dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 15
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 284
  1. #61
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Franka16

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    mazowieckie wschodnie
    Posty
    32

    Domyślnie

    Interesuje mnie opcja z buforem, czytam o takich instalacjach i chciałabym zapytać, ile kosztuje taki bufor z grzałką? Np. 1000l ?
    Bo trochę mnie przeraziła cena na jaką się natknęłam w jednym z wątków 13000-14000 zł
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...for+grzałkami

    I jeszcze jedno pytanie jakie mi się nasuwa: czy taki bufor, oczywiście izolowany (jak widzę, standard ma 10 cm otuliny) ma duże straty ciepła?

  2. #62
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Franka16 Zobacz post
    Interesuje mnie opcja z buforem, czytam o takich instalacjach i chciałabym zapytać, ile kosztuje taki bufor z grzałką? Np. 1000l ?
    Bo trochę mnie przeraziła cena na jaką się natknęłam w jednym z wątków 13000-14000 zł
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...for+grzałkami

    I jeszcze jedno pytanie jakie mi się nasuwa: czy taki bufor, oczywiście izolowany (jak widzę, standard ma 10 cm otuliny) ma duże straty ciepła?
    W sezonie grzewczym straty to w zasadzie nie ma straty, bo grzac pomieszczenie techniczne, pralnie, kotłownię czy jak to kto sobie nazwie i tak trzeba. Faktyczne straty ale duzo mniejsze są w okresie letnim, mniejsze bo grzejemy tylko pół bufora i to do mniejszej temperatury niz w sezonie grzewczym. Co do ceny to nie obejmuje ona tylko bufor i grzałki. , ale tez pompę(y) obiegowe, pompy cyrkulacji cwu, sterowanie ładowaniem bufora, naczynie wzbiorcze i pozostała hydraulika, sterowanie cyrkalucją cwu. Zawsze mozna zaoszczedzic i zabawic w samoroba, ale i tak wszystkie podzespoły, kształtki, pompy trzeba zakupic, tego zrobic tymi ręcami sie nie da.

  3. #63
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Franka16

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    mazowieckie wschodnie
    Posty
    32

    Domyślnie

    Hmm... To teraz przyszło mi do głowy, że w lecie nawet grzejąc "tylko pół" bufora, trzeba grzać 500l.... Wydaje mi się to ogromną rozrzutnością...
    Co do ceny, mam prośbę/pytanie: mój pierwotny pomysł na ogrzewanie to piec z podajnikiem na ekogroszek (proszę nie bić) + podłogówka wodna.
    Mam na to wycenę i teraz się zastanawiam, czy wystarczy gdy wymienię cenę pieca na cenę bufora z grzałkami i będę mieć koszt takiej instalacji, czy to jest bardziej skomplikowane? Chodzi mi o orientację cenową.

  4. #64
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    Cytat Napisał Franka16 Zobacz post
    Interesuje mnie opcja z buforem, czytam o takich instalacjach i chciałabym zapytać, ile kosztuje taki bufor z grzałką? Np. 1000l ?
    Bo trochę mnie przeraziła cena na jaką się natknęłam w jednym z wątków 13000-14000 zł
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...for+grzałkami

    I jeszcze jedno pytanie jakie mi się nasuwa: czy taki bufor, oczywiście izolowany (jak widzę, standard ma 10 cm otuliny) ma duże straty ciepła?
    Podaje się ceny bez podania czego dotyczą. Sam baniak 1m3 kupiny (bez wężownicy) to koszt ok.1400-2000, ocieplenie ok.700, grzałka 150-360 sterownik do grzałki 3-fazowy 260-300, termometr(y) 200 plus montaż jak sam nie dasz rady ok.1000.
    Są firmy (za naszą południową granicą) które mają w swojej ofercie akcesoria z których wszystko poskładasz (kurier 140 zł). Tak więc trochę dystansu do informacji a najlepiej samemu poszukać po sieci.
    Oczywiście jeżeli do tego dodasz zestaw pompowy plus rozdzielacze i cała podłogówka to cena wzrośnie i może być w tych okolicach jako komplet w zależności od wielkości domu.
    Ostatnio edytowane przez J&D ; 23-02-2018 o 07:40

  5. #65

    Domyślnie

    Dobrze przemyślany dom (OZC + decyzja czym grzejemy, ew. furtka na inne rozwiązania) i obejdzie się bez drogich buforów.
    Budujesz? Pomyśl o ogrzewaniu, które będzie tanie i bezobsługowe i nie będzie zatruwać Ciebie i innych.
    Mamy XXI wiek - by ogrzać się, ogień palili ludzie pierwotni.

    3300 kWh - średnia roczna na CO, co daje 30 kWh/m2*rok.

    110 m2 + garaż 35 m2. Grzewcza płyta fundamentowa + kocioł elektryczny 6 kW. Izolacja: 30/30/51 cm. Rekuperator Brink Renovent + GWC glikolowe. Okna: 3 szyby + rolety zewn.

  6. #66

    Domyślnie

    Cytat Napisał Franka16 Zobacz post
    Interesuje mnie opcja z buforem, czytam o takich instalacjach i chciałabym zapytać, ile kosztuje taki bufor z grzałką? Np. 1000l ?
    Bo trochę mnie przeraziła cena na jaką się natknęłam w jednym z wątków 13000-14000 zł
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...for+grzałkami

    I jeszcze jedno pytanie jakie mi się nasuwa: czy taki bufor, oczywiście izolowany (jak widzę, standard ma 10 cm otuliny) ma duże straty ciepła?
    Ja mam wycenę na zbiornik 700 litrów (64cm średnicy na ok 200cm wysokości) na kwotę 1400zł, 800 litrowy o średnicy 70cm kosztuje 1600zł. Wężownica Cu fi 22 to 45zł za mb - 1350zł za 30metrów. przyłącza ok 150zł.

    Opatulisz go wełną 15cm i straty nie będą dotkliwe.Latem straty są jeszcze niższe i przecież nie grzejesz go od zera tylko uzupełniasz temperaturę.

    Pozostaje kwestia osprzętu.

  7. #67

    Domyślnie

    Cytat Napisał J&D Zobacz post
    (...)Drugą zaletą to łatwość sterowania, mam piętrowy dom ala kostka o pow. 146m2 w całości w podłogowym i tym steruje jeden sterownik na parterze sterujący temperaturą z posadzki właśnie ze względu na dużą bezwładność systemu.
    Sprawdza się to idealnie. Różnica pomiędzy temperaturą posadzki a pomieszczenia to ok.1'C. Mając OZC masz określone zapotrzebowanie na energie i na tej podstawie jesteś wstanie przeliczyć na godzinowe straty co pozwoli ci dobrać wielkość bufora i moc grzałek by pokryć pełne zapotrzebowanie w ciągu doby uwzględniając godziny grzania i postoju.
    Ja mam CWU w osobnym zbiorniku 300l z grzałką 3kwh grzanym tylko w II taryfie, taki układ bardziej mi pasował ze względu na koszt całości zbiorników (taniej) niż jeden zbiornik z wężownicą CWU. Ponadto jest bardziej przewidywalny i nie wymaga dużego bufora.
    Całość podłogówki, podłączenie i posadzki robił mi jeden montażysta posiłkując się posadzkarzami z którymi od lat współpracuje. Sam jest po szkoleniach kan-termu i na tych elementach mam cały układ plus gwarancja pisemna.
    Ja chyba jednak wolałbym z czujnika powietrza sterować pracą układu. Planuje standardową grubośc ;posadzki ok 7cm. Sta raczej posadzka będzie kilka stopni cieplejsza od powietrza.
    W tym zbiorniku CWU masz wężownicę? Z wężownicą jest zdrowiej - brak stojącej wody - nic się nie rozwija). I jakoś trudno mi uwierzyć, że dwa zbiorniki wyszły taniej niż jeden nawet wiekszy o 200L. Sam transport, króćce przyłączeniowe, dodatkowe grzałki, to wszystko generuje koszta

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Co do ceny to nie obejmuje ona tylko bufor i grzałki. , ale tez pompę(y) obiegowe, pompy cyrkulacji cwu, sterowanie ładowaniem bufora, naczynie wzbiorcze i pozostała hydraulika, sterowanie cyrkalucją cwu. Zawsze mozna zaoszczedzic i zabawic w samoroba, ale i tak wszystkie podzespoły, kształtki, pompy trzeba zakupic, tego zrobic tymi ręcami sie nie da.
    O właśnie. Może warto byłoby w wątku o buforze wrzucić proponowany schemat z doborem urządzeń. Schemat bufor z wężownicą plus cyrkulacja i pełna podłogówka. Zawsze go można rozbudować o dodatkowa wężownicę z solarów itd. Tylko tu wchodzimy w zarobek projektantów. A właśnie, pisałem do Pana w kwestii zaprojektowania takiego systemu.
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 23-02-2018 o 09:10

  8. #68
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Franka16

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    mazowieckie wschodnie
    Posty
    32

    Domyślnie

    Cytat Napisał J&D Zobacz post
    Tak więc trochę dystansu do informacji a najlepiej samemu poszukać po sieci.
    Jasne, tylko na razie jeszcze tematu do końca nie rozpoznałam i przyszło mi do głowy, że może czegoś nie zrozumiałam.
    Wolę się upewnić.

  9. #69
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    norbbii

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    skarzysko
    Kod pocztowy
    26-110
    Posty
    23

    Domyślnie

    Czytając wasze sugestie doszedłem do wniosku, że zdecyduje się na bufor 800l (mniejszy bylby chyba ryzykiem) z grzałkami o lącznej mocy 8-10 kw. C.W.U osobny zbiornik z grzałką elektryczną pojemnści max. 200l. Pozostawię sobie furtkę na dołączenie do bufora kotła na paliwo stałe o mocy ok 10kw w rzazie W. Dom mam już zbudowany i jeżeli chodzi o podłogówkę w całym domu i grubsze ocieplenie na ścianach to odpada, po prosu budując dom bylem zdecydowany na kocioł na pelet.
    Jeżeli chodzi o cenę prądu w moim regionie rzeczywiscie nie ma tragedii. Cena 8gr netto w taryfie nocnej chyba nie jest wygórowaną i całość wygąda zachęcająco jeżeli chodzi o koszty.
    Teraz pytanie do użytkowników takiego rozwiązania jak to wszystko wychodzi w praktyce jakie są koszty ogrzewania oraz jak to wszystko wysterować i połączyc w jedną całość. Jak to jest u was? Jakie podzespoły będę potrzebował itp?

  10. #70
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał norbbii Zobacz post
    Jeżeli chodzi o cenę prądu w moim regionie rzeczywiscie nie ma tragedii. Cena 8gr netto w taryfie nocnej chyba nie jest wygórowaną i całość wygąda zachęcająco jeżeli chodzi o koszty.
    Chyba podajesz tylko część kosztów - pewnie samą dystrybucję (może nawet bez stawki jakościowej). Jak policzysz wszystko to wyjdzie ze 32gr/kWh a przy G12w 35gr/kWh brutto w taniej strefie.

    Osobne grzanie CWU to nie tylko brak możliwości dogrzania go ciepłem z zasobnika, ale też dodatkowy koszt i zajmowanie miejsca w pomieszczeniu technicznym.

  11. #71
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    norbbii

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    skarzysko
    Kod pocztowy
    26-110
    Posty
    23

    Domyślnie

    Nie zgodzę się, że osobne grzanie cwu to dodatkowy koszt. Przecież bufor grzeję i tak elektrycznie a poza sezonem grzewczym bezcelowym jest zagrzanie powiedzmy 500l wody w buforze aby zasilic nią pozniej cwu. Przecież to czysta strata energii bo mogę zagrzac jedynie 200l w zbiorniku cwu, które w zupelności wystarczy mi na co najmniej 24 h. Dodatkowe miejsce w pomieszczeniu? Tu się zgodzę ale jeżeli myślę o takim rozwiązaniu to biorę to pod uwagę.

  12. #72
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    norbbii

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    skarzysko
    Kod pocztowy
    26-110
    Posty
    23

    Domyślnie

    Prąd używam codziennie nie tylko do celów grzewczych a więc dystrybucję i inne koszty i tak ponoszę. Poza tym konsultowałem ceny osobiście u dystrybutora i licząc wszystko wyszlo nie całe 20 gr. za kwh w taniej taryfie. Oczywiście do kosztów muszę doliczyc róznicę jaką zapłacę za zużyty prąd w droższej taryfie.

  13. #73
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał norbbii Zobacz post
    Nie zgodzę się, że osobne grzanie cwu to dodatkowy koszt
    Bojler z grzałkami dostaniesz za darmo? Mocy zamówionej też nie dołożysz? m2 też masz za darmo?

    Cytat Napisał norbbii Zobacz post
    Przecież to czysta strata energii bo mogę zagrzac jedynie 200l w zbiorniku cwu, które w zupelności wystarczy mi na co najmniej 24 h.
    Grzanie to nie straty - to ładowanie. Dopiero to, co ucieka z tego zasobnika to straty na cyrkulacji czy przez niedoskonałą izolację zbiornika.
    Jak kasę przewidzianą na bojler przeznaczysz na lepszą izolację zasobnika i wężownicę do niego, to straty będziesz miał w sumie mniejsze, czyli taniej i w instalacji, i w używaniu.

    200l owszem, zużyjesz z takiego zasobnika (no, prawie - w każdym bądź razie niewiele mniej). Pod warunkiem, że zużyjesz je szybko. Jak rano zużyjesz 100l, to po południu prysznica już nie weźmiesz, bo temperatura wody się wyrówna i z porannych 50* będziesz miał przez straty nawet mniej, niż 30* (całe 200l).


    Cytat Napisał norbbii Zobacz post
    Prąd używam codziennie nie tylko do celów grzewczych a więc dystrybucję i inne koszty i tak ponoszę.
    Tyle, że mówię o kosztach zależnych od kWh. Więc tym więcej ich poniesiesz, im więcej kWh zużyujesz.

    Cytat Napisał norbbii Zobacz post
    Poza tym konsultowałem ceny osobiście u dystrybutora i licząc wszystko wyszlo nie całe 20 gr. za kwh w taniej taryfie.
    Dziwne, bo PGE Dystrybucja dla Warszawy i dla Skarżyska ma te same ceny. I mi wychodzi tak:

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Taryfy.jpg
Wyświetleń:	2880
Rozmiar:	69,8 KB
ID:	408569  

  14. #74

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Osobne grzanie CWU to nie tylko brak możliwości dogrzania go ciepłem z zasobnika, ale też dodatkowy koszt i zajmowanie miejsca w pomieszczeniu technicznym.
    Witam,
    jeżeli kolega bardzo chce, to może zastosować zbiornik cwu z wężownicą...a skoro miał być pellet, to kotłownia raczej trochę większa niż na gaz. Myślę, że bufor +cwu +sterowanie to i tak taniej niż piec na pellet+cwu.

  15. #75
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    norbbii

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    skarzysko
    Kod pocztowy
    26-110
    Posty
    23

    Domyślnie

    Kaizen, mój tok rozumowania jest troszkę inny, bo o ile za boiler zaplacę ok. 1000zl to za bufor kombinowany bądz z wężownicą cwu muszę dopłacic dużo więcej albo jeżeli chce cwu zasilac z bufora to: po pierwsze muszę zakupic większy bufor a po drugie i tak kupić bojler z wężownicą. I tu widzę największe straty bo strata na buforze+ strata na boilerze+strata w dystrybucji ciepła. W chwili obecnej u moich rodziców zainstalowany mam bojler 200l zasilany zwyklym kopciuchem, bojler grzeję do ok. 80C poza sezonem i na 5 osób wystarcza spokojnie na ponad dobę.
    Nie liczę kosztów m2 chałupy bo to jest bez sensu (mieszkam w Skarżysku a nie w Wawie)w pomieszczeniu technicznym nie śpie a i tak miejsca mam wystarczająco dużo, od tego ono jest. Bojler z buforem zajmą dużo mniej miejsca niż kocioł z podajnikiem+zmagazynowany opał.
    Jeżeli chodzi o koszt prądu to mam przed sobą zatwierdzony przez dyrektora PGE oddzial Skarżysko Kam. na rok 2018 wygląda to troszeczkę inaczej niż w twojej tabelce, zresztą jak mówię konsultowalem ceny osobiście i o to się nie martwię. Chyba, że konsultanci ds. sprzedaży nie mówią wszystkiego.

  16. #76
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    norbbii

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    skarzysko
    Kod pocztowy
    26-110
    Posty
    23

    Domyślnie

    Cytat Napisał techniczny Zobacz post
    Witam,
    jeżeli kolega bardzo chce, to może zastosować zbiornik cwu z wężownicą...a skoro miał być pellet, to kotłownia raczej trochę większa niż na gaz. Myślę, że bufor +cwu +sterowanie to i tak taniej niż piec na pellet+cwu.
    No właśnie to chciałem napisać

  17. #77
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Dariusz Nowak
    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-143
    Posty
    150

    Domyślnie

    Co znaczy prąd T1 i T2?
    Postęp dzięki nowym technologiom.

  18. #78
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dariusz Nowak Zobacz post
    Co znaczy prąd T1 i T2?
    T1 potocznie, droga taryfa energii elektrycznej
    T2 ------------- tania ------------------------------------
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  19. #79
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał norbbii Zobacz post
    Jeżeli chodzi o koszt prądu to mam przed sobą zatwierdzony przez dyrektora PGE oddzial Skarżysko Kam. na rok 2018 wygląda to troszeczkę inaczej niż w twojej tabelce, zresztą jak mówię konsultowalem ceny osobiście i o to się nie martwię. Chyba, że konsultanci ds. sprzedaży nie mówią wszystkiego.
    A konkretnie gdzie te różnice? Bo spisywałem z tabeli zatwierdzonej przez URE. Bo dyrektor czy nawet prezes PGE to mogą sobie zatwierdzić zmianę krawata, a nie taryfy.

  20. #80
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    norbbii

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    skarzysko
    Kod pocztowy
    26-110
    Posty
    23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A konkretnie gdzie te różnice? Bo spisywałem z tabeli zatwierdzonej przez URE. Bo dyrektor czy nawet prezes PGE to mogą sobie zatwierdzić zmianę krawata, a nie taryfy.
    Nie będę się rospisywał co gdzie i kiedy kto podpisal, co ile kosztuje, bo to nie ma najmniejszego sensu. W tej chwili Interesuje mnie praktyczna strona tego rozwiązania a twoje odbijanie piłeczki tylko zaśmieca forum.
    Ostatnio edytowane przez norbbii ; 05-03-2018 o 00:01

Strona 4 z 15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony