dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 18
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 357
  1. #221
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Jak grzejesz w taniej taryfie, to potrzebujesz pompy 2x mocniejszej niz wynika to z obciazenia dla danej remperatury. I przy mp 0C mocniejsza moze sie jeszcze miescić, słabsza nie.......
    Czy możesz tę myśl rozwinąć bo nie za bardzo rozumiem. Że kable to ok.,ale pompa.
    Piętrowy 146 m2 PU, ściany BK 24+20cm 032, dach Teriwa+40cm 038, podłoga 20cm 038, CO bufor z grzałką 12kW, podłogowe parter i piętro, CWU 300litrów grzałka 3kW, rekuperacja Kinetic Plus 400, taryfa G12w Tauron; CO 2018/19 - 5060 kWh II 1260zł ; CWU 2910 kWh - 728zł 5 os.
    CO 2019/20 - 4070 kWh II 1018zł , CWU 2880 kWh - 720zł 5 os.
    CO 2020/21 - 5756 kWh II 1554zł , CWU 2460 kWh - 632zł 5/3 os.
    CO 2021/22 - 5535 kWh II 1830zł, CWU 2112 kWh - 668 zł 3 os.

  2. #222
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    Z niczego się nie wycofuje. O czym ty piszesz.
    Zatem kontynuuj i wyjaśnij po co ci TAKIE ciśnienie na pompę grzejącą sprężarką przy -20sC choć wiadomo że jest to dla niej bardzo niezdrowe a godzin gdy takowe jest zapotrzebowanie jest raptem parę na sezon grzewczy. W związku z tym po jakiego diabła tak cisnąć na ten parametr, skoro to nawet nie jest PROMIL z ogólnego czasu pracy pompy ciepła.

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    OK Daikni jest mocniejszy kiedy potrzeba, jeśli ktoś preferuje takie temperatury, a jest tu wielu na forum. Nawet jeden z guru tego forum.
    To czemu zarzucasz innym pisanie bzdur kiedy twierdzą dokładnie to samo co ty?

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    Według ciebie dobieramy PC do A7 i A2. Brawo.
    Dobieramy tak, aby przez większość czasu pracowała z najlepszymi parametrami i aby stosunek pracy na grzałkach a sprężarce nie zburzył wynikających z pracy pompy oszczędności. Czyli nie ma, jak twierdziłeś i nadal twierdzisz uparcie, znaczenia, czy pompa pracuje sprężarką przy -20 bo takich dni, a w zasadzie godzin, jest tyle co kot napłakał. No ale dla ciebie od początku -20 to najważniejszy parametr dla którego dobiera się PC.

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    Nie jestem instalatorem, bo bym tu nie pisał. Mam duże doświadczenie nie tylko w branży chłodniczej, swoje już przerobiłem i naprawiałem lodówki jak ty się zastanawiałeś czy światełko gaśnie w lodówce gaśnie po zamknięciu drzwi, czy może krasnoludek je gasi.
    Za to kulturę to musiałem wyssać z mlekiem matki, a Ty mimo że taki stary i doświadczony to się jeszcze tego nie nauczyłeś. Czyli doszliśmy do odpowiedzi, masz internetowe głównie doświadczenie w temacie dobierania pomp ciepła i niewiele więcej wiesz niż większość tutaj. Ale to nie przeszkadza ci zarzucać innym że piszą bzdury.

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    Daikin jest mocniejszy kiedy potrzeba, jeśli ktoś preferuje takie temperatury, a jest tu wielu na forum. Nawet jeden z guru tego forum. Chcesz cytat?
    No właśnie, a nie potrzeba aby był mocniejszy przy -20, bo wiadomo wszem i wobec że takich temperatur jest parę, w porywach paręnaście godzin w roku i nawet jeśli Panas (czy każda inna dowolna pompa) będzie chodzić wtedy na grzałkach to różnica w koszcie zakupu droższej pompy potrafiącej kręcić sprężarką przy -20sC W ŻYCIU się nie zwróci. Tym sposobem dotarliśmy do odpowiedzi na gnębiące cię pytania, czemu Panas nie podaje danych odnośnie grzania poniżej -15. Nie ma takiej potrzeby.
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 06-12-2018 o 19:08
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  3. #223
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Myjk , pamiętasz mnie ?? pewno nie ... a to ze mną przerabiałeś swojego śmieciucha.... Widzę , że parę dooobrych lat i jesteś dokształcony w wielu tematach... Nowe stare śmieci tylko liczniki nabite a wiedza ... niektórych owszem.
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  4. #224
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fugaz

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    188

    Domyślnie

    Wiem, że się nie znam - tylko próbuje sobie wszystko jakoś dobrze poukładać. Czy nie powinno to wyglądać mniej więcej tak - że skoro około 80% pompa działa w temperaturach -2/+2 to powinniśmy się skupić właśnie na tych temperaturach? Jeszcze jest jakieś A-7 - pewnie kilka procent czasu pracy. przecież jak sobie potem podziałają grzałki to nic się nie stanie. Ja tak sobie obmyślam, że skoro np mam 7,5kW policzone dla -20stopni to czy nie powinienem szukać pompy która ma wysoką sprawność koło 0 stopni (tu mam zapotrzebowanie 3,5kW) a poniżej -7 czy -10 niech się załączy grzałka i już - to i tak będzie marginalne. Wiem, że można mieć pompę która da 7kW przy -20 tylko po co? Rozrzut co do doboru pompy mam od 4kW do 12kW - z różnych firm - jak dla mnie masakra.

  5. #225
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    To jest jeden z argumentów. Czy niezdrowe dla sprężarki to właśnie zależy od tego jak ta sprężarka.
    Jeden z trzech argumentów które podałeś. Nawet jeśli jest zdrowe, to i tak jest to nic nieznaczący promil czasu w jakim pracuje, a ty się nad tym spuszczasz jakby to miało kluczowy wpływ na pracę pompy.

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    Przecież @foto napisał odwrotnie. O czym ty piszesz.
    Tylko dlatego "odwrotnie", że tobie akurat to nie pasuje. Poza tym napisaliście prawie dokładnie to samo, tylko z innego punktu widzenia. Czyj jest dobry to można rozważać, pod warunkiem że nie zaczniesz stwierdzać na wstępie, że inni piszą bzdury bo twoja prawda jest najmojsza.

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    To po co mi temperatury A2 i A7?
    Nie wiem po co tobie te temperatury, bo przecież najważniejsza dla ciebie jest A-20.

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    Zawsze byś coś znalazł.
    Tobie nie trzeba było wiedzy by ocenić dyskutantów. Mnie generalnie zwisa kim jesteś, chciałem tylko wiedzieć czemu zjawiasz się ze swoimi "argumentami" i czepiając się szczegółów zaczynasz zarzucać ludziom że się nie znają i piszą bzdury.

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    Jeżeli chodzi dobór źródła to nie tylko PC się dobiera, Przecież przy wyborze PC nie tylko moc ma znaczenie. Zresztą oprócz mocy jest jeszcze wiele innych kwestii, na które tu zwracałem uwagę. Podawałem i uzasadniałem dlaczego dla mnie ta cena to nie wszystko, bo potem będzie zonk.
    No więc cena ma znaczenie jak się rozważa dwa urządzenia. Twoje argumenty nie gwarantują tego, że ten pieniądz się "zwróci". Powtarzam, kiedyś myślałem podobnie do ciebie, ale to myślenie zrewidowałem.

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    To po co mi ta moc przy A2 i A7. Wolę PC, która ma większa moc przy A-20 niż przy A7 tak jak to napisał @foto, bo dla mnie to bzdura.
    Ale tylko dla ciebie i tego się trzymajmy.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  6. #226

    Domyślnie

    Gruntowa pompa ciepła 10kW (B0W35) wraz kompletnym kolektorem pionowym 200mb wykonanym metodą płuczkową za 32 964 złote brutto, czyli 26 800 złotych netto.

    Cena obejmuje:
    1. Gruntową pompę ciepła Silesia Term 10kW o COP 4,33 przy B0W35:
    - zabudowane pompy obiegowe źródła dolnego i źródła górnego
    - sprężarkę typu SCROLL
    - elektronika sterująca typu COMPIT
    - połączenie z internetem poprzez system SOLATO
    - gwarancję na urządzenie do 5 lat (wg Warunków Gwarancyjnych Producenta)
    - możliwość przedłużenia gwarancji do 10 lat (wg Warunków Gwarancyjnych Producenta)
    -opiekę techniczną

    2. Kompleksowe wykonanie kolektora (wg projektu źródła dolnego)
    - wywiercenie metodą płuczkową 200 metrów bieżących odwiertu pionowego (dopłata do wiercenia młotkowe (w skale) do uzgodnienia)
    - zamontowanie sondy Mouvitech PEHD40mm (o gwarancji producenta do 50 lat)
    - uzupełnienie sondy roztworem glikolu etylenowego
    - doprowadzenie odwiertów do budynku
    - przejście pod fundamentem do uzgodnienia
    - podłączenie do uzgodnienia
    - przygotowanie dokumentacji geologicznej do uzgodnienia

    co sądzicie o tej ofercie ?

  7. #227
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    [QUOTE7736095]
    /QUOTE]

    Tylko, że ja nie udowadniałem, że mam coś lepszego. Daleko jestem od tego. Mam najniższy i najtańszy model Mitsu. Używam już grzałek od -10.
    Tu chodziło o wybór T-CAP vs Zubadan w tej samej cenie. Pisałem, że T-CAP nie warty tej ceny, w moim zdaniem podając do tego argumenty.
    Kubson- podobno nie pijesz , ale coś chyba wrzucasz do herbatki ()...
    Potem prostowałeś , że niby przy -10st włączasz grzałki na CWU , a na CO przy -15 st.
    Następnie pisałeś ( jak trzeba , to podam cytaty) , że przy -15 st to są niskie COP-y i ”szanujesz” sprężarkę w PC...
    Proszę wytłumaczyć dlaczego tak naciskasz na dane przy -20 st ?
    Ostatnio edytowane przez bobrow ; 06-12-2018 o 21:00
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  8. #228
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Jeszcze jedno do wszystkich-może warto ,żebyście zamieszczali fotki z DTR-ek z konkretnymi danymi (oraz ich porównaniem) , o których piszecie.
    Każdy może tu napisać co mu się podoba -ale nie każdy może to uzasadnić.
    Wg mnie -po dowodach go poznacie...
    Ostatnio edytowane przez bobrow ; 06-12-2018 o 21:15 Powód: uzupełnienie
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  9. #229
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Wracając do topicu-uważam ,że najlepsza będzie przysłowiowa "tabelka" porównawcza.
    Wpisujecie np :
    -moc przy -15st (nie dlatego ,że Panas ma takie dane-tylko dlatego ,że wielu innych producentów je publikuje)
    -COP-y A-15/-7/-2/2/7 dla W35 oraz W45/50 (pod CWU )
    -norma pomiarowa dla COP
    -funkcja chłodzenia
    -cena zakupu
    -cena obsługi przez okres gwarancji
    -cena części zamiennych (np sprężarka-bo zazwyczaj jest najdroższa)
    -renoma-doświadczenie producenta PC
    -dostępność serwisu PC
    -instalator (doświadczenie, odległość,ilość pracowników, itp)
    -inne

    A teraz coś od siebie, przyszli inwestorzy-ignorujcie wypowiedzi o jedynie słusznych wyborach.Proponuję ruszyć 4-litery w swoim JA i samemu dokonać wyboru.
    PC to nie czary-to chłodna kalkulacja (jak wszystko powinno być -a jak często nie jest...)

    PS
    Nie jestem robotem-to najbardziej lubię na stronkach www...Dlatego ,że jeszcze mam szansę się mylić i uczyć -ale podobno cała sztuka być ciut mądrzejszym jednak przed szkodą ,a nie po ...
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  10. #230
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fugaz

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    188

    Domyślnie

    Bobrow dobrze prawi. Patrze w twoj podpis. Wszystko super i już wiem że do mojego domu 9kW pompa to za wiele. Jak ja mam do ogrzania 116m2 ze 150 jeszcze Ty lecisz na grzejnikach. Licząc z proporcji to potrzebuje połowe tego co Ty. Czyli tak jak sobie liczyłem około 5 kW a reszta z grzałek i już.

  11. #231
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fugaz Zobacz post
    Bobrow dobrze prawi. Patrze w twoj podpis. Wszystko super i już wiem że do mojego domu 9kW pompa to za wiele. Jak ja mam do ogrzania 116m2 ze 150 jeszcze Ty lecisz na grzejnikach. Licząc z proporcji to potrzebuje połowe tego co Ty. Czyli tak jak sobie liczyłem około 5 kW a reszta z grzałek i już.
    Jprd,nie wierzę...
    Goście kupują pompy ciepła i grzeją grzalkami.
    Paranoja dosłownie.

  12. #232
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    701

    Domyślnie

    Cytat Napisał robos2234 Zobacz post
    Gruntowa pompa ciepła 10kW (B0W35) wraz kompletnym kolektorem pionowym 200mb wykonanym metodą płuczkową za 32 964 złote brutto, czyli 26 800 złotych netto.

    Cena obejmuje:
    1. Gruntową pompę ciepła Silesia Term 10kW o COP 4,33 przy B0W35:
    - zabudowane pompy obiegowe źródła dolnego i źródła górnego
    - sprężarkę typu SCROLL
    - elektronika sterująca typu COMPIT
    - połączenie z internetem poprzez system SOLATO
    - gwarancję na urządzenie do 5 lat (wg Warunków Gwarancyjnych Producenta)
    - możliwość przedłużenia gwarancji do 10 lat (wg Warunków Gwarancyjnych Producenta)
    -opiekę techniczną

    2. Kompleksowe wykonanie kolektora (wg projektu źródła dolnego)
    - wywiercenie metodą płuczkową 200 metrów bieżących odwiertu pionowego (dopłata do wiercenia młotkowe (w skale) do uzgodnienia)
    - zamontowanie sondy Mouvitech PEHD40mm (o gwarancji producenta do 50 lat)
    - uzupełnienie sondy roztworem glikolu etylenowego
    - doprowadzenie odwiertów do budynku
    - przejście pod fundamentem do uzgodnienia
    - podłączenie do uzgodnienia
    - przygotowanie dokumentacji geologicznej do uzgodnienia

    co sądzicie o tej ofercie ?
    Wg mnie warta przemyślenia.
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  13. #233

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Jprd,nie wierzę...
    Goście kupują pompy ciepła i grzeją grzalkami.
    Paranoja dosłownie.
    Widzisz, odnoszę wrażenie, że zatoczyliśmy koło. Pamiętasz, bodajże w 2008 jaka była dominująca szkoła doboru PC?
    Normą było niedowymiarowanie na 90-95% (a nawet mniej). Wtedy to rozumiałem, bo ceny urządzeń były kosmiczne, wybranie pompy niżej w typoszeregu wiązało się ze sporą oszczędnością. Potem przyszedł czas na przewymiarowanie i to czasami masakryczne pod kątek wykorzystania 2T. Teraz znowu wraca stare
    Ale teraz już tego nie rozumiem....
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  14. #234
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    Serio? Myjk i śmieciuch, a pamiętam jak jechał po bociankach i kominkowcach. No cóż, widać słabo tą kulturę wyssał z mlekiem matki.
    Serio, i dzięki temu doświadczeniu nadal zwracam uwagę, że jeśli ktoś już musi, to żeby spalał bezdymnie, a dalej że spalanie paliw stałych jest kompletnie bez sensu, szczególnie w nowych domach. Poza tym jak rzekomo toommm mi pomagał (bo faktycznie tego nie pamiętam), to dwa lata wcześniej sobie sam zakładałem pompę ciepła żeby sobie na dogrzewać mieszkanie, a wcześniej się zdążyłem wyszkolić w COCH i nawet pompę ciepła rozbebeszyć na czynniki pierwsze. Zdecydowanie warto się uczyć, bo nie wiadomo kiedy się ta wiedza przyda.

    BTW
    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    Ty dalej swoje.Fakty podawałem rzetelne. Raz się pomyliłem z -28C. Tyle. Pisze Ci kolejny raz - Ty nie podałeś żadnych argumentów.Bywaj.
    PS. Pamiętaj kultury nie można kupić.
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 07-12-2018 o 09:08
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  15. #235
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    Widzisz, odnoszę wrażenie, że zatoczyliśmy koło. Pamiętasz, bodajże w 2008 jaka była dominująca szkoła doboru PC?
    Normą było niedowymiarowanie na 90-95% (a nawet mniej). Wtedy to rozumiałem, bo ceny urządzeń były kosmiczne, wybranie pompy niżej w typoszeregu wiązało się ze sporą oszczędnością. Potem przyszedł czas na przewymiarowanie i to czasami masakryczne pod kątek wykorzystania 2T. Teraz znowu wraca stare
    Ale teraz już tego nie rozumiem....
    Czy teraz się coś zmieniło? W gruntówkach nie, między 6 a 8 kW jest 500zł różnicy, ale w powietrznych jest cały czas spora różnica, bo często już się wpada wtedy w podwójne lamele (no a z pewnością większe), podwójne wentyle, i większą obudowę -- to nie jak w gruntowej, że zwiększa się sprężarkę i trochę wymienniki płytowe. Więc jak ma się dołożyć na 3kW nominalnej, które przy -15 się przekładają na około 1kW, a zakup jest z różnicą 2-3k, to wychodzi że lepiej tymi warunkami polecieć grzałką w 2T. No ale wiadomo, każdy zrobi jak lubi.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  16. #236

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Czy teraz się coś zmieniło? W gruntówkach nie, między 6 a 8 kW jest 500zł różnicy, ale w powietrznych jest cały czas spora różnica, bo często już się wpada wtedy w podwójne lamele (no a z pewnością większe), podwójne wentyle, i większą obudowę -- to nie jak w gruntowej, że zwiększa się sprężarkę i trochę wymienniki płytowe. Więc jak ma się dołożyć na 3kW nominalnej, które przy -15 się przekładają na około 1kW, a zakup jest z różnicą 2-3k, to wychodzi że lepiej tymi warunkami polecieć grzałką w 2T. No ale wiadomo, każdy zrobi jak lubi.
    Te różnice cen o których pisałem wcześniej, to chyba było jednak trochę wcześniej - 2006-2007. I to było znacznie większa różnica...
    Potem pojawiły się gruntówki polskich producentów w dużo bardziej konkurencyjnych cenach i tam te różnice były już dużo mniejsze.
    Trzeba też pamiętać, że wtedy obowiązywały WT 2006/2010 i domy miały jednak znacznie większe zapotrzebowanie na CO, bo odsetek ludzi zainteresowanych energooszczędnością i wybiegających trochę do przodu (rekuperacja,więcej izolacji) było jednak dużo mniej niż teraz.
    właśnie oglądam aktualne cenniki....u polskich producentów one są rzędu 400-500zł netto, u tych bardziej markowych 1000zł netto.
    Ostatnio edytowane przez JTKirk ; 07-12-2018 o 10:41
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  17. #237
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Czy teraz się coś zmieniło? W gruntówkach nie, między 6 a 8 kW jest 500zł różnicy, ale w powietrznych jest cały czas spora różnica, bo często już się wpada wtedy w podwójne lamele (no a z pewnością większe), podwójne wentyle, i większą obudowę -- to nie jak w gruntowej, że zwiększa się sprężarkę i trochę wymienniki płytowe. Więc jak ma się dołożyć na 3kW nominalnej, które przy -15 się przekładają na około 1kW, a zakup jest z różnicą 2-3k, to wychodzi że lepiej tymi warunkami polecieć grzałką w 2T. No ale wiadomo, każdy zrobi jak lubi.
    Nie ma czegoś takiego jak "moc nominalna". Moc grzewczą dobiera się do obciążenia cieplnego obliczonego w danej strefie klimatycznej i nie bez przyczyny Polska jest podzielona na takie strefy:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	strefy-klimatyczne.jpg
Wyświetleń:	74
Rozmiar:	11,3 KB
ID:	422894
    A grzałka dlatego jest w powietrznej ponieważ wspomaga raz,że defrosty a dwa wspomaga grzanie gdy temp.zewnętrzna spadnie poniżej temperatury obliczeniowej w danej strefie co często w ostatnich latach się zdarza a nie do normalnego grzania.
    Głupotą dla mnie jest zakładanie grzania grzalkami przy określonej temperaturze -10 czy -15 bo różnice w cenach między mocami nie są duże.
    To w takim przypadku grzałka z 2,5tys.zl wystarczy a nie pompa ciepła za kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tyś.zl.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 07-12-2018 o 10:46

  18. #238
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Głupotą dla mnie jest zakładanie grzania grzalkami przy określonej temperaturze -10 czy -15 bo różnice w cenach między mocami nie są duże.
    To w takim przypadku grzałka z 2,5tys.zl wystarczy a nie pompa ciepła za kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tyś.zl.
    Głupotą Artur byłoby bezrefleksyjne instalowanie takiej pompy jak nasza w domach Twojego typu. Przypominam, że taka sama pompa w moim domu przez 5,5 roku nigdy nie włączyła grzałki a ogrzewam 1,5 razy większy durszlak z ogrzewaniem mieszanym. Wniosek z tego jest prosty - do domów Twojego typu, a takie się teraz buduje wystarczy dużo mniejsza pompa, pewnie z 5 kW była by z zapasem.
    Doskonale pamiętam okoliczności w jakich "nabyłeś" tak dużą pompę i rozumiem, że w pewnym sensie nie miałeś wyboru, ale budujący teraz i kupujący PCi teraz go mają, więc nie muszą popełniać naszych błędów...
    Ja wybierając teraz wziąłbym do siebie słabszą pompę, bo pomimo, że tą udało mi się okiełznać przez moją nieustępliwość i zacięcie techniczne, to wiem, że nie każdy użytkownik poradziłby sobie z optymalnym wysterowaniem takiej pompy, a dobierając odpowiednią (optymalną) jednostkę do swojego budynku pozbywamy się wielu problemów...
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  19. #239
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Głupotą Artur byłoby bezrefleksyjne instalowanie takiej pompy jak nasza w domach Twojego typu. Przypominam, że taka sama pompa w moim domu przez 5,5 roku nigdy nie włączyła grzałki a ogrzewam 1,5 razy większy durszlak z ogrzewaniem mieszanym. Wniosek z tego jest prosty - do domów Twojego typu, a takie się teraz buduje wystarczy dużo mniejsza pompa, pewnie z 5 kW była by z zapasem.
    Doskonale pamiętam okoliczności w jakich "nabyłeś" tak dużą pompę i rozumiem, że w pewnym sensie nie miałeś wyboru, ale budujący teraz i kupujący PCi teraz go mają, więc nie muszą popełniać naszych błędów...
    Ja wybierając teraz wziąłbym do siebie słabszą pompę, bo pomimo, że tą udało mi się okiełznać przez moją nieustępliwość i zacięcie techniczne, to wiem, że nie każdy użytkownik poradziłby sobie z optymalnym wysterowaniem takiej pompy, a dobierając odpowiednią (optymalną) jednostkę do swojego budynku pozbywamy się wielu problemów...
    No oczywiście,że masz rację map,tym bardziej,że dzisiaj buduje się cieplej.
    W moim przypadku czyli gdzie dom potrzebuje 3,5kW Atlantic 8kW byłby wystarczający bo przy -15st.C ma 4,6 kW bodajże i taki był wybór.

  20. #240
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    właśnie oglądam aktualne cenniki....u polskich producentów one są rzędu 400-500zł netto, u tych bardziej markowych 1000zł netto.
    Ale piszesz o gruntówkach (których swoją drogą instaluje się coraz mniej) -- tymczasem ostatnia dyskusja jest o PW.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

Strona 12 z 18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony