dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 8
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 151
  1. #101

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    do CWU potrzebuję 12-15kW jaką moc powinna mieć PC?
    Tyle byś potrzebował gdybyś brał np prysznic i grzał wodę online, ale jak zrobisz zasobnik odpowiednio duży tzn względem liczby osób to możesz mieć nawet 0,5 kW mocy i wodę dogrzejesz ... tylko czas podgrzewania się wydłuży .
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  2. #102

    Domyślnie

    Witam pomnóz twoje 1300 conajmiej razy 3 (cop) dodaj opłaty abonamentowe i wtedy porównaj. Pozdrawiam

  3. #103
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    To u Ciebie mieszka chyba z 20 osób i wszyscy biorą jednocześnie kąpiel.
    Prawie - Dwójka nastolatków to jak 20 os.

    A może moje wymagania są wygórowane
    przyrost temp. = 30 K, masa wody = 80 kg, ciepło właściwe wody ok. 4,2 kJ/kg*K
    Do ogrzania potrzeba (30K x 80kg x 4,2 = 6300 kJ = 8,4 kWh aby znowy woda była ciepła po 20 min)
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  4. #104

    Domyślnie

    No 80 kg to jakieś 80 litrów robisz duży zasobnik 300 litrów i grzejesz przez 6h ... 8 h a potem masz wody na 4 prysznice.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  5. #105
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    przyrost temp. = 30 K, masa wody = 80 kg, ciepło właściwe wody ok. 4,2 kJ/kg*K
    Do ogrzania potrzeba (30K x 80kg x 4,2 = 6300 kJ = 8,4 kWh aby znowy woda była ciepła po 20 min)
    Policz jeszcze raz.
    A do założeń uwzględnij jeszcze czas kąpieli prysznica. A przede wszystkim dobierz zasobnik i temperaturę w nim tak, żeby wody starczyło na zużycie poranne bez dogrzewania, i na popołudniowe. A pomiędzy nimi masz dobre kilka godzin na ogrzanie wody.

  6. #106

    Domyślnie

    Nie lepiej dać 10l zasobnik do CWU? Wtedy będziesz potrzebował jeszcze mocniejszej PC.

  7. #107
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    Prawie - Dwójka nastolatków to jak 20 os.

    A może moje wymagania są wygórowane
    przyrost temp. = 30 K, masa wody = 80 kg, ciepło właściwe wody ok. 4,2 kJ/kg*K
    Do ogrzania potrzeba (30K x 80kg x 4,2 = 6300 kJ = 8,4 kWh aby znowy woda była ciepła po 20 min)
    Mam zasobnik Galmet maxi 300l. W tą sobotę miałem na głowie 8 osób. Zaręczam Ci że wody dla wszystkich starczyło na porządny prysznic. 9kW starczyło zarówno na CO jak i CWU
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  8. #108
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Mam zasobnik Galmet maxi 300l. W tą sobotę miałem na głowie 8 osób. Zaręczam Ci że wody dla wszystkich starczyło na porządny prysznic. 9kW starczyło zarówno na CO jak i CWU
    Ok, zmieniając moje pierwotne pytanie, na które nie ma odpowiedzi, zadam je inaczej na podstawie powyższych ...
    Zakładając, że zapotrzebowanie potrzebne do CO to 4kW ale do CWU potrzebuję 8kW jaką moc powinna mieć PC? I nie chcę czekać 6 godzin za zagrzanie zbiornika 300l, bo jak PC grzeje wode to w tym czasie nie grzeje mieszkania.
    Ostatnio edytowane przez LDP05 ; 21-02-2018 o 22:49
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  9. #109

    Domyślnie

    Powietrzne Panasonica grzeją albo CWU, albo CO w danym momencie. To powinno odpowiedzieć na Twoje pytanie.

  10. #110

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    Ok, zmieniając moje pierwotne pytanie, na które nie ma odpowiedzi, zadam je inaczej na podstawie powyższych ...
    Zakładając, że zapotrzebowanie potrzebne do CO to 4kW ale do CWU potrzebuję 8kW jaką moc powinna mieć PC? I nie chcę czekać 6 godzin za zagrzanie zbiornika 300l, bo jak PC grzeje wodą to w tym czasie nie grzeje mieszkania.
    A Jaki masz obecnie zasobnik i ile go podgrzewasz. Bo coś mi się wydaje że przyrównujesz gazowy podgrzewacz wody do pompy ciepła. Po co Ci 300l w szybkim czasie, Ciągle się kąpiecie czy masz basen w domu?

  11. #111
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    I nie chcę czekać 6 godzin za zagrzanie zbiornika 300l, bo jak PC grzeje wodą to w tym czasie nie grzeje mieszkania.
    Ile zużywasz CWU miesięcznie?
    Pracując non stop zabaweczka o mocy 750W jest w stanie ogrzać miesięcznie 10m3 do 55*. To ze 3x więcej, niż zużywa większość gospodarstw domowych.

    Musisz też pamiętać, że pompowanie mocy PC nie wystarczy - musisz jeszcze dorzucić wężownicę w zasobniku, która będzie potrafiła oddać te 12kW. Ciekawe, ile taki zasobnik może kosztować?

    I co z tego, że nie grzeje mieszkania? Użytkownicy nie zauważają, że mieszkanie nie jest grzane przez 8 czy 10h, bo temperatura w tym czasie spada o 0,5*. A co dopiero przerwę na dogrzanie zasobnika z pół godziny czy godzinę. A przecież nie grzejesz tylko mocą którą w wyliczeniach masz w kolumnie "do CWU" - grzejesz całą mocą (jaką potrafi oddać jeszcze wężownica, która może tu być wąskim gardłem).

  12. #112
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    I nie chcę czekać 6 godzin za zagrzanie zbiornika 300l, bo jak PC grzeje wodą to w tym czasie nie grzeje mieszkania.
    Te a Ty się z TG urwales czy z jakiejś kopalni oderwany od kilofa ?
    Już Ci wyżej napisano,że temperatura w domu przez okres grzania cwu spadnie o 0,01st.C.
    Skąd takie idiotyczne i oderwane od rzeczywistości pytania wymyslasz ?

    Zasobnik 300l nagrzany ciągu godziny w przedziale 13-15 starcza dla 3 osób z wanną.W przedziale 22-6 jest dogrzewany żeby było tam 46st.C cały czas
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 21-02-2018 o 22:19

  13. #113
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    Nie ważne...Rozliczenie gazu jest podawane również kWh, zatem cena kWh gazu to 0.17zł/kWh ( z VAT i przesyłem, bez opłat abonamentowych), co dla twoich danych daje ~1300zł/rok Jeżeli tym razem nie mam problemów z matematyką to 1300 < 3200 o jakieś 1900zl mniej na rok na korzyść gazu.
    Podobne dane są tutaj:
    http://www.instalacjebudowlane.pl/37...i-mediami.html
    Masz problem z matematyka ponieważ masz problem z logicznym myśleniem gdyż nie bierzesz pod uwagę COP.

  14. #114
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał judek Zobacz post
    Witam pomnóz twoje 1300 conajmiej razy 3 (cop) dodaj opłaty abonamentowe i wtedy porównaj. Pozdrawiam
    Zgadza się mój błąd, w przypadku gazu zużycie będzie o COP wiesze. Poprawiając wyliczenia gaz 3900 ws. prąd 3200 (dalej nie wiem czy to nie netto).
    W przypadku gdy nasz kolega ma wyjątkowo tani prąd, na PC oszczędzamy 700zł rocznie + 200zł za opłaty licznikowe gazow, daje 900zł
    Uwzględniając różnicę ceny PC i kotła gazowego (upraszczam 10tyś), zwrot po 11latach - zakładam stałe ceny obu nośników energi

    W drugim przypadku gdy koszt roczny to nie 3200 a 4000, wygląda to jeszcze bardziej niekorzystnie.
    Mi dom ma mniejsze zapotrzebowanie na energię, tym wyższe koszty na początkowe stają nie uzasadnione. Gdyby Polska energetyka nie była oparta w 87% (?) na węglu wtedy rozumiałbym aspekt ekologiczny : wiatr -> prąd -> ciepło -> 0 dymu

    Dobranoc.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  15. #115
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    Zgadza się mój błąd, w przypadku gazu zużycie będzie o COP wiesze. Poprawiając wyliczenia gaz 3900 ws. prąd 3200 (dalej nie wiem czy to nie netto).
    W przypadku gdy nasz kolega ma wyjątkowo tani prąd, na PC oszczędzamy 700zł rocznie + 200zł za opłaty licznikowe gazow, daje 900zł
    Uwzględniając różnicę ceny PC i kotła gazowego (upraszczam 10tyś), zwrot po 11latach - zakładam stałe ceny obu nośników energi

    W drugim przypadku gdy koszt roczny to nie 3200 a 4000, wygląda to jeszcze bardziej niekorzystnie.
    Mi dom ma mniejsze zapotrzebowanie na energię, tym wyższe koszty na początkowe stają nie uzasadnione. Gdyby Polska energetyka nie była oparta w 87% (?) na węglu wtedy rozumiałbym aspekt ekologiczny : wiatr -> prąd -> ciepło -> 0 dymu

    Dobranoc.
    bobrow po pierwsze ogrzewa starszy dom,po drugie ma wysoką temperaturę zasilania bo ma grzejniki ścienne.
    Zużycie energii w żaden sposób zatem nie można porównać do tego z nowych domów z podlogowka.

  16. #116
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    Zgadza się mój błąd, w przypadku gazu zużycie będzie o COP wiesze. Poprawiając wyliczenia gaz 3900 ws. prąd 3200 (dalej nie wiem czy to nie netto).
    W przypadku gdy nasz kolega ma wyjątkowo tani prąd, na PC oszczędzamy 700zł rocznie + 200zł za opłaty licznikowe gazow, daje 900zł
    Uwzględniając różnicę ceny PC i kotła gazowego (upraszczam 10tyś), zwrot po 11latach - zakładam stałe ceny obu nośników energi

    W drugim przypadku gdy koszt roczny to nie 3200 a 4000, wygląda to jeszcze bardziej niekorzystnie.
    Mi dom ma mniejsze zapotrzebowanie na energię, tym wyższe koszty na początkowe stają nie uzasadnione. Gdyby Polska energetyka nie była oparta w 87% (?) na węglu wtedy rozumiałbym aspekt ekologiczny : wiatr -> prąd -> ciepło -> 0 dymu

    Dobranoc.
    a czy w domu masz prąd?
    jeśli tak, to masz opłaty abonamentowe na prąd, mimo ze masz gaz i także opłaty abonamentowe na niego
    więc licz jedne i drugie

    i czy piec gazowy moze obejść się bez prądu?
    pytam serio, bo gazu nie mam i nie potrzebuję, ale oznacza to takze że mnie piece gazowe nie interesują, więc nie wiem
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  17. #117
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Dałem mu proste wyliczenie i porównanie taryf to zaczął kombinować. Jak zapytałem gdzie popełniłem błąd to zamilkł.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  18. #118
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał okobar Zobacz post
    a czy w domu masz prąd?
    jeśli tak, to masz opłaty abonamentowe na prąd, mimo ze masz gaz i także opłaty abonamentowe na niego
    więc licz jedne i drugie

    i czy piec gazowy moze obejść się bez prądu?
    pytam serio, bo gazu nie mam i nie potrzebuję, ale oznacza to takze że mnie piece gazowe nie interesują, więc nie wiem
    Przeczytaj wcześniejsze wpisy,
    roczne opaty związane z posiadaniem gazu to 200 - ktore doliczylem (oszczędzamy 700zł rocznie + 200zł za opłaty licznikowe)
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  19. #119
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    Pytanie do BOBROW

    W stopce masz wyliczenie: koszty :2016-7625kWh/3278pln,2017-7590kWh/3263pln
    Wynika z tego, że cena 1kW to ~ 0.43zl/kWk -
    Czy to jest cena netto? Jeżeli tak to w przypadku domu powinno się raczej podać z VATem aby można było rzetelnie porównać.

    Nie ważne...Rozliczenie gazu jest podawane również kWh, zatem cena kWh gazu to 0.17zł/kWh ( z VAT i przesyłem, bez opłat abonamentowych), co dla twoich danych daje ~1300zł/rok Jeżeli tym razem nie mam problemów z matematyką to 1300 < 3200 o jakieś 1900zl mniej na rok na korzyść gazu.
    Podobne dane są tutaj:
    http://www.instalacjebudowlane.pl/37...i-mediami.html
    Za dwa poprzednie sezony średnio 1kWh wychodziła mi 0,43 pln brutto (czyli z 22% Vatem) w tym : energia+przesył+OZE (pomijam abonament miesięczny ok 10 pln )
    Od grudnia mam nową umowę na 3 lata ( o 5% niższe stawki od poprzedniej umowy) i z tego co obserwuję mam obecnie średnią ok 0,42 pln za 1kWh brutto.

    Gdybyś chciał porównać moje zużycie do gazu , to pomnóż x3 .Średnio 7 500 kWh energii elektrycznej x 3=22 500kWh energii cieplnej (x3 ponieważ mam opomiarowaną PC i w pierwszym sezonie miałem średni COP =3 )
    To teraz liczymy : 22 500 kWh x Twoje 0,17 pln brutto za gaz= 3 825 pln
    Wychodzi tu wyraźnie ,że koszty są zbliżone ALE :
    -w tej akurat sytuacji gaz sieciowy odpada , bo go u mnie nie ma ...
    -mam grzejniki i relatywnie słabe COP w stos do podłogówki w 100%
    -nie mam akumulacji pod prawie 100% w T2

    W przypadku 100% podłogówki i tak spokojnie od 70% w T2 wyjdzie taniej na PC ok połowy w stosunku do gazu

    Teraz mój przykład w wersji 100% podłogówka :
    ilość energii fizycznie zużywanej tj 22 500 : średni COP 4 (PC P/W ) =5 625 kWh x 0,35 pln brutto za 1kWh (często wychodzi nawet mniej )= 1 968 pln do 3 825 za gaz
    Jeszcze mój przykład 60% T2 , tj 5 625 kWh x 0,42 pln (tj moja średnia) =2 362 pln do 3 825 za gaz

    I to jest zasadnicza różnica-ale tak jak wspominałem , nie ma jeszcze obowiązku montażu PC więc po prostu wybierz to co Ci pasuje

    pzdr
    Ostatnio edytowane przez bobrow ; 22-02-2018 o 08:35 Powód: uzupełnienie
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  20. #120
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    LDP,

    przy podłogówce temp. zasilania pompy w nowych domach to max 30-31 St.
    Przy takiej pracy pompy, pompa pobiera około 13-17 KW dziennie w zależności do temp.
    Woda CWU (300 l, rodzina 2+2) grzeje się od 13-15 w tanim okienku. W zależności od temp. wody i temp. zewnętrznej nagrzanie CWU trwa 45- 90 minut.
    Spadku temp. w domu nie zobaczysz.
    Miesięcznie zużycie około 500 KWh (styczeń, luty) , prąd Tauron G12: T1 61,5 grosza (prąd, dystrybucja, OZE, cena brutto), T2 - 24,5 grosza.
    Jeśli ktoś grzeje tylko w T1 (gruba wylewka, płyta fundamentowa) - koszt miesięczny około 130 PLN.
    Ja grzeje non stop (czyli 60% w taniej, 40% w drogiej) - koszt około 200 PLN
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

Strona 6 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony