dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ktemk

    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    Goleniów
    Kod pocztowy
    72-100
    Posty
    52

    Domyślnie Folie grzewcze

    Witam,

    chciałbym się zorientować jakie są wady stosowania foli grzewczych (montowanych w suficie)?

    Pozdrawiam
    Krzysiek

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ktemk

    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    Goleniów
    Kod pocztowy
    72-100
    Posty
    52

    Domyślnie

    ????????????????????????????????????????????

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Drogie i niekomfortowe .

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ktemk

    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    Goleniów
    Kod pocztowy
    72-100
    Posty
    52

    Domyślnie

    na domek 115mkw - 15k z lepszymi sterownikami, bez kotłowni to drogo?
    a czemu niekomfortowe?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.374
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ktemk Zobacz post
    na domek 115mkw - 15k z lepszymi sterownikami, bez kotłowni to drogo?
    a czemu niekomfortowe?
    Bo grzeją od góry, czyli tam, gdzie najcieplej. Więc trzeba więcej ciepła niż przy podłogówce, żeby niżej była komfortowa temperatura.

    Marna akumulacja, więc odpada grzania głownie w taniej strefie.

    15K to ze 2x drożej, niż kable w wylewce.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ktemk

    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    Goleniów
    Kod pocztowy
    72-100
    Posty
    52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bo grzeją od góry, czyli tam, gdzie najcieplej. Więc trzeba więcej ciepła niż przy podłogówce, żeby niżej była komfortowa temperatura.

    Marna akumulacja, więc odpada grzania głownie w taniej strefie.

    15K to ze 2x drożej, niż kable w wylewce.
    Nie mogę się z Tobą zgodzić. Miałem okazje być w domu, w którym były zamontowane folie (temp. 22stopnie) - komfort bardzo dobry.
    Generalnie dom parter 122mkw - od września rachunki za ogrzewanie prądem średnio 300zł/miesiąc - oczywiście I taryfa.

    ----------- EDIT

    Dom energooszczędny budowany technologią prefabrykatów betonowych.
    Ostatnio edytowane przez ktemk ; 13-03-2018 o 19:40

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Alfar

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Konary
    Kod pocztowy
    32-031
    Posty
    21

    Domyślnie

    Cytat Napisał ktemk Zobacz post
    Nie mogę się z Tobą zgodzić. Miałem okazje być w domu, w którym były zamontowane folie (temp. 22stopnie) - komfort bardzo dobry.
    Generalnie dom parter 122mkw - od września rachunki za ogrzewanie prądem średnio 300zł/miesiąc - oczywiście I taryfa.

    ----------- EDIT

    Dom energooszczędny budowany technologią prefabrykatów betonowych.
    Jak dla mnie 300zł/m za samo ogrzewanie to nie jest dużo, z tym że jak na dom energooszczędny, to sporo. Kwota 300zł w I taryfie to zużycie średnie ok. 600kWh/m. Jak to pomnożymy przez 6 miesięcy sezonu grzewczego, to wyjdzie 3,6 MWh. I to w domu energooszczędnym. U mnie w domu, który energooszczędnym nie jest (dom średnio energochłonny)- zużycie energii elektrycznej za ogrzewanie w sezonie to ok. 2,8MWh.

    A koszt zakupu urządzeń grzejnych u mnie - to mniej więcej połowa kosztów instalacji folii.
    Ostatnio edytowane przez Alfar ; 15-03-2018 o 15:09

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Alfar

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Konary
    Kod pocztowy
    32-031
    Posty
    21

    Domyślnie

    Cudów w ogrzewaniu elektrycznym nie ma, a zasady różnych rodzajów grzejników są bardzo podobne: albo grzejnik ogrzewa powietrze, które ogrzewa ściany i ludzi w pomieszczeniu. Albo inny rodzaj grzejnika (kable, maty, folie) ogrzewają najpierw ściany lub podłogi, i dopiero te ściany i podłogi ogrzewają ludzi poprzez ogrzane powietrze. Oczywiście marketing czyni cuda, żeby coś sprzedać- więc już nie raz czytałem, jak to w cudowny sposób zamiana grzejnika konwekcyjnego na matę lub kable grzejne powodowało zmniejszenie zużycia energii o połowę (!!). W praktyce nic takiego nie nastąpi, ponieważ każde z urządzeń grzejnych elektrycznych ma sprawność zbliżoną do 1, a to oznacza, że na wytworzenie mocy cieplnej o wartości 1kW - urządzenie musi zużyć 1,05kW. Jeśli budynek potrzebuje do ogrzania 50W/m2 - to tyle musi dostać bez względu czy tę moc oddadzą kable, maty, folie, czy inne urządzenia wytwarzające energię cieplną z prądu. Oczywiście położenie ogrzewania na dużej powierzchni podłogi, na pewno rozłoży równomierniej ciepło, ale to nie zmniejszy zapotrzebowania na energię, a jeśli już to co najwyżej o kilka % i będzie to polegało na subiektywnym odczuciu człowieka że jest cieplej przy ogólnej temp. 19st, ponieważ przy samej podłodze będzie 23st. To mniej więcej jest podobnie jak z człowiekiem, który napije się wódki na rozgrzewkę i po jej wypiciu odczuwa przyjemne ciepło pomimo że naokoło jest -25st. To że on odczuwa ciepło - nie oznacza przecież że temperatura rzeczywiście się podniosła.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.374
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alfar Zobacz post
    albo grzejnik ogrzewa powietrze, które ogrzewa ściany i ludzi w pomieszczeniu. Albo inny rodzaj grzejnika (kable, maty, folie) ogrzewają najpierw ściany lub podłogi, i dopiero te ściany i podłogi ogrzewają ludzi poprzez ogrzane powietrze.
    To między nami a Słońcem jest powietrze? Czy może dopuszczasz istnienie promieniowania cieplnego rozchodzącego się nawet w próżni?

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ktemk

    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    Goleniów
    Kod pocztowy
    72-100
    Posty
    52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alfar Zobacz post
    Jak dla mnie 300zł/m za samo ogrzewanie to nie jest dużo, z tym że jak na dom energooszczędny, to sporo. Kwota 300zł w I taryfie to zużycie średnie ok. 600kWh/m. Jak to pomnożymy przez 6 miesięcy sezonu grzewczego, to wyjdzie 3,6 MWh. I to w domu energooszczędnym. U mnie w domu, który energooszczędnym nie jest (dom średnio energochłonny)- zużycie energii elektrycznej za ogrzewanie w sezonie to ok. 2,8MWh.

    A koszt zakupu urządzeń grzejnych u mnie - to mniej więcej połowa kosztów instalacji folii.
    Tak dla formalności zgodnie z licznikiem znajomemu wyszło średnio 480kW na miesiąc (wrzesień/luty). Ta kwota 300zł mogła być trochę zawyżona.
    Mógłbyś przybliżyć trochę jak dokładnie wygląda u Ciebie system grzewczy?

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Alfar

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Konary
    Kod pocztowy
    32-031
    Posty
    21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To między nami a Słońcem jest powietrze? Czy może dopuszczasz istnienie promieniowania cieplnego rozchodzącego się nawet w próżni?
    Z tego co wiadomo - między nami a słońcem jest powietrze i to nie ulega żadnej wątpliwości, bowiem organizmy żywe zamieszkujące tą planetę oddychają mieszaniną gazów zwanych potocznie powietrzem. I z tego co wiem - nikt jak dotąd tego nie kwestionował. Energia rozchodzi się również w próżni. Ale jest pochłaniana i odbijana od różnych przeszkód jak np. para wodna, czy Co2. Wystarczy dokonać prostej obserwacji - promieniowanie słoneczne IR nie przenika w czasie zachmurzenia i nas nie ogrzewa - jest pochłaniane przez chmury, a chmury to para wodna. Reasumując - promieniowanie podczerwone jest emitowane przez każdy przedmiot o temperaturze większej od zera bezwzględnego - również jest wytwarzane przez człowieka. Oczywiście im przedmiot jest cieplejszy - tym emituje większe promieniowanie. Tu nie ma żadnych czarów, promieniowanie z mat czy kabli grzejnych nie przenika przez 5cm wylewki i pokrycie podłogi - aby wbić się centralnie w człowieka znajdującego się w pomieszczeniu i go ogrzać. To promieniowanie jest oddawane do wylewki - tam zamienia się w ciepło - które promieniuje w kierunku pokrycia podłogowego, ogrzewa je, a na końcu nagrzana podłoga promieniuje ciepłem do otoczenia - czyli ogrzewa powietrze lub wszystko inne w zasięgu podłogi. Jeśli stoi tam człowiek to podłoga ogrzewa stopy człowieka. Tak to działa w dużym uproszczeniu.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Alfar

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Konary
    Kod pocztowy
    32-031
    Posty
    21

    Domyślnie

    Cytat Napisał ktemk Zobacz post
    Mógłbyś przybliżyć trochę jak dokładnie wygląda u Ciebie system grzewczy?
    U mnie głównie grzeje powietrzna PC z wymiennikami powietrze/powietrze. Do tego w niektórych pomieszczeniach (łazienkach) mam ogrzewanie elektryczne - liniowe. A przy większych mrozach (poniżej -15) uruchamiam kominek (10kW) z rozprowadzeniem powietrza. Z tym, że tak jak pisałem, mój budynek nie jest energooszczędny. Gdybym grzał urządzeniami elektrycznymi o sprawności ~ 1, to rocznie na ogrzewanie zużywałbym pewnie ok. 9-10MWh.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ktemk

    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    Goleniów
    Kod pocztowy
    72-100
    Posty
    52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alfar Zobacz post
    Jak dla mnie 300zł/m za samo ogrzewanie to nie jest dużo, z tym że jak na dom energooszczędny, to sporo. Kwota 300zł w I taryfie to zużycie średnie ok. 600kWh/m. Jak to pomnożymy przez 6 miesięcy sezonu grzewczego, to wyjdzie 3,6 MWh. I to w domu energooszczędnym. U mnie w domu, który energooszczędnym nie jest (dom średnio energochłonny)- zużycie energii elektrycznej za ogrzewanie w sezonie to ok. 2,8MWh.

    A koszt zakupu urządzeń grzejnych u mnie - to mniej więcej połowa kosztów instalacji folii.
    wspomniałeś, że koszt Twojego systemu grzewczego jest 2x tańszy od folii. Czy to oznacza, że za PC P/P + podłogówka? + kominek wydałeś razem 7-8k ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony