Witam, jestem nowym użytkownikiem tego forum i znalazłem się tutaj szukając fachowej porady w sprawie usprawnienia wentylacji w mieszkaniu.



Mieszkanie znajduje się na piętrze w ponad 100 letniej kamienicy, ceglane ściany zewnętrzne o grubości ponad 50cm otynkowane, brak ocieplenia zewnętrznego, ani wewnętrznego. Okna są stare drewniane skrzyniowe ( wyjątek tylko w łazience jest szczelne plastikowe z nawietrznikiem manualnym). Centralne ogrzewanie gazowe, (piec w kuchni) kaloryfery nowego typu w pomieszczeniach zamontowane pod oknami, brak nawietrzników w pokojach, ani żadnych kratek wentylacyjnych. Kuchenka gazowa w kuchni bez wyciągu.

Poniżej zamieściłem plan mieszkania.
Uploaded with fotem.pl

Na planie mieszkania na niebiesko zaznaczyłem obecne 2 kratki wentylacyjne na zewnętrznych ścianach w kuchni i łazience obok okien zamontowane wysoko pod sufitem. W kuchni zaznaczyłem na czerwono kratkę wyciągową zamontowaną w ścianie pod sufitem nad piecem CO podłączoną do komina wentylacyjnego biegnącego w ścianie przedpokoju.

W mieszkaniu w sezonie grzewczym utrzymywana jest temperatura na poziomie 18-20 stopni (termostat przy wejściu do pokoju 2)
Łazienka bardziej się wychładza, więc podczas kąpieli jest dogrzewana elektrycznym grzejnikiem.
Piec kaflowy w pokoju 2 bardzo sporadycznie używany. Wietrzone w pokojach zazwyczaj 2x dziennie.

Jaki jest problem: w łazience łuszczy się farba ze ścian zewnętrznych, pleśń na zewnętrznych ścianach, woda skrapla się na oknie, w pokojach zaduch i również pleśń na ścianach zewnętrznych. Mieszkanie nie remontowane od wielu lat.
Spodziewam się, że dużym problemem może być brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza w mieszkaniu i przemarznięte ściany.

Myślę, czy nie zrobić nawietrzników w pokojach w okolicy okien (pod sufitem czy na dole?) i oprócz tego w obydwu pokojach nad drzwiami wejściowymi zrobić przewody do komina wentylacyjnego do którego podłączona jest kuchnia. ocieplić styropianem ściany od wewnątrz? (od zewnątrz nie ma możliwości)
Co zrobić w łazience? Płyta zielona na ścianę?

Proszę o porady i sugestie jak usprawnić wentylację w tym mieszkaniu, aby poprawić komfort domowników?

Z góry dziękuję.