dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kkamil

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Swiatniki Gorne
    Kod pocztowy
    32-040
    Posty
    1

    Exclamation Zabezpieczenie 16A typ B zalecana długość przewodów

    Witam,

    Czy może ktoś będzie wiedział albo jest w stanie policzyć jaka była by zalecana długość przewodu (typ YDY 750 lu 1kV): 3x1,5 mm lub 3x2,5 mm lub 3x4 mm przy zabezpieczeniu typ B 16A.
    Nie znam dokładnego obciążenia dlatego pytam o zalecaną odbiegając od skrajnych przypadków że na końcu ktoś podłączy silnik czy inne podobne elementy.

  2. #2
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3

    Domyślnie

    Odnośnie zabezpieczenia B16A może mi ktoś podpowie.Czy jest jakaś pisemna norma z której wynika,że na przewód 3x2,5mm2 nie można zakładać zabezpieczenia większego niż 16A?
    Głupia sytuacja wyszła w pracy,bo szef który będzie pod tym stawiał pieczątkę sugeruje B20A na przewód 3x2,5mm2 i B16A na przewód 3x1,5mm2.


    Hehe ponoć w pracy jest taka zasada:
    1.Szef ma zawsze rację.
    2.Jak szef nie ma racji patrz punkt 1
    Ostatnio edytowane przez G69 ; 13-05-2018 o 04:35

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Cytat Napisał G69 Zobacz post
    .Czy jest jakaś pisemna norma z której wynika,że na przewód 3x2,5mm2 nie można zakładać zabezpieczenia większego niż 16A?
    Nie ma takiej normy. Ale za to jest norma(PN-IEC 60364-5-523), z której wynika że można na taki przewód założyć zarówno większe jak i mniejsze zabezpieczenie niż 16A. Z tym, że dobór przekroju i zabezpieczenia zależy nie tylko od tej normy.

    A tak z ciekawości, co będzie zasilane z tych obwodów?
    trolla nie należy karmić – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzcel Zobacz post
    Z tym, że dobór przekroju i zabezpieczenia zależy nie tylko od tej normy.
    Dziękuję za podpowiedź.Ja posiłkowałem się poniższą tabelą:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	image254.jpg
Wyświetleń:	564
Rozmiar:	79,4 KB
ID:	413025
    Przewody schowane pod warstwą tynku i gładzi.
    Drugim argumentem dla mnie,żeby nie zakładać większego bezpiecznika są gniazda które chyba wytrzymują 16A.
    A obciążenie jak to w remoncie.Inwestor mówi,że chce gniazdo pod ladę chłodniczą,bojler i gniazda w pomieszczeniu socjalnym.

    A czy to prawda,że te tabele o obciążeniu przewodów pochodzą z niemieckich norm i na terenie Polski nie obowiązują?Tak przynajmniej sugerował mój szef.
    Ostatecznie założyłem B16A na 3x2,5mm2. Ale chyba przegrałem wódkę bo się upierałem,że jest wyraźny zapis w normach.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał G69 Zobacz post
    A czy to prawda,że te tabele o obciążeniu przewodów pochodzą z niemieckich norm i na terenie Polski nie obowiązują?
    Przestrzeganie norm jest dobrowolne.

  7. #7
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Jak dasz zabezpieczenie 32 amper na kablu 1,5mm2 to w każdym przypadku spala się gniazdo a kabel zostaje nieuszkodzony

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał grend Zobacz post
    Jak dasz zabezpieczenie 32 amper na kablu 1,5mm2 to w każdym przypadku spala się gniazdo a kabel zostaje nieuszkodzony
    Głupoty, nie w każdym
    Ostatnio edytowane przez Remiks ; 15-05-2018 o 21:19
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Cytat Napisał muchenz Zobacz post
    Przestrzeganie norm jest dobrowolne.
    Ogólnie to prawda. A w przypadku norm dotyczących instalacji elektrycznych nawet trzeci rodzaj prawdy.
    trolla nie należy karmić – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzcel Zobacz post
    Ogólnie to prawda. A w przypadku norm dotyczących instalacji elektrycznych nawet trzeci rodzaj prawdy.

    To ciekawe bo w Prawie Budowlanym jest wiele zapisów powołujących się na Normy. Więc tak czy siak trzeba je przestrzegać.

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    To ciekawe bo w Prawie Budowlanym jest wiele zapisów powołujących się na Normy. Więc tak czy siak trzeba je przestrzegać.
    To też jest trzeci rodzaj prawdy, ponieważ w Prawie Budowlanym nie ma ani jednego zapisu powołującego się na Normy.
    trolla nie należy karmić – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Uwielbiam to stwierdzenie , że "przestrzeganie norm jest dobrowolne" Ciekawe czy wiecie na co się powołują biegli w sądzie w sprawach związanych z instalacjami elektrycznymi Oby żaden domorosły elektryk nie musiał się tłumaczyć ze swojego rękodzieła w sądzie sypiąc tekstami w stylu " przestrzeganie norm jest dobrowolne".

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    1. Sformułowanie o dobrowolności, wzięte z ustawy o normalizacji, to prawdziwa prawda (art.5. ust.3)
    2. do brencika - przywołanie w ustawie czy rozporządzeniu jakiejś normy (na podst. art.5. ust.4) nie oznacza jak napisałeś "tak czy siak trzeba je przestrzegać"
    3 Takie przywołanie oznacza, że przywołana norma jest jednym ze sposobów wypełnienia przepisu jakiejś ustawy - ale nie obligatoryjnym.
    4 I tu dochodzimy do wniosku (słusznego), że przywołana w jakiejś ustawie norma nas nie obowiązuje.
    5 Ale jakoś musimy wypełnić przepis. Jeżeli nie przywołaną normą, to innym sposobem.
    6 Jakim sposobem? Mam kilka propozycji:
    - wujek mi tak powiedział
    - przeczytałem na forum, że tak można
    - znalazłem rozwiązanie w googlach,
    - to mój budynek, świnte prawo własności, bede robił jak kce.
    7 Ja wybieram zastosowanie PN, ponieważ nie za bardzo znajduję w praktyce inne sposoby (sensowne) wypełnia przepisu jakiejś ustawy.
    8 I tak o to, dobrowolna w stosowaniu PN staje się jedynym dostępnym wyjściem do zastosowania, pomimo ze jest dobrowolna.
    9 I BARDZO DOBRZE.
    Ostatnio edytowane przez krzcel ; 11-06-2018 o 09:09
    trolla nie należy karmić – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony