dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pablo_reg

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Nidzica
    Kod pocztowy
    13-100
    Posty
    2

    Domyślnie Drewno zaimpregnowane spalonym olejem.

    Witam, pierwszy post i jest lekka trema
    ale do sedna...
    Od jakiegoś czasu remontuje sobie poddasze. Kiedyś była to jedna wielka przestrzeń nie zabudowana teraz zmieściłem tam 2 piętra
    Największym utrapieniem są słupy zaimpregnowane przepalonym olejem, niestety nie było opcji ich wymiany zanim zacząłem pierwsze prace.
    Próbowałem już różnych metod:
    - szlifowaniem papierem - papier o granulacji 40 wystarczy na ok. 30 x 60 cm później się "zapycha", grubszy też nie jest więcej wart,
    - ręczna heblarka, strug - po scheblowaniu 4 stron na wysokość ok. 2 m i już noże do wymiany,
    - druciana szczotka na szlifierce - na początku dobrze szło ale teraz już zaczyna się bardziej ślizgać nisz szorować,
    - chemia - nie wiem co może ruszyć taką impregnację,
    - jest jeszcze pomysł żeby je całkowicie zabudować np. płytą a później zrobić imitację starego drewna?

    macie może jakieś doświadczenie z takim materiałem?
    google dużo nie podpowiada w tej kwestii, więc może znajdzie się tutaj ktoś kto już przerabiał taki temat?

  2. #2

    Domyślnie

    Miałem jakieś doświadczenia ze słupami energetycznymi, też impregnowane niezłym syfem.
    Nie wiem czy bardziej się nie trujesz w czasie szlifowania, heblowania i szczotkowania niż mieszkając obok tego po zabezpieczeniu.
    Bardziej bym dążył w stronę skutecznego odizolowania i obudowania materiału. Pomalować kilkoma warstwami farby olejnej lub ftalowej, a później zabudować.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  3. #3

    Domyślnie

    Też tak myślę, że warto pomyśleć nad jakąś warstwą izolującą bo oleju nie wydobędziesz z drewna. Może jakaś taśma, bo farba to się chyba żadna nie będzie trzymać takiego podłoża. szczelnie zamknięcie drewna też może źle wpłynąć na jego trwałość, ale lepsze to niż trucie się węglowodorami.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablo_reg Zobacz post
    Największym utrapieniem są słupy zaimpregnowane przepalonym olejem,
    to może być to - kreozol - "trwałość zawdzięczają olejowi kreozotowemu, otrzymywanemu w wyniku destylacji smoły węglowej, którym już od prawie dwustu lat nasyca się je, zabezpieczając w ten sposób od rozwoju grzybów i butwienia pod wpływem wilgoci " w linku poniżej więcej info

    Cytat Napisał gorbag Zobacz post
    Miałem jakieś doświadczenia ze słupami energetycznymi, też impregnowane niezłym syfem.
    nie był to olej kreozotowy? jak w przypadku podkładów kolejowych ?
    https://receptynadom.pl/ogrodzie-moz...lady-kolejowe/

    Pablo_reg chyba lepeiej odpuść obróbkę mechaniczną , najlepiej to wymienić na nowe . tylko słupy są tym zrobione czy reszta też ?
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 27-03-2018 o 22:04

  5. #5

    Domyślnie

    Tak cuuube. Inne zabezpieczenie, ale podchodziłbym podobnie.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pablo_reg

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Nidzica
    Kod pocztowy
    13-100
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post

    Pablo_reg chyba lepeiej odpuść obróbkę mechaniczną , najlepiej to wymienić na nowe . tylko słupy są tym zrobione czy reszta też ?

    Cała konstrukcja dachu: słupy, miecze, krokwie itp. reszta jest już zabudowana, pozostały na widoku tylko słupy i kawałki mieczy.
    Może lepiej było by zabudować je płytą ze szczeliną wentylacyjną (żeby np. płyta nie dotykała bezpośrednio do tego impregnatu) i zostawić jakąś małą szparkę w stronę folii para... umożliwiając tym mikro wentylację?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony