dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lysek

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Krapkowice
    Kod pocztowy
    47-300
    Posty
    84

    Post "Mocny" przyłącz prądu do garażu.

    Witam,

    Mam pytanie do szanownych użytkowników odnośnie wykonania przyłącza prądu do garażu.( rozpoczęcie budowy garażu planuje na początku kwietnia).

    Zacznijmy od początku by dobrze wyjaśnić sytuację.

    Otóż mieszkam w małej miejscowości, na bocznej ulicy. Ulica ma około 4 metry szerokości, później jest działka drogowa na której znajdują się latarnie, następnie moje ogrodzenie i 20 metrów od ogrodzenia ( około 25 metrów od latarni) dom.
    Na latarni na wysokości około 2 metrów jest taka mała metalowa skrzynka a z niej wychodza 2 grube metalowe rury do ziemi.
    Prąd do domu mam doprowadzony w gruncie.

    Teraz pytanko, otóż w garażu chciałbym mieć urządzenia które pobierają sporo prądu - kompresor o mocy silnika 5,5 kw lub 7,5 kw, małą spawarkę inwertorową, szlifierkę, wiertarkę, oświetlenie oraz bramę elektryczną.

    Skrzynka ( nie wiem jak to nazwać przedlicznikowa? ( chodzi o tą zaplombowaną przez dostawce energii) znajduje się na elewacji domu), skrzynka z bezpiecznikami na ganku w środku domu.

    Dane odnośnie dostawy prądu do mojego domu które znalazłem na stronie Taurona.
    Zabezpieczenie przedlicznikowe 25A, prąd 3 fazowy, moc przyłączeniowa 12,5.( nie ma przy tym jednostki ale domyślam się że chodzi o kilowaty?)

    Odległość od domu do garażu będzie wynosiła jakieś 14 metrów, od słupa do garażu 5 metrów?

    I teraz pytanie jak najlepiej podłączyć prąd do garażu żeby to działało i nie było problemów z instalacją?
    Można od tej skrzynki przedlicznikowej i w garażu założyć drugi licznik? Czy od licznika który już mam ciągnąć prąd do garażu?
    Chodzi głównie o kompresor który ma 7,5 kw, wiadomo że nie będzie on chodził w długich cyklach ale może dojść do sytuacji że będzie chodził ciągle przez 20 minut, do tego oświetlenie...
    Nie chciał bym wypalić kabli lub żeby wybijało bezpieczniki, dlatego może ktoś doradzi jak to najlepiej ugryźć?

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli dobrze rozumiem Twój opis sytuacji, to najkorzystniej będzie doprowadzić zasilanie garażu bezpośrednio z sieci dystrybucyjnej Tauronu.
    Zalety:
    - jest bliżej,
    - nie ingerujesz i nie obciążasz instalacji domowej,
    - osobny pomiar (ważne w przypadku działalności gospodarczej).
    Co zrobić:
    - zatrudnić elektryka, który będąc na miejscu widzi więcej niżbyś na forum napisał wielotomową epopeję,
    - wystąpić do Tauronu o WTP (warunki techniczne przyłączenia),

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony