dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Robert_figiel

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Ostrężnica
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    7

    Domyślnie Układ otwarty instalacji CO+CWU+płaszczyznowe

    Witam wszystkich

    Nadszedł dla mnie czas zaprojektowania oraz wykonania instalacji CO oraz CWU w domu. Ponieważ nie zajmuję się na co dzień hydrauliką pewne kwestie nie są dla mnie jasne, a wiadomo również że lepiej skorzystać z fachowej porady.

    Założenia są takie:
    • Dom z poddaszem użytkowym.
    • Powierzchnia 200m2 (150m2 użytkowej powierzchni reszta garaże).
    • Wybrany przeze mnie piec: Peletowy SAS Bio solid 19kW
    • Na całości powierzchni użytkowej podłogówka, plus 2 kaloryfery w garażu oraz w ręcznikowce w łazienkach.


    Przeglądając różne tematy w internecie i w oparciu o dokumentację do wybranego kotła przygotowałem schemat instalacji jaki chciałbym wykonać. Bardzo proszę o opinie czy jest to prawidłowy projekt, oraz czy rzucają się Wam w oczy jakieś błędy lub lepsze rozwiązania.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	uklad_co.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	73,8 KB
ID:	405932

    W każdym pokoju będzie znajdował się termostat sterujący siłownikiem na odpowiedniej pętli ogrzewania podłogowego. Czy jest konieczność stosowania specjalnego by-passu na każdym z rozdzielaczy w celu zabezpieczenia pompy na wypadek zamknięcia wszystkich obwodów?

    Pozdrawiam wszystkich i liczę na sugestie

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Co Wy macie z tymi pompo mieszaczami w skrzynkach rozdzielaczy? O wiele lepiej byłoby tak:
    http://www.weberht.pl/userfiles/image/retoduo20.jpg

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Robert_figiel

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Ostrężnica
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    7

    Domyślnie

    Wydaje mi się że w przedstawionym przez Ciebie układzie schemat mieszacza znajdującego się w skrzynce jest taki sam mianowicie pompa + zawór 3D.
    Zastanawiałem się czy można by wyrzucić w tych rozdzielaczy pompę obiegową skoro jedna już znajduje się w tym obwodzie.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Nie chodzi o schemat mieszacza tylko sam fakt że mieszanie dokonuje się w skrzynce rozdzielacza. Dla mnie dużo lepszym rozwiązaniem jest mieszanie wody w kotłowni i dopiero rozprowadzenie do rozdzielaczy co nie znaczy że twój pomysł jest zły. Jakie możliwości ma sterownik w tym kotle? Może ma możliwość sterowania zaworami 3d i dodatkowymi pompami.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Robert_figiel

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Ostrężnica
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    7

    Domyślnie

    Owszem, planowany przeze mnie sterownik posiada takie funkcje (sterowanie pompą oraz zaworem).
    http://www.sas.busko.pl/pl/images/st...550zPID_PL.pdf

    Twoja idea jest jak najbardziej słuszna, jednak z uwagi na różną lokalizację rozdzielaczy oraz ręcznikowców między piętrami kłopotliwe byłoby poprowadzenie instalacji. Musiałbym prowadzić niejako dwa piony.

    Niestety nie odpowiedziałeś na moje pytanie czy konieczne jest stosowanie by-passu w celu ochrony pompy? Czy dodatkowe pompy na każdym rozdzielaczu są niezbędne? Może wystarczyła by jedna pompa za zaworem 4D która zasila również kaloryfery?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert_figiel Zobacz post
    Owszem, planowany przeze mnie sterownik posiada takie funkcje (sterowanie pompą oraz zaworem).
    http://www.sas.busko.pl/pl/images/st...550zPID_PL.pdf

    Twoja idea jest jak najbardziej słuszna, jednak z uwagi na różną lokalizację rozdzielaczy oraz ręcznikowców między piętrami kłopotliwe byłoby poprowadzenie instalacji. Musiałbym prowadzić niejako dwa piony.

    Niestety nie odpowiedziałeś na moje pytanie czy konieczne jest stosowanie by-passu w celu ochrony pompy? Czy dodatkowe pompy na każdym rozdzielaczu są niezbędne? Może wystarczyła by jedna pompa za zaworem 4D która zasila również kaloryfery?
    Jeśli na rozdzielaczu OP wszystkie obiegi będą posiadały zamontowany siłownik wówczas koniecznym jest wykonanie tzw. by-passu aby zabezpieczyć pompę przed sytuacją zamknięcia wszystkich obiegów grzewczych przez siłowniki.

    Rozwiązaniem umożliwiającym zrezygnowanie z montażu by-passa jest pozostawienie przynajmniej jednej pętli bez tzw. sterowania/siłownika - czyli grzejemy tam cały czas, najczęściej są to pętle OP ułożone w łazienkach.
    http://pl.kan-therm.com/

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Robert_figiel

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Ostrężnica
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    7

    Domyślnie

    A czy jest możliwym wyrzucenie dodatkowych pomp znajdujących się przy rozdzielaczach? Jedna pompa w tym obiegu wydawała by się wystarczająca.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Nie. Chyba że wraz z zaworami 3d, ale w tedy na grzejniki musisz mieć temperaturę taką jak na podłogówkę i na zaworze 4d ustawiasz temp. ogrzewania podłogowego.Pompa przy zaworze 4d może być za słaba.
    Ostatnio edytowane przez gersik ; 30-01-2018 o 09:27

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Robert_figiel

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Ostrężnica
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    7

    Domyślnie

    Ok, dziękuję za odpowiedzi.

    Z innej beczki, co sądzicie na temat zasadności zastosowania zbiornika buforowego?

    Znalezione przeze mnie informacje wskazują że kotły pelletowe jako źródła ciepła dobrze sterowane nie wymagają takiego zbiornika, z drugiej jednak strony... taki zbiornik na pewno nie zaszkodzi. Wybrany przeze mnie kocioł na funkcje modulacji mocy. Jakie jest Wadze zdanie?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony