dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 84
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja mechaniczna ZA/PRZECIW?

    Witam.
    Jestem przed wyborem sposobu wentylacji w domu. Skłaniam się ku wentylacji mechanicznej, lecz po przeczytaniu kilkudziesięciu wątków mam tylko mętlik w głowie.
    Proszę o opinie TYLKO osób które MAJĄ i UŻYWAJĄ wentylację mechaniczną. Prosił bym o wypisywanie zalet oraz wad swoich instalacji. Myślę że taki zbiór opinii pomoże forumowiczom.
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Przejrzyj forum- temat powielany po wielokroć .

  3. #3

    Domyślnie

    Za - komfort.
    Przeciw - cena.

    Realnie wybór jest prosty - ile jesteśmy w stanie zapłacić za ten komfort i czy jest wart swojej ceny. Gdyby WM miałaby mnie kosztować 20-30tys. zł jak w niektórych wycenach wrzucanych na forum, to uważam że ten komfort nie jest tyle wart.

    Szukałeś konkretów? Jakie masz wyceny?
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  4. #4

    Domyślnie

    Tak temat powielany wielokrotnie ... tylko w tym chciałem żeby się wypowiadali tylko użytkownicy o SWOICH odczuciach co tyczy się ich instalacji! Proszę się nie osądzać nawzajem. Opinię chcę wyrobić sobie sam na podstawie informacji od innych użytkowników swoich instalacji. Dla jednego 20 tys. to nieakceptowalne dla drugiego już tak ... i to sam się tyczy innych rzeczy.
    Także czekam na opinie .

  5. #5

    Domyślnie

    Nie wiem czy WM ma jakieś minusy poza cena. Reszta same plusy... ciągła wentylacja domu, odzysk ciepła (tu zależny od centrali), brak typowego zaduchu w sypialni po nocy... A jeśli masz troszkę zdolności manualnych, poskladasz sobie sam jak puzzle.

  6. #6

    Domyślnie

    Montuj tylko z głową a o wszystkim dowiesz się tutaj na forum.
    Dom parterowy 100m2, porotherm 24 + 20 cm 0,033, podłoga 12 cm, strop drewniany 35 cm wełny, Piec Immergas Victrix 12 kw, okna 3 szyby, Rekuperator Kinetic 250
    Instalacja fotowoltaiczna: Growatt 3000 MTL, 11 paneli mono Maysun 315 W - 3,465 kWp
    Sezon od 6.2017-6.2018 - 703 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1
    Sezon od 6.2018-6.2019 - 693 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Za - wentylacja działa zawsze, niezależnie od pogody, kaprysów ciśnienia
    -Brak insektów(much, komarów, innego robactwa które latem wleci przez uchylone/otwarte okno)
    -możliwość częściowego filtrowania powietrza wwiewanego do pomieszczeń.
    -Komfort przewietrzonego mieszkania/domu a co za tym idzie lepsze samopoczucie, spokojny sen.
    -Pozbycie się części roztoczy, grzybów i bakterii ze środowiska domu (ciągły wymuszony ruch powietrza nie sprzyja tym organizmom zasiedlania pomieszczeń.) a ich nadmiar usuwany jest poza dom w sposób wydajniejszy i systematyczny.
    -Kontrolowane usuwanie z powietrza domu produktów bytowych - wilgoci, dwutlenku węgla, chemii ze środków czystości i kosmetyków oraz wszelkiego rodzaju produktów spalania tłuszczu i niechcianych zapachów.
    -Możliwość nawaniania pomieszczeń (jeśli ktoś oczywiście lubi) środkami zapachowymi w sposób ogólny i kontrolowany

    Wada:
    -Koszty początkowe(projekt, zakup niezbędnych urządzeń, wykonanie)
    -Koszty eksploatacji (koszt energii, filtrów, serwisu , utrzymania w sprawności)
    -Wymusza sposób aranżacji pomieszczeń (anemostaty mogą kłócić się z ogólnym wystrojem wnętrz)
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mandelbrot
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    48-210
    Posty
    149

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Za - wentylacja działa zawsze, niezależnie od pogody, kaprysów ciśnienia
    -Brak insektów(much, komarów, innego robactwa które latem wleci przez uchylone/otwarte okno)
    -możliwość częściowego filtrowania powietrza wwiewanego do pomieszczeń.
    -Komfort przewietrzonego mieszkania/domu a co za tym idzie lepsze samopoczucie, spokojny sen.
    -Pozbycie się części roztoczy, grzybów i bakterii ze środowiska domu (ciągły wymuszony ruch powietrza nie sprzyja tym organizmom zasiedlania pomieszczeń.) a ich nadmiar usuwany jest poza dom w sposób wydajniejszy i systematyczny.
    -Kontrolowane usuwanie z powietrza domu produktów bytowych - wilgoci, dwutlenku węgla, chemii ze środków czystości i kosmetyków oraz wszelkiego rodzaju produktów spalania tłuszczu i niechcianych zapachów.
    -Możliwość nawaniania pomieszczeń (jeśli ktoś oczywiście lubi) środkami zapachowymi w sposób ogólny i kontrolowany

    Wada:
    -Koszty początkowe(projekt, zakup niezbędnych urządzeń, wykonanie)
    -Koszty eksploatacji (koszt energii, filtrów, serwisu , utrzymania w sprawności)
    -Wymusza sposób aranżacji pomieszczeń (anemostaty mogą kłócić się z ogólnym wystrojem wnętrz)
    Zgadzam się z wszystkimi za i dodałbym jeszcze:
    - 10 minut po prysznicu brak pary w łazience
    - można, a nawet wskazane jest suszenie prania w zimie w domu i błyskawicznie schnie
    - możliwość schładzania domu latem poprzez intensywniejszą wentylację nocą

    Nie zgadzam się z wadami, które podałeś:
    - jak zrobisz sam z pomocą forum, to zmieścisz się w kilkunastu tys. z Airpackiem
    - koszty eksploatacji dla mnie pomijalnie małe - kupiłem tkaninę G4 i F7 na filtry płaskie za 50zł - starczy na kilka lat
    Dodałbym jeszcze:
    - suche powietrze w zimie-patrz w zaletach suszenie prania
    - niestety przy filtrach G4 i niesprzyjających wiatrach zaciąga smród z kotłowni sąsiadów do domu, testuję czy G4+F7 poprawi sytuację.

    Podsumowując - ja zdecydowanie jestem za went. mechaniczną - komfort i korzyści przewyższają wady.
    Ostatnio edytowane przez mandelbrot ; 13-03-2018 o 20:39

  9. #9

    Domyślnie

    Czyli największym problemem w WM jest znalezienie dobrej firmy.
    Hmm coraz bardziej jestem za ...
    Jeżeli ktoś coś jeszcze chce dodać to bardzo proszę.

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    BCS

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Żelazowa Wola
    Posty
    454

    Domyślnie

    Mam w domu req, ręcziki same schną bez drabinek, nie czuć zapachów.

    Jeśli środki finansowe są głównym argumentem przeciw, zawsze można zrobić działającą wentylację mechaniczną, z tanim wymiennikiem, a po latach wymienić, Takie rozwiązanie pozwala osuszyć dom , odkuć się finansowo , sprzedać używkę i kupić właściwy rekuperator z odzyskiem koło 80% po jakimś czasie.
    Ostatnio edytowane przez BCS ; 18-03-2018 o 09:20

  11. #11

    Domyślnie

    Witam,

    System wentylacji mechanicznej z rekuperatorem posiada znacznie więcej zalet, niż wad. Jedną z największych jej zalet jest obniżenie strat ciepła, które w zależności od typu budynku mogą wynieść ok. 30-50% całkowitego zapotrzebowania na energię budynku. Kolejną ważną zaletą jest poprawa komfortu cieplnego oraz doprowadzanie czystego powietrza do budynku bez potrzeby otwierania okien. Poprzez zastosowanie filtrów w centrali wentylacyjnej do budynku nie będą dostawały się pyłki oraz owady. Do wad systemu można zaliczyć jedynie potrzebę rozprowadzenia przewodów po całym budynku, co może być kłopotliwe przy remoncie budynku wyposażonego wcześniej w wentylację grawitacyjną.
    Zachęcam do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się wszystkie informacje techniczne dotyczące naszego rekuperatora z rodziny Logavent: http://www.buderus.pl/produkty/kateg...w/rekuperacja/
    Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

  12. #12

    Domyślnie

    jakies wielkie obnizenie kosztow ogrzewania to mrzonka, podobnie jak wychladzanie pomieszczen latem w nocy. Nie ma szans.

    WM to jednak ogromna poprawa komfortu zycia i jest to bezdyskusyjny argument za WM.

    Wentylacja grawitacyjna to przy budowie domu to obecnie pomyłka

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał mandelbrot Zobacz post
    - jak zrobisz sam z pomocą forum, to zmieścisz się w kilkunastu tys. z Airpackiem
    Mi tam robiła firma, niby na droższym reku i też był kilkanaście i to bliżej 10 k niż 20 k
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  14. #14

    Domyślnie

    Witam,

    Dobór wraz z montażem wentylacji mechanicznej z rekuperatorem warto zlecić sprawdzonej firmie, która współpracuje z producentem urządzenia. Jeżeli są Państwo zainteresowani zastosowaniem wentylacji mechanicznej w swoim budynku, zachęcam do kontaktu z jednym z naszych Autoryzowanych Instalatorów, którzy ulokowani są na terenie całego kraju. Ich wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (BOK) pod numerem telefonu 801 777 801 lub też poprzez formularz kontaktowy: http://www.buderus.pl/kontakty/formu...ontaktowy.html
    W razie pytań chętnie pomogę.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.620
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Dziene masz te minusy
    Ad1 Dobrze zrobionej instalavjinjid słychać
    Ad2 Niby z jakiego powodu.
    Ad3 Jesli dzieki odzyskowi ciepła spale mniej m3 gazu, to chyba jestem bardziej eko ?
    Ad4 Kazda wentylacja wysusza zimą powietrze, więc to żaden argument. A z uwagi, ze zatrzymuje sporą czesć pylkow, jako alrgik w okresie pylenia z uczulajacych mnie drzew, w domu w WM czuje sie lepiej, niz w domu z WG.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał key1 Zobacz post
    minusy:
    - hałas, pomruk instalacji
    Proszę przenieść rekuperator z salonu do garażu lub na strych.

    Cytat Napisał key1 Zobacz post
    - pogorszenie akustyki domu
    Trzeba było zastosować kanały z materiału tłumiącego dźwięki. To nie jest niedostępna kosmiczna technologia.

    Cytat Napisał key1 Zobacz post
    - dalsze uzależnianie domu od prądu, mniej eko
    Wentylatory pobierają od 0.5 do 1 kWh na dobę. Sądzę, że więcej marnuje się oglądając odmóżdżające seriale.

    Cytat Napisał key1 Zobacz post
    - drapanie w gardle od suchego powietrza i starej instalacji (u alergików może być gorzej)
    Jeśli w gardle drapie to znaczy, że za mało pijecie wody. To ogólnopolski problem. Polacy mało piją wody, na co lekarze często zwracają uwagę - tylko po co ich słuchać, nie byłoby powodów do narzekań.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.620
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał key1 Zobacz post
    Re1. Zawsze słychać. to tylko zależny jaki masz poziom hałasu otaczającego i osobistej wrażliwości.
    Czasami dojdzie do tego jakieś piszczące łożysko albo wibracje i nie zawsze masz możliwość naprawienia tego samemu (np gdy sprzęt jest na gwarancji lub gdy jest to budownictwo wielorodzinne i czekasz na serwisanta przez tydzień).

    Re2a. dźwięki wewnętrzne: czasami z pokoju obok doskonale słychać co robicie i o czym rozmawiacie za zamkniętymi drzwiami.
    Re2b. dźwięki zewnętrzne: gdy sąsiad chlapie drzwiami od samochodu w pobliżu wlotu mojej wentylacji to ja słyszę ten dźwięk z kuchni, która jest po drugiej stronie
    Re2c. podmuchy wiatru

    Re3a. Odzysk ciepła nie jest standardem przy wentylacji mechanicznej a opcją dodatkową. Ja nie miałem. Ekonomiczny sens stosowania jest dyskusyjny.
    Uzależnienie od prądu jest czymś negatywnym z mojego punktu widzenia. Zakładam, że raz na rok może dojść do awarii i braku prądu przez 24h, a raz na 50 lat może dojść do kryzysu państwa, który wyłączy nam prąd na długo.

    Re3b: Jak zaczynasz patrzeć całościowo to wlicz energie potrzebna na wyprodukowanie rur, ogrzewanie fabryki co te rury produkowała, spalanie samochodów którymi pracownicy dojeżdżali do tej fabryki, etc...

    Re4 Chodzi mi raczej o alergeny z samej instalacji, kurz i mikroorganizmy, które zawsze się pojawią po pewnym czasie, a z którymi nie poradzisz sobie samemu
    (ja zamawiam ozonowanie co 2 lata)
    1 Dziwna rzecz, widocznie ani ja, moja rodzina i odwiedzający goscie (w tym szagier - skrzypek) mają niskhą "osobista wrażliwość".
    Nic nie slychac. Jak zbudowana jest Twoja instalacja ?

    2 Buduj dom z matetiału, który tłumi halas.
    Bo nie chcesz mi chyba powiedzieć, ze dźwiek biegnie poprzez anemostat, kanał, skrzynke rozdzielczą, kanal i anemostat do drugiego pomieszczenia ? Jeszcze kanalem perforowanym, czy karbowanym ?
    Jesli sluszysz coś za zamknieymi drzwiami, to zmien drzwi. No, chyba, ze masz kanaly z blachy - jeszcze to jestem w stanie sobie wyobrazic. Tylko po co kanaly z blachy ?
    Dzwieki zewnetrzne do mnie nie docierają bardziej niz w innym domu o ścianach z podobnego materialu.. Nie mowie juz o podmuchach wiatru...
    Budowales z BK, albo szkielet ?

    3 No widzisz, a ja mam odzysk i kilkadziesiat m3 w roku zaoszczedzone.
    Nawietrzniki, kratki, komin, ksztaltki dachowe tez ktos musial wyprodukowac, wiec Twoj argument jest, delikatnie mówiąc, nietrafny.

    4 Mam instalacje 4 lata, kanaly antybakteryjne. Potrzeby ozonowania nie czuję, byc moze za kolejne 4-5 będę je przeprowadzał.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 30-11-2018 o 10:05

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Dziene masz te minusy
    Ad1 Dobrze zrobionej instalavjinjid słychać
    Czytałem że takie są, ale nie spotkałem ani nie słyszałem tzn słyszałem Moją na pierwszym biegu słychać w nocy, na drugim słychac w dzień. Podobnie wszysktie innne domy z WM które mogłem gościć.
    Ad2 Nie zauważylem wpływu WM na akustyke.
    Ad3 Odzysk jest ale na pewno ale nie tkai jakim chwalą sie producenci i fani WN, myśle że oszczedzam okolo 5, max 7% rocznie na ogrzewaniu, na pewno nie więcej. Koszt rekuperatora na pewno nigdy sie nie zwroci, ale też nie to było powodem jego zakupu.
    Ad4 Niby każda wysusza ale WM zdecydowanie najbardziej, może dlatego że jest skuteczna. Ale fakt jest faktem. Masz mniej syfu w domu ale masz też dużo bardziej suche powietrze (ja w zimę mam 30-35% i to jest taka norma z WM), które na pewno zdrowe nie jest.
    Pow. grz. podlóg 100m2 (93m2 ogrzewane) Sciany Porotherm 24cm+16cm styro(λ0.032), posadzka na gruncie styro 12-13 cm (λ0.037), stropodach 35cm (ekofiber λ0.037), fundament 8cm XPS okna 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku,
    Pci Samsung EHS 9KW.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Moj pierszy bieg ma 120m3 i tyle potrzebuje. Znaczy że wszystkie instalacje są spaprane które widziałem i słyszałem. Wygląda na to że tylko na forum ludzie mają dobre i to ci wybrani.
    Pow. grz. podlóg 100m2 (93m2 ogrzewane) Sciany Porotherm 24cm+16cm styro(λ0.032), posadzka na gruncie styro 12-13 cm (λ0.037), stropodach 35cm (ekofiber λ0.037), fundament 8cm XPS okna 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku,
    Pci Samsung EHS 9KW.

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Powierzchnia to jedno, ale chyba ważniejsza jest ilosc osob ?
    Nie wiem czy spaprana, powiedzialbym jak każda inna i tak samo sie zachowuje. Dla mnie od 120m3 przy 4 osobach czuje sie komfortowo i nie wiem co do tego ma jak instalacja jest zrobiona.
    70m3 to chyba jest dobre jak sie mieszka w jedną osobę. U mnie w instrukcji reku napisano że podczas wyjazdów i dłuższej nieobecności ustawiać na 50m3 - czyli jak nikt nie przebywa a ty masz niewiele wiecej ustawione jak mieszkasz...jeszcze w zimę.... interesujące...
    Ostatnio edytowane przez Pod ; 30-11-2018 o 11:32
    Pow. grz. podlóg 100m2 (93m2 ogrzewane) Sciany Porotherm 24cm+16cm styro(λ0.032), posadzka na gruncie styro 12-13 cm (λ0.037), stropodach 35cm (ekofiber λ0.037), fundament 8cm XPS okna 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku,
    Pci Samsung EHS 9KW.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony