedzmy 2-3 gniazdka i oświetlenie? Czy wtedy można łączyć w jeden obwód gniazdka i oświetlenie czy lepiej zrobić dwa obwody ale poszerzając go o sąsiednie pomieszczenie np: gniazdka z dwóch pomieszczeń i oświetlenie z dwóch pomieszczeń?

  4. #4

    Domyślnie

    Kolego, mnie nie pytaj.
    Zapytaj paragrafu 188 p. 2 wspomnianego

    ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY
    z dnia 12 kwietnia 2002 r.
    w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5

    Domyślnie

    Ok teraz rozumiem. A co z oświetleniem w łazience? Gniazdka mają być na osobnym obwodzie czyli nie łączymy ich z pokojami a co z oświetleniem? Można połączyć oświetlenie pokoju z oświetleniem łazienki?

  6. #6

    Domyślnie

    Można, ale ... każdy obwód w łazience (oprócz FELV, PELV i separacji) MUSI być objęty ochroną uzupełniającą, natomiast w pokojach (mowa o oświetleniu) już nie.
    To się trochę gryzie.
    Oczywiście nie ma zakazu stosowania RCD do oświetlenia w pokojach, ale pytanie, po co, skoro nie ma potrzeby ?
    Elektryk wykonujący instalację ma wiedzieć, bo w końcu się pod nią podpisuje, daje klientowi gwarancję, protokół i przekazuje do eksploatacji.
    A nie, rzuci hasło że razem gn+ośw i myśli, że jest dobrze. Nie jest dobrze, choćby ze względu na dobór przekrojów i zabezpieczeń, by spełnić warunek SWZ.
    Jak nie wie, o co chodzi, to łapy z dala od instalacji, i tyle.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 16-01-2018 o 18:36
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Kolego, mnie nie pytaj.
    Zapytaj paragrafu 188 p. 2 wspomnianego

    ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY
    z dnia 12 kwietnia 2002 r.
    w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    Co to są gniazda wtyczkowe do urządzeń odbiorczych w tym przepisie?

  8. #8

    Domyślnie

    To są takie gniazda, do których wkłada się wtyczki
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9

    Domyślnie

    Żarówka jak się przepala to najczęściej wybija bezpiecznik. Po to się robi oświetlenie na innym obwodzie, żeby przepalanie żarówek nie odłączało gniazdek.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Żarówka jak się przepala to najczęściej wybija bezpiecznik. Po to się robi oświetlenie na innym obwodzie, żeby przepalanie żarówek nie odłączało gniazdek.
    Może kolega poprze ten wywód jakimiś zaleceniami, bo ten argument jakoś nie trafia do mnie.
    Mam lepsze argumenty, tak na marginesie.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #11

    Domyślnie

    Jakimi zaleceniami? Doświadczenie życiowe. Oczywiście mowa o żarówkach "specjalistycznych". Próbuję włączyć światło - wywala bezpiecznik. Zmieniam żarówkę, włączam bezpiecznik, a nagrywarka TV (podłączona do osobnego obwodu) przez cały czas rejestruje strumień z multipleksu.

  12. #12

    Domyślnie

    Gratuluję doświadczenia życiowego.
    Gorzej mają ci, co na jednym, od lat, i żyją sobie.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony