dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 82
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 1635
  1. #61

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Jakby gaz był o 1% tańszy od ekosyfu to byś tu wiersze pochwalne na jego cześć wypisywał i zachwalał. Niestety w twoim przypadku najbardziej liczy się ten koszt kwh. Za kilka stówek rocznie będziesz taszczył worki z grochem i czyścił ten cały syf z uśmiechem na ustach.
    Już tu kiedyś coś takiego czytałem Że też ludzie potrafią być takimi sknerami, aż nie do uwierzenia
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  2. #62
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    hehehe z tym ryzykiem wybuchu i zaczadzenia to żeś zabłysnął. Jaki nowoczesny piec gazowy ci wybuchnie? Bo mówimy tu o nowych instalacjach i nowych kotłach a nie takich 30 letnich.
    Jakby gaz był o 1% tańszy od ekosyfu to byś tu wiersze pochwalne na jego cześć wypisywał i zachwalał. Niestety w twoim przypadku najbardziej liczy się ten koszt kwh. Za kilka stówek rocznie będziesz taszczył worki z grochem i czyścił ten cały syf z uśmiechem na ustach.
    Za te kilka stówek warto to robić a gdybym był prawdziwym sknera to miał bym 21*C i twierdził ze to komfort. Tak jak robi to spora część gaziarzy
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  3. #63
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar AG_home
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    170

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Tak w temacie gazu i prąd - Właśnie spotkałem kolegę leśnika i podczas rozmowy powiedział, że NSA wydał wyrok, przyznający gminom rację w temacie zbyt niskiego podatku płaconego przez LP na ich rzecz. Skutkiem tego LP podniosą opłaty za dzierżawę gruntów pod linie energetyczne i gazowe. Jak wiadomo, wszystkie koszty takich decyzji ponosimy my i ponoć ceny prądu mają skoczyć o 12-15% a gazu 3-5% co jest w miarę logiczne, bo linii przesyłowych prądu jest o wiele więcej jak gazowych ;/
    Słyszeliście coś o tym?
    Nie słyszałem, ale nie spodziewam się, aby w ciągu najbliższych 5-10 lat ceny tych paliw utrzymywały się, a że o spadkach to nawet nie wspomnę. Instalacja PV fajna rzecz tylko, zeby ich ceny spadły lub żeby dofinansowania były bardziej dostępne.

  4. #64

    Domyślnie

    Też właśnie staje przed wyborem gaz czy pc. Muszę się zorientować ile koszt by był mojej kotłowni i przyłącza do domu wtedy będzie można łatwo porównać

  5. #65
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał ag2a Zobacz post
    Też właśnie staje przed wyborem gaz czy pc. Muszę się zorientować ile koszt by był mojej kotłowni i przyłącza do domu wtedy będzie można łatwo porównać
    Przede wszystkim zapotrzebowania domu na energię bo od tego się zaczyna i potrzebne do porównania.

  6. #66
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Przykre to jest wstawianie urzadzenia na wegiel do nowego domu.
    Dokładnie tak.
    kulibob nie masz żadnego wytłumaczenia.
    I nie brnij bo sąsiady,Ty nie myslales.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 04-03-2018 o 00:11

  7. #67
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Dokładnie tak.
    kulibob nie masz żadnego wytłumaczenia.
    I nie brnij bo sąsiady,Ty nie myslales.
    Najbliższe sąsiady mają prąd i olej ale więcej tam kominkowej ekologi
    Ja płacę grosze a oni nawet z tymi kominkami średnio
    Wytłumaczenie mam PC była za droga, A w COP1 trochę nie wierzyłem teraz bym tak zrobił grzałka i bojler 3faz. Miałbym motywacje do zmiany na PC
    Poza tym jak kiedy zmienię groch na grzałki lub PC to zostanie mi trochę miejsca które idzie fajnie wykorzystać
    Nigdy jednak nie wstawiłbym gazu!!!!!!!!!!!!!!
    A ekologie mam w D.... jak ktoś nie filtruje powietrza wpadającego do domu do poziomu f9 jego sprawa.

    Arturek gdybym nie myślał to bym miał dziurawca z 10 na ścianie, 5 w glebie i 20 na dachu bez reku.
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 04-03-2018 o 07:19
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  8. #68
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    akurat

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    19

    Domyślnie

    hej,

    też jestem na etapie wyboru ogrzewania dla domu między gaz a PC.
    Co to pomp ciepła zastanawiam się nad PPC Nibe 2120 - COP 5 (efektywność jak gruntowa)
    Powietrzna gdyż gruntowa to już koszt zabija.

    Zastanawiają mnie jednak mrozy i koszt ogrzewania PPC podczas temp. poniżej -5*C.
    Dom cały w podłogówce.

    Temat ciężki - podłączenie gazu wycenili mi na 2400zł + piec gazowy + instalacja + wkład kominowy - myślę, że zmieszczę się do 20kPLN.
    Dobra PC mniej więcej jest to koszt 35kPLN

  9. #69

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Najbliższe sąsiady mają prąd i olej ale więcej tam kominkowej ekologi
    Ja płacę grosze a oni nawet z tymi kominkami średnio
    Wytłumaczenie mam PC była za droga, A w COP1 trochę nie wierzyłem teraz bym tak zrobił grzałka i bojler 3faz. Miałbym motywacje do zmiany na PC
    Poza tym jak kiedy zmienię groch na grzałki lub PC to zostanie mi trochę miejsca które idzie fajnie wykorzystać
    Nigdy jednak nie wstawiłbym gazu!!!!!!!!!!!!!!
    A ekologie mam w D.... jak ktoś nie filtruje powietrza wpadającego do domu do poziomu f9 jego sprawa.

    Arturek gdybym nie myślał to bym miał dziurawca z 10 na ścianie, 5 w glebie i 20 na dachu bez reku.
    ...a tak masz piorun wie ile źródeł ogrzewania, nie wiadomo po co.

  10. #70
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    ...a tak masz piorun wie ile źródeł ogrzewania, nie wiadomo po co.
    Nie rozumiem mam jedno podstawowe i jedno awaryj. Chyba tak jak Ty.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  11. #71

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Nie rozumiem mam jedno podstawowe i jedno awaryj. Chyba tak jak Ty.
    W Twojej stopce jakoś widzę tego więcej. Chyba, że się mylę.

  12. #72

    Domyślnie

    Cytat Napisał AG_home Zobacz post
    cześć,

    Rozważam ogrzewanie domu gazem ziemnym (mam gaz na działce), nowy dom, dobrze ocieplony, podłogówka po całości. Instalator sugeruje zrobienie powietrznej pompy ciepłej, koszt niby podobny, odpada przyłącze gazu i stałe koszty na rzecz PGNiG. Czy możecie powiedzieć co o tym myślicie. Jakoś do tej pory brałem pod uwagę tylko zasilanie gazem (kocioł jednofunkcyjny 24KW, zasobnik 120L, cyrkulacja). i pytanie co z CWU?

    Pozdrawiam
    Trochę przeanalizowałem temat pompy powietrze woda LG za około 13 tys i teraz uważam, że jest to temat do przemyślenia. Gdybym teraz stał nad takim wyborem mocno bym się zastanowił. Kiedy montowałem gaz takie pompy Bybyły po około 20 tys.
    Dom parterowy 100m2, porotherm 24 + 20 cm 0,033, podłoga 12 cm, strop drewniany 35 cm wełny, Piec Immergas Victrix 12 kw, okna 3 szyby, Rekuperator Kinetic 250
    Instalacja fotowoltaiczna: Growatt 3000 MTL, 11 paneli mono Maysun 315 W - 3,465 kWp
    Sezon od 6.2017-6.2018 - 703 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1
    Sezon od 6.2018-6.2019 - 693 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1

  13. #73
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał meczesiu Zobacz post
    Trochę przeanalizowałem temat pompy powietrze woda LG za około 13 tys i teraz uważam, że jest to temat do przemyślenia. Gdybym teraz stał nad takim wyborem mocno bym się zastanowił. Kiedy montowałem gaz takie pompy Bybyły po około 20 tys.
    Za 13k tylko sama pompa czy kompletna" kotłownia" z montażem?

  14. #74

    Domyślnie

    sama pompa. Ale można poszukać pompę z 8%^ vat. W moich okolicach montaż takiej pompy do gowowej instalacji wynosi około (do) 1500 zł (podłaczenie do rozdzielacza + zasobnik.
    Dom parterowy 100m2, porotherm 24 + 20 cm 0,033, podłoga 12 cm, strop drewniany 35 cm wełny, Piec Immergas Victrix 12 kw, okna 3 szyby, Rekuperator Kinetic 250
    Instalacja fotowoltaiczna: Growatt 3000 MTL, 11 paneli mono Maysun 315 W - 3,465 kWp
    Sezon od 6.2017-6.2018 - 703 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1
    Sezon od 6.2018-6.2019 - 693 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1

  15. #75
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    W Twojej stopce jakoś widzę tego więcej. Chyba, że się mylę.
    GGWC, WM, PV i kolektory to nie jest ogrzewanie. Zresztą wszystko to DIY w większości używany, śmietnikowy, import bezpośrednio z Chin tylko niektóre rzeczy markowe. Robione dlatego że lubię.

    Cytat Napisał meczesiu Zobacz post
    Trochę przeanalizowałem temat pompy powietrze woda LG za około 13 tys i teraz uważam, że jest to temat do przemyślenia. Gdybym teraz stał nad takim wyborem mocno bym się zastanowił. Kiedy montowałem gaz takie pompy Bybyły po około 20 tys.
    Powinieneś się zastanowić raczej dla czego do malutkiego domku dobrze ocieplonego wsadziłem gaz a nie zwykłą grzałkę.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  16. #76
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar AG_home
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    170

    Domyślnie

    Dostałem właśnie kompletną wycenę za kotłownię dla ogrzewania gazem ziemnym: całość wychodzi 13 500 pln razem z przyłączem gazu. W przypadku wyboru innego pieca cena może być ok 1000 pln w górę lub w dół - tu założyłem akurat model Vaillant Ecotec Pure 21kw, co nie oznacza, że akurat taki wybiorę (temat pieców dopiero zgłębiam). Zbiornik 150l Biawar. Nie ukrywam, że spodziewałem się wyższej kwoty. Czekam jeszcze na oferty PC pw. Jeżeli będzie drożej (a wydaje mi się że 20K za w miarę dobrą PC pw trzeba będzie wyłożyć) to chyba pójdę w gaz.

    Swoją drogą czy nie wydaje Wam się, ze piec o mocy ponad 20kw dla domu 155 pow.użytk i współczynniku strat ciepła 40W/m2 nie jest za duży? Widzę, że kilka osób ma np Victrix 12kw i chyba daje radę.

  17. #77
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał AG_home Zobacz post
    Dostałem właśnie kompletną wycenę za kotłownię dla ogrzewania gazem ziemnym: całość wychodzi 13 500 pln razem z przyłączem gazu.
    To teraz patrz i licz:
    https://m.ceneo.pl/25924073
    Plus:
    https://m.ceneo.pl/8321254
    Plus wpiecie wtyczki do gniazdka jakieś 500zl
    Czyli taniej o ok.9000-10000zl niż gaz ziemny.
    Morał ?
    W jakim celu potrzebne jest przyłącze gazu ?

  18. #78
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    To teraz patrz i licz:
    https://m.ceneo.pl/25924073
    Plus:
    https://m.ceneo.pl/8321254
    Plus wpiecie wtyczki do gniazdka jakieś 500zl
    Czyli taniej o ok.9000-10000zl niż gaz ziemny.
    Morał ?
    W jakim celu potrzebne jest przyłącze gazu ?
    Jeżeli myślałbym tak jak Ty to roczne koszty CO i CWU wyniosłyby mnie około 15 tys zł a tak płacę około 5 tys. Czyli inwestycja w gaz wraca mi się po roku. Zaproponowałeś urządzenia na prąd i stąd takie przebicie w moim przypadku, ale to tylko mój przypadek, duży dom średnio ocieplony osób w domu 7.
    Gaz w stosunku do prądu jest około 3 razy tańszy, taryfa G11 a taką mam.

    A teraz sedno sprawy.
    Tu mówimy o wyborze pomiędzy gazem a powietrzną pompą ciepła. Obydwa rozwiązania są dobre, koszty podobne.
    Kocioł pracuje cicho i ma COP stały około 3 (G11). Pompa może hałasować i przy niskich temperaturach ma mniejszy COP. Pompa sprzężona z podłogówką o odpowiedniej grubości wystarczy, że będzie pracować tylko w taryfie nocnej, więc mamy wtedy trochę tańszą eksploatację. Wada tego jest taka, że mamy najchłodniej w domu, gdy najbardziej potrzebujemy ciepła.
    Trzeba też nadmienić, że każde urządzenie się zużywa i po kilku, kilkunastu latach trzeba go wymienić. Przyjmuję, że wymiana kotła gazowego to koszt około 5 tys. a pompy około 15 tys.
    Przyłącz gazowy robimy raz , więc doliczanie go do kosztów kotła gazowego w całości, przy porównywaniu z kosztami pompy ciepła jest niewłaściwe.
    Myślę, że należałoby przyjąć około 1/4 czyli 25% kosztów przyłącza gazu do obliczeń porównawczych.
    To są moje uwagi i mój punkt widzenia jak zdecyduje inwestor to jego rzecz.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 08-03-2018 o 08:03

  19. #79
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał AG_home Zobacz post
    Dostałem właśnie kompletną wycenę za kotłownię dla ogrzewania gazem ziemnym: całość wychodzi 13 500 pln razem z przyłączem gazu. W przypadku wyboru innego pieca cena może być ok 1000 pln w górę lub w dół - tu założyłem akurat model Vaillant Ecotec Pure 21kw, co nie oznacza, że akurat taki wybiorę (temat pieców dopiero zgłębiam). Zbiornik 150l Biawar. Nie ukrywam, że spodziewałem się wyższej kwoty. Czekam jeszcze na oferty PC pw. Jeżeli będzie drożej (a wydaje mi się że 20K za w miarę dobrą PC pw trzeba będzie wyłożyć) to chyba pójdę w gaz.

    Swoją drogą czy nie wydaje Wam się, ze piec o mocy ponad 20kw dla domu 155 pow.użytk i współczynniku strat ciepła 40W/m2 nie jest za duży? Widzę, że kilka osób ma np Victrix 12kw i chyba daje radę.
    Tak kocioł 12 kW da sobie radę. Przy wyborze kotła zwróć uwagę na minimalną moc z jaką może pracować.

  20. #80
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Jeżeli myślałbym tak jak Ty to roczne koszty CO i CWU wyniosłyby mnie około 15 tys zł a tak płacę około 5 tys. Czyli inwestycja w gaz wraca mi się po roku. Zaproponowałeś urządzenia na prąd i stąd takie przebicie w moim przypadku, ale to tylko mój przypadek, duży dom średnio ocieplony osób w domu 7.
    Gaz w stosunku do prądu jest około 3 razy tańszy, taryfa G11 a taką mam.

    A teraz sedno sprawy.
    Tu mówimy o wyborze pomiędzy gazem a powietrzną pompą ciepła. Obydwa rozwiązania są dobre, koszty podobne.
    Kocioł pracuje cicho i ma COP stały około 3 (G11). Pompa może hałasować i przy niskich temperaturach ma mniejszy COP. Pompa sprzężona z podłogówką o odpowiedniej grubości wystarczy, że będzie pracować tylko w taryfie nocnej, więc mamy wtedy trochę tańszą eksploatację. Wada tego jest taka, że mamy najchłodniej w domu, gdy najbardziej potrzebujemy ciepła.
    Trzeba też nadmienić, że każde urządzenie się zużywa i po kilku, kilkunastu latach trzeba go wymienić. Przyjmuję, że wymiana kotła gazowego to koszt około 5 tys. a pompy około 15 tys.
    Przyłącz gazowy robimy raz , więc doliczanie go do kosztów kotła gazowego w całości, przy porównywaniu z kosztami pompy ciepła jest niewłaściwe.
    Myślę, że należałoby przyjąć około 1/4 czyli 25% kosztów przyłącza gazu do obliczeń porównawczych.
    To są moje uwagi i mój punkt widzenia jak zdecyduje inwestor to jego rzecz.
    Od początku głupoty to może wyprostuje dla potomnych...
    Skoro pompą będziemy grzać podlogowke i wykorzystujemy grzanie taryfowe to identycznie będzie w przypadku prądu czyli Twoje 5000zl za gaz to ok.22000kWh a kWh w tańszej taryfie to 0.30zl czyli grzejac prądem 22000kWh czyni 6600zl a to o 1600zl więcej niż gaz przy 10000zl niższej inwestycji.

    Co do pompy,pompa to nie jest monolit,który przy awarii nie da się naprawić,nie przecieka itp ale składa się z części eksploatacyjnych,które to części wymienia się a nie wyrzuca całą pompę na złom a w tej chwili najdroższa częścią jest sprężarka,która kosztuje 1500-3000zl i która wg producenta ma trwałość 50000h a mi przez 5 lat jak pracowała 10000h to max.
    Następna bzdura nt temperatur w domu przy dużych mrozach.
    W moim przypadku przy -26st.C w domu było 22,5st.C czyli tyle ile przy 0st.C.

Strona 4 z 82

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony